Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#490121 Τα ποστ του dmitspan συχνά μου θυμίζουν

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#490141 όχι ρε συ, να τσεκάρουν την κάρτα ότι ισχύει, αυτό θέλουν στην τελική και αυτό μου έχουν πει, αυτοί όμως την χρεώνουν! Φαίνεται δηλαδή σαν κανονική κίνηση.
Στις αντίστοιχες κρατήσεις λένε ξεκάθαρα πληρωμή στο κατάλυμα. Μιλάω πάντα για κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση όπου δεν έχει παρέλθει το περιθώριο ακύρωσης.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#490226 Από mail

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από αύριο 01/03/2018 το μηνιαίο όριο των χιλίων ευρώ (€1.000), το οποίο μέχρι σήμερα όριζε η ΠΝΠ ως επιτρεπόμενο ποσό εξαγωγής συναλλάγματος για τους πελάτες, πλέον μεταβάλλεται σε δυο χιλιάδες ευρώ (€2.000) ανά δίμηνο
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#490230
Geo f1 έγραψε:Από mail

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από αύριο 01/03/2018 το μηνιαίο όριο των χιλίων ευρώ (€1.000), το οποίο μέχρι σήμερα όριζε η ΠΝΠ ως επιτρεπόμενο ποσό εξαγωγής συναλλάγματος για τους πελάτες, πλέον μεταβάλλεται σε δυο χιλιάδες ευρώ (€2.000) ανά δίμηνο


Εσύ μας το έκανες και αυτό Αλέξη :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#490239
Dimitris_P έγραψε:όχι ρε συ, να τσεκάρουν την κάρτα ότι ισχύει, αυτό θέλουν στην τελική και αυτό μου έχουν πει, αυτοί όμως την χρεώνουν! Φαίνεται δηλαδή σαν κανονική κίνηση.
Στις αντίστοιχες κρατήσεις λένε ξεκάθαρα πληρωμή στο κατάλυμα. Μιλάω πάντα για κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση όπου δεν έχει παρέλθει το περιθώριο ακύρωσης.
Είναι αναλόγως το κατάλυμα. Σε άλλα κάνουν χρέωση από χρέωση ταυτόχρονα, σε άλλα κάνουν δέσμευση... Αν ακυρώσεις θέλει κ κάνα 10ημερο να αποδεσμευσουν το ποσό από την κάρτα..

.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#490243
Geo f1 έγραψε:Από mail

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από αύριο 01/03/2018 το μηνιαίο όριο των χιλίων ευρώ (€1.000), το οποίο μέχρι σήμερα όριζε η ΠΝΠ ως επιτρεπόμενο ποσό εξαγωγής συναλλάγματος για τους πελάτες, πλέον μεταβάλλεται σε δυο χιλιάδες ευρώ (€2.000) ανά δίμηνο


Από €1000 το μήνα σε €2000 το δίμηνο. Συνολικά τα ίδια απλά διευκολύνεσαι για πιο μεγάλες αγορές π.χ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#490247 ^ σωστός

Το σημαντικό είναι με τους λογαριασμούς:
6. Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού και η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό σε πιστωτικό ίδρυμα, ανεξαρτήτως της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID).

Με κόκκινο είναι ότι αλλάζει από την 1 Μαρτίου [link]
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#493686 Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού ή έστω ζυγίσματος, κάποιος αλγόριθμος για να αποφασίσει κάποιος αν και πότε και πόσο να ξεχρεώσει από το στεγαστικό του δάνειο;
Πχ έχω στεγαστικό δάνειο με υπόλοιπο περίπου 60.000 για να ξεπληρωθεί σε 17 χρόνια (έχουν περάσει τα 3). Επιτόκιο νομίζω περί το 2%. Κάθε μήνα δίνω δόση 340 και έστω έχω στην άκρη πάνω από 30.000. Τι με συμφέρει να κάνω; Να συνεχίσω να πληρώνω το μηνιάτικο, να ξεχρεώσω όσο πιο πολύ μπορώ ή να ξεχρεώσω ένα μέρος και πόσο. Και γιατί. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#493690 Νομίζω με πρόωρη εξόφληση πληρώνεις και τους υπολογισμένους τόκους της 17ετίας οπότε δεν γλιτώνεις χρηματικά όσο τον μπελά της μηνιαίας δόσης αν σου περισσεύει το ποσό της εξόφλησης.
Ένα ακόμα θέμα είναι τι επιτόκιο σου δίνουν τα χρήματα που έχεις αν τα βάλεις σε προθεσμιακό, μπορεί έτσι να συμφέρει να πληρώνεις με τους τόκους που θα παίρνεις μέρος του δανείου.
Γενικά είναι περισσότερο θέμα οικογενειακού cash flow νομίζω.

