Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#29146 Μου εχει συμβει αναλογο περιστατικο με ΑΤΜ της εθνικης τραπεζας.

Βαζω καρτα, κωδικους και λοιπα βγαζει καρτα δεν βγαζει λεφτα. Εβγαλε καποιο σφαλμα αν θυμαμαι καλα. Λεω τι διαολο... Ξαναβαζω καρτα και τα σχετικα τα βγαζει τα λεφτα. Το υπολοιπο ομως εδειχνε οτι πηρα κανονικα δυο φορες λεφτα.

Τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων (ηταν Παρασκεη βραδυ) και αμεσως μου απαντησαν οτι οντως βλεπουν οτι υπηρξε μια προβληματικη συναλλαγη. Το δηλωσα και σε φυσικο καταστημα την Δευτερα το πρωι και μετα απο εναν μηνα μου τα εβαλαν τα λεφτα πισω.

Η καθυστερηση οφειλοταν στο γεγονος οτι ηταν μηχανακι σε ασχετο σημειο και αυτα τα διαχειριζονται αλλες εταιρειες. Αν ειχε συμβει σε μηχανακι τραπεζας θα μου τα εδιναν τα λεφτα αμεσως.

Οποτε πηγαινε και εσυ σε καποιο καταστημα προτιμοτερο εκει που εχεις και καποια προσωπικη σχεση και θα την βρεις την ακρη.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#29154
KiloMeater έγραψε:συνεχεια, παω 3 ΑΤΜ του δικτυ μου (Bank Austria) και παντου μου λεει οτι η καρτα μου εχει προβλημα, defctive card κτλ.... η καρτα ηταν μια χαρα μεχρι πριν να τη βαλω στο μηχανημα που βρηκα στο αεροδρομιο. τι στο καλο επαιξε...

παιρνω τηλεφωνο στο hotline Μου λενε δεν μπορουμε να βοηθησουμε, μιληστε με τον account manager σας... επικοινωνω μαζι του και ειναι out of ofice μεχρι ην τεταρτη.... arghhhhhhhhh

δεν εχει μεινει φραγκο σε cash (εδω δεν κραταω cash παντου δινω την cash card )
ελπιζω να μπορω να κανω καμια αναληψη μετρητων με την American Express , αλλιως ριζι θα τρωω μεχρι να βγαλω ακρη:-(

Φοβερή εξυπηρέτηση πελατών οι Αυστριακοί :metalo: :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29171 Kilomeater δοκίμασε καμιά online τράπεζα...
είχα λογαριασμό σε sparkasse (τον ακύρωσα πριν 3 μήνες, μετά από 4 χρόνια χρήσης, κάθε φορά που άλλαζα πόλη έπρεπε να αλλάξω τράπεζα κ λογαριασμό :dizzy: ) και σε deutsche Bank (τον διατηρώ ακόμη). Παρόλα αυτά την καλύτερη εξυπηρέτηση την έχω από online τράπεζα. Ανήκει στον όμιλο Paribas, έχει κ στην Αυστρία τέτοια. Μέχρι το βράδυ υπάρχει εξυπηρέτηση τηλεφωνική, όλα γίνονται σε χρόνο dt...

όσο για τις αναλήψεις, μπορείς να κάνεις μέσω πιστωτικής παντού, σε όποιο μέρος του κόσμου υπάρχει visa atm δωρεάν.
Για sparkasse, deutsche πληρώνει κανείς 5€ το μήνα. Στην online τίποτα... Η πιστωτική δώρο. Σκέψου το.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#29475 Θα το κοιτάξω, Ευχαριστώ.

Στην απελπισία μου να βγάλω κάνα φράγκο, παίρνω τις πιστωτικές και παω στο μηχάνημα.

Βάζω την Amex.... ήττα, δεν τη δέχεται για cash....
Τελικά τη λύση έδωσε μια eurobank Visa :-)....
Φιουυυυ... και αύριο έχουμε αργία και shopping :-)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#30884
PeterPan έγραψε:είχα λογαριασμό σε sparkasse (τον ακύρωσα πριν 3 μήνες, μετά από 4 χρόνια χρήσης, κάθε φορά που άλλαζα πόλη έπρεπε να αλλάξω τράπεζα κ λογαριασμό :dizzy: ) και σε deutsche Bank (τον διατηρώ ακόμη). Παρόλα αυτά την καλύτερη εξυπηρέτηση την έχω από online τράπεζα. Ανήκει στον όμιλο Paribas, έχει κ στην Αυστρία τέτοια. Μέχρι το βράδυ υπάρχει εξυπηρέτηση τηλεφωνική, όλα γίνονται σε χρόνο dt...

όσο για τις αναλήψεις, μπορείς να κάνεις μέσω πιστωτικής παντού, σε όποιο μέρος του κόσμου υπάρχει visa atm δωρεάν.
Για sparkasse, deutsche πληρώνει κανείς 5€ το μήνα. Στην online τίποτα... Η πιστωτική δώρο. Σκέψου το.


Με βάση αυτά που περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι εκεί στη Γερμανία οι παροχές που δίνουν οι τράπεζες είναι ολίγον τι ΓΤΠ. :hmmm: Having said that, οι δικές μας εδώ τα έχουν κάνει τόσο μαντάρα που οι μισές έχουν κρατικοποιηθεί...

Όσον αφορά την ανάληψη μετρητών μέσω πιστωτικής, είναι big no-no. Πληρώνεις τόκο από τη 1η μέρα (δεν υπάρχει περίοδος μέχρι την έκδοση του λογαριασμού) και συχνά έχουν και μεγαλύτερο επιτόκιο σε σύγκριση με τις αγορές.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#30911
Zorz έγραψε:
PeterPan έγραψε:είχα λογαριασμό σε sparkasse (τον ακύρωσα πριν 3 μήνες, μετά από 4 χρόνια χρήσης, κάθε φορά που άλλαζα πόλη έπρεπε να αλλάξω τράπεζα κ λογαριασμό :dizzy: ) και σε deutsche Bank (τον διατηρώ ακόμη). Παρόλα αυτά την καλύτερη εξυπηρέτηση την έχω από online τράπεζα. Ανήκει στον όμιλο Paribas, έχει κ στην Αυστρία τέτοια. Μέχρι το βράδυ υπάρχει εξυπηρέτηση τηλεφωνική, όλα γίνονται σε χρόνο dt...

όσο για τις αναλήψεις, μπορείς να κάνεις μέσω πιστωτικής παντού, σε όποιο μέρος του κόσμου υπάρχει visa atm δωρεάν.
Για sparkasse, deutsche πληρώνει κανείς 5€ το μήνα. Στην online τίποτα... Η πιστωτική δώρο. Σκέψου το.


Με βάση αυτά που περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι εκεί στη Γερμανία οι παροχές που δίνουν οι τράπεζες είναι ολίγον τι ΓΤΠ. :hmmm: Having said that, οι δικές μας εδώ τα έχουν κάνει τόσο μαντάρα που οι μισές έχουν κρατικοποιηθεί...

Όσον αφορά την ανάληψη μετρητών μέσω πιστωτικής, είναι big no-no. Πληρώνεις τόκο από τη 1η μέρα (δεν υπάρχει περίοδος μέχρι την έκδοση του λογαριασμού) και συχνά έχουν και μεγαλύτερο επιτόκιο σε σύγκριση με τις αγορές.

Οι παροχές των γερμανικών τραπεζών είναι τραγικές. Επιτόκιο επί της ουσίας δεν υπάρχει...

Η ανάληψη από την πιστωτική που αναφέρω δεν έχει τόκους, γιατί πολύ απλά είναι visa credit card συνδεδεμένη με τον λογαριασμό. Σε 2 μέρες φαίνεται το ποσό μέσα. Δε δανείζομαι από την τράπεζα, αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα παντού ως Visa Card, όχι ως electron visa όπως στην Ελλάδα. Το σύστημα είναι περίπλοκο, η τράπεζα δίνει επίσης VPAY card για τις συναλλαγές με σουπερμάρκετ κτλ, διότι στη Γερμανία δε δέχονται πιστωτική σε σούπερ κτλ. Σε ΙΚΕΑ δε δέχτηκαν πιστωτική, μόνο EC-Karte όπως λέγεται εδώ.

