Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#771521 εμβασμα μεχρι 12.000 στο εξωτερικο δεν χτυπησε τιποτα παντως.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#771528 Έχεις δίκιο . Τα 9 χιλιάρικα ήταν από το εξωτερικό και μάλιστα από τη J.P.Morgan
Δηλ. όχι από καμιά παρακατιανή μαφιόζικη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#771564 Παίζουν και στατιστικά, δηλαδή ποια είναι η συνήθης κίνηση του λογαριασμού. Αν πχ το να πηγαινοφέρνεις 25Κ είναι για έναν λογαριασμό καθημερινό φαινόμενο, δεν βαράει τίποτα. Αν πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια λαμβάνεις ένα έμβασμα 5Κ, ενώ μέχρι σήμερα οι κινήσεις δεν ήταν πάνω από 100 ευρώ, τότε παίζει και να βαρέσει κάτι...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#771571 Στην δική μου περίπτωση δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο Μάρκο.
Σε διάστημα 7-8 μηνών διακινήθηκαν συνολικά 34 κ ευρώ,δεν βαρεαε τίποτα.
Δεν είχα προηγούμενες κινήσεις,κάτι μικρό πόσα των 300 ευρώ και μια φορά 3 κ για κάτι φρένα πριν 12 χρονια
Άβαταρ μέλους
By markvag
#771635
dimviii έγραψε:Στην δική μου περίπτωση δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο Μάρκο.
Σε διάστημα 7-8 μηνών διακινήθηκαν συνολικά 34 κ ευρώ,δεν βαρεαε τίποτα.
Δεν είχα προηγούμενες κινήσεις,κάτι μικρό πόσα των 300 ευρώ και μια φορά 3 κ για κάτι φρένα πριν 12 χρονια


Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όχι μόνο έναν.

Dimitris_P έγραψε:Και να βαρούσε θα στο έλεγαν;


Εξαρτάται.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#771687 Προσπάθησα να πληρώσω μέσω Alpha mobile ένα ποσό στο τεχνικό επιμελητήριο και δε με άφηνε, μου έλεγε συνέχεια λάθος κωδικός, ο οποίος μου είχε σταλεί από μηχανικό. Έχει κάποιο θέμα η Alpha? Αύριο θα μεταφέρω λεφτά στην Εθνική να το κάνω από εκεί...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#774785 Έχω μια χρεωστική πειραιώς με την οποία φορτίζω και τη Revolut. Είχα απενεργοποιήσει την επιλογή για αγορές μέσω internet, την ενεργοποίησα ξανά αλλά δε λέει να γίνει μεταφορά στη revolut. Παίζει να σχετίζεται αυτή η απενεργοποίηση; Χρειάζεται κάποιος χρόνος για να έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί σε online αγορές;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#776650 Πήγε η σύζυγος στις 2-8 στο ΑΤΜ και έβγαλε 50€ (53€ με τα έξοδα) με την revolut.Σήμερα η κίνηση ανακλήθηκε και τα λεφτά μπήκαν πάλι στον λογαριασμό. :yahoo:
Πιθανότητες να μην τα τραβήξουν πάλι;Μηδαμινές.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#780606 Η μικρη μου κορη εχει αρχισει και πουλαει σκιτσα μεσω ιντερνετ (ουτε που φανταζομουν οτι υπηρχε τετοια αγορα , οκ υπαρχει φοβερο προβλημα με το κλεψιμο της δουλειας σου και ιδιως το NFT , πονοκεφαλος , αλλά ειναι δικο της θεμα ) μεσα στην ευρωπη οκ βολευομαστε με τραπεζικο εμβασμα εξ αλλου οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες .
Της ζητανε ομως και απο αλλες χωρες βασικα αμερικη αυστραλια και αλλου .
Η ιδια ειπαμε μικρη δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο , οποτε πρεπει να ασχοληθω εγω .
Το paypal ειναι μονοδρομος φανταζομαι σωστα;
Η ερωτηση ειναι ποσο να ειναι το κοστος εμβασματος σε μικροποσα απο τετοιες χωρες ; Φανταζομαι το κοστος του paypal δεν θα ειναι και λιγο συν η μετατροπη συναλλάγματος , μιλαμε για μικροποσα γυρω στα 100 $ την φορα .
Εχει κανεις ιδεα τι συμφερει περισσοτερο ; μη μας τα φανε στο τελος ολα οι μεσαζοντες .
Εχει νοημα να τα αφηνεις στο paypal και να τα μεταφερω στην τραπεζα μου οταν συγκεντρωνεται ενα μεγαλυτερο ποσο; κερδιζω τιποτα;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#780613
otso έγραψε:Η μικρη μου κορη εχει αρχισει και πουλαει σκιτσα μεσω ιντερνετ (ουτε που φανταζομουν οτι υπηρχε τετοια αγορα , οκ υπαρχει φοβερο προβλημα με το κλεψιμο της δουλειας σου και ιδιως το NFT , πονοκεφαλος , αλλά ειναι δικο της θεμα ) μεσα στην ευρωπη οκ βολευομαστε με τραπεζικο εμβασμα εξ αλλου οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες .
Της ζητανε ομως και απο αλλες χωρες βασικα αμερικη αυστραλια και αλλου .
Η ιδια ειπαμε μικρη δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο , οποτε πρεπει να ασχοληθω εγω .
Το paypal ειναι μονοδρομος φανταζομαι σωστα;
Η ερωτηση ειναι ποσο να ειναι το κοστος εμβασματος σε μικροποσα απο τετοιες χωρες ; Φανταζομαι το κοστος του paypal δεν θα ειναι και λιγο συν η μετατροπη συναλλάγματος , μιλαμε για μικροποσα γυρω στα 100 $ την φορα .
Εχει κανεις ιδεα τι συμφερει περισσοτερο ; μη μας τα φανε στο τελος ολα οι μεσαζοντες .
Εχει νοημα να τα αφηνεις στο paypal και να τα μεταφερω στην τραπεζα μου οταν συγκεντρωνεται ενα μεγαλυτερο ποσο; κερδιζω τιποτα;

