Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#449187 Βέβαια οι εγγυήσεις δε λένε τίποτα άμα σκάσουν όλες οι τράπεζες μιας χώρας. Επίσης το σύνηθες είναι όταν σκάει μία συστημική τράπεζα να παίρνει και τις άλλες μαζί λόγω της σύνδεσης του παθητικού της μιας με το ενεργητικό της άλλης.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#449757 Πλήρωσα εκπρόθεσμα μια δόση ένφια.

Το άφησα τελευταία στιγμή, άργησα να γυρίσω σπίτι και η πληρωμή έγινε μεν ηλεκτρονικά στις 31/10, αλλά γράφει θα πραγματοποιηθεί 1/11 17.00. Στο taxisnet ακόμα εμφανιζει την οφειλή του ποσού του μήνα που πλήρωσα και διπλα την προσαύξηση.

Πληρώνω με την ιδια ταυτότητα οφειλής την προσαύξηση και ειναι οκ;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#449760 Ναι.
Έτσι κι αλλιώς το taxisnet αργεί 2 μέρες να εμφανίσει την πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#455394 Για λογαριασμό συγγενούς μου που μένει στις ΗΠΑ, τακτοποιώ κάποιες εξοφλήσεις λογαριασμών, χρωστούμενα, κλπ. Μου καταθέτει ένα ποσό σούμα (για να γλιτώνει και τις όποιες προμήθειες).
Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, να με ρωτάει η τράπεζα την προέλευση των χρημάτων, ε; Μιλάμε για ποσό της τάξης των ~1.500 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#455395
JarnoT έγραψε:Για λογαριασμό συγγενούς μου που μένει στις ΗΠΑ, τακτοποιώ κάποιες εξοφλήσεις λογαριασμών, χρωστούμενα, κλπ. Μου καταθέτει ένα ποσό σούμα (για να γλιτώνει και τις όποιες προμήθειες).
Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, να με ρωτάει η τράπεζα την προέλευση των χρημάτων, ε; Μιλάμε για ποσό της τάξης των ~1.500 ευρώ.



Φαινεται η προελευση των χρημάτων και μιλαμε για μικροποσα. Κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου. Stay calm & keep browsing...
Άβαταρ μέλους
By avel
#456445
Dimitris_P έγραψε:H alphabank μου έστειλε νέα χρεωστική χωρίς contactless :slap: 2017 σου λέει ο άλλος μετά :s_rofl


Γιατί παραπονιέσαι; Πιο ασφαλείς είναι έτσι.

Ειδικά για debit δεν το συζητάω, χίλιες φορές καλύτερα chip μόνο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#459585 Μπαίνω Πειραιώς για να πληρώσω δόσεις ΕΝΦΙΑ και εφορίας και ξαφνικά μου δείχνει να έχω 2 επιπλέον λογαριασμούς που δεν είχα. Με λεφτά μέσα περίπου 30 και 110 ευρώ. Και οι δύο λένε Απλό ταμευτήριο Κ και είναι και οι δύο πρώην ΑΤΕΒΑΝΚ με τελευταία συναλλαγή 10/11/2001. Ο ένας μάλιστα είναι κοινός με τη μητέρα μου και τον αδελφό μου.
Τι είναι αυτοί, πως προκύψαν, ήταν θαμμένοι και τους ξεθάψανε 16 χρόνια μετά;
Μπορώ να κλείσω τελείως λογαριασμό online;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#459589 Δεν μπορείς να κλείσεις έναν λογαριασμό on-line, όχι.
Προφανώς είναι λογαριασμοί που απλά δεν τους θυμάσαι, τον έναν πιθανόν τον άνοιξε η μητέρα σου και σας έβαλε συνδικαιούχους εσένα και τον αδελφό σου.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#459720 Σε πόσο καιρό μπαίνουν τα χρήματα από το paypal στον τραπεζικό λογαριασμό σε περίπτωση refund;
Έχει κανένας εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460008
Andreasdik έγραψε:Δεν μπορείς να κλείσεις έναν λογαριασμό on-line, όχι.
Προφανώς είναι λογαριασμοί που απλά δεν τους θυμάσαι, τον έναν πιθανόν τον άνοιξε η μητέρα σου και σας έβαλε συνδικαιούχους εσένα και τον αδελφό σου.
Δεν καίγομαι να τους κλείσω απλά δεν έχει νόημα να έχω τόσους άδειους.
Eννοείται ότι δεν τους θυμόμουν το θέμα είναι ότι δεν τους έβλεπα online όσα χρόνια έχω e-banking και ξαφνικά εμφανίστηκαν. Και είναι παλιοί, ανοίχτηκαν στα 90ς και τελευταία ανανέωση είχαν το 2001.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#460022 Εγώ στη θέση σου θα μετέφερα τα ποσά και θα τους άφηνα αδρανείς. Κάποια στιγμή θα σε ενημερώσουν ότι πρέπει να κινηθούν για να μην στους κλείσουν. Be my guest θα τους πεις και δεν θα τους ξαναδείς
Κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί στη eurobank.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460032
Scotch έγραψε:Εγώ στη θέση σου θα μετέφερα τα ποσά και θα τους άφηνα αδρανείς. Κάποια στιγμή θα σε ενημερώσουν ότι πρέπει να κινηθούν για να μην στους κλείσουν. Be my guest θα τους πεις και δεν θα τους ξαναδείς
Κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί στη eurobank.

< >
Αυτό έκανα, μετέφερα τα ποσά στον κυρίως και τέλος, άστους να υπάρχουν.
Εδώ τους είχαν 16 χρόνια κρυμμένους τώρα θα ζητήσουν κίνηση;