Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#602713
Nikos! έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τι ποσό πληρώνετε συνδρομή οι κατέχοντες πιστωτική κάρτα;

Μηδέν. Τι εννοείς? Εκεί που έχεις λογαριασμό δε σου δίνουν πιστωτική και debit?

< 1 >


Χρεωστική ναι, σου εκδίδει η τράπεζα με το άνοιγμα λογαριασμού.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να σου δώσουν πιστωτική μόνο και μόνο επειδή έχεις λογαριασμο, σε καμμία τράπεζα. Είναι μια παροχή, ένα ανοιχτό αλληλοχρεο δάνειο κατά κάποιο τρόπο το οποίο αιτείσαι και, βάση παραμέτρων, λαμβάνεις.

Συνήθως οι πιστωτικές έχουν μια ετησια συνδρομή, εκτός και αν είναι δεύτερη στον ίδιο λογαριασμό ή εντάσσεται σε κάποια ειδική συμφωνία κτλ

Η ερώτηση είναι τι ποσό πληρώνετε συνδρομή (αν πληρώνετε).

Επιπλέον, αν δεν πληρώνετε, γιατί;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602714
saxon_747 έγραψε:
Nikos! έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τι ποσό πληρώνετε συνδρομή οι κατέχοντες πιστωτική κάρτα;

Μηδέν. Τι εννοείς? Εκεί που έχεις λογαριασμό δε σου δίνουν πιστωτική και debit?

< 1 >


Χρεωστική ναι, σου εκδίδει η τράπεζα με το άνοιγμα λογαριασμού.

Δεν είναι απαραίτητο όμως να σου δώσουν πιστωτική μόνο και μόνο επειδή έχεις λογαριασμο, σε καμμία τράπεζα. Είναι μια παροχή, ένα ανοιχτό αλληλοχρεο δάνειο κατά κάποιο τρόπο το οποίο αιτείσαι και, βάση παραμέτρων, λαμβάνεις.

Συνήθως οι πιστωτικές έχουν μια ετησια συνδρομή, εκτός και αν είναι δεύτερη στον ίδιο λογαριασμό ή εντάσσεται σε κάποια ειδική συμφωνία κτλ

Η ερώτηση είναι τι ποσό πληρώνετε συνδρομή (αν πληρώνετε).

Επιπλέον, αν δεν πληρώνετε, γιατί;

Σε εμένα στην εθνική δεν είναι η δεύτερη το ίδιο και στην άλφα.

Και για τις δύο συνδρομή δεν έχω πληρώσει ποτέ. Μια φορά πήγε να μου ζητήσει η άλφα και τους είπα οκ, κλείνω το λογαριασμό και φιλάκια. Άλλαξαν γνώμη και αυτό ήταν όλο.

Νομίζω ότι αν το ζητήσεις θα το δεχθούν.

Είχαν ορίσει ένα πιστωτικό όριο το οποίο πριν λίγα χρόνια ζήτησα και το αύξησαν.

Και στις δύο περιπτώσεις τη πιστωτική την έχω από τη πρώτη στιγμή που άνοιξα το λογαριασμό ο οποίος είναι μισθοδοσίας προφανώς. Τη ζήτησα και τη πήρα και τους είπα εννοείται χωρίς συνδρομή, το δέχθηκαν. Οι όροι μου βεβαίως είναι συνδεμένη με τον λογαριασμό μισθοδοσίας και αποπληρωμή όλου του ποσού απευθείας με αυτόματη πάγια εντολή. Ίσως μετράει και αυτό.

