Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352062 Μπαααα... Δεν τον βλέπω τον Βενιζέλο στην δεξιά. Είναι άσχημος... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#352068
sargus έγραψε:Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι είναι θαύμα που υπάρχουμε ακόμη σαν κράτος και δεν έχουμε διαλύσει.
Αυτά έχουν τελειώσει από το 168 Π.Χ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#352625 Η πρώτη συνέντευξη του Κυριάκου – 27 χρόνια πριν, αλλά επίκαιρη και σήμερα


Ως νέο, δεν σε έχει γοητεύσει ο σοσιαλισμός;

Δικέ μου ο μαρξισμός ως ιδεολογική πρόταση είναι αρκετά ελκυστική για κάποιον νέο. Βρίσκω ότι η φαση έχει χτυπητές αδυναμίες. Δεν πιστεύω ότι και ο ίδιος ο Μα­ρξ θα θεωρούσε εφαρμογή των ιδεών του αυτά τα ξενερωτα που συνέβησαν κατά καιρούς στις χώρες του υ­παρκτού σοσιαλισμού. Φυσικά εί­ναι από τα κορυφαία μυαλά, φυτουλες. Άλλωστε στο Χάλβαρντ διδάχθηκα συστηματικά μαρξισμό. Διαβάζω Ουμπέρτο Έκο, Τοκεβίλ και Μπλεκ. Στον Μαρξ εκτιμώ ιδιαίτε­ρα τις ιστορικές του αναλύσεις, καραφλιαζω λεμε.



Ποιο νομίζεις ότι είναι το σημαντικότερο προτέρημα του πατέρα σου; Εκτός από την περίφημη πια ψυχραιμία…

Ο γέρος μου δεν είναι φλωρος. Ασκεί την πολιτική ως προσφορά στον τόπο και όχι εγωκεντρικά.Ειναι ψώνιο η κατάσταση.



Θα έφαγες και κανένα χαστουκάκι…

Θυμάμαι ένα φατούρο από όλο το τσούρμο. Στο Παρίσι με χτύπησαν, όταν μια φορά πέταξα έναν αμφορέα στο μάτι της γιαγιάς μου."Άντε σπάσε ρε |λογοκρισία|" μου είπε.



Ο Κ. Μητσοτάκης δεν έχει αποφύγει την κατηγορία της οικογενειοκρατίας, μιας και επέβαλε το γαμπρό του Π. Μπακογιάνη υποψήφιο βουλευτή Ευρυτανίας. Τι λες;

Είσαι μεγάλος κόπανος, μου άναψες τα λαμπάκια. Θα μπορούσε να τον βάλει στην Μπαρμπαρέλλα, στην Αθήνα. Όμως τον έβαλε στη δύσκολη περιοχή της Ευρυτανίας , τίγκα στους καρεκλάδες, και τα έβγαλε πέρα.




Εσύ θα ασχοληθείς με την πολιτική;

Μάγκα μου την βγαίνεις απ’ τα αριστερά; Πρώτα θα ήθελα να πετύχω επαγγελματικά και μετά βλέπουμε.Μασάει η κατσίκα ταραμά;


:s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By g8777
#353733 Ο υπόδικος Λαγός τραμπουκίζει σε Δημοτικό Σχολείο

Σύμφωνα με επώνυμες καταγγελίες στην «Εφ.Συν.», γρονθοκοπήθηκαν δάσκαλοι και γονείς στον χώρο του σχολείου, ενώ έξω από αυτό βρίσκονταν αστυνομικοί που παρέμειναν αμέτοχοι.

Αφορμή για τις προσχεδιασμένες βιαιότητες ήταν η απόφαση να φοιτήσουν στο συγκεκριμένο σχολείο και προσφυγόπουλα από το Σχιστό.


Μπροστα στα παιδακια. 7 χρονων ξερωγω. Ολο το δηλητηριο στη μαπα τους.

ΨΟΦΟΣ

inb4 #Κνιτισσαδασκαλα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#353781 Τώρα άκουγα στις ειδήσεις ότι έχουν αρχίσει κάργα διορισμοί και μονιμοποιήσεις, ακόμα και με μη εξασφαλισμένα κονδύλια. Κυβερνητικό στέλεχος μάλιστα (δεν συγκράτησα το όνομα δυστυχώς) προέτρεπε τους δημάρχους να αγνοήσουν τις αποφάσεις της δικαιοσύνης.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#353784 Έχουν προσληφθεί 2.500 άτομα με κονδύλια της Ε.Ε για να στηρίξουν τα hot spots και τις εγκαταστάσεις των προσφύγων
Υδραυλικοί
Ηλεκτρολόγοι
Ψυχολόγοι
και άλλες ειδικότητες.
το πρόγραμμα αυτό το διαχειρίζονται οι δήμοι οι οποίοι τους χρησιμοποιούν για τις ανάγκες των δήμων τους και μόνο 220 εργάζονται σύμφωνα με τους όρους της πρόσληψης, έγινε επερώτηση στη Βουλή από 20 βουλευτές του Σύριζα δεν είναι δεξιά παπάντζα η είδηση.

Η επερώτηση έγινε πριν τις γιορτές και τώρα βγήκε προς τα έξω, χωρίς σχόλια αυτό.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#353785
kubiak έγραψε:
georgetz έγραψε:Πιο νωρίς, γύρω 1100 π.Χ ξεκίνησε

Θα με ενδιεφερε να μαθω πως προκυπτει αυτο...


Σε θεωρω λίγο υπερβολικό με τη συνθηκολόγηση στους Ρωμαίους , γιαυτό αντιπροτείνω οτι μπορούμε να ανατρέξουμε στην Κάθοδο των Δωριέων :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#353893 http://news247.gr/eidiseis/koinonia/to- ... 83376.html


Αφού δεν επενέβησαν για να διευκολύνουν την επίθεση και απλώς κράτησαν ουδέτερη στάση πάλι καλά... Είναι μια πρόοδος και αυτή :s_roses

edit mod