Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495299 Εγώ HF θα ήθελα ότι πληρώνεται από το βυζί του δημοσίου (εμένα, εσένα, το γείτονα) και μπαίνει μέσα για τον χ-ψ-ω λόγο να μαζεύει το ταμείο του και να μη μας πρήζει τα παπάρια με ένα θρασύτατο οχετό σχετικά με δημόσια αγαθά, peanuts, ΧΟΥΝΤA ή δεν ξέρω γω τι άλλη μαλακοπιτουριά έχουμε διαβάσει (εντός και εκτός φόρου) τα τελευταία 8 χρόνια.

Μέχρι και στις τράπεζες έπεσε οριστικό σύρμα ότι παρτάρα off και έχουν αρχίσει να μαζεύονται.
Τις ιερές αγελάδες τις περιμένουμε χρόνια.

Για το θεματάκι που συζητάμε παραπάνω, μακάρι να διαψευσθώ και μακάρι να επαληθευτείς ότι αν βγει Coolio δεν θα γίνει τίποτα.
Αλλά επειδή πολύ αμφιβάλλω, είναι 1000 φορές προτιμότερο το απόστημα των ΔΕΚΟ να το σπάσει ο Tsiprinho.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#495303 Ακούω ποιο είναι αυτό το απόστημα των ΔΕΚΟ.
Ποιο είναι το κουσούρι της ΕΥΔΑΠ και της ΕΥΑΘ;
Να θυμίσω πως έγινε μια προσπάθεια να πουληθούν από το ΤΑΙΠΕΔ και τώρα παίρνει σειρά και το Υπερταμείο.
Περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#495309
Anonymous Founder έγραψε:Τελικά το πρόβλημά σας είναι ποιος τα πουλάει ή το πούλημα αυτό καθαυτό;
Ξέρω, το ξαναρώτησα, αλλά απάντηση δεν πήρα.
Εγώ δεν θέλω να τα πουλήσει κανένας, το δήλωσα ήδη παραπάνω, κάποιοι φαίνεται πως δεν έχετε πρόβλημα, αρκεί να τα πουλάει αυτός που γουστάρετε.
Δυστυχώς τα έσοδα δεν πάνε σε κανένα κοινωνικό μέρισμα που θα έπιαναν παραπάνω τόπο, πάνε στο χρέος, που είναι εντελώς πεταμένα λεφτά, γιατί είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Δεν επιτρέπεται βέβαια σε καμιά ελληνική κυβέρνηση να μην τα δώσει για το χρέος.
Το κέρδος για εμάς ποιο είναι;

να δεις που στο τελος θα σε ευχαριστουμε που εβγαλες τον Τσιπρα να κανει την δουλεια... :iconcool: :lol: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495312
Anonymous Founder έγραψε:Ακούω ποιο είναι αυτό το απόστημα των ΔΕΚΟ.
Ποιο είναι το κουσούρι της ΕΥΔΑΠ και της ΕΥΑΘ;
Να θυμίσω πως έγινε μια προσπάθεια να πουληθούν από το ΤΑΙΠΕΔ και τώρα παίρνει σειρά και το Υπερταμείο.
Περιμένω.


Είναι μουφα το ότι θέλουν εξυγίανση;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495313
pik. έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τελικά το πρόβλημά σας είναι ποιος τα πουλάει ή το πούλημα αυτό καθαυτό;
Ξέρω, το ξαναρώτησα, αλλά απάντηση δεν πήρα.
Εγώ δεν θέλω να τα πουλήσει κανένας, το δήλωσα ήδη παραπάνω, κάποιοι φαίνεται πως δεν έχετε πρόβλημα, αρκεί να τα πουλάει αυτός που γουστάρετε.
Δυστυχώς τα έσοδα δεν πάνε σε κανένα κοινωνικό μέρισμα που θα έπιαναν παραπάνω τόπο, πάνε στο χρέος, που είναι εντελώς πεταμένα λεφτά, γιατί είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Δεν επιτρέπεται βέβαια σε καμιά ελληνική κυβέρνηση να μην τα δώσει για το χρέος.
Το κέρδος για εμάς ποιο είναι;

να δεις που στο τελος θα σε ευχαριστουμε που εβγαλες τον Τσιπρα να κανει την δουλεια... :iconcool: :lol: :metalo:

Παρά τα παράξενα αριστερά και καλά που πετάνε ώρες ώρες είναι το μόνο κόμμα που εγγυημένα θα κάνει μεταρρυθμίσεις

Για όλους τους άλλους δεν έχουμε δει πολλά στη πράξη
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495316 Αποδεδειγμένα κανένα κόμμα εξουσίας στην Ελλάδα δεν είναι υπέρ των μεταρρυθμίσεων.
Οτιδήποτε γίνεται είναι επειδή εκβιάζουν οι κατοχικοι για αυτό και γίνεται argi-burgi.

