Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By avel
#486899
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει τρόπος να δω το ιστορικό μεταφορών μιλίων από την aegean visa της alpha στο miles + bonus? πχ η τάδε αγορά έφερε x μίλια, η άλλη y κοκ.


Ποιος ο λόγος; Αφού όλες οι κατηγορίες αγορών φέρνουν τους ίδιους πόντους. Ό,τι έχεις σε ευρώ, έχεις σε πόντους, έχεις σε μίλια.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#486900 Δεν είναι έτσι.
Υπάρχουν επιχειρήσεις που δίνουν Ευρώ x4 πόντους (ΒΡ, ΑΒ κ.λπ.)
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#487112 Βρε τι έμαθα σήμερα...
Η Α σε χρεώνει για καταθέσεις που γίνονται στον όψεώς σου, όταν αυτές γίνονται σε ταμεία...
Το ωραίο είναι ότι το υποκατάστημα της επιλογής μου δεν έχει Κ.Α.Σ.
Θα πρέπει να πούμε 2 φωνήεντα...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#487199
MIXOStsi έγραψε:Βρε τι έμαθα σήμερα...
Η Α σε χρεώνει για καταθέσεις που γίνονται στον όψεώς σου, όταν αυτές γίνονται σε ταμεία...
Το ωραίο είναι ότι το υποκατάστημα της επιλογής μου δεν έχει Κ.Α.Σ.
Θα πρέπει να πούμε 2 φωνήεντα...

Ρωτα να δεις αν μπορεις να αλλαξεις προγραμμα στον λογαριασμο οψεος.
Αυτος ο λογαριασμος δεν εχει εξοδα χρησης ταμειου και γλιτωνεις την προμηθεια αν δεχεσαι πληρωμες απο αλλες τραπεζες!
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=13190&la=1
Βεβαια λογο καπιταλ κοντρολ δεν ξερω αν μπορεις να ανοιξεις καινουριο η να αλλαξεις τον υπαρχοντα!
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#487206 Τακτικός πελάτης σε καταστήματα της Alpha δεν είμαι, αλλά μου έκανε εντύπωση πρόσφατα που για οποιαδήποτε συναλλαγή, ακόμα και χωρίς μετρητά παραπέμπουν στο ταμείο. Για χαζοδουλειές γραφείου βασικά, μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό, ενημέρωση βιβλιαριου κλπ που δεν χρειάζονται γκισε. Αντίστοιχες δουλειές σε Eurobank και ΕΤΕ γίνονται και στα γραφεία.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#487213 Ο ALPHA Ταμειακή Διαχείριση που αναφέρει ο melos86 είναι λογαριασμός με όριο υπεραναλήψεως, δεν μπορείς να τον ανοίξεις αν δεν σου εγκριθεί όριο.
Και θα πληρώνεις ετήσια έξοδα για την υπερανάληψη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#487220
cosneo έγραψε:Τακτικός πελάτης σε καταστήματα της Alpha δεν είμαι, αλλά μου έκανε εντύπωση πρόσφατα που για οποιαδήποτε συναλλαγή, ακόμα και χωρίς μετρητά παραπέμπουν στο ταμείο. Για χαζοδουλειές γραφείου βασικά, μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό, ενημέρωση βιβλιαριου κλπ που δεν χρειάζονται γκισε. Αντίστοιχες δουλειές σε Eurobank και ΕΤΕ γίνονται και στα γραφεία.


Η ενημέρωση βιβλιαρίου νομίζω πάντα στο γκισέ γινόταν. Τώρα και για το άλλο ψιλολόι καλό είναι που πηγαίνουν στο γκισέ γιατί αποφορτίζονται οι του γραφείου που ασχολούνται με σοβαρότερα πράγματα (προθεσμιακές, ανοίγματα λογαριασμών κλπ).

edit: τι άκυρος τίτλος είναι αυτός στο post σου cosneo ?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#487236 Ερώτηση για πιστωτική :
Ο λογαριασμός βγαίνει κάθε χ του μήνα και έστω όριο 1000. Αν πριν βγει ο λογαριασμός έχω κάνει χρήση έστω 800€, μπορώ να προεξοφλήσω ώστε να μπορώ να την χρησιμοποιήσω για αγορά άλλων 500€ ή αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω να βγει η μηνιαία εκκαθάριση;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#487237 Μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να εξοφλήσεις το υπόλοιπο και να ξαναχρησιμοποιήσεις το όριο σου, δεν χρειάζεται να περιμένεις να βγεί ο λογαριασμός.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#487250
Andreasdik έγραψε:Μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να εξοφλήσεις το υπόλοιπο και να ξαναχρησιμοποιήσεις το όριο σου, δεν χρειάζεται να περιμένεις να βγεί ο λογαριασμός.

ναι, αν εχεις και e-banking βλέπεις απευθείας το πιστωτικό σου οριο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#490062 Έκανα μια κράτηση από το booking και έβαλα την κάρτα ΧΩΡΙΣ cvv (δεν το ήθελε) και μου ήρθε τώρα χρέωση της κάρτας από το ξενοδοχείο :dizzy:
Πώς διάβολο έκανε την χρέωση χωρίς cvv ?

Έχει και δωρεάν ακύρωση, δεν έχει παρέλθει το όριο και με χρέωσε το 50% :dizzy: ρε ΓΙΟΥΦΤΟ επιχειρηματία γι'αυτό επέλεξα δωρεάν ακύρωση για να μη δεσμεύεις την κάρτα μου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#490063 Απ' ό,τι θυμάμαι αυτές οι λεπτομέρειες περιγράφονται στους όρους της κράτησης :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#490065 Ναι το booking το λέει προέγκριση, άρα δέσμευση. Εγώ το βλέπω σαν κίνηση κανονικής χρέωσης. Anyway έχω δωρεάν ακύρωση ας τολμήσουν να κάνουν μπινιά :shifty:

Σε ορισμένες περιπτώσεις, πριν την άφιξή σας, ενδέχεται να προεγκρίνει την κάρτα σας για να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα σας είναι έγκυρη και δεν έχει χαθεί ή κλαπεί. Αυτό μπορεί να προκαλέσει μια προσωρινή μείωση στο υπόλοιπό σας, αλλά δεν πρόκειται για κανονική χρέωση.