Βασικά δε γνωρίζω κάποιον που να πληρώνει συνδρομή για πιστωτική που είναι συνδεμένη με τον λογαριασμό μισθοδοσίας του.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#602720 Εμένα μου είχαν πει ότι αν κινώ κάποιο ποσό το χρόνο (που το περνάω κατά πολύ γιατί κάνω ο,τι να ναι συναλλαγές με αυτή δε βάζω μόνο δόσεις σε κάποιες αγορές και μάλλον τη κινώ αρκετά πιο πολύ από τη χρεωστική) δεν θα πληρώνω συνδρομή για την πιστωτική και ποτέ δε με χρέωσαν
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602767 Το ποσό συνδρομής είναι σχεδόν πάντα διαπραγματεύσιμο. Κάποιες δεν έχουν κανένα, κάποιες άλλες που έχουν καλύτερα προνόμια, έχουν κάποιο. Επειδή είναι ανταγωνιστική αγορά, αν τους πεις πως δεν θέλεις συνδρομή, μπορεί και να το δεχτούν, αν όχι, πηγαίνεις σε άλλη κάρτα ή σε άλλη τράπεζα.
Εγώ έχω δύο πιστωτικές , την μία δεν την χρησιμοποιώ πλέον, η άλλη είναι χωρίς συνδρομή και έχει και το πολύ καλό προνόμιο να μου επιστρέφει 1% από κάθε αγορά που κάνω μ' αυτήν. Είναι η Energy της Alpha (παλιά κάρτα της Citibank).
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#602829 Ποτέ δεν ειχα πιστωτικη , μονο χρεωστικες, και δεν εχω ιδεα τι παιζει......Αν κανεις αγορες με πιστωτικη και τραβανε αμεσα το ποσο απο τον λογαριασμο μου, θα εχω καποια χρεωση? Δλδ αν την χρησιμοποιω κατα καποιον τροπο σαν χρεωστικη...Τα λεφτα θα υπαρχουν στο λογαριασμο , αλλά θα ψωνιζω με την πιστωτικη. Θα χρεώνομαι κατι επιπλεον? Ρωταω διοτι βλεπω οτι τα προνομια των πιστωτικων ειναι πολλαπλασια απο τις χρεωστικες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602834 Αν εξοφλείς πάντα ολόκληρο το οφειλόμενο, ΔΕΝ πληρώνεις επιτόκιο, άρα έχει μόνον πλεονεκτήματα σε σχέση με μια χρεωστική. Όλες οι τράπεζες έχουν ελκυστικά προγράμματα, το βασικό είναι να έχεις αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού , μετά έχεις μόνον κέρδος.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602840 Η πιστωτική έχει ένα συγκεκριμένο κύκλο ανάλογα με τη τράπεζα βεβαίως.

Δηλαδή στις 13 του μήνα εκδίδεται και τον επόμενο στις 5 πληρώνεται.

Μπορείς έτσι αν κάνεις έξυπνη και ορθή χρήση με προγραμματισμό κάτι που πχ θα χρεώσεις στις 20 Σεπτεμβρίου στη πιστωτική θα το πληρώσεις στις 5 Νοεμβρίου.

Φτάνει βεβαίως να παρακολουθείς τις χρεώσεις σου και να ξέρεις τι χρεώνεται ώστε μετά να μπορείς να το πληρώσεις.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#602841
Nikos! έγραψε:Η πιστωτική έχει ένα συγκεκριμένο κύκλο ανάλογα με τη τράπεζα βεβαίως.

Δηλαδή στις 13 του μήνα εκδίδεται και τον επόμενο στις 5 πληρώνεται.

Μπορείς έτσι αν κάνεις έξυπνη και ορθή χρήση με προγραμματισμό κάτι που πχ θα χρεώσεις στις 20 Σεπτεμβρίου στη πιστωτική θα το πληρώσεις στις 5 Νοεμβρίου.

Φτάνει βεβαίως να παρακολουθείς τις χρεώσεις σου και να ξέρεις τι χρεώνεται ώστε μετά να μπορείς να το πληρώσεις.

< 1 >


Αν παίζεις πολύ οριακά μπορεί να μη σου βγει γιατί παίζει ρόλο και πότε θα σκάσουν στην κίνηση της πιστωτικής όχι μόνο πότε θα κάνεις τη συναλλαγή

Εμένα μου γυρνάει κάθε 21, πέρυσι που πήγα αργά διακοπές έριξα πολύ πράγμα τον Αύγουστο για Οκτώβριο, φέτος προσπάθησα να στείλω πράγματα στις 20-21 να εμφανιστούν μετά τις 22 αλλά δε μου κάθισε και βγήκαν να πληρωθούν Σεπτέμβριο
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602843
QsisVTS έγραψε:
Nikos! έγραψε:Η πιστωτική έχει ένα συγκεκριμένο κύκλο ανάλογα με τη τράπεζα βεβαίως.

Δηλαδή στις 13 του μήνα εκδίδεται και τον επόμενο στις 5 πληρώνεται.

Μπορείς έτσι αν κάνεις έξυπνη και ορθή χρήση με προγραμματισμό κάτι που πχ θα χρεώσεις στις 20 Σεπτεμβρίου στη πιστωτική θα το πληρώσεις στις 5 Νοεμβρίου.

Φτάνει βεβαίως να παρακολουθείς τις χρεώσεις σου και να ξέρεις τι χρεώνεται ώστε μετά να μπορείς να το πληρώσεις.

< 1 >


Αν παίζεις πολύ οριακά μπορεί να μη σου βγει γιατί παίζει ρόλο και πότε θα σκάσουν στην κίνηση της πιστωτικής όχι μόνο πότε θα κάνεις τη συναλλαγή

Εμένα μου γυρνάει κάθε 21, πέρυσι που πήγα αργά διακοπές έριξα πολύ πράγμα τον Αύγουστο για Οκτώβριο, φέτος προσπάθησα να στείλω πράγματα στις 20-21 να εμφανιστούν μετά τις 22 αλλά δε μου κάθισε και βγήκαν να πληρωθούν Σεπτέμβριο


Πως θα σου σκάσει αν περάσεις τις 13 πχ που κλείνει εμένα?