Αν μπορεί κανείς να καταλάβει, εδώ πχ μερικές πληροφορίες... Κυρίως για τον Kilomeater:
https://www.cortalconsors.de/ev/Girokonto/-/Girokonto

"Kostenlos: VISA Card inklusive Partnerkarte

10-Cent-Gutschrift: für jede Kartenzahlung (bis 31.12.2015)
kostenlos: weltweit Bargeld abheben
kostenlos: weltweit bargeldlos bezahlen
Behalten Sie dank Debitfunktion den Überblick: Zahlungen und Abhebungen erscheinen sofort auf Ihrem Konto."

Το 2ο σημείο μιλά για δωρεάν ανάληψη παγκοσμίως.
Το 4ο για την άμεση ενημέρωση του λογαριασμού...
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 30 Οκτ 2014, 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#30915 Παιζει η μαεστρο εδω!

Στα μηχανακια που εχουν για εισιτηρια πχ δεν παιρνει ουτε debit ουτε visa μονο maestro :slap:

Δινουν καλα στεγαστικα ομως με 3%
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#30920
bibendum έγραψε:Παιζει η μαεστρο εδω!

Στα μηχανακια που εχουν για εισιτηρια πχ δεν παιρνει ουτε debit ουτε visa μονο maestro :slap:

Δινουν καλα στεγαστικα ομως με 3%

H maestro είναι μία από τις λεγόμενες EC-Karte.
πχ Εικόνα

Στην COrtal Consors η αντίστοιχη EC είναι η VPAY .
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#30924 Γιατι το αλλο συστημα με το TAN Nummer ποσο τραγικο ειναι;

Το οποιο για να κραξετε ολοι ειναι ενα χαρτι σαν αυτο

Image

το οποιο λειτουργει σαν key generator. Σου βγαζει το νουμερο οταν κανεις συναλλαγη και εσυ μετα βαζεις το ΤΑΝ και διαγραφεις για να ξερεις ποια νουμερα εχεις χρησιμοποιησει και οταν τελειωσουν τα νουμερα πρεπει να ζητησεις καινουριο. Την οποια διαδικασια πρεπει να την κανεις και οταν ακομα βαζεις λεφτα απο το εναν σου λογιαρασμο που χρησιμοποιεις για τις συναλλαγες στον saver.

Ειναι πολυ πισω οι μπαγασηδες σε πολλα θεματα της καθημερινοτητας τους.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#30925 Έτσι ήταν και της Eθνικής.... ποτέ δεν το συμπάθησα, έχασα και το χαρτί και δεν ξανασχολήθηκα. Υπήρχαν κι άλλες τράπεζες....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#30926 Αυτο που λες πρεπει να ηταν πολυ παλια. Γιατι πριν 3 χρονια εδιναν σιγουρα μηχανακι για generator. Το πιο πρακτικο ειναι της Πειραιως που στελνει τον αριθμο στο κινητο αν και δεν εχω καταληξει ακομα αν πασχει απο ασφαλεια αλλα μπορεις να κανεις την συναλλαγη σου απο παντου χωρις να κουβαλας περιττα πραγματα,
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#30933
bibendum έγραψε:Αυτο που λες πρεπει να ηταν πολυ παλια. Γιατι πριν 3 χρονια εδιναν σιγουρα μηχανακι για generator. Το πιο πρακτικο ειναι της Πειραιως που στελνει τον αριθμο στο κινητο αν και δεν εχω καταληξει ακομα αν πασχει απο ασφαλεια αλλα μπορεις να κανεις την συναλλαγη σου απο παντου χωρις να κουβαλας περιττα πραγματα,
Παλιά ξεπαλιά οι άλλοι είχαν από τότε αυτά που λες. Ο τρόπος της Πειραιώς σαφώς ο βολικότερος, χωρίς μηχανάκια που πρέπει να κουβαλάς κλπ...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#30939 H Εθνικη εχει μηχανακι εδω και μια δεκαετια.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#30948 @bibendum
δε θυμάμαι ποια γερμανική τράπεζα, από τις μικρές πάντως, σου έδινε κανονικό μηχανάκι στο οποίο έβαζες την κάρτα σου μέσα και μετά σου έβγαζε κωδικό.