Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#503859
mirage έγραψε:Κατεβασε το app. Είσαι ετοιμος.

< >

μπορεικαποιος να μου αναφερει συνοπτικα πως λειτουργει το συστημα revolut;
κατεβαζω την εφαρμογη και εχω εναν άυλο λογαρισμό;
Βαζω χρηματα μεσα και τα χρησιμοποιω μέσω κάρτας που μου στέλνουν;

ειδα οτι έχασα τη "δωρεάν κάρτα" αφού έπρεπε να ενεργήσω μέχρι χθές

Τι χρεώσεις - υποχρεώσεις θα εχω και (χοντρικά) τι πλεονεκτήμτα έναντι μιας ισχύουσας κάρτας;

ευχαριστω :oops:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503878 Κατεβάζεις την εφαρμογή.
Τρέχεις την εφαρμογή αλλά για να ενεργοποιηθεί το όλο πράμα πρέπει να σκανάρεις με το τηλέφωνο στοιχεία όπως διαβατήριο, κάρτα από τράπεζα κλπ ώστε να τους πείσεις ότι εσύ είσαι εσύ. Αν όλα καλά τότε αποκτάς θεωρητική κάρτα και λογαριασμό. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμούς και σε διάφορα νομίσματα.
Στέλνεις λεφτά από δικό σου λογαριασμό/κάρτα (νομίζω πρέπει να είναι από δικό σου όνομα).
Εφόσον πχ έχεις στείλει 100 ευρώ μπορείς να τα μετατρέψεις επιτόπου σε άλλα νομίσματα και θα βλέπεις πχ ότι έχεις 20 ευρώ και 100 δολλάρια και και και όσα νομίσματα έχεις επιλέξει. Η μετατροπή έχει μία ισοτιμία, τη διατραπεζική, και όχι δύο τιμή αγοράς και πώλησης, δεν χάνεις τίποτα στην αλλαγή.
Πλαστική, όχι virtual, κάρτα ζητάς και σου στέλνουν (εκτός προσφοράς χρεώνεσαι μεταφορικά). Έχεις απόλυτο έλεγχο σε επιλογή PIN, στο αν θα λειτουργεί η μαγνητική ταινία, στο αν η κάρτα θα δουλεύει μόνο κοντά στο τηλέφωνό σου κλπ.
Αν είσαι σοβαρός χρήστης μπορείς να πληρώνεις και να πάρεις το καλό πακέτο χωρίς περιορισμούς μεταφοράς και αλλαγών και με περισσότερες ευκολίες και ταξιδιωτική ασφάλεια και άλλα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#503881 προσθέτω τα κάτωθι

Είναι σαν να έχεις λογαριασμό στην Αγγλία ο οποίος σου δίνει κάρτα και μπορείς να
1. χρησιμοποιήσεις σαν μια χρεωστική κάρτα (+ δυνατότητα αγοράς από amazon, σύνδεσης με paypal κτλ).
2. μπορείς να μεταφέρεις δωρεάν χρήματα σε οποιοδήποτε χρήστη της revolut
3. μπορείς να έχεις διαφορετικά νομίσματα στον ίδιο λογαριασμό.
4. Μέσα στην εφαρμογή υπάρχει η κάρτα σου σε virtual μορφή και μπορείς όποτε θέλεις να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς λειτουργίες της κάρτας (δυνατότητα ανάληψης ATM, on line αγορές κτλ.), και άρα μπορείς να την κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις σε δευτερόλεπτα.
5. Δεν δεσμευόσουν από capital controls κατά τις αγορές
6. Όταν αγοράζεις σε ξένο νόμισμα έχει μηδενική χρέωση και παράλληλα σου δίνει πολύ καλή ισοτιμία, σε αντίθεση με τις ελ. τράπεζες που σε χρεώνουν ένα χ ποσό για κόστος μετατροπής συναλλάγματος.
7. Σου έρχεται άμεση ειδοποίηση για τις κινήσεις του λογαριασμού realtime.

