Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#358383 Να επαναδιατυπώσω λοιπόν, απαγορεύεται λόγω CC η σύναψη δανείων μεταξύ ιδιωτών και εταιρειών; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#358386 Όχι, αρκεί να έχεις ήδη λεφτά ή άλλου είδους εξασφαλίσεις.

Otso, κάποτε γινόταν και εδώ αυτό. Η eurobank είχε ανοίξει μικρά περίπτερα ακόμα και σε καζίνο, επαιρνες δανειακι σε 5' μονο την ταυτότητά σου. Ε μετά ήρθε η κρίση...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#358392 Για ένα χρόνο τουλάχιστον από το CC δεν έκαναν τίποτα.
Το τελευταίο 6μηνο η Alpha και η Eurobank με τις οποίες έχω συναλλαγές με έχουν τηλεφωνήσει για πιστωτική κάρτα ή δάνειο (με ένα επιτόκιο ως τον Θεό!!!). Λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχα από την Alpha και ευχηθηκα "χαρούμενο 2004 να έχεις κοπελιά" και της το έκλεισα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#358396
cosneo έγραψε:Για ένα χρόνο τουλάχιστον από το CC δεν έκαναν τίποτα.


Εγώ πήρα τον περασμένο Δεκέμβριο (2015).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#358426 Γιατί ιδιώτες, οι τράπεζες δεν χορηγούν απλά καταναλωτικά δάνεια; Ή δεν το κάνουν πια στην Ελλάδα ακόμα κι αν καλύπτεις τις προϋποθέσεις;
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#359619 Καλησπέρα ...
Πήγα να στείλω ένα έμβασμα στην ανηψιά μου εχθές και η winbanκ μου έγραψε ότι ξεπέρασα το όριο των 1000 ευρώ για τον μήνα Ιανουάριο. Κοιτάρω τις κινήσεις μου και δεν βλέπω τίποτα παραξενο ( σε καμία περίπτωση δεν έχω στείλει 1000 στο εξωτερικό ) . Είναι δυνατόν κάποια μαγαζιά στην πόλη μου ( στα οποία χρησιμοποίησα χρεωστική ) να μου πιστώνουν χρέωση σε τράπεζες του εξωτερικού και να φαίνεται σαν να κάνω αγορες στο εξωτερικό ( και έτσι εφτασα στο όριο των 1000 ευρώ ) ?

Τι λέτε ?
Άβαταρ μέλους
By famas
#359620 Όσοι χρησιμοποιήτε POS σε πόσες μέρες σας κάνει εκκαθάριση η τράπεζα; Δλδ. συναλλαγή σημερινή, μετά τις 20.00, σε πόσες μέρες θα φανούν τα χρήματα στον λογαριασμό; Έχει σημασία αν είναι χρεωστική ή πιστωτική;
Άβαταρ μέλους
By famas
#359631
Νίκος Παππάς έγραψε:Σε 24 ώρες απο την στιγμή που με το pos κάνεις μεταφορά πακέτου συναλλαγών.

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις αν ισχύει ανεξαρτήτως τύπου κάρτας(χρεωστική/πιστωτική) και τράπεζας; πχ χρέωση κάρτας alpha ενώ έχω λογαριασμό στη πειραιως.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#359633
famas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Σε 24 ώρες απο την στιγμή που με το pos κάνεις μεταφορά πακέτου συναλλαγών.

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις αν ισχύει ανεξαρτήτως τύπου κάρτας(χρεωστική/πιστωτική) και τράπεζας; πχ χρέωση κάρτας alpha ενώ έχω λογαριασμό στη πειραιως.


Μέχρι στιγμής δεν έχω δει διαφορά απο κάρτα σε κάρτα.


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#359759 Σε εμάς μπαίνουν σε 1-2 μέρες το πολύ. Νομίζω αυτόματα στέλνεται το πακέτο κάθε βράδυ στην τράπεζα, και την επόμενη μπαίνουν στο λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#359836 Ρε guys μεχρι ποτε θα κυκλοφορουν τα παλια χαρτονομισματα εφοσο εχουν κυκλοφορησει τα νεα? Πχ 5-10-20€;
Γιατι κυκλοφοραει στο δικτυο πως οταν βγει σε λιγο καιρο το νεο 50€ρο θα παψει να κυκλοφορει το παλιο.