Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#495404 Τι γίνεται με τα τιμολόγια των παρόχων ? Και σε αυτά δεν υπάρχει χρέωση ΕΡΤ, Δημ. Τέλη, Για τα νησιά κλπ που υπάρχουν στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ? Δηλαδή το φτηνότερο ρεύμα που διαφημίζουν είναι μόνο στην καθαρή αξία του ρεύματος ? Είδα χτές στην τηλεόραση λογαριασμό ΔΕΗ με καθαρή αξία ρεύματος 17.69 με τελικό ποσό πληρωμής 113 και κάτι ψηλά, έχειχνε ο κατακαημένος το λογαριασμό στην κάμερα και η ρεπορτατζού είχε μείνει αποσβολωμένη, μαζί και εμείς, τι γίνεται δηλαδή ?

Ο δικός μου λογαριασμός ήρθε πριν 5 μέρες με τελική αξία 6€, πήγα στη ΔΕΗ στο Χαλάνδρι και μου είπαν ότι έχει μετρηθεί το ρεύμα κανονικά και είχαν πάρει στον έναντι λογαριασμό περισσότερα, οπότε ο εκκαθαριστικός είναι ΟΚ, εμένα δεν μου κολλάει όμως γιατί πάνω - κάτω γνωρίζω τις καταναλώσεις μου, πήρα τηλέφωνο και στις καταμετρήσεις και είδαν στον υπολογιστή ότι έχσει μετρηθεί το ρεύμα.

Η κουνιάδα μου που ήταν δικό της διπλανό σπίτι είδε ότι το ρεύμα της το μέτρησε μια κοπελίτσα καινούργια, μάλλον δεν μπήκε στην αυλή μου με το ρολόϊ να μετρήσει και το έγραψε μετρημένο, πιστεύω ότι στον επόμενο εκκαθαριστικό θα πληρώσω όλα τα kw 8μήνου με αύξηση λόγω κλίμακας, τι διάολο μπορώ να κάνω ρε γαμώτο μου ?

Κοίταξα το ρολόϊ μου ( είναι παλιό από εκείνα με τα μικρά ρολογάκια που μετράνε μονάδες δεκάδες εκατοντάδες και χιλιάδες ) και βρήκα μόνο 152 kw διαφορά από τα KW του εκκαθαριστικού που είναι περίεργο αφού αν ήταν αμέτρητο θα έπρεπε η διαφορά να ήταν κάπου 800-1000, η νεκροψία θα δείξει στο επόμενο τετράμηνο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#495424
Adriver έγραψε:Όταν ο ΟΤΕ, άλλες κρατικές εταιρείες, οι τράπεζες και ιδιωτικές εταιρείες της Ελλάδας, αγόραζαν εταιρείες στα Βαλκάνια και χώρες της πρώην Σοβιετικής ένωσης μας τα "ξεπουλούσαν" για να ζημιωθούν τα κράτη και οι λαοί τους? Που μετά σιγά-σιγά τα "ξεπούλησαν" και οι δικές μας ...


Ναι. So simple.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#495461 δεν αρεσει και δεν θελει ο high Fidelity, να πωλουνται λεει περιουσιακα του κρατους σε ιδιωτες γιατι αυτά πρεπει να ανηκουν στο κρατος.... Ομορφα και ισως λογικο σαν επιχειρημα.
Όταν όμως επι 4 δεκαετιες τα γνωστα 300 ατομα της Βουλης "εβαζαν" μεσα το κρατος(για ψηφοθηρικούς λογους) και αναγκαζότανε να δανειζεται ώστε τωρα να χρωσταμε τα 200+ δις αυτό ουσαστικα δεν ηταν ξεπούλημα του κρατους....?? επειδή δεν μας το ελεγαν και φροντιζαν να μας βουλωνουν το στομα με δανεικα , που τωρα ηρθε η ωρα να ξεπληρώσουμε??? Αληθεια δεν ηξεραν ότι αν δεν εχει ισοσκελισμενο προυπολογισμο και τρέχουσες συναλλαγες στο συναλλαγμα απλα βυθιζεσαι ολο και πιο βαθεια???
Αρα οποιος λεει όχι σε αποκρατικοποιησεις θα πρεπει να δει και να μας πει ποτε ένα κομμα ειπε στοπ-Όχι σε δανεισμο ώστε να πληρωνονται "οι ανάγκες" των κακομαθημενων πολιτων... από τα κομματόσκυλα που αγοραζαν ετσι τα ψηφουλακια τους...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#495472 Μωρέ καλά τα λες, αλλά αυτό που λέω εγώ -και υποθέτω κάθε ένας που είναι κατά των ιδιωτικοποιήσεων- είναι γιατί να ισχύει ή το ένα άκρο ή το άλλο; Δε μπορεί δηλαδή απλά να διαχειριστοπυν σωστά;
Επίσης τι είναι αυτή η ιστορία πάλι με τους ιδιωτικούς παρόχους ενέργειας που ξεπήδησαν σα μανιτάρια στις διαφημήσεις στην τηλεόραση; Πόσο μέσα βάζει τη ΔΕΗ αυτή η πρακτική; Ξέρει κανείς; Ανακοινώθηκε τίποτα κάπου για αυτήν την παγκόσμια πρωτοτυπία; Κλασικά θα βγάλουν τη ΔΕΗ ζημιογόνα για να την πουλήσουν για ένα κομμάτι ψωμί;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495478 Έχει υπογράψει ήδη ο Αλέξης το μοίρασμα της πίτας του ρεύματος σε ιδιώτες παρόχους. Αν δεν επέλθουν τα ποσοστά οικειοθελής αποχώρησης θα αναγκαστεί η ΔΕΗ να απομακρύνει πελάτες. Αναμένεται με ενδιαφέρον ο τρόπος εκλογής. Κάτι μου λέει ότι δεν θα πειράξει πολλούς στρατηγικούς κακοπληρωτές.

