Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#441826 Μπέρδεμα...θα κάνω μία αναφορά μόλις φτάσω και βλέπουμε. Πάντως με τα 1400€ είμαι ΟΚ, δεν έχω θέμα να γίνει η δέσμευση.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#441843
Deleted User 1 έγραψε:Μπέρδεμα...θα κάνω μία αναφορά μόλις φτάσω και βλέπουμε. Πάντως με τα 1400€ είμαι ΟΚ, δεν έχω θέμα να γίνει η δέσμευση.


Απο οτι καταλαβα αγορασες μικτη απο την ΑΧΑ αλλα αυτη η μικτη εχει τα εξεις deductible (aka excess aka απαλλαγη)

1400 σε περιπτωση ατυχηματος
3500 σε περιπτωση ολικης κλοπης

Δηλ εισαι liable μονο μεχρι αυτα τα ποσα.

Στο γκισε ζητας μεικτη ασφαλεια με μηδενικο deductible ωστε αν συμβει κατι να μην πληρωσεις κατι. Επηδη ομως εχεις αγορασει ηδη μια μεικτη ασφαλεια θα πρεπει να ακυρωθει αυτη και να σου πουλησουν την αλλη. Απλο.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#441947 Πάντως η Goldcar που είναι κοντά στο Ελ Βενιζέλος (έχει mini bus) είναι ενετλώς ΧΑΛΙΑ. Μια φορά τους χρησιμοποίησα και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. Ενα από τα πράγματα που μου την φέρανε ήταν που το σύστημα τους και καλά δεν δεχότανε καμία κάρτα μου (ούτε καν έβαλε μια στο μηχάνημα το κατάλαβε με το μάτι) παρόλο που είχα και κανόνική πιστωτική και νοικάζω κανονικά σε άλλες εταιρίες και με ανάγκασαν να πάω σε ασφάλεια με 0 απαλλαγή. Τι να κάνεις όμως μετά από 15 ώρες στο αεροπλάνο και πάνω από 24 ώρες στον δρόμο, έχεις παει στην μέση του πουθενά που είναι το γραφείο τους και με 0 βαθμούς θερμοκρασία ....... :rant:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#441963 Πάντως ισχύει η φάση με την ασφάλεια για 0 απαλλαγή. Μου το επιβεβαίωσαν σε email.

Dear Stefanos,

Thank you for contacting us.

Please be informed that any optional insurance that can reduce the excess to a lower amount or into 0 EUR are only available at the local rental desk.
Kindly contact Goldcar in +39 035 330398 to confirm if they have any optional insurance available for us.


Θα δω ποιο θα ειναι το κόστος και θα αποφασίσω εκείνη την ώρα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#441964 Stefan την επόμενη φορά που θα νοικιασεις αμαξι κανε καμια ερωτηση πρώτα....

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#441965 Δηλαδή? Τι θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά? Για Μπέργκαμο μιλάμε και οι επιλογές ήταν περιορισμένες. Η τιμή ήταν σκότωμα πάντως αν και δυστυχώς δε βρήκα Giulia που έψαχνα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#441966
Deleted User 1 έγραψε:Πάντως ισχύει η φάση με την ασφάλεια για 0 απαλλαγή. Μου το επιβεβαίωσαν σε email.

Dear Stefanos,

Thank you for contacting us.

Please be informed that any optional insurance that can reduce the excess to a lower amount or into 0 EUR are only available at the local rental desk.
Kindly contact Goldcar in +39 035 330398 to confirm if they have any optional insurance available for us.


Θα δω ποιο θα ειναι το κόστος και θα αποφασίσω εκείνη την ώρα.



Eννοειται οτι θα πρεπει να αγορασεις επιπλεον ασφαλεια για να το πας στο 0. Αλλοιως μια γρατζουνια να δουν θα σου παρουν 300 ευρωπουλα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#441967 Να ψωνισεις απο σοβαρο μαγαζι πχ autoeurope.
GTS σταματα να υπερβάλλεις ffs

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#441970
GTS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Πάντως ισχύει η φάση με την ασφάλεια για 0 απαλλαγή. Μου το επιβεβαίωσαν σε email.

Dear Stefanos,

Thank you for contacting us.

Please be informed that any optional insurance that can reduce the excess to a lower amount or into 0 EUR are only available at the local rental desk.
Kindly contact Goldcar in +39 035 330398 to confirm if they have any optional insurance available for us.


Θα δω ποιο θα ειναι το κόστος και θα αποφασίσω εκείνη την ώρα.



Eννοειται οτι θα πρεπει να αγορασεις επιπλεον ασφαλεια για να το πας στο 0. Αλλοιως μια γρατζουνια να δουν θα σου παρουν 300 ευρωπουλα.


