Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#624604
ambient έγραψε:Ο καφές, τα σφολιατοειδη και γενικά τα αρτοποιεία δεν νομίζω να δουλεύουν με 3-5% κέρδος...
Εμπορευομαι κάποια προϊόντα τεχνολογιας με markup 4-5%. Μερικά έχουν επιπλέον φόρο ανακύκλωσης το ύψος του οποίου εξαρτάται από βάρος, τύπο προϊόντος και όγκο. Κάποια έχουν και φόρο πνευματικών δικαιωμάτων.

Από αυτό, η τράπεζα παίρνει 0,8%
Επιπλέον, χρεώνουν διάφορες προμήθειες ανά τακτά χρονικα διαστήματα: πχ κόστος διαχείρισης εταιρικού λογαριασμού. Το χρηματοοικονομικό κόστος αν θες να συνεργάζεσαι με όλες τις τράπεζες για να εξυπηρετείς τους πελάτες σου καλύτερα ανέρχεται σε 300-400€ το έτος.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#627251 Περί revolut η ερώτηση.
Περιμένω σε λίγες μέρες τη φυσική κάρτα να μου έρθει, ενόψει και δύο ταξιδίων εκτός ευρωζώνης.
Φόρτιση μέσω ελληνικής κάρτας: υπάρχει περίπτωση να πιάνεται ως έξοδο/δαπάνη για το 30% των ηλεκτρονικών αγορών που απαιτείται ή ζητάω πολλά; :s_blush
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631859 Ίσως το 'χω ξαναγράψει, αλλά χάλια το νέο alpha web banking. Εμπνεύστηκαν από τη βλακεία της Eurobank φαίνεται. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#631860
Dimitris_P έγραψε:Ίσως το 'χω ξαναγράψει, αλλά χάλια το νέο alpha web banking. Εμπνεύστηκαν από τη βλακεία της Eurobank φαίνεται. :thumbsdown:

Εντελως για τον πεοντα ειναι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#631865 Επισης η Alpha εχει μακρα παραδοση στην εκδοση καρτων γτπ.

Παλιοτερα μου ειχαν φορτωσει μια AMEX (που ολοι ξερουμε ποσο προβληματικη ειναι) και προσφατως την αντικατεστησαν με μια Diners, με την οποια επισης εχω ξενερωσει σε 2-3 μαγαζια γιατι δεν την δεχοταν το μηχανημα τους. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#631889 Ποιος είναι ο συνήθης χρόνος ανοίγματος εταιρικού τραπεζικού λογαριασμού και ενεργοποίησης web banking στις συστημικές (πλην Alpha) τράπεζες; Έχω βρει τον μπελά μου με την Alpha Bank:
- Αίτημα για άνοιγμα εταιρικού λογαριασμού: 14/2/2020
- Ολοκλήρωση ανοίγματος εταιρικού λογαριασμού: 27/2/2020 (μεσολάβησαν και 3 ημέρες ασθένειας του αρμόδιου υπαλλήλου)
- Αίτημα ενεργοποίησης web banking: 27/2/2020
- Παραλαβή PIN για web banking μέσω ΕΛΤΑ: 4/3/2020
- Δυνατότητα πραγματοποίηση τραπεζικών συναλλαγών: εκκρεμεί... μέσω web banking λαμβάνω μήνυμα "Debit acccount's legal documents expired" την ίδια στιγμή που από το υποκατάστημα με διαβεβαιώνουν ότι κανένα έγγραφο δεν απουσιάζει!!

25 ημέρες μετά το αίτημα ανοίγματος τραπεζικού λογαριασμού ακόμα περιμένω (ως νόμιμος εκπρόσωπος)... Ζήτω το επιχειρείν!!

Αν
Άβαταρ μέλους
By 224v
#631928 Μα στο είπαν με την δική τους καθυστέρηση έληξαν τα χαρτιά της νομιμοποίησης!!!! Ξανά πάλι από την αρχή..


< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#631968 Σε δεκαπέντε ημέρες λήγουν τα χαρτιά; Μιλάμε για εταιρεία που άνοιξε 30/1/2020. Όλα τα έγγραφα είναι φρέσκα και σπαρταριστά!!! Δεν παίζει! Άσε που από το κατάστημα ισχυρίζονται ότι τίποτα δε λείπει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#631972 Εσύ πιστεύεις ότι το υποκατάστημα επικοινωνεί με τη νομική υπηρεσία στα κεντρικά???.
Όλες οι τράπεζες είναι μπαχαλο σε τέτοια θέματα.. αν μπορείς πήγαινε στα κεντρικά στη Σταδίου με τα χαρτιά ανανεωμένα για να κάνεις δουλειά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#631973 Μου φαίνεται υπερβολικός ο χρόνος για το άνοιγμα του λογαριασμού και το web banking.
Εθνική (που δεν φημίζεται και για την εξυπηρέτηση της) αν έχει ήδη λογαριασμού ταμιευτηρίου, σου ανοίγει επαγγελματικό μέσα σε λίγα λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#631974
George_Prix έγραψε:Παλιοτερα μου ειχαν φορτωσει μια AMEX (που ολοι ξερουμε ποσο προβληματικη ειναι) και προσφατως την αντικατεστησαν με μια Diners, με την οποια επισης εχω ξενερωσει σε 2-3 μαγαζια γιατι δεν την δεχοταν το μηχανημα τους. :thumbsdown:


Εικόνα

Υπάρχουν ακόμα κάρτες Diners; :dizzy:

Serf έγραψε:- Ολοκλήρωση ανοίγματος εταιρικού λογαριασμού: 27/2/2020 (μεσολάβησαν και 3 ημέρες ασθένειας του αρμόδιου υπαλλήλου)


Γιατί προφανώς ανάμεσα στους 8000+ προσωπικό της Alpha, μόνο ένα άτομο είναι ικανό να κάνει αυτή τη δουλειά. :sleep:
Κάτι τέτοιες :slap: είναι πάντως από τα μικρά πράγματα που σε κάνουν να μην νοσταλγείς την καθημερινότητα στην Ελλάδα. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#631988
axel12p έγραψε:Εθνική (που δεν φημίζεται και για την εξυπηρέτηση της) αν έχει ήδη λογαριασμού ταμιευτηρίου, σου ανοίγει επαγγελματικό μέσα σε λίγα λεπτά.


Επειδή (σε μία άλλη ζωή) συνεργαζόμουν επαγγελματικά με αρκετές τράπεζες, η πιο βολική σε όλα της ήταν η Εθνική. Βέβαια, σταμάτησα να ασχολούμαι στο τέλος του 2012 (8 χρόνια έχουν περάσει κιόλας;;; :help: ), οπότε δεν μπορώ να πω αν κάτι άλλαξε από τότε. Πάντως, το μόνο μειονέκτημα της ΕΤΕ ήταν ο κόσμος στα ταμεία (ιδίως αν πλήρωναν συντάξεις), ειδάλλως η συνεργασία μου με αυτήν ήταν πάντα πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#631993 Το πρόβλημα - πλέον - ειναι ότι ο λογαριασμός έχει ανοίξει μεν, δεν μπορώ να τον διαχειριστώ ως νόμιμος εκπρόσωπος δε :)

Σε ότι αφορά τις τρεις ημέρες ασθένειας, έτυχε σε υποκατάστημα με 4-5 υπαλλήλους να ασθενήσουν παράλληλα οι δύο που ασχολούνται με εταιρικούς λογαριασμούς, ο ένας που με εξυπηρετούσε και ένας ακόμα.

< Note >