Ορισμένοι ιδιώτες έχουν κάνει σοβαρές επενδύσεις που μας εξασφαλίζει φθηνό ρεύμα σε περιόδους υψηλής ζήτησης

Είναι απίστευτο το γεγονός ότι όντας μονοπωλεί , το μαγαζί γωνία της ΔΕΗ έγινε μπουρδελο
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495479
Ορισμένοι ιδιώτες έχουν κάνει σοβαρές επενδύσεις που μας εξασφαλίζει φθηνό ρεύμα σε περιόδους υψηλής ζήτησης


Θα διαβάσω με ενδιαφέρον τί ακριβώς εχεις κατα νου με την παραπάνω πρόταση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#495489 Αναφερθηκε ότι το Μετρο εχει ελλειμα 93 εκατ. Το γεγονός ότι από τον Δεκεμβριο ΔΕΝ εχουν κλεισει οι μπαρες (προσωπικα δεν εχω δει σταθμο με κλειστες τις μπαρες μεχρι σημερα ) ποσο μας εχει στοιχισει?? μας εχουν υποχρεωσει οι Ξενοι?? η τα ψηφουλακια του εκλεκτου μας Σπιρτζη???. Δεν εξηγουν μερικα πραγματα πρακτικα στον κοσμο. π.χ ότι μπορεις να ξαναβαλεις τα 11 εισητηρια ενώ ΔΕΝ εχουν τελειωσει τα προηγουμενα!!!!! (ελεγαν ακριβως το αντιθετο....). Η πλακα είναι ότι εάν βαλεις τα επομενα 11 ΔΕΝ τα δειχνει στα διαθέσιμα σου.... πας λοιπον στο γκισε και εκει σου εξηγει ο ανθρωπος ότι θα φανουν όταν τελειωσουν τα προηγουμενα!!!!! (φανταζομαι ότι αυτο το εχουν ζητησει οι Ξενοι για να μας μπερδευουν και να βριζουμε αδικα την κυβερνηση μας που ποτε δεν φταιει σε τιποτα...)
Οι προγραμματιστες εδώ μεσα μηπως ξερουν γιατι δεν το φτιαχνουν πιο φιλικο το ολο σκηνικο??
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495492 Νομίζω αγαπητέ 224v αν προσλάβουμε λίγους ακόμα κρουπιερηδες και γυμναστές εκτός διαδικασίας (τους έχει δει ο πρόεδρος :rtfm: ) ή έστω έναν εμπορικό διευθυντή για 3/5 χρόνια θα λυθούν όλα αυτά τα θεματακια με συνοπτικές διαδικασίες.

10 Κορωνιωτακηδες να είχε η Ελλάδα και οι ΔΕΚΟ θα πετούσαν.

Η ιστορία του μετρό πάντως παίζει να είναι από τις πιο θλιβερές.
Πώς κατάφεραν οι κοτζαμπάσηδες ένα μαγαζί βιτρίνα να το κάνουν σα τη σαπιλα που τους πέταγε.
:(
Με πρώτο και καλύτερο εννοείται τον Mr. Πολιτικό Κεφάλαιο.

#ashmika
#dhmosia_agatha
#to_rezili_twn_kommatoskuliwn
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495493
Anonymous Founder έγραψε:Πώς ακριβώς είναι μεταρρύθμιση το ξεπούλημα της περιουσίας του Κράτους (των πολιτών δηλαδή, αυτοί είναι ουσιαστικά μέτοχοι αυτών...);
Γιατί πρέπει να πουληθούν καλά και σώνει επιχειρήσεις που είναι κερδοφόρες και κάνουν την δουλειά τους μια χαρά όπως είναι;
Ανέφερα δύο παραπάνω.
Καμία εξυγίανση δεν χρειάζονται οι συγκεκριμένες, μια χαρά είναι όπως είναι.
Δείτε και τι έγινε με αυτές που ήδη πουλήθηκαν (πχ ΟΠΑΠ). Τι κερδίσαμε με την πώληση;
Αυτοί που φωνάζετε τώρα, όταν πουλούσαν οι προηγούμενοι, πού ήσασταν;
Ξαναλέω, εγώ είμαι κατά των περισσότερων ιδιωτικοποιήσεων, ανεξαρτήτως κυβέρνησης.
Το ότι ακόμη και τώρα για παράδειγμα ο κόσμος μένει στην ΔΕΗ και δεν πάει στους αστείους εναλλακτικούς, μας λέει κάτι;
Το ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε ενώ πήγαινε τρένο και συνεχίζει να πηγαίνει έτσι, αλλά πλέον ανήκει στους γερμανούς, πού μας ωφέλησε;
Απλά ερωτήματα είναι αυτά, να δω αν κάποιος θα απαντήσει...

