Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#601166 Καλά αυτό προϋποθέτει να το αντιληφθείς κιόλας. Πριν 2 βδομάδες έχω πάρει Πράκτικερ να πάρω κάτι καθαριστικά να πλύνω το αμάξι της :inlove: και αφήνω ο μλκ ο πορτοφόλι στο ταμείο (μία χρεωστική και δύο πιστωτικές μέσα, όλες contactless). Μετά από 2 ώρες πήρα χαμπάρι ότι μου έλειπε το πορτοφόλι μετά από τηλ της Πειραιώς ότι μου ακύρωσαν την κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601177
elteo έγραψε:Με το που την χάσεις- κλέψουν, το επόμενο δευτερόλεπτο τηλ και ακύρωση. Simple as that.


Μα, μπορεί να μην το έχεις πάρει χαμπάρι για κάποια ώρα... Να σου έχει πέσει πχ το πορτοφόλι κάπου, να το βρει ένας έξυπνος και να αρχίσει... και μέχρι να το πάρεις χαμπάρι να έχει ψωνίσει το μισό wish... :lol: (ΟΚ ατυχές παράδειγμα, εκεί δεν μετράει το 25άρι, αλλά κατάλαβες... :lol: ). Αν το πάρεις χαμπάρι ΟΚ, μικρό το κακό, το θέμα είναι για τις περιπτώσεις που δεν το καταλαβαίνεις άμεσα... :s_wink


melos86 έγραψε:Δεν ειναι ημερισιο!! Ειναι σωρευτικο...
Οσες μερες θες αλλα μολις συμπληρωσεις 150 ευρω θα ζηταει πιν ειτε το ποσο ειναι κατω απο 25 ειτε πανω απο 25 ευρω!



Ναι, σωστά... ακόμα καλύτερα. Να γίνεται καπ' καπ' και μία δεύτερη ταυτοποίηση...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#601206 Νομίζω όλο και περισσότεροι θα ακολουθήσουν το παράδειγμα της Revolut να μπορείς να ακυρώνεις την κάρτα από την εφαρμογή στο κινητό αλλά και να μπορείς να την επαναφέρεις αν νόμιζες ότι την έχασες αλλά τελικά την βρήκες. Πχ στην HSBC μπορείς να μπλοκάρεις και να ξεμπλοκάρεις κάθε κάρτα σου από την εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#601219 Οχι μονο αν νομιζεις οτι την εχασες αλλα και αν δεν την χρησιμοποιεις πολυ συχνα αλλα την κουβαλας μαζι σου συνεχεια!
Μπορεις να την απενεργοποιεις και να την επανενεργοποιεις λιγο πριν τη χρηση της για λογους ασφαλειας!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#601220 Το καλό με τη Revolut είναι ότι μπορείς να της πεις να μην λειτουργεί αν δεν είναι κοντά σου. Αν δηλαδή στην κλέψουν δεν θα δουλέψει αν δεν είναι και το τηλέφωνό σου στην ίδια τοποθεσία.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#601227 Πέρυσι Φθινόπωρο έβγαλα μια κάρτα χρεωστική ανέπαφη της Πειραιως για την κόρη και μου είπαν οτι μπορεις να κανεις μεχρι 3 ανεπαφες συναλλαγές/ ημέρα.
Οπότε το χάσιμο είναι max 75€

Κι εμενα δεν μου ερέσει αυτο το "ανέπαφο"
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#601229 Σε ολους το ανεπαφο δημιουργει μια ανασφαλεια, αλλα απο την αλλη μερια ειναι τοσο βολικο που οι περισσοτεροι πιστευω το ευχαριστιομαστε! Τουλαχιστον εγω πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να χαιρεται οταν μου λενε "24€ συνολο" και να ξενερωνει οταν μου λενε "κοστιζουν 26€".

Ουδεν κακον αμιγες καλου...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601257
George_Prix έγραψε:Σε ολους το ανεπαφο δημιουργει μια ανασφαλεια, αλλα απο την αλλη μερια ειναι τοσο βολικο που οι περισσοτεροι πιστευω το ευχαριστιομαστε! Τουλαχιστον εγω πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να χαιρεται οταν μου λενε "24€ συνολο" και να ξενερωνει οταν μου λενε "κοστιζουν 26€".

Ουδεν κακον αμιγες καλου...


Σωστό.

Ευκολία μεν, ρίσκο δε. Βέβαια, από την άλλη υπάρχει πάντα και ένα ρίσκο όταν βάζεις το ΡΙΝ κάποιος να το δει και να το αντιγράψει (και τότε θα είναι ωραίααααααααα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#601303
mousatos έγραψε:https://www.atticabank.gr/index.php/el/individuals/deposits/time-accounts#attica-double-profit-usd

3% για 6μηνη προθεσμιακή σε $$$$$


Αυτο ομως δυσκολευει τα πραγματα...

"...Οι τόκοι αποδίδονται μηναία και καταβάλλονται αυτόματα σε καταθετικό λογαριασμό επιλογής σας που τηρείτε σε δολάρια Αμερικής (USD)..."
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#601305 Ανοίγεις έναν καινούργιο , εξάλλου αφορά νέο χρήμα
"Ελάχιστο Ποσό Κατάθεσης USD 20.000. Το ποσό αφορά σε ΝΕΑ κεφάλαια"
Άβαταρ μέλους
By mirage
#601306
sknipper έγραψε:Το καλό με τη Revolut είναι ότι μπορείς να της πεις να μην λειτουργεί αν δεν είναι κοντά σου. Αν δηλαδή στην κλέψουν δεν θα δουλέψει αν δεν είναι και το τηλέφωνό σου στην ίδια τοποθεσία.
Το κακο με αυτό είναι πως αν το POS είναι δηλωμένο αλλού δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Μου εχει τύχει παρα πολλες φορες στο USA που το POS και εγω ήμασταν πχ Maryland και η συναλλαγή φαινόταν να γίνεται στο Ohio ας πουμε. Αντίστοιχη ιστοροα μου εχει συμβεί και στην Αγγλία αλλα και στην Ιταλία. Πλέον απλα δεν το χρησιμοποιώ αυτο το feature. BTW χρήστες Revolut προσοχη παιζουν αρκετα scam με SMS τα οποία μάλιστα φαίνονται σαν να έρχονται από την Revolut.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#601307 https://www.naftemporiki.gr/story/15093 ... l-controls

Υπερψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής η τροπολογία του υπουργείου Οικονομικών για την άρση από 1ης Σεπτεμβρίου των capital controls.

Η τροπολογία υπερψηφίστηκε από όλα τα κόμματα, πλην του ΚΚΕ που δήλωσε «παρών».
WTF??