Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#589484
KiloMeater έγραψε:η ΑΜΕΧ ελλάδα παίζει;
ο Σκλαβενίτης τη δέχεται;

Την Amex την ειχε η Alpha Bank και απ'οτι έμαθα έφυγε από την Ελλάδα και πέρασε στη mastercard.

Με την εταιρική Amex ζορίζομαι αρκετά να βρω σε σημείο που παίρνω τηλέφωνο πριν.

Καλό είναι να το τσεκάρεις, να τους καλέσεις δηλαδή πριν βρεθείς προ εκπλήξεως.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#589499
Anonymous Founder έγραψε:Ολοι οι μεγάλοι την δέχονται, οι μικροί όχι. Έχει τεράστια προμήθεια γι αυτό.


Ετσι. Σε μεγαλες αλυσιδες ποτε δεν ειχα προβλημα. Σε μικρομαγαζα καταλαβα εδω και πολλα χρονια οτι δεν ειναι για να το προσπαθω καν. Τσαμπα ηρθα σε δυσκολη θεση οσες φορες το προσπαθησα!
Άβαταρ μέλους
By melos86
#589507 Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με "μεγαλο" η "μικρο" μαγαζι αλλα με την τραπεζα που συνεργαζεται το καθε ενα απο αυτα!!
POS της Alpha και της Eurobank την δεχονται κανονικα μεσω της Cardlink που ειχαν συστησει, τα αντιστοιχα της Εθνικης και της Πειραιως δεν την δεχονται και ηταν εξαιτιας ελλειψης διατραπεζικων συμφωνιων!
Οσο ειχα POS της Εθνικης στο μαγαζι μου και περνουσα ΑΜΕΧ εβγαζε το χαρακτηριστικο μηνυματακι "Μη αποδεκτη Καρτα"! Δεν ηταν δικη μου επιλογη!

Επισης τα LIDL ας πουμε δεν δεχτηκαν ποτε ΑΜΕΧ! Φανταζομαι κατατασονται στους "μεγαλους" αυτα...

Τελοσπαντων, η καρτα στην Ελλαδα ηταν σκετη απατη! Σμπρωχτηκε για να κερδισει η Alpha η οποια νομιζε οτι θα την καθιερωσει βαζοντας Bonus στις χρεωστικες και "εκβιαζοντας" τις επιχειρησεις μεσω του καταναλωτη που ηθελε να μαζεψει bonus αλλα απετυχε παταγωδως! Οποιος εχει ΑΜΕΧ ζητηστε να σας την αλλαξουν με Visa η Mastercard μια ωρα αρχιτερα μιας που ουτως η αλλως σε μερικους μηνες θα σας την αλλαξουν!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#589509 Οσοι εχετε εταιρικο τραπεζικο λογαριασμο στην ΕΤΕ, προσοχη- προσοχη! Σας καλουν απο την τραπεζα και ζητουν να σας αλλαξουν την καρτα debit που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο με καινουρια για ανεπαφες κλπ. Αυτο που δεν λενε ειναι οτι κοστιζει 20€ τον χρονο!!!! :help:
Αν ρωτησεις για κοστος την γλυτωνεις μεν αλλα υποψιαζομαι οτι θα ειναι μεχρι να ληξει η καρτα που ηδη εχουμε, μετα θα πλερω... :(


Κλεφτομαγαζα............. :rant:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589511 εμένα την amex μου την άλλαξε εσπευσμένα μάλιστα η αλφα. και γενικά στους περισσότερους που γνωρίζω την έχουν αλλάξει, υπάρχουν ακόμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589513
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ολοι οι μεγάλοι την δέχονται, οι μικροί όχι. Έχει τεράστια προμήθεια γι αυτό.


Ετσι. Σε μεγαλες αλυσιδες ποτε δεν ειχα προβλημα. Σε μικρομαγαζα καταλαβα εδω και πολλα χρονια οτι δεν ειναι για να το προσπαθω καν. Τσαμπα ηρθα σε δυσκολη θεση οσες φορες το προσπαθησα!

σε μικρά μαγαζιά αν ήταν συνεργάτης της αλφα την έπαιρνε με ανεξήγητη χαρά κιόλας, αλλά κάνεις λάθος ότι δεν έτρωγες άκυρα και σε μεγάλες εταιρείες.. τεσπά γενικά γτπ κάρτα ήταν, τα bonus και αυτά άχρηστα και η αλφα πολύ κακή τράπεζα, έχω κόψει τα πολλά πάρεδωσε μαζί της τώρα που δε χρειάζεται να έχω μισθοδοσία εκεί
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#589515 Εγώ αυτή έχω, οπότε θα τη φέρω και άμα δεν παίζει θα κάνω το χαζοτουριστα :-)
Backup revolut για τις δύσκολες καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#589525
QsisVTS έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ολοι οι μεγάλοι την δέχονται, οι μικροί όχι. Έχει τεράστια προμήθεια γι αυτό.


