Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555665
Red Garland έγραψε:Μετά από τόσες μπύρες είσαι σίγουρος drifter ότι δεν την έβαλες σε παρκόμετρο για ποδήλατα; :s_shout

Το beneficiary πού εννοείς;


Πολλές :s_shout :s_shout

εννοώ προσπαθώ να κάνω μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό (τον δικό μου) και μου ρίχνει άκυρο :hmmm:

@zorz : ειναι κλασσική περίπτωση επινοικίασης απο γνωστή της την έχω πονηρέψει και το χει ψάξει :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555723
rx8_drifter έγραψε:Εννοείται οτι εχει ρεβολουτ η αδερφή, αλλά χρειάζεται και τα μετρητά (κάτι πουστιά παίζει με το νοίκι :innocent: )
Όπως είπα πιο πριν θα τα μεταφέρει σε κανονικό λογαριασμό που υποθέτω ότι έχει από όπου μπορεί να τραβάει από ΑΤΜ από 300 λίρες την ημέρα ή πολύ περισσότερα από τον γκισέ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555724
Zorz έγραψε:Πάντως λέω κι εγώ να βγάλω κι εγώ μια Revolut. Μέχρι στιγμής δεν είχα ιδιαίτερη ανάγκη, γιατί έχω λογαριασμό καβάτζα και χρεωστική κάρτα από τράπεζα που δεν χρεώνει προμήθεια στην Ευρώπη (Metro Bank) αλλά καλό είναι να βρίσκεται. :hmmm:
Σαφώς να βγάλεις, αν πας εκτός Ευρώπης ή και εντός αλλά εκτός Ευρώ κάνεις μια αλλαγή χωρίς χασούρα στην εφαρμογή και μετά πληρώνεις με την κάρτα σου στο τοπικό νόμισμα χωρίς καμία άλλη επιβάρυνση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#555725 Θα το ξαναπώ. Δεν υπάρχει λόγος να κανεις αλλαγή εκτος αν ψωνίσεις το ΣΚ που βάζουν 0.5% καπέλο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555727
mirage έγραψε:Θα το ξαναπώ. Δεν υπάρχει λόγος να κανεις αλλαγή εκτος αν ψωνίσεις το ΣΚ που βάζουν 0.5% καπέλο.
Αν έχεις 100 λίρες και 100 ευρώ και 100 δολλάρια στην κάρτα και είσαι στη Δανία/Αμερική/όπου αλλού θέλεις δεν πρέπει να κάνεις αλλαγή στην εφαρμογή από όποιο θέλεις από αυτά που έχεις για να αποχτήσεις τοπικό νόμισμα για να έχεις να χρεώνεις; Μόνο του θα σου τα αλλάξει από όπου του αρέσει;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#555731 The card selects which currency to use in the following order:

  • The currency of the payment (e.g. if you are in the UK carrying out a transaction in Euro, we will deduct funds from your Euro balance)
  • Your base currency, which is determined by your home address
  • The next active currency with a sufficient balance
link
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555743 Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη πληροφορία και δεν το είχα πάρει χαμπάρι, αρκεί λοιπόν να έχεις επαρκές ποσό σε ένα νόμισμα κι αυτά θα το βρει.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#556096 Δάνειο απο το κινητό σε 2';
τι φάση;;;
Δυναμικά κλείνει τη χρονιά η Revolut, ανακοινώνοντας σήμερα την απόκτηση Ευρωπαϊκής Τραπεζικής Άδειας, με στόχο να γίνει «η Amazon του banking».

Η δημοφιλής fintech, σύμφωνα με την ανακοίνωση θα παρέχει την επόμενη χρονιά προϊόντα που συναντάμε και σε μια παραδοσιακή τράπεζα. Η αρχή θα γίνει με τη δυνατότητα δημιουργίας τρεχούμενου λογαριασμού, με τον πελάτη να μπορεί να πραγματοποιεί καταθέσεις και αναλήψεις. Ακόμα ο πελάτης της Revolut θα μπορεί να προμηθευτεί κάποιο καταναλωτικό δάνειο αλλά και να προχωρήσει σε διαπραγμάτευση μετοχών με μηδενική προμήθεια.

Σε ότι αφορά τις καταθέσεις, αυτές θα είναι προστατευμένες μέχρι και το ποσό των €100.000 στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ασφάλισης Καταθέσεων ενώ η Revolut θα ξεκινήσει «να εργάζεται για την παροχή υπεραναλήψεων (overdrafts), προσωπικών και επιχειρηματικών δανείων σε ανταγωνιστικές τιμές σε σύγκριση με τους παραδοσιακούς δανειστές».


https://www.insomnia.gr/articles/intern ... g-license/
Άβαταρ μέλους
By mirage
#556731 Υπέρ μινιμαλιστική. Και το χρώμα σκέτο λαχανί. Boring
Άβαταρ μέλους
By elteo
#556734 Είδα χρεωστικές Αlpha bonus visa & mastercard αλλά με 12€ ετήσια συνδρομή. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#556736 H Alpha νομίζω πάντα είχε κάποια συνδρομή στις κάρτες της με Bonus. Εγώ έχω την Energy της ίδιας τράπεζας, 0 συνδρομή και 1% κέρδος σε κάθε αγορά (σε βενζίνη Shell 3%).