Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#817933 Πρέπει να είναι με τραπεζική επιταγή?? Ισως και διγραμμη, εάν είναι έτσι βγάζεις μια " εμου του ίδιου " και την πας στην άλλη τράπεζα με οπισθογραφηση δική σου. Αλλιώς με e banking κάνεις μεταφορά στον άλλο λογαριασμό της άλλης τράπεζας με μικρή valeur.

.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#817963 Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By GTS
#818345
Χρήστος Λάππας έγραψε:Είχε γραφτεί πριν από κάποιους μήνες, αλλά δεν το βρίσκω. Για θυμάστε μου, ποιος είναι ο τρόπος να μεταφέρει κανείς με τραπεζική επιταγή σχετικά μεγάλο ποσό από λογαριασμό του σε μια τράπεζα σε λογαριασμό του σε άλλη τράπεζα πληρώνοντας τα λιγότερα κερατιάτικα;


εκδιδεις στο ταμειο τραπεζικη επιταγη στο ονομα σου χωρις κοστος και την καταθετεις σε αλλη τραπεζα. ευκολο ειναι.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#818349 Ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς θα κάνω τελικά!
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#818356
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς θα κάνω τελικά!


Να ρωτήσεις πρώτα !

Η άλφα χρεώνει ποσοστό του ποσού που θα εκδόσεις τραπεζική επιταγή, ως έξοδο . Είναι διαπραγματεύσιμη κάποια έκπτωση .

Η Πειραιώς δεν χρεώνει.

Δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες τράπεζες .

Βαλερ ισχύει κ στην περίπτωση τραπεζικής επιταγής .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820906 Εχθές σήκωσα με τη Revolut 200€ από Alpha Bank ΑΤΜ και με χρέωσε 2.50€ fee. Με ενημέρωσε όμως πριν προχωρήσω και δεν την πάτησα όπως την άλλη φορά. Δεν είχα παραπάνω fee λόγω premium (400 είναι το όριο).

Επίσης μου έκανε εντύπωση που πρώτα έβγαλε τα λεφτά και μετά την κάρτα, ενώ συνήθως συμβαίνει το ανάποδο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#821890 ηθελα να αγορασω κατι απο applε.com προσφατα
λεω δε βαζω μια ελληνικη πιστωτικη να κινηθει λιγο...
Εγινε η αγορα, ολα καλα

παω μετα απο λιγες μερες να πληρωσω, δεν την βλεπω την καρτα πουθενα...
ψαχνω απο εδω ψαχνω απο εκει ειναι εγαφανισμενη απο το ebanking
να θελω να την πληρωσω και να μην μπορω :lol:

με τα πολλα παιρνω σημερα τηλεφωνο , το κοιτανε και μου λενε ααα ναι ειναι απενεργοποιημενη
γιατι; για υποψια απατης
και πρεπει να παρω εγω τηλέφωνο σε ενα ειδικο τμημα να την ξεμπλοκαρω , αμα θελω !!!!!
απο τη μερια τους καμια επικοινωνια τιποτα

δηλαδη αμα εγω δεν κανω τιποτα , το χιλιαρικο που τη χρεωσα που θα παει; πιστολιασμα;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#821896
KiloMeater έγραψε:ηθελα να αγορασω κατι απο applε.com προσφατα
λεω δε βαζω μια ελληνικη πιστωτικη να κινηθει λιγο...
Εγινε η αγορα, ολα καλα

παω μετα απο λιγες μερες να πληρωσω, δεν την βλεπω την καρτα πουθενα...
ψαχνω απο εδω ψαχνω απο εκει ειναι εγαφανισμενη απο το ebanking
να θελω να την πληρωσω και να μην μπορω :lol:

με τα πολλα παιρνω σημερα τηλεφωνο , το κοιτανε και μου λενε ααα ναι ειναι απενεργοποιημενη
γιατι; για υποψια απατης
και πρεπει να παρω εγω τηλέφωνο σε ενα ειδικο τμημα να την ξεμπλοκαρω , αμα θελω !!!!!
απο τη μερια τους καμια επικοινωνια τιποτα

δηλαδη αμα εγω δεν κανω τιποτα , το χιλιαρικο που τη χρεωσα που θα παει; πιστολιασμα;


Το προϊόν ήρθε στα χέρια σου; Μήπως απλά ακυρώθηκε η παραγγελία;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#821897 ελληνικη πιστωτική για αγορά που θα παραδοθεί Ολλανδία;Καθόλου παράξενο που χτύπησε ως υποπτη συναλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#821898 Η αγορά έγινε από Ολλανδία με ελληνική πιστωτική , αγορά από αμερικανικό κατάστημα και παράδοση εντός αμερικα
Η παράδοση προϊόντος έγινε κανονικά δυο μέρες μετά

Εντάξει να καταλάβω ότι φάνηκε κάπως περίεργο
Αλλά δε θα έπρεπε να λάβω μια ενημέρωση ;
Πες ότι πραγματικά μου είχανε φεσώσει την κάρτα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#821926
KiloMeater έγραψε:Η αγορά έγινε από Ολλανδία με ελληνική πιστωτική , αγορά από αμερικανικό κατάστημα και παράδοση εντός αμερικα
Η παράδοση προϊόντος έγινε κανονικά δυο μέρες μετά

Εντάξει να καταλάβω ότι φάνηκε κάπως περίεργο
Αλλά δε θα έπρεπε να λάβω μια ενημέρωση ;
Πες ότι πραγματικά μου είχανε φεσώσει την κάρτα

Φυσικά και θα έπρεπε να σε ενημερώσουν.Μάλλον η μη ενημέρωση είναι στάνταρ στις ελληνικές τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#821928
KiloMeater έγραψε:Αλλά δε θα έπρεπε να λάβω μια ενημέρωση ;

welcome to the world of Greek banks. Το κάνει και η Εθνική. Ενημέρωση μηδέν.