Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#640319 Αυτό δε το είχα δοκιμάσει.

JarnoT έγραψε:Έξοδα για "φόρτωμα" της Revolut δεν υφίστανται αν το κάνει κανείς με χρέωση χρεωστικής κάρτας.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#640339 Μη ξεχαστει κανεις

Σας γνωρίζουμε ότι την Παρασκευή 10/04/2020 και τη Δευτέρα 13/04/2020 (Μεγάλη Παρασκευή και δεύτερη ημέρα, αντίστοιχα, του Πάσχα των Καθολικών και των Διαμαρτυρόμενων) το Σύστημα TARGET2 θα είναι κλειστό. Οι ημέρες αυτές δεν συμπίπτουν με αργίες εντός της Ελληνικής Επικράτειας, οπότε σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν.3336/2005 αποτελούν ημέρες ειδικής αργίας διατραπεζικών συναλλαγών και θα ισχύσουν οι διατάξεις του εν λόγω άρθρου.

Πιο συγκεκριμένα, κατά τις εν λόγω ημερομηνίες τα Καταστήματα των Τραπεζών θα παραμείνουν ανοιχτά, καθόσον οι ημέρες αυτές είναι εργάσιμες για το προσωπικό. Ωστόσο θα παρέχουν περιορισμένη εξυπηρέτηση στο συναλλακτικό κοινό, δεδομένου ότι η μη λειτουργία του Συστήματος TARGET2 δεν επιτρέπει την πραγματοποίηση ορισμένων ηλεκτρονικών διατραπεζικών συναλλαγών
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#641585 Καλησπερα.
Θελω να στειλω ενα χρηματικο ποσο (γυρω στα 1,500€) στην Λευκορωσία. Ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος? Wed banking δεν εχω, αλλά αν ειναι "ανάγκη " μπορω να κανω. Ρωτησα στην Alpha bank, για μεταφορα απο τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο αλλης τραπεζας στην Λευκορωσια και μου ειπανε οτι το κοστος ειναι 19€. Το ιδιο στην ιδια τραπεζα μεσω web banking βγαινει 25€ .Οκ δεν μου φανηκαν πολλά γενικα.
Γιατι στην Πειραιως που ρωτησα αρχικα, μου ειπανε για τρελες χρεωσεις, αλλά εκει μου ανεφεραν για εμβασμα και οχι μεταφορα απο λογαριασμο σε λογαριασμο . Ισως φταιω κι εγω που δεν τους εξηγησα σωστα. Παντως για εμβασμα μου ελεγαν για στανταρ χρεωση 15€, μετα κραστησεις 0,1% επι του ποσου, ασφαλεια 10€ και δεν θυμαμαι τι αλλο. Συνολο πρεπει να εβγαινε κανα 50-60 € .
Οπως επισης πρεπει να ρωτησω τι κρατησεις θα εχει στην τραπεζα της Λευκορωσιας :hmmm:
Εχει κανεις εμπειρια απο αντίστοιχη περιπτωση ?

υγ: Καποιος μου ειπε και για western union . Ουτε ξερω τι παιζει , ουτε εχω. Καρτα ειναι ? :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#641590
mirage έγραψε:Ρίξε μια ματια Transferwise.

Ξερεις περιπου κοστος? Κι απο οτι βλεπω εδω δεν υποστηριζει το νομισμα της Λευκορωσιας
https://en.wikipedia.org/wiki/TransferWise
Άβαταρ μέλους
By mirage
#641595 Αν δεν υποστηρίζει δεν σου κάνει αλλα σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και φτηνοτερες λυσεις απο την Western Union.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646765 σημερα τσεκαρωντας το e-banking μου διαπιστωσα οτι ειχα μια διπλη χρεωση πριν απο λιγες μερες ,που ειχα παει να παρω 3 καφεδες. Περασα σημερα και μου επεστρεψαν τα χρηματα,ευτυχως ηταν στην γειτονια μου.
Παντως δεν ηταν απο τις περιπτωσεις,που δεν πηρε το πιν/δεν εγκριθηκε/κοπηκε η συνδεση κλπ
Σας εχει τυχει?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#646771 Έχεις ενεργοποιήσει ALERT για οποιαδήποτε χρέωση στην κάρτα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646772 oχι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#646784 Συν του ότι δεν χρεώνουν όλες οι κάρτες το ALERT...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#646786
Geo f1 έγραψε:Ναι αλλα με το αλερτ θα ειχε δει την διπλη χρεωση


Μπαίνω κάθε φορά στο κινητό μου και βλέπω χρεώσεις. Αρκετά νταβατζιλίκια έχουν.
Δείτε τι παροχές έχει μια Revolut και τι σημαίνει alert πληρωμής και μετά θα καταλάβετε αν αξίζει όχι 12€ αλλά ούτε 1€ το χρόνο να τους δώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646789 ουτως η αλλως μπαινω μεσα σχεδον σε καθημερινη βαση για να τσεκαρω τις χρεωσεις .