Εγώ έπαιζα με αυτό https://www.bankofcyprus.com.cy/globala ... /-----.xls
Άβαταρ μέλους
By bebes
#493698 δες λιγο τους ορους του δανειου.
Οι πρωτες δόσεις εχουν μεγαλυτερο ποσοστο τόκων και μικρότερο κεφαλαίου, όσο περναει ο καιρος αυτό γίνεται αντίθετα (πχ στην τελευταια δοση ειναι μονο κεφαλαιο και καθολου τοκος).
Εγω πχ πριν 3 χρονια εδωσα ενα ποσο το οποίο αφαιρεθηκε απο το κεφαλαιο και αναπροσαρμόστηκε η δόση (γλυτωσα και τοκους), αλλα οχι η διαρκεια (τραπεζα Ταχ. Ταμιευτηριο).
Παλαιοτερα σε άλλο στεγαστικο (πρεπει να ειμαι απο τους καλυτερους πελατες των τραπεζων) με την αποπληρωμη "διαγραφόταν" οι τελειταιες δόσεις και έληγε νωριτερα το δάνειο(τράπεζα ΕΘΝΙΚΗ).

Βασικα, καλυτερα ειναι να πας εκει και να σου πουν τι επιλογες εχεις, να δεις αν σε συμφέρει
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#493701
dimik έγραψε:Νομίζω με πρόωρη εξόφληση πληρώνεις και τους υπολογισμένους τόκους της 17ετίας οπότε δεν γλιτώνεις χρηματικά όσο τον μπελά της μηνιαίας δόσης αν σου περισσεύει το ποσό της εξόφλησης.
Ένα ακόμα θέμα είναι τι επιτόκιο σου δίνουν τα χρήματα που έχεις αν τα βάλεις σε προθεσμιακό, μπορεί έτσι να συμφέρει να πληρώνεις με τους τόκους που θα παίρνεις μέρος του δανείου.
Γενικά είναι περισσότερο θέμα οικογενειακού cash flow νομίζω.

Εγώ έπαιζα με αυτό https://www.bankofcyprus.com.cy/globala ... /-----.xls
Οχι, η πρόωρη εξόφληση πολύ συχνά δεν έχει πέναλτι. Για την ακρίβεια, τις πιο πολλές φορές αυτό συμβαίνει.

Δες τους όρους στη σύμβαση που υπέγραψες ή πήγαινε στην τράπεζά σου. Ο, τι και να σου πούμε εμείς εδώ είναι άνευ σημασίας.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#493923
sknipper έγραψε:Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού ή έστω ζυγίσματος, κάποιος αλγόριθμος για να αποφασίσει κάποιος αν και πότε και πόσο να ξεχρεώσει από το στεγαστικό του δάνειο;
Πχ έχω στεγαστικό δάνειο με υπόλοιπο περίπου 60.000 για να ξεπληρωθεί σε 17 χρόνια (έχουν περάσει τα 3). Επιτόκιο νομίζω περί το 2%. Κάθε μήνα δίνω δόση 340 και έστω έχω στην άκρη πάνω από 30.000. Τι με συμφέρει να κάνω; Να συνεχίσω να πληρώνω το μηνιάτικο, να ξεχρεώσω όσο πιο πολύ μπορώ ή να ξεχρεώσω ένα μέρος και πόσο. Και γιατί. Ευχαριστώ.

