Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554989
KiloMeater έγραψε:ειπα να φτιαξω και εγω μια revolut αλλα δεν μπορω να την κανω top up
την πιστωτικη μου δεν την δεχεται γιατι ειναι AMEX
μεσω google pay δεν αφηνει να βαλω paypal, με παει πιστωτικη αναγκαστικά που πεφτει παλι στην ΑΜΕΧ
οποτε.....
Οπότε θα κάνεις έμβασμα από την τράπεζά σου. Μέσα στην εφαρμογή σου λέει τους αριθμούς των λογαριασμών σου (ευρώ, λίρες, δολλάρια).
Η Amex δεν γίνεται δεκτή από πολλά μαγαζιά στην Αγγλία. Μάλλον το μηχάνημα την παίρνει αλλά δεν την θέλουν γιατί τους παίρνει περισσότερα. Καλό είναι να έχεις και καμιά Visa ή Mastercard.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#555018
mirage έγραψε:Εγώ αναμένω Transferwise debit card.

Είσαι ωραίος :iconcool:

Μιας και ο zorz και εσύ την είχατε αναφέρει έπαιξα μπαλίτσα με Transferwise(με τη δύναμη της Deutschebank :superman: ) για αποστολή εκτός ΕU μέσω εμβασμάτων γιατί με κάρτες έφαγα άκυρο. Τίμια πράγματα, με alpha bank το έμβασμα πέρασε αέρα, με Πειραιώς υπήρξε θεμα (δε φαινόταν το όνομα στη μεταφορά και τους έστειλα pdf-screenshot μέσα από το ebanking της Πειραιώς).

Note to myself:
Έτος 2019 και ακόμα οι Ελληνικές τράπεζες να κάνουν πλήρη εξαγγλισμό των site τους. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#555209 Εδώ η ING δεν έχει πλήρως αγγλικό site (ολλανδικό όταν έχεις τόσο διεθνή όμιλο και καμιά 5 εκατομμύρια αλλοδαπούς στη χώρα) δεν μου κάνει εντύπωση για τις δικές μας.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555325
sknipper έγραψε:
KiloMeater έγραψε:ειπα να φτιαξω και εγω μια revolut αλλα δεν μπορω να την κανω top up
την πιστωτικη μου δεν την δεχεται γιατι ειναι AMEX
μεσω google pay δεν αφηνει να βαλω paypal, με παει πιστωτικη αναγκαστικά που πεφτει παλι στην ΑΜΕΧ
οποτε.....
Οπότε θα κάνεις έμβασμα από την τράπεζά σου. Μέσα στην εφαρμογή σου λέει τους αριθμούς των λογαριασμών σου (ευρώ, λίρες, δολλάρια).
Η Amex δεν γίνεται δεκτή από πολλά μαγαζιά στην Αγγλία. Μάλλον το μηχάνημα την παίρνει αλλά δεν την θέλουν γιατί τους παίρνει περισσότερα. Καλό είναι να έχεις και καμιά Visa ή Mastercard.
24 ώρες πήρε η μεταφορά.
Ερώτηση, έχετε βάλει physical card? Σε χρεώνουν η άμα κάνεις σημαντική χρήση στη δίνουν δωρεάν?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555333 Η απλή κάρτα Revolut είναι δωρεάν και δεν σε χρεώνει. Προφανώς αξίζει να την βγάλεις, αφού είναι δωρεάν και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις παντού.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555343 Ναι απλή, υλική (και όχι εικονική). Έχω μία στο πορτοφόλι μου. :s_biggrin
Απλώς έχει και κάποιες με χρέωση, που μόνον σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις χρηστών έχουν νόημα.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#555366 Λόγω CC είχα βγάλει από τον Οκτώβριο του 15 Revolut (thanks γαρλάνδιε που είχες κάνει τα posts τότε(ς) ) , και μου είχε έρθει δωρεάν η κάρτα. Από ένα σημείο και μετά είχαν βάλει το 6 ευρω (ή αν ζήταγες 2η κάρτα κλπ), αλλά αν την ζήταγες μέσα σε 2-3 εβδομάδες (ή ότι ήταν) από όταν έφτιαχνες το account, ήταν πάλι δωρεάν . Μπορεί να θυμάμαι λάθος.

Πριν ένα μήνα έκανα αίτηση για νέα*, μιας και έληξε και μου ήρθε contactless (δωρεάν επίσης) :thumbsup: .


*νομίζω είχα διαβάσει, πρέπει να κάνεις αίτηση καθώς δεν σου στέλνουν αυτόματα τη νέα. Το νωρίτερο που μπορείς είναι 28 μέρες πριν λήξει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555367 Η garlandoκάρτα έχει σώσει τιμή πατρίδος.

Είχα φορτώσει 2000 δολάρια όταν ήταν στα τάρταρα και τελευταία τη χρησιμοποίησα προσφατασυνέχεια λόγω ταξιδιών σε Ισραήλ τσεχια Σουηδία που ήθελε συνάλλαγμα.

Κανείς μια ανταλλαγή απ το κινητό και εκμεταλλεύεσαι και ευνοϊκές ισοτιμιες. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#555380
rx8_drifter έγραψε:Η garlandoκάρτα έχει σώσει τιμή πατρίδος.


Αποταμιευτικο λογαριασμό την έχω κάνει λογω πολυ μεγαλυτερης ασφάλειας απο το ελληνικο τραπεζικό συστημα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#555390 You are welcome guys [ και εγώ με τη σειρά μου να ρίξω cudos στους insomnians]

Αν δεν κάνω λάθος, τώρα για τους νέους χρήστες είναι δωρεάν η αποστολή της κάρτας στην πόρτα σου αν βάλεις (top up) 10 ευρώ και άνω στο λογαριασμό της Revolut. Όταν λήγει σου την αλλάζουν δωρεάν που λέει ο pierce21. Μόνο αν θέλεις επιπλέον άλλη κάρτα πληρώνεις 6 ευρώ/τεμάχιο.

Το μεγάλο της ατού είναι ότι από την αρχή σου πρόσφερε ευκολίες:
1. Σε ενημερώνει κατευθείαν και δωρεάν για τις κινήσεις της κάρτας
2. Μπορείς να απενεργοποιείς όποτε θέλεις τα contactless, online transactions, atm αναλήψεις χωρίς να περνάς από το γκισέ της τράπεζας. Και έτσι την κουβαλάς παντού χωρίς να ανησυχείς αν στην κλέψουν στο δρόμο.

τώρα σιγά σιγά ξυπνάνε οι ελ. τράπεζες μιας που καταργούν τα γκισέ και θα αρχίσουν να προσφέρουν τα άνωθεν ως απίθανα νέα χαρακτηριστικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555408 Επιβεβαιώνω την δωρεάν αλλαγή της ληγμένης μιας και χθες παρήγειλα την νέα.
Ο αδερφός μου το έχει πάει παρακάτω και έχει ασφαλίσει και το S9+ του έναντι κάθε ζημιάς μέσω της Revolut.