Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#407451 Θυμάμαι ότι όταν δούλευα στο Πανεπιστήμιο μου είχαν ανοίξει λογαριασμό μόνοι τους και όταν αλλάξαν τράπεζα μου ξανανοίξανε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#407459 Η μισθοδοσια μου απο τον προηγουμενο εργοδοτη εμπαινε στην Πειραιως, ετσι ειχα ανοιξει τον λογαριασμο, αλλα ο τωρινος εργοδοτης μου τα βαζει στην εθνικη, σε λογαριασμο που ειχα οταν ημουν στο ταμειο ανεργιας. Κλειδωθηκα στο ebamking της Πειραιως και με ρωτησε ο υπαλληλος τα στοιχεια μου και μου ζητησε να του παω παλι βεβαιωση οτι συνεχιζω στον ιδιο εργοδοτη. Ποιος ο λογος να το κανω; αν τους πω οτι πληρωνομαο σε αλλη τραπεζα, θα αλλαξει κατι στον λογαριασμο;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#407465
Dodger έγραψε:Η μισθοδοσια μου απο τον προηγουμενο εργοδοτη εμπαινε στην Πειραιως, ετσι ειχα ανοιξει τον λογαριασμο, αλλα ο τωρινος εργοδοτης μου τα βαζει στην εθνικη, σε λογαριασμο που ειχα οταν ημουν στο ταμειο ανεργιας. Κλειδωθηκα στο ebamking της Πειραιως και με ρωτησε ο υπαλληλος τα στοιχεια μου και μου ζητησε να του παω παλι βεβαιωση οτι συνεχιζω στον ιδιο εργοδοτη. Ποιος ο λογος να το κανω; αν τους πω οτι πληρωνομαο σε αλλη τραπεζα, θα αλλαξει κατι στον λογαριασμο;


Οι λογαριασμοί μισθοδοσίας έχουν κάποια "προνόμια", που δεν έχουν οι υπόλοιποι καταθετικοί λογαριασμοί, όπως για παράδειγμα η υπερανάληψη.
Οι παροχές αυτές διαφέρουν από τράπεζα σε τράπεζα. Γι΄αυτό σου ζήτησαν τα δικαιολογητικά.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#407598 Οπότε @@ με λουλούδια, αφού μεχρι τέλος του μήνα δε μένει € μέσα.. Ευχαριστώ μάυρε Πιτ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#411039 Μπορώ να αποπληρώσω πιστωτική νωρίτερα όταν έχω βάλει άτοκες δόσεις?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#411074 Αν εννοείς να πληρώσεις το σύνολο του οφειλόμενου υπολοίπου της πιστωτικής σου κάρτας και να τη μηδενίσεις σε κάθε είδους οφειλές της την ημέρα της εξόφλησης, και βέβαια μπορείς.
Οι άτοκες δόσεις που θα προεξοφληθούν δεν επηρεάζουν την τράπεζα, παρά μόνο εσένα , που "αποποιείσαι" του δικαιώματος που σου εδωσε ο χ-ψ προμηθευτής.
Αν εννοείς να "απομονώσεις" το ποσό που αφορά στις άτοκες δόσεις και να τις πληρώσεις , προφανώς αν έχεις και άλλα ποσά απο αγορές σην κάρτα, δεν γίνεται.
ΕΔΙΤ: "αποποιείσαι", τι "απλοποιέισαι" ρεγμτ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#411131 Αν δεν έχουν "εμφανιστεί" στο υπόλοιπο του λογαριασμού οι δόσεις πως "προ"εξοφλούνται; Βάζοντας παραπάνω χρήματα θα πάνε στις δόσεις αυτές;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#411154 Κάνεις μια αίτηση στην τράπεζα να "ωριμάσουν" νωρίτερα οι μελλοντικές δόσεις και μετά τις πληρώνεις.
Αν απλά βάλεις τα λεφτά, θα μείνουν στην κάρτα ως πιστωτικό υπόλοιπο και θα πληρώνεται κάθε δόση όταν έρχετε η ώρα της.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#411212 Έστω ότι καταθέτω cash σε λογαριασμό τρίτου ένα ποσό > 840 ευρώ, let's say 1.000 ευρώ. Μπορεί να κάνει άμεση ανάληψη όλου του ποσού; Ή η διάταξη των cc για το νέο χρήμα που μπαίνει στην τράπεζα αφορά σε λογαριασμό μόνο του ιδίου δικαιούχου;
Άβαταρ μέλους
By DAP
#411219 Μαλλον για 840 το βλεπω....Δεν ξερω παλι....Αλλιως θα σηκωναμε τους μισθους και τις συνταξεις μονοκοπανιας........
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#411233
JarnoT έγραψε:Έστω ότι καταθέτω cash σε λογαριασμό τρίτου ένα ποσό > 840 ευρώ, let's say 1.000 ευρώ. Μπορεί να κάνει άμεση ανάληψη όλου του ποσού; Ή η διάταξη των cc για το νέο χρήμα που μπαίνει στην τράπεζα αφορά σε λογαριασμό μόνο του ιδίου δικαιούχου;

Λογικά ναι. Δεν περιορίζει τον καταθέτη όπως το βλέπω.


11. Εξαιρούνται των απαγορεύσεων και περιοριστικών μέτρων των προηγούμενων παραγράφων:(...)
κα. Αναλήψεις μετρητών έως του ποσοστού του 100% συνολικά, από χρηματικά ποσά τα οποία, μετά τις 22/07/2016, κατατίθενται σε τραπεζικούς λογαριασμούς των δικαιούχων νομικών και φυσικών προσώπων, σε μετρητά, τηρουμένων των διατάξεων της νομοθεσίας για την πρόληψη και καταστολή της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατία.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#411252 Λογικά .... όχι, αν μιλάμε για κοινούς τραπ.λογ. ιδιωτών και όχι "ειδικούς" (πχ εταιρειών κλπ)

Διότι πχ: Εχω ΑΜΕΣΗ ανάγκη σε μετρητά 3.000€, τα οποία έχω σε δικό μου τραπ. λογ., πλήν όμως (καταραμένα cc) και βέβαια δεν μπορώ να κάνω ανάληψη >840/15ήμερο.
Ο γιός μου έχει ΔΙΚΟ ΤΟΥ τραπ. λογαριασμό, όπου και του τα καταθέτω με μεταφορά.

:hmmm: ..... Θέλετε να πείτε πως την άλλη μέρα, πάει και κάνει ανάληψη και τα 3.000€ και τα πίνει μπύρες :lol: ή μου τα δίνει?

Τι καλά που θά ΄ταν! :lol: