Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#656114
panos2171 έγραψε:Αυτά τα λεφτά δεν πήγανε σε άλλο λογαριασμό;


Θα πήγαν στα Φίτζι, από εκεί στα Κέιμαν και τέλος στη νήσο Μαν. Και θα έγιναν ανάληψη προτού πεις κύμινο...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#656125 Ερώτηση προς εμπόρους ή τραπεζικούς: τι προμήθειες παίζουν στα POS και τις συναλλαγές μέσω αυτών;

Έχω ακούσει διάφορα πακέτα υπηρεσιών και έχω μπερδευτεί (φλατ προμήθεια και ποσοστιαία επιβάρυνση ανάλογα με το ποσό, σκέτη φλατ προμήθεια, σκέτη ποσοστιαία, τσάμπα κλπ).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#656133
funkyreverend έγραψε:Ερώτηση προς εμπόρους ή τραπεζικούς: τι προμήθειες παίζουν στα POS και τις συναλλαγές μέσω αυτών;

Έχω ακούσει διάφορα πακέτα υπηρεσιών και έχω μπερδευτεί (φλατ προμήθεια και ποσοστιαία επιβάρυνση ανάλογα με το ποσό, σκέτη φλατ προμήθεια, σκέτη ποσοστιαία, τσάμπα κλπ).

Σταθερο 1,4% ανα συναλλαγη, 14€ το εξαμηνο εξοδα του POS και 2€ τον μηνα για τον λογαριασμο οψεως. Το POS το αγορασα. Σε ΕτΕ αυτα.

Αναλογα με το επαγγελμα μπορει το συνδικαλιστικο οργανο να κανει καλυτερη συμφωνια παντως.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#656179 Ευχαριστώ! Έπιασα μάλλον έναν γνωστό φούρνο εδώ πάνω να προσθέτει 0,20 ευρώ σε κάθε πληρωμή με κάρτα και μου χτύπησε κάπως από μια παλιότερη συζήτηση με έναν ανθοπώλη που το 2018 τον έσφαζαν με το βαμβάκι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#656205
Dimitris_P έγραψε:Ακριβώς, απαγορεύεται η μετακυλιση της επιβάρυνσης κόστους πληρωμής στον πελάτη.

Χα , καλό !
By the way σας ήρθε το χαρτί της επιστράτευσης ; χαίρομαι που μέσα έχω αφήσει κάτι ψιλά , κάτω από 1000ε .
Πάμε πόλεμο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#656222 Δεν γράφουμε κινήσεις στο ίντερνετ ρε συ, το OPSEC και OSINT ειναι μεγάλο θέμα, προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#656242
Αγαπητοί συνεργάτες,

Στη winbank εξελίξαμε περαιτέρω τα εργαλεία οικονομικής διαχείρισης και πλέον παρέχουμε τη δυνατότητα στους πελάτες μας να έχουν τη συνολική εικόνα των οικονομικών τους σε ένα σημείο.

Συγκεκριμένα, από τις 20/07/2020 οι χρήστες θα μπορούν να συνδέουν στη winbank καταθετικούς λογαριασμούς και προπληρωμένες/πιστωτικές κάρτες που τηρούν στην Alpha bank, τη Eurobank και την Εθνική Τράπεζα.

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούν να βλέπουν:

τα υπόλοιπα των λογαριασμών και καρτών, ανά προϊόν, ανά Τράπεζα και συνολικά για όλες τις Τράπεζες, στην ενότητα «Με μια Ματιά» της αρχικής σελίδας
τις συναλλαγές των λογαριασμών και καρτών των άλλων Τραπεζών, στην ενότητα «Λίστα Συναλλαγών»

Ο τρόπος σύνδεσης είναι πολύ απλός και το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι ο πελάτης εγγεγραμμένος στην υπηρεσία web banking της Τράπεζας που επιθυμεί να συνδέσει. Στη συνέχεια, για λόγους ασφαλείας, θα καλείται να ανανεώνει τη σύνδεσή του εκ νέου κάθε 90 ημέρες.

Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής των λογαριασμών/ καρτών που ο πελάτης θα βλέπει μέσω winbank, ενώ μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσθέσει και να αφαιρέσει προϊόντα, ή ακόμη και να διακόψει/ επαναφέρει τη σύνδεση με άλλες Τράπεζες, όποτε το επιθυμεί.

Με την προσθήκη της νέας λειτουργικότητας, ενισχύονται τα υφιστάμενα εργαλεία οικονομικής διαχείρισης και εδραιώνεται ακόμη περισσότερο ο ρόλος μας ως κύρια Τράπεζα του πελάτη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#657223 Τράπεζες

"Στο ζήτημα των εθελούσιων εξόδων τώρα, με αφορμή την τελευταία συνέντευξη της γενικής διευθύντριας Ανθρώπινου Δυναμικού της Εθνικής Τράπεζας Εύη Χατζηιωάννου στο Βήμα.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως μέχρι το τέλος του 2020, αρχές 2021 θα έχουμε έναν νέο κύκλο προγραμμάτων στις τράπεζες.

Αν λοιπόν λάβουμε υπόψη τα όσα λέει η κα Χατζηιωάννου στο Βήμα, το αργότερο μέχρι τέλος του Α΄ τριμήνου του 2021, η Εθνική Τράπεζα θα προχωρήσει σε νέα εθελούσια, με τις πληροφορίες πάντως να αναφέρουμε πως αυτή δε θα είναι ακριβώς εθελούσια, αλλά όπως συνηθίζουμε να λέμε «θα πέσουνε και τηλέφωνα» …..

Επίσης και μέχρι τέλος της φετινής χρονιάς, η Eurobank θα προχωρήσει στη μείωση των καταστημάτων της κατά περίπου 50 και όλα δείχνουνε πως και εδώ θα υπάρξει νέο πρόγραμμα εξόδου από την τράπεζα.

Αναφορικά με την Alpha Bank, οι πληροφορίες κάνουνε λόγο για ένα στοχευμένο πρόγραμμα εξόδου, επίσης μέχρι τέλους του 2020, παράλληλα με την «απόσχιση» των 800 εργαζομένων, οι οποίοι από τον Σεπτέμβριο και μετά θα εργάζονται στη νέα Cepal.


Τέλος, με την Πειραιώς να προχωράει στη μείωση 100 περίπου καταστημάτων!!! οι πάντες περιμένουνε το νέο πρόγραμμα εθελούσιας, το οποίο αναμένεται και εδώ μέχρι τέλους του 2020, το αργότερο αρχές 2021."

http://www.greekfinanceforum.com/athexfiles/athex.html

geako προσοχή , πάρε τα μέτρα σου .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#658018 Μου επέστρεψε η Ryan τα λεφτά στην πιστωτική (alpha). Μπορώ να τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου γιατί είναι να δώσω κάποια και αλλού ή θα το δει σαν ανάληψη και θα χρεώσει επιτόκιο;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#658022 Αν τα κάνεις ανάληψη θα σε χρεώσει, εγώ μίλησα με την τράπεζά μου και ζήτησα να μεταφερθούν στον λογαριασμό μου.