Οι περικοπές στα φάρμακα που διαβάζει ο περήφανος λαγός και χαίρεται δεν έγιναν επειδή κάποιος πασοκος αποφάσισε να μαζέψει την τρύπα του χώρου της υγείας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#495320 Πώς ακριβώς είναι μεταρρύθμιση το ξεπούλημα της περιουσίας του Κράτους (των πολιτών δηλαδή, αυτοί είναι ουσιαστικά μέτοχοι αυτών...);
Γιατί πρέπει να πουληθούν καλά και σώνει επιχειρήσεις που είναι κερδοφόρες και κάνουν την δουλειά τους μια χαρά όπως είναι;
Ανέφερα δύο παραπάνω.
Καμία εξυγίανση δεν χρειάζονται οι συγκεκριμένες, μια χαρά είναι όπως είναι.
Δείτε και τι έγινε με αυτές που ήδη πουλήθηκαν (πχ ΟΠΑΠ). Τι κερδίσαμε με την πώληση;
Αυτοί που φωνάζετε τώρα, όταν πουλούσαν οι προηγούμενοι, πού ήσασταν;
Ξαναλέω, εγώ είμαι κατά των περισσότερων ιδιωτικοποιήσεων, ανεξαρτήτως κυβέρνησης.
Το ότι ακόμη και τώρα για παράδειγμα ο κόσμος μένει στην ΔΕΗ και δεν πάει στους αστείους εναλλακτικούς, μας λέει κάτι;
Το ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε ενώ πήγαινε τρένο και συνεχίζει να πηγαίνει έτσι, αλλά πλέον ανήκει στους γερμανούς, πού μας ωφέλησε;
Απλά ερωτήματα είναι αυτά, να δω αν κάποιος θα απαντήσει...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#495328
Anonymous Founder έγραψε:Το ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε ενώ πήγαινε τρένο και συνεχίζει να πηγαίνει έτσι, αλλά πλέον ανήκει στους γερμανούς, πού μας ωφέλησε;


Ζητημα αν θα δουλευε η PSTN σου αν ειχε μεινει στο δημοσιο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#495330
Anonymous Founder έγραψε:Πώς ακριβώς είναι μεταρρύθμιση το ξεπούλημα της περιουσίας του Κράτους (των πολιτών δηλαδή, αυτοί είναι ουσιαστικά μέτοχοι αυτών...);
Γιατί πρέπει να πουληθούν καλά και σώνει επιχειρήσεις που είναι κερδοφόρες και κάνουν την δουλειά τους μια χαρά όπως είναι;
Ανέφερα δύο παραπάνω.
Καμία εξυγίανση δεν χρειάζονται οι συγκεκριμένες, μια χαρά είναι όπως είναι.
Δείτε και τι έγινε με αυτές που ήδη πουλήθηκαν (πχ ΟΠΑΠ). Τι κερδίσαμε με την πώληση;
Αυτοί που φωνάζετε τώρα, όταν πουλούσαν οι προηγούμενοι, πού ήσασταν;
Ξαναλέω, εγώ είμαι κατά των περισσότερων ιδιωτικοποιήσεων, ανεξαρτήτως κυβέρνησης.
Το ότι ακόμη και τώρα για παράδειγμα ο κόσμος μένει στην ΔΕΗ και δεν πάει στους αστείους εναλλακτικούς, μας λέει κάτι;
Το ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε ενώ πήγαινε τρένο και συνεχίζει να πηγαίνει έτσι, αλλά πλέον ανήκει στους γερμανούς, πού μας ωφέλησε;
Απλά ερωτήματα είναι αυτά, να δω αν κάποιος θα απαντήσει...

Έχεις από αρχή αποκλείσει οποιαδήποτε δυνατότητα συζήτησης όταν ξεκινάς με το "ξεπούλημα".

Όποιος πιστεύει σε θεωρίες συνωμοσίας έχει εύκολη την απάντηση για όλα αυτά. Οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουμε και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, επειδή στην Ελλάδα η ψήφος των πολιτών διεκδικείται με βάσης τις εντυπώσεις στη κοινή γνώμη (προπαγάνδα) κι όχι τεκμηριωμένα επιχειρήματα και σαφή/έντιμη ενημέρωση του Ελληνικού λαού.

