Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#601308
mirage έγραψε:
sknipper έγραψε:Το καλό με τη Revolut είναι ότι μπορείς να της πεις να μην λειτουργεί αν δεν είναι κοντά σου. Αν δηλαδή στην κλέψουν δεν θα δουλέψει αν δεν είναι και το τηλέφωνό σου στην ίδια τοποθεσία.
Το κακο με αυτό είναι πως αν το POS είναι δηλωμένο αλλού δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Μου εχει τύχει παρα πολλες φορες στο USA που το POS και εγω ήμασταν πχ Maryland και η συναλλαγή φαινόταν να γίνεται στο Ohio ας πουμε. Αντίστοιχη ιστοροα μου εχει συμβεί και στην Αγγλία αλλα και στην Ιταλία. Πλέον απλα δεν το χρησιμοποιώ αυτο το feature. BTW χρήστες Revolut προσοχη παιζουν αρκετα scam με SMS τα οποία μάλιστα φαίνονται σαν να έρχονται από την Revolut.

https://blog.revolut.com/phishing-scams ... void-them/
Mου έχουν στείλει email που έχει το απο πάνω λινκ .
Άβαταρ μέλους
By DAP
#601323
mousatos έγραψε:https://www.naftemporiki.gr/story/1509367/bouli-yperpsifistike-i-tropologia-gia-ta-capital-controls

Υπερψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής η τροπολογία του υπουργείου Οικονομικών για την άρση από 1ης Σεπτεμβρίου των capital controls.

Η τροπολογία υπερψηφίστηκε από όλα τα κόμματα, πλην του ΚΚΕ που δήλωσε «παρών».
WTF??


:hmmm: Αναρωτιεμαι το ΚΚΕ τι ηθελε;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#601328
Πομπώδη εξαγγελία που εντάσσεται στη συστηματική προσπάθεια της κυβέρνησης να ωραιοποιηθεί η πολιτική της με τις επώδυνες επιπτώσεις στα λαϊκά στρώματα», χαρακτήρισε την κατάργηση των capital controls o κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ Νίκος Καραθανασόπουλος. «Η κυβέρνηση, μας έχει συνηθίσει σε κινήσεις εντυπωσιασμού και επί της ουσίας δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες», ανέφερε, προσθέτοντας πως αυτή η προσπάθεια «στοχεύει στην άμβλυνση των κριτηρίων του λαού απέναντι στις αντιλαϊκές μνημονιακές δεσμεύσεις οι οποίες παραμένουν σε ισχύ.
Από την πλήρη άρση των «capital controls» θα ωφεληθούν οι τράπεζες και τα μονοπώλια και όχι οι εργαζόμενοι και ο λαός, γιατί το νομοθετικό πλαίσιο αναπαραγωγής μιας πολύ φτηνής, χωρίς δικαιώματα, εργατικής δύναμης θα ζει και θα βασιλεύει στο όνομα της ανταγωνιστικότητας», συμπλήρωσε.


Αντιπολιτευση με ουσια.... :thumbsdown:
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 27 Αύγ 2019, 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#601330 Μα τι να θέλει, τίποτα ουσιαστικό, εκτός από το να πάρει το κράτος τα παραγωγικά μέσα και να γίνουμε όλοι υπάλληλοι του, γιατί έτσι θα είμαστε όλοι ίσοι και ο όποιος πλούτος θα μοιράζεται δίκαια. Οπότε θα ζούμε όλοι μια ζωή χαρισάμενη... Σε κάθε ομιλία στελέχους τους στη Βουλή αυτό είναι το ζητούμενο...
Ο Καραθανασοπουλος απλά προσπάθησε να βρει λόγο για να μην το ψηφίσουν. Ψάχνουν για σανοφαγους και αυτοί. Εξ' ου και τα ποσοστά τους στις εκλογές

.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#601536
elteo έγραψε:Με το που την χάσεις- κλέψουν, το επόμενο δευτερόλεπτο τηλ και ακύρωση. Simple as that.

Το χειρότερο είναι να κυκλοφορείς ανέμελος και να στην σκανάρουν στο συνωστισμό. Κάτι τέτοιο παίζει τελευταία.

Ενας από τους λόγους που αγόρασα πορτοφόλι αλουμινίου με προστασία RFID Τru Virtu. :s_wink


αντε και στη σκαναραν. το POS δεν αντιστειχει με ενα τραπεζικο λογαριασμό καποιας εταιρείας???
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601538 Το POS μπορεί να είναι από μια τράπεζα στην Jamaica όμως, δεν βγάζεις άκρη. Από την άλλη, πρέπει με κάποιο τρόπο να ακουμπήσει σχεδόν την κάρτα για να γίνει χρέωση, άρα δεν είναι τόσο εύκολο.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#601618 Στη revolut μου ζητάει να δώσω ταυτότητα κ όχι δίπλωμα.. Το έχω κάνει 2 - 3 φορές κ όλο τρώω άκυρο. Τι κάνω λάθος, ή πως να το κάνω? Είχα δίπλωμα για πολύ καιρό κ όλα ήταν οκ...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#601722 18 € χρέωσε απροειδοποίητα η Πειραιώς, για έξοδα επανακατάθεσης επιταγής άλλης τράπεζας (που είχε υπόλοιπο μία ημέρα μετά την ημερομηνία λήξης της) :lipsealed: ...
18 ευρώ... Το μεροκάματο ενός ανθρώπου :rant: !
Κάπως πρέπει να βγουν τα υπέρογκα ποσά για τις εθελούσιές τους, σωστά :roll: ;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601761
melos86 έγραψε:Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορουμε να απενεργοποιησουμε τις contactless συναλλαγες!!