Αρνητικά.
1. Γεμίζει μόνο με έμβασμα προς το λογαριασμό στου στη Revolut ( Επιλογή SHA στο έμβασμα ώστε να χρεωθείς μόνο 1 ευρώ το έμβασμα).
2. Η ανάληψη από ΑΤΜ είναι δωρεάν ως τα 200ευρώ/μήνα, από εκεί και πάνω έχεις χρέωση.
3. Άμα γίνει κάποιο μπραφ δεν ξέρω πόσο καλύπτονται τα χρήματά σου από τη Revolut. Υπάρχει νομοθεσία στην οποία συμμορφώνονται αλλά δεν έχω πολυ ψάξει τι αφορά. (Με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει verified account, δηλαδή έχεις δώσει ταυτότητα, φωτογραφίες).
4. Στην Αμερική δεν μπορείς να την κάνεις slide από μηχάνημα επειδή είναι chip card.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#503882
Red Garland έγραψε:4. Στην Αμερική δεν μπορείς να την κάνεις slide από μηχάνημα επειδή είναι chip card.

Δεν θυμάμαι να ειχα τέτοιο θέμα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#503886 Είχα πρόβλημα σε Hannaford και Wallgreens, αλλά και στα αυτόματα μηχανήματα εισιτηρίων του μετρό (δε δεχόταν ούτε ως chip card).
Βέβαια η Αμερική είναι τόσο μεγάλη που κακώς το έγραψα. Από Πολιτεία σε Πολιτεία μπορεί να αλλάζουν. :oops:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503895
Red Garland έγραψε:...
Αρνητικά.
1. Γεμίζει μόνο με έμβασμα προς το λογαριασμό στου στη Revolut ( Επιλογή SHA στο έμβασμα ώστε να χρεωθείς μόνο 1 ευρώ το έμβασμα).
3. Άμα γίνει κάποιο μπραφ δεν ξέρω πόσο καλύπτονται τα χρήματά σου από τη Revolut. Υπάρχει νομοθεσία στην οποία συμμορφώνονται αλλά δεν έχω πολυ ψάξει τι αφορά. (Με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει verified account, δηλαδή έχεις δώσει ταυτότητα, φωτογραφίες).
4. Στην Αμερική δεν μπορείς να την κάνεις slide από μηχάνημα επειδή είναι chip card.
Εγώ το γεμίζω απλά λέγοντάς του να πάρει τόσα από την κάρτα της τράπεζας (την απλή χρεωστική, αλλά πρέπει να είναι στο όνομά σου). Μπορείς και από πιστωτική αρκεί να του την περάσεις.
Νομίζω έχει μπει κανονικά στα συστήματα προστασίας καταθέσεων, υποθέτω το αγγλικό.
Η μαγνητική ταινία υπάρχει και μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις να είναι ενεργή ή όχι.

Στα μείον ότι θέλει προσοχή στα ΑΤΜ που έχουν την τάση να θέλουν να σε χρεώσουν αλλαγή νομίσματος να πατήσεις την επιλογή χωρίς αλλαγή (αρκεί να έχεις το ποσό που ζητάς στο νόμισμα που θέλεις). Αλλιώς χρεώνεσαι την ισοτιμία του ΑΤΜ και επιπλέον προμήθεια.
Κάτι άλλο που μάλλον μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε κάρτα αλλά τη δεύτερη φορά σε ATM με χρέωσε λεφτά που δεν έβγαλε. Που σημαίνει ότι δεν είχα τα 200 ευρώ στο χέρι που ήθελα. Το είπα στη revolut και ολοκλήρωσαν την προβλεπόμενη διατραπεζική διαδικασία (που παίρνει καιρό, φαίνεται ότι έχει 45 μέρες περιθώριο η άλλη τράπεζα να το καθυστερήσει μέχρι να επιστρέψει τα λεφτά και προφανώς εξαντλούν το περιθώριο) και τα λεφτά ξαναμπήκαν.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#503898 Top-up παλιά από κάρτα δε γινόταν, και ο Country Manager το έγραψε όπως βλέπω και χθες στο insomnia
Στην παρουσίασή τους λένε ότι έκαναν αίτηση να πάρουν ευρωπαϊκή άδεια τραπεζικής και άρα θα υπάγονται στο European Deposit Protection Scheme όταν και εφόσον.

Επίσης δεν καλύτπονται ακόμα από το Αγγλικό Guarantee Scheme (λινκ) αφού δεν είναι τράπεζα.
Υ.Γ
Disclaimer: Το αναφέρω γιατί το ότι προτείνουμε revolut ως πιο flexible επιλογή για αγορές και ταξίδια δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι η τέλεια λύση για εξωχώριο αποταμιευτικό λογαριασμό πολλών μηδενικών. Όποιος ενδιαφέρεται για τέτοια πράγματα πρέπει να ψάξει περισσότερο την ασφάλεια των χρημάτων του.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#503922
Red Garland έγραψε:Είχα πρόβλημα σε Hannaford και Wallgreens, αλλά και στα αυτόματα μηχανήματα εισιτηρίων του μετρό (δε δεχόταν ούτε ως chip card).
Βέβαια η Αμερική είναι τόσο μεγάλη που κακώς το έγραψα. Από Πολιτεία σε Πολιτεία μπορεί να αλλάζουν. :oops:

Σε τραινα κι εγώ ειχα θέμα, αλλά οπως λες ακομα και ως chip (καλα ενταξει, δεν εμπιστεύομαι οτι το μηχάνημα είχε ξαναδεί στη ζωή του chip card για να ελεγχθεί αν λειτουργεί :lol:)
Σε καφε εστιατόρια κλπ δεν είχε θέμα ως swiped

Και στο σκλαβενιτη εδω παντως εχει θέμα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#503926 Η κάρτα ΔΕΝ είναι κατάθεση οπότε γενικά μπορεί να μην καλύπτονται από το πρόγραμμα προστασίας των καταθέσεων
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#503953 Αν πάντως δεν ταξιδεύεις σχετικά συχνά σε χώρες εκτός ευρώ και γενικά δεν κανεις αγορές σε αλλά νομίσματα δε νομίζω πως προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503958 Βολεύει πολύ για αγορές online που οι ελληνικές κάρτες δεν πολυπερνάνε.
Καλύπτει τόσα πολλά νομίσματα που εκτός κεντρικής Ευρώπης που έχουν ευρώ είναι αρκετές ευρωπαικές χώρες δεν έχουν ευρώ και επιπλέον πάμπολλοι προορισμοί εκτός Ευρώπης.
Και μια φορά το χρόνο να τη χρησιμοποιείς τζάμπα είναι, καλό είναι να την έχεις καβάτζα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503965
sknipper έγραψε:Βολεύει πολύ για αγορές online που οι ελληνικές κάρτες δεν πολυπερνάνε.
Καλύπτει τόσα πολλά νομίσματα που εκτός κεντρικής Ευρώπης που έχουν ευρώ είναι αρκετές ευρωπαικές χώρες δεν έχουν ευρώ και επιπλέον πάμπολλοι προορισμοί εκτός Ευρώπης.
Και μια φορά το χρόνο να τη χρησιμοποιείς τζάμπα είναι, καλό είναι να την έχεις καβάτζα.


Πολλοί έχουν paypal.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503968 Tη revolut τη δίνεις στο μαγαζί, τη δίνεις στο εστιατόριο, τη βάζεις και στο ΑΤΜ για ρευστό. To paypal δεν στα κάνει αυτά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#503974
sknipper έγραψε:Βολεύει πολύ για αγορές online που οι ελληνικές κάρτες δεν πολυπερνάνε.
Καλύπτει τόσα πολλά νομίσματα που εκτός κεντρικής Ευρώπης που έχουν ευρώ είναι αρκετές ευρωπαικές χώρες δεν έχουν ευρώ και επιπλέον πάμπολλοι προορισμοί εκτός Ευρώπης.
Και μια φορά το χρόνο να τη χρησιμοποιείς τζάμπα είναι, καλό είναι να την έχεις καβάτζα.


Δε διαφωνώ καθόλου. Εγώ μια φορά το χρόνο για λόγους δουλειάς πηγαίνω 3-4 μέρες Αγγλία, συνεπώς άνοιξα ήδη λογαριασμό :)

Επίσης βολεύει αν θες να παίξεις και με τις ισοτιμίες.