Eξαρτάται από την εταιρία. Οι μεγάλες πλέον έχουν ένα καρτελάκι και βαθουλώματα/γρατζουνιές/ζημιές που είναι μικρότερες από τα ενδεικτικά μεγέθη δεν μετράνε.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#441974 Δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις, διακοπες παει ο ανθρωπος δεν θα καθεται να αγχωνεται σε καθε παρκαρισμα και στροφη για 20 ευρω. Βασικο οτι παιζει να μην δεις κατι οταν το περνεις και μετα να σου στοιχισει. Παντως προσφατα διαβασα μια πολυ κακη εμπηρεια με Ηertz Αγγλια που σε βαζει σε σκεψη αν αξιζει να παρεις αμαξι ή καλυτερα τα ΜΜΜ.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#441976 Τέσπα το αφήνω έτσι για την ώρα και αν είναι κανα μικροποσό θα πάρω και την άλλη ασφαλεία να μηδενίσει η απαλλαγή. Όχι τίποτα άλλο αλλά να είμαι άνετος σε περίπτωση που βρεθεί καμιά ευκαιρία για ψώνια.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#441977
GTS έγραψε:Δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις, διακοπες παει ο ανθρωπος δεν θα καθεται να αγχωνεται σε καθε παρκαρισμα και στροφη για 20 ευρω. Βασικο οτι παιζει να μην δεις κατι οταν το περνεις και μετα να σου στοιχισει. Παντως προσφατα διαβασα μια πολυ κακη εμπηρεια με Ηertz Αγγλια που σε βαζει σε σκεψη αν αξιζει να παρεις αμαξι ή καλυτερα τα ΜΜΜ.

Eτσι ακριβως

Στα τόσα έξοδα ενος ταξιδιού, 8-11€/ημέρα νομίζω οτι αξίζουν για την ηρεμία σου.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#441978
Deleted User 1 έγραψε:Το αμάξι το έκλεισα μαζί με τα αεροπορικά από το site της Raynair. Είχε προσφορά και συνέφερε να το κάνω έτσι. Αντίστοιχα κατά την κράτηση (Goldcar η εταιρία, όχι η πιο γνωστή αλλά ΟΚ, γνωστή) επέλεξα και την έξτρα ασφάλιση που ήταν της AXA.

Έσκασε απάντηση:

Dear Stefanos,

Thank you for your email regarding the excess requirement.

According to the rental conditions, an excess amount of 1400 EUR will be blocked on the credit card of the main driver at the moment of the car collection. This money will only be used in case of any damages to the vehicle and it is the maximum amount you are liable for.
In case of theft, the maximum amount that you are liable for it is 3500€.

I hope this has helped to clarify your question.

For more details please refer to your confirmation voucher or if you require further assistance, please visit our webpage where you can access your Booking Manager: https://car-hire.ryanair.com/en/support?portal=home

I would like to take this opportunity to remind you to print the confirmation voucher and present it upon your arrival, along with your driving licence, additional photo ID, a credit card in the main driver’s name and any other documentation specified in the Rental Conditions.

Kind Regards,


Άρα είναι κουβάδες. Πουθενά απ' ότι έχουν στείλει δεν διευκρινίζεται τι αφορά το κάθε ποσό. Αν δείτε την πρώτη φώτο πάνω λέει ότι πρέπει να έχεις 3.5Κ διαθέσιμα στην πιστωτική και χωρίς αυτά δε μπορείς να παραλάβεις. Άρα σα να σου λέει ότι 3.5Κ είναι η εγγύηση! :s_whiteflag

Τέσπα αν δε βαριέται κάποιος μοντ ας μεταφέρει τα τελευταία ποστ στο κατάλληλο θέμα.



Αμα σου επιστρέψει λεφτά η goldcar χωρίς να τους κυνηγήσεις κάνα 3 μηνό να με χέσεις :svivhaha:

Η αδερφή μου πάλευε κανα 3 μηνο, μπες στο fb να δεις τι γράφουν :s_roses
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 10 Οκτ 2017, 10:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#441979
bebes έγραψε:
GTS έγραψε:Δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις, διακοπες παει ο ανθρωπος δεν θα καθεται να αγχωνεται σε καθε παρκαρισμα και στροφη για 20 ευρω. Βασικο οτι παιζει να μην δεις κατι οταν το περνεις και μετα να σου στοιχισει. Παντως προσφατα διαβασα μια πολυ κακη εμπηρεια με Ηertz Αγγλια που σε βαζει σε σκεψη αν αξιζει να παρεις αμαξι ή καλυτερα τα ΜΜΜ.

Eτσι ακριβως

Στα τόσα έξοδα ενος ταξιδιού, 8-11€/ημέρα νομίζω οτι αξίζουν για την ηρεμία σου.
Υπαρχουν καλύψεις για excess με 1 ευρω την μερα απο σοβαρα μαγαζια οπως αυτο που εβαλα. Επισης με ενα 50αρικο ασφαλιζεσαι ετησια για καλυψη του excess παλι απο σοβαρα μαγαζια. Το να πληρωνεις τα 10αρικα ανα ημερα σε εταιρειες ενοικιασεων ειναι απο τις μεγαλυτερες απατες ever.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#441980 Yπάρχουν και ειδικές ασφάλειες για αυτό μόνο και συμφέρουν πολύ σε σχέση με αυτά (τα γαμισιάτικα) που πληρώνεις στο ντεσκ.

Κατά τα άλλα, καταστροφολογία.