Για να μπορεί να γίνει συζήτηση πρέπει, γενικά, να αποδεχτούμε ότι κάποιος που διαχειρίζεται χρήματα/πλούτο, είτε ιδιώτης είτε κράτος, είναι φυσικό να δανείζεται, να χτίζει/δημιουργεί, να αγοράζει αλλά και να πουλάει και σημασία έχει κατά πόσο με ότι κάνει θα αυξήσει τον διαθέσιμο πλούτο του.

Υποθέτω ο Σαββίδης δεν θα "ξεπουλάει" την εταιρεία του στους Ιάπωνες για να ζημιωθεί:
http://www.avgi.gr/article/5499405/8775 ... obacco-inc ( "Η ΣΕΚΑΠ ανήκει πλέον στην Japan Tobacco Inc" )

Το Ελληνικό δημόσιο "ξεπούλησε" την ΤΡΑΙΝΟΣΕ στα 45 εκ για να ζημιωθεί ή θα την "ξεπουλούσε" στα 300 εκ για να ζημιωθεί? (σε προηγούμενα σχόλια έχω links)
Το 5% του "κερδοφόρου" ΟΤΕ το πουλάει το ΤΑΙΠΕΔ για να ζημιωθεί η Ελλάδα? Και επειδή προχθές βγήκε άγονος ο διαγωνισμός του ΤΑΙΠΕΔ, πως γίνεται να μην ενδιαφερθούν κερδοσκοπικά ιδιωτικά κεφάλαια ... που ξέρουμε πως λιμνάζουν?
https://www.efsyn.gr/arthro/agonos-o-di ... -5-toy-ote ( "Αγονος ο διαγωνισμός του ΤΑΙΠΕΔ για το 5% του ΟΤΕ" )

Όταν ο ΟΤΕ, άλλες κρατικές εταιρείες, οι τράπεζες και ιδιωτικές εταιρείες της Ελλάδας, αγόραζαν εταιρείες στα Βαλκάνια και χώρες της πρώην Σοβιετικής ένωσης μας τα "ξεπουλούσαν" για να ζημιωθούν τα κράτη και οι λαοί τους? Που μετά σιγά-σιγά τα "ξεπούλησαν" και οι δικές μας ....

Επειδή πέρα από τις εντυπώσεις και την ιδεολογική χροιά υπάρχει κι η ουσία, αυτό που έχει σημασία δεν είναι τι εισπράττει η χώρα από πωλήσεις αλλά τι καινούργιο "χτίζει", για να έχει περιουσία/πλούτο ... και να μπορεί να πουλήσει. Όταν λοιπόν η βαριά φορολόγηση αφήνει το 2017 υπερπλεόνασμα 1,8 δις στη κυβέρνηση για να "χτίσει", να κάνει και κοινωνική πολιτική ... είναι αστείο να "κλαίμε τη μοίρα μας" για την "τρύπα" της αποπληρωμής του χρέους από τις πωλήσεις του ΤΑΙΠΕΔ. Αυτό έχει μόνο ιδεολογική σημασία, για όποιον θέλει να διεκδικεί ότι δεν ευθυνόμαστε σαν κράτος για ότι έχουμε δανειστεί. Επίσης, ότι θα πρέπει να είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι ...
Τελευταία επεξεργασία από Adriver και 17 Μαρ 2018, 14:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#495332 Οι περισσότεροι νέοι επιχειρηματίες που έρχομαι σε επαφή , δεν επιλέγουν πλέον τη ΔΕΗ ως πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας αλλά κάτι σε ELPEDISON κλπα. Για τον ΗΡΩΝ είναι πολλά τα παράπονα, όντως.

Ο ΟΤΕ θυμάμαι συγκέντρωνε το ένα πρόστιμο μετά το άλλο.Αν πήγαινε τρένο , ποιος ο λόγος να δώσει στη DT και να γκρινιάζουν οι υπάλληλοι για το πόσο καλή ήταν η μη αξιολόγηση ?
Άβαταρ μέλους
By DAP
#495346 Ο ΗΡΩΝ απο οτι ξερω δεν δεχεται "μεταγραφη" απο την ΔΕΗ αν δεν εχεις ξωφλημενο τον τελευταιο λογαριασμο απο αυτην....Ισως γι'αυτο και τα παραπονα; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495378 HF κάνε ένα ρε-αλήτη τσεκ.

http://www.eleftherostypos.gr/ellada/17 ... toy-metro/

Ένα μόνο παράδειγμα από τις εταιρείες.
Αυτά τα μύρια -peanuts κατά Garland- τα πληρώνουμε εγώ, εσύ, ο Μανόσκης και ο g8777.

