Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#617308 Απλα με τραπεζικό έμβασμα πληρώνεις την προμήθεια τις τράπεζας. Με κάρτα δεν πληρώνεις κάτι και τα λεφτα είναι διαθέσιμα άμεσα


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617346 Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).
Πολύ βολική η τζάμπα Revolut για ταξίδια. Δεν ασχολείσαι με αλλαγές νομίσματος. Και ξέρεις ότι η αλλαγή νομίσματος θα είναι με καλύτερες τιμές από οπουδήποτε αλλού έχει πρόσβαση ο κοινός θνητός (τράπεζες, κάρτες, ανταλλακτήρια, αεροδρόμια κλπ). Και μπορείς να έχεις λογαρισμούς σε πολλά νομίσματα. Αλλά αρκεί να έχεις λεφτά μέσα και όποιο νόμισμα και να σου ζητηθεί θα κάνει αυτόματα την αλλαγή χωρίς να ασχοληθείς. Της έχω βάλει και να παίρνει λεφτά από την χρεωστική αυτόματα όταν πέσει η στάθμη κάτω από ένα όριο.
Οι ενοικιάσεις αυτοκινήτων θέλουν πιστωτική οπότε δεν κάνει.
Η επί πληρωμή revolut δεν έχει περιορισμούς σε ανταλλαγή περιέχει επιπλέον ευκολίες και νομίζω και ταξιδιωτική ασφάλεια, ίσως και να συμφέρει για συχνά ταξίδια μόνο για αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#617416 Ωραία, σύνδεσα μια eurobank κάρτα μου κι έκανα μια δοκιμαστική μεταφορά, έγινε στο τσακ μπαμ :iconcool: Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει επιπλέον χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617614
sknipper έγραψε:Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).

Αυτό με την πιστωτική δεν είναι αληθές. Το γέμισμα με πιστωτική δεν μέτρα σαν ανάληψη χρημάτων αλλα σαν "αγορά". Αν η Revolut δεν αναφέρει καποια προμήθεια τοτε δεν υπάρχει προμήθεια. Και το αν πάει για παραδειγμα στο ο,τι η Revolut χρεώνε 1.8% προμήθεια οσο δεν είχε λογαριασμό στην Ελβετία, στις ελβετικές πιστωτικές.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617617 Δε μπορώ με τίποτα να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων μου στη revolut γιατί η ταυτότητα μου είναι χειρογραφη. Τι διαολο; Είμαι ο μόνος με την κλασική Ελληνική ταυτότητα; Εσείς τι κάνατε;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#617620
mirage έγραψε:Διαβατήριο; Δίπλωμα;

Ουτε δίπλωμα μετράει πλέον.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617635 αυτές τις κ@λοταύτοτητες πότε θα τις αλλάξουν να τελειώνουμε?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617640
mirage έγραψε:
sknipper έγραψε:Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).

Αυτό με την πιστωτική δεν είναι αληθές. Το γέμισμα με πιστωτική δεν μέτρα σαν ανάληψη χρημάτων αλλα σαν "αγορά". Αν η Revolut δεν αναφέρει καποια προμήθεια τοτε δεν υπάρχει προμήθεια. Και το αν πάει για παραδειγμα στο ο,τι η Revolut χρεώνε 1.8% προμήθεια οσο δεν είχε λογαριασμό στην Ελβετία, στις ελβετικές πιστωτικές.
Κάποιες "αγορές" αν αφορούν σε χρηματοοικονομικά προϊόντα μετράνε σαν ανάληψη και τοκίζονται από την πρώτη μέρα. Πχ προσωπική εμπειρία online αγορά ευρωλόττο.... Υποθέτω έχει να κάνει σαν τι χρεώνεται.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#617641
mirage έγραψε:
sknipper έγραψε:Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).

Αυτό με την πιστωτική δεν είναι αληθές. Το γέμισμα με πιστωτική δεν μέτρα σαν ανάληψη χρημάτων αλλα σαν "αγορά". Αν η Revolut δεν αναφέρει καποια προμήθεια τοτε δεν υπάρχει προμήθεια. Και το αν πάει για παραδειγμα στο ο,τι η Revolut χρεώνε 1.8% προμήθεια οσο δεν είχε λογαριασμό στην Ελβετία, στις ελβετικές πιστωτικές.


Αν το γνωρίζεις αυτό επιβεβαιωμένα τότε πάω πάσο, αλλά μου φαίνεται μάλλον απίθανο τέτοιες συναλλαγές να μην θεωρούνται ως cash advance. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#617643
Dimitris_P έγραψε:Ωραία, σύνδεσα μια eurobank κάρτα μου κι έκανα μια δοκιμαστική μεταφορά, έγινε στο τσακ μπαμ :iconcool: Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει επιπλέον χρέωση.
Δεν κράτησε προμήθεια, άψογα! (Χρεωστική)
Και το γαμωτο είναι ότι για μεταφορά εντός χώρας πληρώνεις γαμησιατικα, πχ 3.35 προς Alpha.