Δες τους ορους του δανειου σου.

Σε δικη μου περιπτωση, εγινε ανακεφαλαιοποιηση?, και υπολογιστηκαν οι τοκοι που ειχα πληρωσει μεχρι τοτε (αφου αλλαζει η διαρκεια του δανειου) και μειωθηκαν και τα χρονια και η μηνιαια δοση.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#494060
sknipper έγραψε:Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού ή έστω ζυγίσματος, κάποιος αλγόριθμος για να αποφασίσει κάποιος αν και πότε και πόσο να ξεχρεώσει από το στεγαστικό του δάνειο;


Σαφέστατα και υπάρχει αλγόριθμος , η δόση σου δεν υπολογίζεται τυχαία. Όπως ανέφεραν οι περισσότεροι, RTFM. Δες τους όρους του δανείου σου τι ορίζουν, αν και το σύνηθες είναι ότι δεν έχουν ποινή προεξόφλησης.

Επίσης θα σταθώ σε 2 σημεία: όπως έγραψε ο dimik, κοίτα τι επιτόκια μπορείς να πάρεις σε προθεσμιακές καταθέσεις. Αν είναι επιτόκιο δανείου < επιτόκιο κατάθεσης τότε σε συμφέρει να μην προεξοφλήσεις το δάνειο. (υπάρχουν κάποιοι αστερίσκοι εδώ με εξαιρέσεις, αλλά αυτό είναι το γενικότερο νόημα). Αν πάντως το στεγαστικό σου είναι στο 2%, με βάση αυτό δεν βλέπω να παίρνεις κάτι παραπάνω από καταθέσεις.

Το δεύτερο είναι ότι αν αποφασίσεις να προπληρώσεις, αφού δεν έχεις αρκετά λεφτά να εξοφλήσεις εντελώς το δάνειο η συμβουλή μου είναι να μην δώσεις όλο το ποσό που διαθέτεις (και τις 30Κ) αλλά να κρατήσεις ένα αποθεματικό/μαξιλαράκι για τουλάχιστον 12 μήνες (εγώ θα έλεγα και 24) δόσεις. Ο λόγος είναι ότι, έστω ότι για κάποιο λόγο αδυνατείς να πληρώνεις για ένα διάστημα μελλοντικά τις δόσεις (λχ. απόλυση κλπ), τότε η τράπεζα δεν πρόκειται να σου "χαριστεί" επειδή προπλήρωσες νωρίτερα και άρα είσαι "μπροστά" στο πρόγραμμα πληρωμής αλλά το δάνειο σου θα είναι μη εξυπηρετούμενο.

Οπότε η πρόταση μου είναι να πληρώσεις πχ. 20Κ τώρα, κρατώντας τα υπόλοιπα 10Κ για ασφάλεια. Η δόση σου θα επαναπροσδιοριστεί με βάση το νέο υπόλοιπο και θα πληρώσεις συνολικά λιγότερους τόκους στη λήξη του δανείου. Αν μπορείς να πληρώνεις τώρα άνετα τα €340, τότε ζήτα να μειωθεί η διάρκεια του δανείου πληρώνοντας τώρα την ίδια περίπου δόση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#494130 Είναι γνωστο ότι στη μηνιαια πληρωμ στην αρχη πληρωνεις τους τοκους σε μγαλη αναλογια και λιγο κεφαλαιο, οποτε εάν προεξοφλήσεις θα σου πουν ότι το κεφαλαιο είναι μεγαλο ακομα καιδεν θα συμφερει, αν μειωσεις τον χρονο δανισμου ετσι συμφερει .... αλλα δεν το κανουν, ευκολα γιατι ετσι..... μη ξεχναμε Τράπεζες= επισημοι τοκογλυφοι του κρατους....
Άβαταρ μέλους
By GTS
#494171 Υπαρχουν δανεια που σου δινουν επιλογη για προεξοφληση. Σε αυτα που δεν δινουν ειναι διαφορετικα προιοντα. Ο πελατης δεν θα πρεπει να κατηγορει αλλους γιατι αλλαξε γνωμη μετα την αγορα...