Bonus λύγγες
http://www.thepaper.gr/%CE%BC%CE%B5%CF% ... %B9%CF%83/

Εικόνα

:iconcool: :iconcool:

https://www.news.gr/politikh/esoterikh- ... s-sto.html

Γιατί τι πιο λογικό από το να δώσεις δωρεάν εισιτήρια σε όσους το δικαιούνται;
Να κάνεις το μαγαζί μπάτε σκύλοι αλέστε.

Φάτε τώρα 5 φάσκελα και σκούχτε για τη ΜΕΡΚΕΛ
Εικόνα

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#495381
DAP έγραψε:Ο ΗΡΩΝ απο οτι ξερω δεν δεχεται "μεταγραφη" απο την ΔΕΗ αν δεν εχεις ξωφλημενο τον τελευταιο λογαριασμο απο αυτην....Ισως γι'αυτο και τα παραπονα; :innocent:


Σίγουρα , μου έχουν αναφέρει και για ελλιπέστατη υποστήριξη/επικοινωνία απο μέρους της εταιρίας σε αιτήματα.

Γενικότερα, μπήκαν ναι μεν παίκτες στο distribution κομμάτι αλλά έχουμε ακόμη δρόμο.Κάτι που με την τωρινή κυβέρνηση βιώνεται ως μια συνεχή καθυστέρηση, εφόσον τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#495393 Το όλο θέμα με τους προμηθευτές είναι καθαρά λογιστικό, σύμβαση, έκδοση λογαριασμού και πληρωμή. Βλάβες φυσική σύνδεση, διανομή , και μετρήσεις τα κάνει όλα ο ΔΕΔΔΗΕ. Δεν υπάρχει θέμα καθυστέρησης αλλά γούστο του πελάτη στη διανομή. Πλέον είναι στο χέρι του ιδιώτη να φτιάξει υποδομή, σημεία υποστήριξης που τα έχει ανάγκη πολύς κόσμος. Βλέπε ουρές στη Χαλκοκονδύλη κάθε τόσο για να ρυθμίσει θέματα, πράγμα που είναι επιστημονική φαντασία σε άλλους προμηθευτές.
Τώρα πρέπει να έχει απελευθερωθεί και η επιλογή προμηθευτή και στα μη διασυνδεδεμένα νησιά, που πριν δεν ήταν στο μενού.

Περί απλήρωτων και αλλαγή προμηθευτή. Είναι απόφαση της ΡΑΕ για το ποιες προυποθέσεις θα ισχύουν για αυτούς που χρωστάνε, και ορθά υπάρχει περιορισμός για να μην πηδάει ο άλλος από μία εταιρία στην άλλη αφήνοντας χρέη σε 23 εταιρίες. Βέβαια κλασσικά γκρινιάζουν οι ιδιώτες γιατί βλέπουν μόνο βραχυπρόθεσμα(μερίδιο αγοράς) το θέμα, μακροπρόθεσμα θα σκούζουν για τις μετακινήσεις μπαταχτσήδων σε άλλες εταιρίες και θα λένε πού είναι το κράτος. Έχουν πέσει διάφορα σενάρια πιο ευέλικτα του στυλ αν είναι ενήμερος με ρύθμιση χρέους στη ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει, αλλά άμα πιστολιάσει τη ΔΕΗ αυτή θα κόβει ρεύμα κι ας είναι στον άλλο πάροχο π.χ.

Το θέμα είναι κατα πόσον υπάρχει πλαίσιο υποστήριξης του πελάτη αν ο προμηθευτής κάνει μαμουνιές και δε σηκώνει τα τηλέφωνα.

Όποιος θέλει να δει τα μερίδια αγοράς στην προμήθεια μπορεί να πάει στο site του ΛΑΓΗΕ και να κατεβάσει το πιο πρόσφατο "Μηνιαίο Δελτίο Συστήματος Συναλλαγών ΗΕΠ".
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#495400 εχει δοκιμασει κανεις αλλο παροχο? στην πραξη ειναι φθηνοτεροι,και αν ναι κατα ποσο?