Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#763327
Dimitris_P έγραψε:Πόσο το πληρώνεις αν γνωρίζεις, έτσι για να έχω μια εικόνα;


 Δεν ξέρω εάν είναι φλατ.
Στην Λάρνακα που είχα δεί ήταν 28ευρώ (το άτομο) για το Aphrodite Lounge.
Εννοείται και δεν αξίζει με την καμία......
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763404 Δεν έχει νόημα τότε να πληρώνω, Αθήνα άλλωστε βολευομαι με τα κουπόνια της βαθμίδας μου, πιο πολύ για έξω θα ήθελα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#764695 Παίδες βοήθεια. Είχε κάνει η λογίστρια μου την αίτηση για το voucher της βενζίνης αλλά δε διάλεξε την επιλογή του τραπεζικού λογαριασμού αλλά της πληρωμής με άυλη κάρτα. Μου είχε έρθει ένα μήνυμα στο viber, αλλά το είχα σβήσει και μετά έμαθα ότι είχε οδηγίες (τι και πώς). Χθες που μπήκα στην εφαρμογή της Alpha είδα ότι έχω €45 στη fuel pass και πρέπει να κατεβάσω το my Alpha wallet και να έχει το κινητό μου ενεργοποιημένο το NFC. Κατέβασα το app, και τώρα τι κάνω; Απλά ανοίγω την εφαρμογή και πλησιάζω το pos του πρατηρίου και χρεώνονται τα 45;;;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#764698
kovathe έγραψε:Ναι.

Πληρώνεις απο το Αλφα αππ;Δεν πρέπει να την βαλει σε google/apple pay?
Άβαταρ μέλους
By melos86
#764734 Η πληρωμη γινεται και απο το alpha wallet και απο το google pay αρκει να υπαρχει NFC ενεργοποιημενο στην συσκευη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#764754 Για τρίμηνο νομίζω, φυσικά είναι μέρος της διαφορας παλιας τιμής και ηυξημενης.. μισό γέμισμα περίπου.

.
Άβαταρ μέλους
By doule
#764835 Έχω περάσει χρεωστική κάρτα VISA της Alpha από την εφαρμογή της Alpha Bank στο Google Pay και πληρώνω ανέπαφα με το κινητό, όταν δεν κουβαλάω πορτοφόλι, ενεργοποιώντας/απενεργοποιώντας κάθε φορά το NFC.

Το προηγούμενο Σάββατο πληρώνω ανέπαφα μέσω Google pay δύο καφέδες συνολικής αξίας €6,00. Το κατάστημα εστίασης ιδιοκτησίας (τυχαίο όνομα) Παπαδόπουλου Νικόλαου εκδίδει κανονικά απόδειξη όπως και το απόκομμα από το POS. Ελέγχω και στα δύο ότι αναγράφεται το σωστό ποσό και τα πετάω.

Σήμερα συνειδητοποιώ το εξής: στην εφαρμογή της Alpha Bank (όπως και στο αντίστοιχο site της τράπεζας) η χρέωση είναι €6,00 και στην αιτιολογία της συναλλαγής αναφέρεται η ονομασία "Papadopoulos Nikolaos". OK μέχρι εδώ.
Στο Google Pay στο μενού "Δραστηριότητα" πάνω αριστερά, η χρέωση είναι και πάλι €6,00 όμως η ονομασία καταστήματος είναι "Παπαδόπουλος Παναγιώτης Εκτυπώσεις/Φωτοτυπίες" (τυχαία γράφω εκτυπώσεις/φωτοτυπίες) και μάλιστα αναφέρεται και ακριβής ταχυδρομική διεύθυνση η οποία είναι μεν στην ίδια πόλη αλλά δεν έχει καμία σχέση με το κατάστημα εστίασης.

Δηλαδή, ίδια χρέωση αλλά εμφανίζονται διαφορετικές επιχειρήσεις (συγγενών προφανώς) μεταξύ Alpha app και Google Pay. Πώς μπορεί να έχει γίνει αυτό; Χρεώνει το κατάστημα εστίασης τις εισπράξεις του στο POS του φωτοτυπάδικου; :hmmm: :hmmm: