Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#522394
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:.............................................................................................................................................
Όπως το λες είναι, δεν την έχω διαβάσει, εσύ που την διάβασες την κατάλαβες ? Είσαι νομικός με εμπειρία σε θέματα κρατικών συμφωνιών, γεωπολιτικής, ιστορίας κλπ ? Έχεις παρακολουθήσει αναλύσεις των εδαφίων κάθε άρθρου από ειδικούς ?

Εγώ ψάχνω και διαβάζω δεξιά - αριστερά γνώμενς και αναλύσεις από άτομα που ασχολούνται με τέτοια θέματα όπως είναι καθηγητές δικαίου, καθηγητές που διδάσκουν σε στρατιωτικές σχολές, διπλωμάτες κλπ και προσπαθώ να καταλάβω αν συμφέρει ή όχι τη χώρα αυτό το προσύμφωνο.

Νομίζω πως μένεις σε ότι εσύ καταλαβαίνεις από αυτά που διαβάζεις αλλά να με συγχωρείς ότι διαβάζουμε δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που νομίζουμε ότι εννοούν αν δεν σου τα αναλύσουν λέξη - λέξη, πολύ απλά μένεις σε μια γενική άποψη.


Για ενα λεπτο φιλε Μαστορα.....Απο τη μια μας λες οτι δεν εχεις διαβασει τη συμβαση γιατι δεν εχεις νομικες γνωσεις κλπκλπ και απο την αλλη μας μεταφερεις γνωμες και αποψεις αλλων προσωπων εγκυρων κατ'εσε,αγνωστων παντελως σε ολους εμας που σε διαβαζουμε.Καλο θα ηταν λοιπον να αναφερεις αυτες τις πηγες σου για να μπορεσουμε και μεις να σχηματισουμε μια αλφα γνωμη για τη συμβαση...
ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ με υπογραφη.....
Αντε μπραβο....


Είχα βάλει 1-2 βίντεο με απόψεις ανθρώπων με ονοματεπώνυμο, αν δεν τα παρακολούθησες λέξη - λέξη γιατί ήταν 1 ώρα το καθένα δεν ευθύνομαι, αν δεν με παρακολουθείς δεν φταίω οπότε μη μου την λές, άντε μπράβο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522396 Βρήκα πολύ ενδιαφέροντα τα όσα είχε πει ο Χαρίλαος Φλωράκης όταν επισκέφθηκε την FYROM, εποχές που το ΚΚΕ είχε την πιο λογική και σαφή θέση (καμία σχέση με σήμερα...). Θα δείτε λίγο και την άποψη κάποιου που είδε τα πράγματα από πολύ μέσα (πιο μέσα δεν γίνεται), μιας και ο Φλωράκης ήταν στον ΔΣΕ.

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3724598
Για τους Σλαβομακεδόνες - Ελληνες πολίτες
- Ενα από τα προβλήματα που μπαίνουν εμπόδιο στην κοινή δράση είναι το πρόβλημα της Μακεδονικής Μειονότητας στην Ελλάδα. Δεν μπορεί να αποφευχθεί αυτό το ζήτημα.

- Οταν μου είπαν ότι ζητάει συνέντευξη η "Νόβα Μακεντόνια" είπα στους συνεργάτες μου: "Να δείτε που θα με ρωτήσουν για τους Σλαβομακεδόνες στην Ελλάδα". Προσέξτε! Τι θα πει μειονότητα; Η μειονότητα έχει ορισμένα χαρακτηριστικά...

- Ναι, αλλά...

- Σταθείτε μια στιγμή. Μη μου λέτε εμένα για τους Σλαβομακεδόνες. Εμείς πήγαμε στο εκτελεστικό απόσπασμα για τους Σλαβομακεδόνες, υπερασπιζόμενοι τα δικαιώματά τους. Εθνική μειονότητα σημαίνει ότι ανήκει σε κάποιο έθνος.

Δεύτερον: Η ύπαρξη εθνικής μειονότητας προϋποθέτει τη γεωγραφική της ενότητα. Σλαβομακεδόνες υπάρχουν στην Ελλάδα, κατά κύριο λόγο στη Φλώρινα, στην Καστοριά, αλλά υπάρχουν και στην περιοχή των Σερρών και της Εδεσσας.

Τρίτο: Εθνική μειονότητα σημαίνει οικονομική ενότητα.

Αυτά, για να έχουμε τον πλήρη ορισμό της εθνικής μειονότητας. Υπάρχουν βεβαίως και άλλα δεδομένα. Ζητήματα παραδόσεων, ηθών και εθίμων, πολιτισμού κλπ.

Ποια είναι η θέση του ΚΚΕ για τους Σλαβομακεδόνες Ελληνες πολίτες; Υποστηρίζουμε ότι οι Σλαβομακεδόνες που υπάρχουν στην Ελλάδα πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα που έχουν όλοι οι Ελληνες πολίτες. Να έχουν το δικαίωμα να μιλούν και να καλλιεργούν τη γλώσσα τους, τις παραδόσεις τους, τον πολιτισμό τους, τους χορούς και τα τραγούδια τους. Καμία διάκριση να μην υπάρχει. Αυτή μας η θέση πηγάζει απ' όλη την ιστορία του ΚΚΕ. Παλέψαμε και παλεύουμε ενάντια σε όλες τις διακρίσεις.

Να βγάλετε συμπέρασμα τι σημαίνει ιμπεριαλισμός
- Μήπως, όμως, το ζήτημα των περιουσιακών στοιχείων αυτών που έχουν φύγει αποτελεί την αιτία ώστε η ελληνική κυβέρνηση να μην παραδέχεται την ύπαρξη μακεδονικής εθνικής μειονότητας, παρόλο που έχει υπογράψει διεθνείς συμβάσεις που την υποχρεώνουν να το κάνει;

- Ακούστε. Είχαμε έναν εμφύλιο πόλεμο. Στον πόλεμο αυτό συμμετείχαν ολόψυχα και οι Σλαβομακεδόνες. Εγώ στη μεραρχία μου είχα μια διλοχία από Σλαβομακεδόνες, με επικεφαλής τον Πρίκο και τον Γάτσο. Για την Ελλάδα παλεύαμε και οι Ελληνες και οι Σλαβομακεδόνες. Νικηθήκαμε. Κι αναγκάστηκαν οι μαχητές και οι οπαδοί του ΔΣΕ να πάνε στις σοσιαλιστικές χώρες. Και στην Αλβανία πήγαν, κι εδώ ήρθαν, και στη Βουλγαρία πήγαν, και στην Ουγγαρία, και στην Πολωνία, και στην ΕΣΣΔ. Στην Τασκένδη πήγαν πάνω από 20 χιλιάδες. Και Ελληνες και Σλαβομακεδόνες.

Οι νικητές του εμφυλίου ευκαιρία βρήκαν ορισμένα σλαβομακεδόνικα χωριά που άδειασαν να τα γεμίσουν με κατοίκους από άλλες περιοχές. Και υπάρχει ένα πρόβλημα.

Υστερα από τον αγώνα τόσων χρόνων αναγκάστηκε η κυβέρνηση Παπανδρέου να δεχτεί τον επαναπατρισμό των πολιτικών προσφύγων, αλλά με τον όρο να είναι Ελληνες το γένος. Μια θέση στην οποία το ΚΚΕ αντιτάχθηκε από την αρχή και παλεύει ώστε να καταργηθεί η σχετική διάταξη του νόμου. Αυτή είναι η κατάσταση κι εσείς που είστε νέοι να βγάλετε συμπεράσματα για το τι σημαίνει ιμπεριαλισμός.

:whistlink:

επίσης, λόγια του Γκλιγκόροφ τότε:
Αναφερόμενος στο θέμα του ονόματος της ΠΓΔΜ, υπογράμμισε ότι η χώρα του δεν εφηύρε το όνομα Μακεδονία. Χρησιμοποιούμε - είπε - το όνομα Δημοκρατία της Μακεδονίας, που σημαίνει ότι δεν αναφερόμαστε στη Μακεδονία στο σύνολό της, αλλά στη Μακεδονία κράτος που έχει συγκεκριμένα σύνορα, συγκεκριμένη επικράτεια, Σύνταγμα και νόμους. Τέλος, αφού σημείωσε τη διάθεση της ΠΓΔΜ για ανάπτυξη των σχέσεων με την Ελλάδα, τόνισε με έμφαση ότι η χώρα του δε διεκδικεί τίποτα από την Ελλάδα, ότι αναγνωρίζει και σέβεται τα σύνορά της, την εθνική της ανεξαρτησία και την εδαφική της ακεραιότητα και ότι αρνείται την οποιαδήποτε ανάμειξη στα εσωτερικά οποιουδήποτε άλλου κράτους.
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3724453
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522397 ΓΙα σενα Μαστορα


Αααααα λες για αυτα;

viewtopic.php?f=9&t=188&p=521898#p521768

Αν κανω λαθος για πες μου που θα τα βρω.....Θελω να δω που λενε για την ΑΟΖ που καποιος σε ρωτησε και την εκανες γαργαρα.....
Τελευταία επεξεργασία από DAP και 09 Ιούλ 2018, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522399
21 quadra έγραψε:
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:.............................................................................................................................................
Όπως το λες είναι, δεν την έχω διαβάσει, εσύ που την διάβασες την κατάλαβες ? Είσαι νομικός με εμπειρία σε θέματα κρατικών συμφωνιών, γεωπολιτικής, ιστορίας κλπ ? Έχεις παρακολουθήσει αναλύσεις των εδαφίων κάθε άρθρου από ειδικούς ?

Εγώ ψάχνω και διαβάζω δεξιά - αριστερά γνώμενς και αναλύσεις από άτομα που ασχολούνται με τέτοια θέματα όπως είναι καθηγητές δικαίου, καθηγητές που διδάσκουν σε στρατιωτικές σχολές, διπλωμάτες κλπ και προσπαθώ να καταλάβω αν συμφέρει ή όχι τη χώρα αυτό το προσύμφωνο.

Νομίζω πως μένεις σε ότι εσύ καταλαβαίνεις από αυτά που διαβάζεις αλλά να με συγχωρείς ότι διαβάζουμε δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που νομίζουμε ότι εννοούν αν δεν σου τα αναλύσουν λέξη - λέξη, πολύ απλά μένεις σε μια γενική άποψη.


Για ενα λεπτο φιλε Μαστορα.....Απο τη μια μας λες οτι δεν εχεις διαβασει τη συμβαση γιατι δεν εχεις νομικες γνωσεις κλπκλπ και απο την αλλη μας μεταφερεις γνωμες και αποψεις αλλων προσωπων εγκυρων κατ'εσε,αγνωστων παντελως σε ολους εμας που σε διαβαζουμε.Καλο θα ηταν λοιπον να αναφερεις αυτες τις πηγες σου για να μπορεσουμε και μεις να σχηματισουμε μια αλφα γνωμη για τη συμβαση...
ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ με υπογραφη.....
Αντε μπραβο....


Είχα βάλει 1-2 βίντεο με απόψεις ανθρώπων με ονοματεπώνυμο, αν δεν τα παρακολούθησες λέξη - λέξη γιατί ήταν 1 ώρα το καθένα δεν ευθύνομαι, αν δεν με παρακολουθείς δεν φταίω οπότε μη μου την λές, άντε μπράβο.


ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ με υπογραφη...
Αυτο σου ζητησε! Δεν σου ζητησε παραμυθια βιντεογραφημενα... :s_dunno
Ποιος σοβαρος «ειδικος» ειναι αυτος που αντι να γραψει την αποψη του ή τις ενστασεις του σε κειμενο, τις ...γυρναει σε βιντεο; :lol:
Σιγα μην καθησω κι εγω να ακουσω εστω και ενα λεπτο απ τον καθε εναν που την ειδε γιουτιουμπερ! :thumbsdown:
Και πως θελει να λαβει τον αντιλογο; Σε βιντεο; :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By rafi
#522411
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:.............................................................................................................................................
Όπως το λες είναι, δεν την έχω διαβάσει, εσύ που την διάβασες την κατάλαβες ? Είσαι νομικός με εμπειρία σε θέματα κρατικών συμφωνιών, γεωπολιτικής, ιστορίας κλπ ? Έχεις παρακολουθήσει αναλύσεις των εδαφίων κάθε άρθρου από ειδικούς ?

Εγώ ψάχνω και διαβάζω δεξιά - αριστερά γνώμενς και αναλύσεις από άτομα που ασχολούνται με τέτοια θέματα όπως είναι καθηγητές δικαίου, καθηγητές που διδάσκουν σε στρατιωτικές σχολές, διπλωμάτες κλπ και προσπαθώ να καταλάβω αν συμφέρει ή όχι τη χώρα αυτό το προσύμφωνο.

Νομίζω πως μένεις σε ότι εσύ καταλαβαίνεις από αυτά που διαβάζεις αλλά να με συγχωρείς ότι διαβάζουμε δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που νομίζουμε ότι εννοούν αν δεν σου τα αναλύσουν λέξη - λέξη, πολύ απλά μένεις σε μια γενική άποψη.


Για ενα λεπτο φιλε Μαστορα.....Απο τη μια μας λες οτι δεν εχεις διαβασει τη συμβαση γιατι δεν εχεις νομικες γνωσεις κλπκλπ και απο την αλλη μας μεταφερεις γνωμες και αποψεις αλλων προσωπων εγκυρων κατ'εσε,αγνωστων παντελως σε ολους εμας που σε διαβαζουμε.Καλο θα ηταν λοιπον να αναφερεις αυτες τις πηγες σου για να μπορεσουμε και μεις να σχηματισουμε μια αλφα γνωμη για τη συμβαση...
ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ με υπογραφη.....
Αντε μπραβο....
ΓΚ της γαιωπολιτικης; ΠΓΔΜ οπως λεμε 911;

.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#522420 CNN Greece: Αποκλειστικό: Φωτογραφικά ντοκουμέντα της υπόθεσης με την νομιμοποίηση παράτυπων μεταναστών.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#522425
DAP έγραψε:ΓΙα σενα Μαστορα


Αααααα λες για αυτα;

viewtopic.php?f=9&t=188&p=521898#p521768

Αν κανω λαθος για πες μου που θα τα βρω.....Θελω να δω που λενε για την ΑΟΖ που καποιος σε ρωτησε και την εκανες γαργαρα.....


Θα τα κάνω όλα γαργάρα γιατί ότι βάζω που δεν αρέσει ή δεν συμφωνούν τα σβύνουν, δεν έχω ούτε όρεξη, ούτε διάθεση, ούτε κουράγιο να τα βάλω με το παρεάκι , επίσης για τον Υ.V που λέει ότι δεν ασχολείται με τον κάθε youtuber θα του πω ότι ο συγκεκριμένος διδάσκει στις παραγωγικές σχολές των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας, είναι καθηγητής μαθηματικός και δίνει διαλέξεις σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, εγώ προτιμώ να ακούσω τι έχει να πεί αυτός που ασχολείται με αυτά τα θέματα ο - κάθε γιουτούμπερ - όπως τον λές, από τις ανοησίες του κάθε στρατευμένου σχολιαστή δημοσιογράφου της ΕΡΤ και του κάθε κολλημένου από το παρεάκι που διαφωνεί για να διαφωνήσει και να ειρωνευτεί αντί να να συζητήσει.

Είναι προτιμότερη η γαργάρα από να συζητώ με άτομα που θεωρούν ότι δεν υπάρχει Ελληνικό έθνος, που θεωρούν ότι δεν πρέπει να υπάρχει θρήσκευμα, ότι δεν πρέπει η Ελληνική σημαία να έχει σταυρό, και γενικά δεν θεωρούν ότι πρέπει να ασχολούμαστε με τα θέματα των συνόρων, αυτά και άλλα πολλά άπτονται μιας καθαρά ιδεολογικής προσέγγισης του θέματος σε μια προσπάθεια εξασφάλισης της συνέχειας του 1949.

Τέλος από εμένα, από εδώ και πέρα μόνο στα τεχνικά θέματα και αυτά με το σταγονόμετρο και αν, να είστε καλά και να πιάσουν τόπο οι προσπάθειές σας για την καταστροφή της χώρας.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#522429 Βρε Quadra, αν θελεις τη γνωμη μου, ο τροπος που εκφραζεις ή προωθεις τις αντιρρησεις σου, σε κανει να χανεις το οποιο δικιο μπορει να εχεις σε ορισμενα...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522432 Νομιζω οτι η αποχωρηση του Μαστορα απο τη "πολιτικη κλπ" ηταν η καλυτερη λυση και ευχομαι να την κρατησει για να εχουμε και κεινος και μεις την ηρεμια μας.....
Άβαταρ μέλους
By italakias
#522435 Ενα λαθος που κανουμε καποιοι στην ζωη μας ειναι να προσπαθουμε να περασουμε τις αποψεις μας σε αλλους.
Καποτε ενας τυπος μου ειχε πει ,τον βλακα αστον να ειναι βλακας, δεν εχει νοημα να προσπαθεις να του αλλαξεις μυαλα
Ετσι και ο κουαντρα καλοπροαιρετα προσπαθει να περασει καποιες αποψεις του αλλα προφανως δεν περνανε.
Καλα κανει λοιπον και σταματα να γραφει για να μην χαλιεται ο ιδιος.
Ουτε γω ασχολουμαι πλεον αφου δεν βγαινει ακρη τοσα χρονια, τι ιδιες μαλακιες για τον κομμουνισμο και τον καπιταλισμο συζηταμε αντε και για τα μνημονια και μολις βαρεθουμε να παμε στο τοπικ θρησκειας λιγακι.
Να κλειδωθουν ολα αυτα τα τοπικ που τελικα μονο κακο κανουν και μπας και ησυχασουμε απο το παρεακι που τρωει το φορουμ οπως το νερο τρωει την πετρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522474 Όποιος διαφωνεί μαζί μας είναι σε κάποιο παρεάκι δηλαδή τώρα;
Και ο αγαπητός DAP στο παρεάκι;
Όπως πάμε, ελάχιστοι θα μείνουν εκτός παρεακίου...
Λίγη ψυχραιμία παρακαλώ, χίλιοι καλοί χωράνε, δεν χρειάζεται να "λερώνουμε" όλα τα θέματα με τα ίδια και τα ίδια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522495
italakias έγραψε:...........................................................
Να κλειδωθουν ολα αυτα τα τοπικ που τελικα μονο κακο κανουν και μπας και ησυχασουμε απο το παρεακι που τρωει το φορουμ οπως το νερο τρωει την πετρα.


Κανεις μεγα λαθος φιλε ιταλακια...Αυτο που λες ειναι ιδιο με το καψιμο βιβλιων το μεσαιωνα και πιο μετα...Ο,τι δεν ταιριαζει με την ιδεολογια μας και τα πιστευω μας δεν το καταστρεφουμε αλλα το πολεμαμε με τη λογικη και με ευστοχες/σωστες (για μας ) απαντησεις σε δημοσιο διαλογο.....
Εχω αναφερει τη θεση μου για τον Μαστορα και δεν θελω να πω τιποτε αλλο μιας και ειναι "απων" απο το θεμα που συζηταμε.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#522499
Anonymous Founder έγραψε:Όποιος διαφωνεί μαζί μας είναι σε κάποιο παρεάκι δηλαδή τώρα;
Και ο αγαπητός DAP στο παρεάκι;
Όπως πάμε, ελάχιστοι θα μείνουν εκτός παρεακίου...
Λίγη ψυχραιμία παρακαλώ, χίλιοι καλοί χωράνε, δεν χρειάζεται να "λερώνουμε" όλα τα θέματα με τα ίδια και τα ίδια πράγματα.
Αποχωρουν ολοι αφου...

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522509
21 quadra έγραψε:
Όπως το λες είναι, δεν την έχω διαβάσει, εσύ που την διάβασες την κατάλαβες ? Είσαι νομικός με εμπειρία σε θέματα κρατικών συμφωνιών, γεωπολιτικής, ιστορίας κλπ ? Έχεις παρακολουθήσει αναλύσεις των εδαφίων κάθε άρθρου από ειδικούς ?

Εγώ ψάχνω και διαβάζω δεξιά - αριστερά γνώμενς και αναλύσεις από άτομα που ασχολούνται με τέτοια θέματα όπως είναι καθηγητές δικαίου, καθηγητές που διδάσκουν σε στρατιωτικές σχολές, διπλωμάτες κλπ και προσπαθώ να καταλάβω αν συμφέρει ή όχι τη χώρα αυτό το προσύμφωνο.

Νομίζω πως μένεις σε ότι εσύ καταλαβαίνεις από αυτά που διαβάζεις αλλά να με συγχωρείς ότι διαβάζουμε δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που νομίζουμε ότι εννοούν αν δεν σου τα αναλύσουν λέξη - λέξη, πολύ απλά μένεις σε μια γενική άποψη.


Εγώ, αν και δεν είμαι ειδικός, την έχω διαβάσει τη συμφωνία, δεν είδα αναφορά σε ΑΟΖ.

Και από που προκύπτει πως δεν ασχολήθηκα να διαβάσω από ειδικούς;;; Μήπως επειδή διαφωνώ με όσα αναφέρεις, χωρίς στοιχεία;

edit: Και όσες πηγές έχεις παραθέσει, μόνο έγκυρες δεν θα τις χαρακτήριζα... πχ newsbomb...