Μήπως να ανοίξετε μια revolut ή wise; Είναι ηλεκτρονικές τράπεζες που έχουν πολλά νομίσματα οπότε μπορουν να της καταθέτουν εκεί κατευθείαν.Με την κάρτα που δίνουν θα μπορεί να τα βγάζει απο ΑΤΜ ,με τα ανάλογα έξοδα,ή να ψωνίζει όπως θα έκανε με οποιαδήποτε χρεωστική.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#780615 Pay pal ειναι η λύση, το χρησιμοποιεί ο γιος μου πολλα χρόνια...
Εχει και ασφάλεια εάν κάτι πάει στραβά στο προϊόν


.
Άβαταρ μέλους
By otso
#780621 ειναι προτιμοτερο να συνδεσω με το paypal ,prepaid η χρεωστικη καρτα;
Αν ανοιξω στο paypal προσωπικο λογαριασμο θα μπορω να πληρωνομαι ; κατι βλεπω σαν αιτημα ληψης χρηματων , καπου αλλου διαβασα ληψη χρηματων σαν δωρο .
Υπ οψιν οι πελατες δεν χρειαζονται τιμολογιο , διοτι πιτσιρικαδες .
Άβαταρ μέλους
By otso
#780626
bill33 έγραψε:
otso έγραψε:Η μικρη μου κορη εχει αρχισει και πουλαει σκιτσα μεσω ιντερνετ (ουτε που φανταζομουν οτι υπηρχε τετοια αγορα , οκ υπαρχει φοβερο προβλημα με το κλεψιμο της δουλειας σου και ιδιως το NFT , πονοκεφαλος , αλλά ειναι δικο της θεμα ) μεσα στην ευρωπη οκ βολευομαστε με τραπεζικο εμβασμα εξ αλλου οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες .
Της ζητανε ομως και απο αλλες χωρες βασικα αμερικη αυστραλια και αλλου .
Η ιδια ειπαμε μικρη δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο , οποτε πρεπει να ασχοληθω εγω .
Το paypal ειναι μονοδρομος φανταζομαι σωστα;
Η ερωτηση ειναι ποσο να ειναι το κοστος εμβασματος σε μικροποσα απο τετοιες χωρες ; Φανταζομαι το κοστος του paypal δεν θα ειναι και λιγο συν η μετατροπη συναλλάγματος , μιλαμε για μικροποσα γυρω στα 100 $ την φορα .
Εχει κανεις ιδεα τι συμφερει περισσοτερο ; μη μας τα φανε στο τελος ολα οι μεσαζοντες .
Εχει νοημα να τα αφηνεις στο paypal και να τα μεταφερω στην τραπεζα μου οταν συγκεντρωνεται ενα μεγαλυτερο ποσο; κερδιζω τιποτα;

Μήπως να ανοίξετε μια revolut ή wise; Είναι ηλεκτρονικές τράπεζες που έχουν πολλά νομίσματα οπότε μπορουν να της καταθέτουν εκεί κατευθείαν.Με την κάρτα που δίνουν θα μπορεί να τα βγάζει απο ΑΤΜ ,με τα ανάλογα έξοδα,ή να ψωνίζει όπως θα έκανε με οποιαδήποτε χρεωστική.


bill μπορει ενας πιτσιρικας με την καρτα του να βαλει χρηματα (visa h mastercard) χρηματα
στην δικη μου revolut; και μπορουν να ερθουν στα χερια μας σαν μετρητα ;
Απο ηθικη αποψη ειμαστε εναντιον των πιστωτικων καρτων και της καταργησης μετρητων και γιαυτο δεν εχουμε , το πολυ που εχουμε φτασει ειναι prepaid. Συνεπως και τα παιδια προτιμουν μετρητα στα χερια τους.