Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#463188 Πράγματι, μετά πρόσεξα ότι η AmEx έχει και ετήσια συνδρομή, οπότε για τη χρήση που θέλω μου είναι εντελώς άχρηστη.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#463228
REALZEUS έγραψε:
Serf έγραψε:Ποια η κατάσταση σε ότι αφορά το άνοιγμα νέων λογαριασμών; Θέλουμε να ανοίξουμε έναν για τον μικρό (13 μηνών). Έχουμε ελπίδα;

< Note >


Μπα... :(


Διαβάζω το http://www.kathimerini.gr/934627/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/nea-xalarwsh-twn-capital-controls

Επιτρέπεται πλέον το άνοιγμα λογαριασμού στα φυσικά πρόσωπα που μέχρι σήμερα δεν διέθεταν τραπεζικό λογαριασμό, όψεως ή καταθετικό, καθώς και η προσθήκη συνδικαιούχου σε λογαριασμό, μέσω της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID) σε πιστωτικό ίδρυμα. Προϋπόθεση για το άνοιγμα λογαριασμού είναι η μη ύπαρξη διαθέσιμου λογαριασμού σε άλλο πιστωτικό ίδρυμα του οποίου να είναι δικαιούχοι. Για τον λόγο αυτόν θα υποβάλλεται από τον αιτούντα σχετική υπεύθυνη δήλωση.


Απλά δεν γνωρίζω τι ισχύει στην περίπτωση ανηλίκων. Ο μικρός δεν έχει άλλο λογαριασμό στο όνομά του. Η μητέρα του κι εγώ μπορούμε να ανοίξουμε - έχοντες κηδεμονία/επιμέλεια - λογαριασμό μόνο στο όνομά του και να τον διαχειριζόμαστε;;;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#466300 Μόλις γύρισα από την τράπεζα για το στεγαστικό...μου πρότειναν κάτι που με γέμισε απορίες. :hmmm:

Υποθετικά στρογγυλά:

50.000 καταβολή του πελάτη
100.000 δάνειο με 2,5%
+
100.000 δάνειο με 0% με την προυπόθεση διατήρησης ίσου ποσού στην τράπεζα για την διάρκεια αποπληρωμής του δανείου, το ποσό αυτό ΔΕΝ θα τοκίζεται και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα αλλά ότι τραβήξεις από εκεί θα προστίθεται στο δάνειο με το 2,5%.

Εναλλακτικά

100.000 καταβολή από πελάτη
150.000 δάνειο με 2,5 για 30 χρόνια
50.000 στην πούγκα να τοκίζονται και να χρησιμοποιούνται ελεύθερα

σωστά βλέπω την πρώτη περίπτωση σαν κοροιδία; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#466304 Οχι και Hellenic Geo, τράπεζες τις εκκλησίας δεν τις στηρίζουμε :thumbsdown:

Bank of Cyprus όπου είμεθα και Premier πελάτες, σαν το Premier αλλαντικων στα Goodys :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#466313
Geo f1 έγραψε:Ναι αλλα τοτε το 2013 μονη αθωα τραπεζα ηταν η Χελενικ (Jason alert)!
:s_crazy


Χάνει ρε ο επενδυτής;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#467907 Πήγα πριν από λίγο σε 3 υποκαταστήματα της Πειραιώς για να κάνω online κατάθεση και μόλις βάζω το pin μου λέει ακυρώσατε (ή ακυρώθηκε, δεν θυμάμαι) τη συναλλαγή σας.
Τι σημαίνει αυτό; :hmmm:
Έχει κάποιο πρόβλημα η κάρτα μου ή η τράπεζα;
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#467910 Εφαγες ακυρο χρονιαρα μερα απο atm. Τετοιες μερες δεν κανουμε τραπεζικες συναλλαγες. Αραζουμε στον καναπε μπροστα στο δεντρο κ απολαμβανουμε καφε φαι ποτο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#467939
dimik έγραψε:σωστά βλέπω την πρώτη περίπτωση σαν κοροιδία; :hmmm:


εγώ βλέπω και τις δυο εναλλακτικές ισοδύναμες ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις.
Στην 1η περίπτωση είναι σαν να σου δίνουν επιτόκιο 2,5% για τη 2η κατοστάρα ( αυτό το 2,5% που γλιτώνεις).
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#468101
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Πήγα πριν από λίγο σε 3 υποκαταστήματα της Πειραιώς για να κάνω online κατάθεση και μόλις βάζω το pin μου λέει ακυρώσατε (ή ακυρώθηκε, δεν θυμάμαι) τη συναλλαγή σας.
Τι σημαίνει αυτό; :hmmm:
Έχει κάποιο πρόβλημα η κάρτα μου ή η τράπεζα;

Και μενα το ιδιο. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#468228 Οι θεσσαλονικεις έχετε ακούσει κάτι για τα pos ότι δεν λειτουργούν?
Στο κέντρο σε δύο μαγαζιά μου το είπαν. Το ίδιο και για δυτικά.
Σαν κολπο για μετρητά μου φάνηκε...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#468230
cosneo έγραψε:Οι θεσσαλονικεις έχετε ακούσει κάτι για τα pos ότι δεν λειτουργούν?
Στο κέντρο σε δύο μαγαζιά μου το είπαν. Το ίδιο και για δυτικά.
Σαν κολπο για μετρητά μου φάνηκε...


Δεν είναι κόλπο, όντως υπήρχε κάποιο πρόβλημα του συστήματος κάποιον τραπεζών. Σίγουρα Εθνική, μπορεί και κάποιες άλλες.