Με ένα κοπίδι γίνεται πάντως αυτό. :twisted:

sknipper έγραψε:Νομίζω όλο και περισσότεροι θα ακολουθήσουν το παράδειγμα της Revolut να μπορείς να ακυρώνεις την κάρτα από την εφαρμογή στο κινητό αλλά και να μπορείς να την επαναφέρεις αν νόμιζες ότι την έχασες αλλά τελικά την βρήκες. Πχ στην HSBC μπορείς να μπλοκάρεις και να ξεμπλοκάρεις κάθε κάρτα σου από την εφαρμογή.

Ναι, αυτό το κάνουν και άλλες τράπεζες πλέον (τουλάχιστον εδώ).

Για τον φόβο των ανέπαφων συναλλαγών πάντως υπερβάλλετε ΙΜΟ. Η ελληνική κάρτα μου δεν έχει contactless και θα προτιμούσα σαφώς να είχε καθώς επιταχύνει πολύ τις συναλλαγές. (Την χρησιμοποίησα εκτεταμένα, γιατί η £ έχει πάρει τη κάτω βόλτα και συνέφερε περισσότερο να ξοδεύω €). Φαινομενικά, η κοινή χρήση (κάρτα + pin) είναι ασφαλέστερη γιατί βασίζεται σε 2 factor authentication (κάτι που έχεις + κάτι που ξέρεις). Από την άλλη όμως, διατρέχεις τον κίνδυνο των card skimmers (ειδικά σε απομονωμένα pos όπως λχ σε βενζινάδικα κλπ) ή του shoulder surfing που βλέπουν το pin σου συν κλεφτρόνι που σου βουτάει το πορτοφόλι έπειτα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#601823
Zorz έγραψε:
melos86 έγραψε:Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορουμε να απενεργοποιησουμε τις contactless συναλλαγες!!


Με ένα κοπίδι γίνεται πάντως αυτό. :twisted:



Δωσε ινφο στον λαο!
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#602324 Η βρωμιά του πρώτου φλέματος δεν έχει αντίπαλο...

https://www.facebook.com/51603194853696 ... 899191425/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#602434 Έστειλα 1 mail την Κυριακή , 1 χθές , στην Εθνική για αγορά μετοχών στο εξωτερικό. Άκρα του τάφου σιωπή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602436
Andreasdik έγραψε:Η βρωμιά του πρώτου φλέματος δεν έχει αντίπαλο...

https://www.facebook.com/51603194853696 ... 899191425/

Βγαίνει ο CEO της τράπεζας και εκβιάζει ωμά τους εργαζόμενους, και δεν ανοίγει μύτη.
Αντιθέτως, "άρθρα" σαν αυτό, ευδοκιμούν. Ποτέ άλλοτε δεν είχε πέσει τόσο χαμηλά η δημοσιογραφία στην Ελλάδα, από όποια πλευρά και να το δεις, βρώμα και δυσωδία.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602446
mousatos έγραψε:Έστειλα 1 mail την Κυριακή , 1 χθές , στην Εθνική για αγορά μετοχών στο εξωτερικό. Άκρα του τάφου σιωπή.


Φιλε εχω την εντυπωση οτι ψαχνεις για μπελαδες!
Άβαταρ μέλους
By gakost
#602451
Anonymous Founder έγραψε:
Andreasdik έγραψε:Η βρωμιά του πρώτου φλέματος δεν έχει αντίπαλο...

https://www.facebook.com/51603194853696 ... 899191425/

Βγαίνει ο CEO της τράπεζας και εκβιάζει ωμά τους εργαζόμενους, και δεν ανοίγει μύτη.
Αντιθέτως, "άρθρα" σαν αυτό, ευδοκιμούν. Ποτέ άλλοτε δεν είχε πέσει τόσο χαμηλά η δημοσιογραφία στην Ελλάδα, από όποια πλευρά και να το δεις, βρώμα και δυσωδία.
:s_hang

Τώρα κατάλαβες τι σαπίλα και βόθρος είναι τα ΜΜΕ στην Ελλάδα; Όχι ότι στο εξωτερικό είναι καλύτερα απλά υπάρχει και καμιά εξαίρεση που στην Ελλάδα απλά δεν .

Θέλεις άλλο παράδειγμα; Την επόμενη φορά που θα γίνει απεργία θα βγουν όλα τα μέσα εναντίον τους - πχ θίγεται ο τουρισμός αν κάνουν οι ναυτεργάτες - θίγεται το επιβατικό κοινό αν κάνουν τα λεωφορεία κλπ κλπ. Το τι ζητάει ο κάθε κλάδος τσιμουδιά. Αυτό θα έπρεπε να λένε τι ζητάνε με την απεργία και ας αποφασίσει ο αναγνώστης - τηλεθεατής όχι να μας λένε ποιοι ταλαιπωρούνται. Έχω πάψει να διαβάζω τέτοιου είδους θέματα πολιτικής και οικονομίας από όλες τις πηγές