Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#623633
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
Chris έγραψε:Κι εγω την εχω αυτη την απορια. Τοσα χρονια που γινονταν ολα μεσω γκισε, δεν υπηρχε καμια προμηθεια σχεδον. Ξαφνικα μπαινουν προμηθειες παντου με τη δικαιολογια να βγουν τα εξοδα των ηλεκτρονικων συναλλαγων, οι οποιες ομως υποτιθεται οτι αντικαθιστουν τους γκισεδες για οικονομια. Αρα κανονικα θα επρεπε να μας δινουν προμηθεια για τις ηλεκτρονικες συναλλαγες, αφου τους γλυτωνουμε λεφτα :lol:


Οι προμηθειες μπαινουν γιατι με την πολιτικη των χαμηλων/αρνητικων επιτοκιων οι τραπεζες εχουν πολυ χαμηλα εσοδα οποτε για να καλυψουν μερος των εξοδων για τα κτηρια, λογισμικο, διαφημιση και μισθοδοσια ενα μερος βαζουν προμηθειες σε συνδυασμο με το να πανε οτι μπορουνε στο ιντερνετ που χρειαζεται λιγοτερο προσωπικο.

δλδ αν καποτε ανεβουν τα επιτοκια,θα ακυρωθουν ολες αυτες οι χρεωσεις?


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ξέρεις κανένα καλύτερο;;;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623636 Ειρηνοδικείο Αθηνών: Μόνο συστημένη η αποστολή καρτών και pin από τις Τράπεζες

https://www.newsit.gr/oikonomia/eirinod ... s/2959424/
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623651
funkyreverend έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μηπως εσυ τα στελνεις SHA και εκεινη OUR?


Geo, μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις πού υπάρχει ακόμα SHA/OUR και σε ποιες περιπτώσεις το SHA έχει καταργηθεί;


To SHA δεν εχει καταργηθει. Αυτο που θελουν να <ελαττωσουν> ειναι το OUR . Το BEN ειναι ακομα πιο σπανιο.

Eur εντος εοχ ειναι συνηθες το SHA. (Οπως και ευρ στην ελλαδα) Στα ξενα νομισματα και σε πιο περιεργους προορισμους (Σιγκαπουρες κλπ) εκει παιζει πολυ το OUR επειδη το ζητανε οι εκει πελατες.
Γενικα θελουν στο OUR να αλλαξει η πολιτκη στις χρεωσεις. Δλδ η τραπεζες να σταματησουν να επανερχονται και να ξανα χρεωνουν τους πελατες οταν η δικαιουχος τραπεζα ζηταει τα εξοδα της.
Εχει δρομο βεβαια ακομα
Άβαταρ μέλους
By ambient
#624543 Από Δεκέμβρη και μετά έχω παρατηρήσει ότι αρκετά καταστήματα φούρνοι, καφέ που επισκέπτομαι στη γειτονιά μου και το κέντρο, έχουν κηρύξει πόλεμο στα POS. Η δικαιολογία που συνεχώς ακούω: "Είναι χαλασμένο". Ναι οκ, αλλά πόσες βδομάδες ... :hmmm:

Ο ιδιοκτήτης μιας καφετέριας μου είπε στα ίσα, με εκνευρισμό - όχι απέναντι μου - ότι δε θα το χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά. Το έχει εκεί και δουλεύει, αλλά δε δέχεται πληρωμές και αναφέρει στους πελάτες ότι είναι χαλασμένο. Στο ερώτημα μου εάν αυτό είναι παράνομο, δεν πήρα απάντηση.

Τους έχουν κάνει κάτι οι τράπεζες; Είναι τόσο ασύμφορη/άδικη η προμήθεια;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624548 Νομίζω πως μόλις ανακάλυψαν κάποιοι καταστηματάρχες το τι σημαίνει "πληρώνω φόρο" και δεν τους αρέσει...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#624556 υπαρχουν πολλες περιπτώσεις οπου η προμήθεια της τραπεζας ειναι μεγαλύτερη απο το κερδος του....
ΠΧ τσιγάρα, εφημερίδες κ.λ.π.
Αν παρεις ενα πακετω με καρτα ο περιπτεράς μπηκε απλώς μεσα............
Φανταζομαι κι αν παρεις μια φρατζολα ψωμί..................... ( χωρις τυρόπιτες καφε μελομακαρωνα) δε ξερω κι εγω τι......
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624565 Οσο η χρεωση ειναι βαση ΤΖΙΡΟΥ ετσι θα ειναι τα πραγματα και ειναι πολυ λογικο!
Δεν καταλαβαινω γιατι η υπηρεσια του POS πρεπει να ειναι βαση τζιρου? Πως διαφοροποιειται το κοστος για την τραπεζα αν το ποσο ειναι 100 ευρω ημερησιως η 1000 ευρω ημερησιως??
Βάλε στο περίπτερο 20-30 ευρώ τον μήνα κόστος διεκπεραίωσης καρτών και δεν θα έχει κανένα λόγο να αρνηθεί τη συναλλαγή!! Το ίδιο και τα καφέ και όλες οι επιχειρήσεις!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 26 Ιαν 2020, 20:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By ambient
#624566 Μιλάμε για ποσά μέχρι 3 ευρώ.
Δηλαδή μπαίνουν μέσα σε κάθε χρέωση; Ή μόνο όταν ο συνολικός τους τζίρος είναι χαμηλός;
Εάν ισχύει το πρώτο, τότε οι τράπεζες είναι αδικαιολόγητες. Στο δεύτερο το κράτος. Όμως δεν θα γκρινιάζανε όλοι, ακόμα και οι μεγάλοι;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624569 Παίρνουν ποσοστό επί του ποσού που χτυπάει το POS! Συνήθως 2-3% αλλά υπάρχουν και χαμηλότερες και υψηλότερες προμήθειες! Όταν το κέρδος στα τσιγάρα είναι 3-5% τότε δεν μένει τίποτα στον επαγγελματία!
Αν δουλεύεις προϊόντα με 50 η και παραπάνω κέρδος τότε δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα αλλά όταν δουλεύεις με χαμηλά ποσοστά κερδοφορίας δεν γίνεται!
Άβαταρ μέλους
By ambient
#624571 Ο καφές, τα σφολιατοειδη και γενικά τα αρτοποιεία δεν νομίζω να δουλεύουν με 3-5% κέρδος...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#624602 Η προμήθεια της τράπεζας μου είναι 0,8%.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, πάντως το 2-3% μου ακούγεται πολύ.