Ετσι. Σε μεγαλες αλυσιδες ποτε δεν ειχα προβλημα. Σε μικρομαγαζα καταλαβα εδω και πολλα χρονια οτι δεν ειναι για να το προσπαθω καν. Τσαμπα ηρθα σε δυσκολη θεση οσες φορες το προσπαθησα!

σε μικρά μαγαζιά αν ήταν συνεργάτης της αλφα την έπαιρνε με ανεξήγητη χαρά κιόλας, αλλά κάνεις λάθος ότι δεν έτρωγες άκυρα και σε μεγάλες εταιρείες.. τεσπά γενικά γτπ κάρτα ήταν, τα bonus και αυτά άχρηστα και η αλφα πολύ κακή τράπεζα, έχω κόψει τα πολλά πάρεδωσε μαζί της τώρα που δε χρειάζεται να έχω μισθοδοσία εκεί


Φιλε δεν ξερω και δεν επιμενω!

Αυτο που ειπα πριν περι μικρων/μεγαλων μαγαζιων, βασιζεται απλα σε μια στατιστικη που εχω στο μυαλο μου. Θυμαμαι δηλαδη σε μαγαζακια που εμφανως ηταν το αφεντικο στο ταμειο να μου λεει κατι σαν "δε δεχομαστε ΑΜΕΧ γιατι κραταει τεραστια προμηθεια". Δεν ετυχε δηλαδη να τη βαλουν σε POS και να μην τη δεχτει. Μου το ξεκοβαν απο την αρχη. Ισως συμπτωματικα να μου τη δεχτηκαν σε μεγαλα μαγαζια και να εβγαλα λανθασμενα συμπερασματα... Δεν ξερω!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#589532
melos86 έγραψε:Επισης τα LIDL ας πουμε δεν δεχτηκαν ποτε ΑΜΕΧ! Φανταζομαι κατατασονται στους "μεγαλους" αυτα...


Τώρα τελευταία τη δέχονται και τα lidl.

QsisVTS έγραψε:τεσπά γενικά γτπ κάρτα ήταν, τα bonus και αυτά άχρηστα και η αλφα πολύ κακή τράπεζα, έχω κόψει τα πολλά πάρεδωσε μαζί της τώρα που δε χρειάζεται να έχω μισθοδοσία εκεί



Εγώ πάντως με κάτι πόντους και μια προσφορά πήρα το Switch 80€ φθηνότερα και το PS4 κάνα 45αρι αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589559 θέλει κυνήγι η όλη φάση όμως, κι εγώ μια χρονιά που το έψαχνα πολύ βγήκα κερδισμένος κάνα 150αρι, αλλά όταν δεν ασχολήθηκα ούτε καν, τζάμπα το 20αρικο εκεινη τη χρονιά ή ήρθα στα ίσα με δυο φορές σινεμά

από την άλλη με κανονική επιστροφή ευρώ που έχω στη eurobank ούτε που το κοιτάω ποτέ και ανά μερικούς μήνες πάω και μου τα αφαιρούν από τη βενζίνη

και αυτό γτπ είναι δηλαδή, αλλά να χαμε να λέγαμε...

η επιστροφή κάνει ανά διαστήματα κάτι καλά, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα (σε κονσόλες και τιβι βλέπω δηλαδή όλο και κάτι παίζει) ας έβαζαν πρόσημα ffs

επίσης μιας και λέμε για τράπεζες , εκεί στην πειραιώς στην ανάλυση της κίνησης γιατί γράφουν ανάποδα τη χρέωση πίστωση; :rant: :rant: :rant: (που σωστά είναι για αυτούς, αλλά ανάποδα για μένα) , ας έβαζαν πρόσημα όπως και οι υπόλοιποι..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#589707 αγαπάμε Ντράγκι , άντε να πάει η ισοτιμία στο 1:1 να δούμε και μεις μια άσπρη μέρα .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#589727
mousatos έγραψε:αγαπάμε Ντράγκι , άντε να πάει η ισοτιμία στο 1:1 να δούμε και μεις μια άσπρη μέρα .
Για ποια νομίσματα λες;


https://www.express.co.uk/finance/city/ ... l-bank/amp

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#589732 ευρώ-δολάριο
Τον Μάρτιο φτάνω τα 900$ / μήνα από τη BP . 9 μήνες ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#589734
mousatos έγραψε:αγαπάμε Ντράγκι , άντε να πάει η ισοτιμία στο 1:1 να δούμε και μεις μια άσπρη μέρα .


φευγει σε λιγους μηνες να γλυτωσουμε απο αυτον...