Αν περιμένεις να σου σκάσει μετά, ναι δε το κάνεις είναι ρίσκο. Αν όμως έχει περάσει η ημερομηνία το κάνεις χωρίς άγχος.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#602850
Nikos! έγραψε:Η πιστωτική έχει ένα συγκεκριμένο κύκλο ανάλογα με τη τράπεζα βεβαίως.

Δηλαδή στις 13 του μήνα εκδίδεται και τον επόμενο στις 5 πληρώνεται.

Μπορείς έτσι αν κάνεις έξυπνη και ορθή χρήση με προγραμματισμό κάτι που πχ θα χρεώσεις στις 20 Σεπτεμβρίου στη πιστωτική θα το πληρώσεις στις 5 Νοεμβρίου.

Φτάνει βεβαίως να παρακολουθείς τις χρεώσεις σου και να ξέρεις τι χρεώνεται ώστε μετά να μπορείς να το πληρώσεις.
Αν εχεις αμεση αυτοματη εξοφληση ολου του ποσου, δεν ειναι ακομα καλυτερα? Οπως ειπε και ο HF , ετσι δεν θα χρεωνεσαι κατι επιπλεον
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#602852 Το πράγμα είναι απλό. Ο λογαριασμός της πιστωτικής κάρτας εκδίδεται στις Χ κάθε μήνα και περιλαμβάνει συναλλαγές που έγιναν την αμέσως πριν την έκδοση του λογαριασμού περίοδο ~30 ημερών, με καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης του πληρωτέου ποσού μέσα σε 20-25 ημέρες.

Για παράδειγμα, αν ο λογαριασμός σου εκδίδεται την 1/10/2019, θα περιλαμβάνει συναλλαγές (αγορές/δαπάνες) που έγιναν από 1/9/2019-30/9/2019, το άθροισμα των οποίων αφορά το ποσό που πρέπει να εξοφλήσεις μέχρι 20/10/2019. Αν δεν το εξοφλήσεις, πληρώνεις (υψηλούς) τόκους μέχρι να εξοφλήσεις. Αν το εξοφλήσεις, έχεις εξασφαλίσει στα έξοδά σου μία πίστωση από 20 έως 50 ημέρες (ή και παραπάνω αν βάλεις δόσεις), χωρίς καμία χρέωση (εκτός κι αν οφείλεις να πληρώνεις συνδρομή για την κάρτα).

Τώρα, αν θα βάλεις πάγια εντολή να εξοφλείται αυτόματα ή μη από τον λογαριασμό σου ή θα καταθέτεις τα χρήματα ο ίδιος, είναι το ίδιο. Αν βάλεις αυτόματη εξόφληση από τον λογαριασμό σου και ο λογαριασμός δεν έχει χρήματα, πληρώνεις τόκους για όσο διάστημα το ποσό είναι ανεξόφλητο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602854
alexandros.K έγραψε:
Nikos! έγραψε:Η πιστωτική έχει ένα συγκεκριμένο κύκλο ανάλογα με τη τράπεζα βεβαίως.

Δηλαδή στις 13 του μήνα εκδίδεται και τον επόμενο στις 5 πληρώνεται.

Μπορείς έτσι αν κάνεις έξυπνη και ορθή χρήση με προγραμματισμό κάτι που πχ θα χρεώσεις στις 20 Σεπτεμβρίου στη πιστωτική θα το πληρώσεις στις 5 Νοεμβρίου.

Φτάνει βεβαίως να παρακολουθείς τις χρεώσεις σου και να ξέρεις τι χρεώνεται ώστε μετά να μπορείς να το πληρώσεις.
Αν εχεις αμεση αυτοματη εξοφληση ολου του ποσου, δεν ειναι ακομα καλυτερα? Οπως ειπε και ο HF , ετσι δεν θα χρεωνεσαι κατι επιπλεον



Εννοείται και είναι. Πάντα αυτόματη εξόφληση ολόκληρου του ποσού.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#603093 Το σημαντικό με πιστωτική είναι να μην κάνεις το λάθος και σηκώσεις μετρητά. Γιατί τότε τοκίζονται αμέσως παρόλο που εσύ θα τα ξεπληρώσεις αυτόματα ή όχι όταν πρέπει.
Και έχω την εντύπωση ότι ίσως και κάποιες άλλες χρεώσεις μπαίνουν στην ίδια κατηγορία και τοκίζονται αμέσως (τουλάχιστον στην Αγγλία). Δεν είμαι σίγουρος τι είναι αλλά υποπτεύομαι αγορά λότο.