Ποτε εγινα μετοχος στην δεη κααι δεν το γνωριζα;
Να πωληθουν ολα χθες γιατι δεν δεχομαι να παιρνουν παχυλους μισθους, να βαζουν το κρατος μεσα που ψαχνει να βρει λεφτα απο τις τσεπες των πολιτων για να πληωσει τα εξοδα εκεινων.
Και στο δημοσιο να πεσουν οι μισθοι στα επιπεδα του ιδιωτικου τομεα.
Τι ειναι αυτοι ,ποιο αξιοι απο μενα να παιρνουν περισσοτερα;

Καθεστε και προστατευετε τους βολεμενους που η αποδοτικοτητα τους ειναι υπο το μηδεν.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#495514 Με ποιά βάση (σελίδα μνημονίου) έγινε σύνδεση των ιδιωτικοποιήσεων που έχουν υπογραφεί στο μνημόνιο με εξυγίανση των ΔΕΚΟ;
Τό χω ειλικρινή απορία. Εκτός κι αν δεν εννοήθηκε ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο στις τελευταίες σελίδες οπότε αγνοήστε το post.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#495541
italakias έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πώς ακριβώς είναι μεταρρύθμιση το ξεπούλημα της περιουσίας του Κράτους (των πολιτών δηλαδή, αυτοί είναι ουσιαστικά μέτοχοι αυτών...);
Γιατί πρέπει να πουληθούν καλά και σώνει επιχειρήσεις που είναι κερδοφόρες και κάνουν την δουλειά τους μια χαρά όπως είναι;
Ανέφερα δύο παραπάνω.
Καμία εξυγίανση δεν χρειάζονται οι συγκεκριμένες, μια χαρά είναι όπως είναι.
Δείτε και τι έγινε με αυτές που ήδη πουλήθηκαν (πχ ΟΠΑΠ). Τι κερδίσαμε με την πώληση;
Αυτοί που φωνάζετε τώρα, όταν πουλούσαν οι προηγούμενοι, πού ήσασταν;
Ξαναλέω, εγώ είμαι κατά των περισσότερων ιδιωτικοποιήσεων, ανεξαρτήτως κυβέρνησης.
Το ότι ακόμη και τώρα για παράδειγμα ο κόσμος μένει στην ΔΕΗ και δεν πάει στους αστείους εναλλακτικούς, μας λέει κάτι;
Το ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε ενώ πήγαινε τρένο και συνεχίζει να πηγαίνει έτσι, αλλά πλέον ανήκει στους γερμανούς, πού μας ωφέλησε;
Απλά ερωτήματα είναι αυτά, να δω αν κάποιος θα απαντήσει...

Ποτε εγινα μετοχος στην δεη κααι δεν το γνωριζα;
Να πωληθουν ολα χθες γιατι δεν δεχομαι να παιρνουν παχυλους μισθους, να βαζουν το κρατος μεσα που ψαχνει να βρει λεφτα απο τις τσεπες των πολιτων για να πληωσει τα εξοδα εκεινων.
Και στο δημοσιο να πεσουν οι μισθοι στα επιπεδα του ιδιωτικου τομεα.
Τι ειναι αυτοι ,ποιο αξιοι απο μενα να παιρνουν περισσοτερα;

Καθεστε και προστατευετε τους βολεμενους που η αποδοτικοτητα τους ειναι υπο το μηδεν.


Σοβαρέψου ρε ιταλάκια. Η λύση στο πρόβλημα δεν είναι να έρθουν όλοι στα δικά μας χάλια του ΙΤ. Σκεφτείτε λίγο ρε γμτ... :vava:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495547 Φιλαρακο δεν ειμααι εγω ο μαλακας και ο αλλος που τα ξινει να βγαζει περισσοτερα και σε μονιμη θεση.
Αμα δεν μπορει το κρατος να αυξησει τους μισθους στον ιδιωτικο τομεα, τουλαχιστον να μειωσει εκεινους του δημοσιου γιατι εγω δεν γουσταρω να πληρωνω κοπριτες.
Ετσι απλα.


ΥΓ, τους 4 μηνες που καθομαι θα τους πληρωθω απο το μετοχικο ταμειο ή τα μερισματα των μετοχων μου στις δημοσιες επιχειρησεις συμφωνα με το κατα ακαφεν ευαγγελιο; :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495550 Ιταλάκια σου χει περισσέψει κανά πιάτο από την πρωινή φασολάδα;
Έχουμε ερώτηση από το ακροατήριο και πρέπει να απαντηθεί.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495556 Μου στειλε pm ότι ψιλοκόβει καροτάκι.
Περίμενε λίγο μη βιάζεσαι.