Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#511307
Αν οι δικαστές είναι άδικοι, αν οι αποφάσεις τους είναι μεροληπτικές;
Σε αυτή την περίπτωση, το να τους πετάξεις μπογιές στο κτήριο, το θεωρώ σχετικά ήπια αντίδραση.


Σε ένα άλλο φόρουμ λίγο πιο μακριά...

Έρχεται το μαλακισμένο με τη μηχανή και πάει να μου κάνει σφήνα.
Σε αυτή την περίπτωση, το να κατέβω στο φανάρι και να του βάλω το κράνος στον κώλο, το θεωρώ σχετικά ήπια αντίδραση.


Αυτό σε απάντηση κάποιου άλλου φορουμίτη που έγραψε 'γιατί δεν πήγες να του κλείσεις το δρόμο του μουνιού'.

Α ναι πως το είπε ο Ν.Παππάς;
Νταξ, Αυτό το " καταδικάζουμε την βία από όπου και αν προέρχεται" είναι η μεγαλύτερη πολιτική μπούρδα από την μεταπολίτευση και μετά.


ΥΓ: οι τελευταίες 2-3 σελίδες διαμάντια για μελλοντική χρήση
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511312 Έχουμε εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη και καταδικάζουμε την βία απ' όπου κι αν προέρχεται λαίμαι. :rtfm: :x

Σημειώστε το κι αυτό για μελλοντική χρήση. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#511314 Ναι.
Διαφορετικά παίρνει ο καθένας το κουμπούρι του και γίνονται οι Κουκουβάουνες Wasteland.

Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα οπότε μην αγχώνεσαι τζάμπα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#511317 Ο φευγάτος και η μάνα του που δεν έκλαψαν ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#511324
red_monster έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Νταξ, Αυτό το " καταδικάζουμε την βία από όπου και αν προέρχεται" είναι η μεγαλύτερη πολιτική μπούρδα από την μεταπολίτευση και μετά.
Το γιατί το αφήνω σε όσους είναι σκεπτόμενοι.

Από το Mi A1.


Η έκφραση "από τη μεταπολίτευση και μετά" έχει φορεθεί πολλάκις τελευταία, ανάθεμα και αν...
Ανέπτυξε σε μερικές γραμμές το σκεπτικό σου και το ξανασυζητάμε
Υπάρχουν πολλά είδη βίας και άλλα που δεν φαίνονται ως τέτοια εκτός αν είσαι στην μεριά αυτού που τα βιώνει.
Η φτωχοποιηση μιας τεράστιας ομάδας του πληθυσμού, ο τριπλασιασμος της ανεργίας σε λίγα χρόνια, οι μειώσεις συντάξεων σε ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, είναι μορφή βίας.

Το να σε απολύουν, να πηγαίνεις δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου και 6 χρόνια μετά ακόμα δεν έχει τελεσιδικησει, είναι μια άλλη.

Το να σου πληστειριαζουν την περιουσία γιατί δεν μπορείς να πληρώσεις το δάνειο μετά την μείωση μισθού ή και την ανεργία μέλους της οικογένειας, είναι μορφή βίας.

Μπροστά στην βία του Ρουβικωνα απείρως σημαντικότερες μάλιστα.
Τουλάχιστον για όσους θίγονται από αυτήν.
Αυτή η βία δεν σκοτώνει τουλάχιστον.

Δεν είναι σαν τις άλλες , της ΧΑ συμπεριλαμβανομενης που εν δυνάμει είναι θανάσιμες.

Όταν λοιπόν ακούω αυτήν την μπούρδα περί καταδίκης της βίας κλπ, κλπ, δεν μπορώ να μην γελάσω.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#511326 Νομίζω ότι ξεφεύγει το θέμα...

Δλδ θεωρούμε φυσιολογική τη βία σε κάποιες περιπτώσεις ;;;

Κάποιος έγραψε ότι και μερικά τζάμια σπασμένα , δεν είναι βία... ή κρίνεται πιο χαμηλά , πιο ανεκτά...

Αν τα σπασμένα τζάμια είναι το μαγαζί μας ;;; Είναι βία ;
Αν πέσει μέσα μολότοφ ; Γίνεται βία ;
Έχετε δει κόσμο να κλαίει στο δρόμο , γιατί κάποιοι που έκαναν διαδήλωση ... τους έσπασαν το μαγαζί ;

Αν είναι το αυτοκίνητο μας ; Αν είναι το σχολείο μας ;

Αν είναι το σπίτι μας και μέσα η οικογένειά μας ;;;

Έπρεπε νομίζω να κατακρίνουμε ακόμα και τη λεκτική βία.
Μας αρέσει το bulling ? Σε εμάς ; Στη γυναίκα μας ; Στο παιδί μας ;
Τι να εξηγήσουμε στην επόμενη γενιά δλδ ; Τι λέτε στα παιδιά σας ;

Πραγματικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτά τα θεωρούμε φυσιολογικά.
Δεν θεωρώ ότι δικαιολογείτε οποιαδήποτε μορφή βίας , όντως από όποιον και όπου αν προέρχεται .
Αν η δικαιοσύνη δεν είναι τέλεια, και μάλλον πουθενά δεν είναι ... δεν μπορεί αυτό να αποτελεί δικαιολογία για τέτοιες συμπεριφορές.

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά.... μάλλον έχουμε πολύ διαφορετικές απόψεις και πολύ διαφορετικά θέλω για την κοινωνία που ζούμε .

Αν όντως ισχύουν τα παραπάνω που γράφονται , τότε δικαιολογείται η κατάσταση της χώρας. Αν δικαιολογήσουμε τη βία, το μπάχαλο κλπ ... αυτά θα επικρατούν . Ελπίζω απλά να κατάλαβα λάθος τα μηνύματα σας. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#511329
Νίκος Παππάς έγραψε: Υπάρχουν πολλά είδη βίας και άλλα που δεν φαίνονται ως τέτοια εκτός αν είσαι στην μεριά αυτού που τα βιώνει.
Η φτωχοποιηση μιας τεράστιας ομάδας του πληθυσμού, ο τριπλασιασμος της ανεργίας σε λίγα χρόνια, οι μειώσεις συντάξεων σε ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, είναι μορφή βίας.

Το να σε απολύουν, να πηγαίνεις δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου και 6 χρόνια μετά ακόμα δεν έχει τελεσιδικησει, είναι μια άλλη.


νιώθω πολλές από αυτές τις μορφές βίας που περιγράφεις, να αρχίσω τις μάπες (έχω πλεονέκτημα στο 90% του πληθυσμού) ; ή θα πρέπει να οργανωθώ πρώτα για να έχω ασυλία; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#511330
vagmag έγραψε:Νομίζω ότι ξεφεύγει το θέμα...

Δλδ θεωρούμε φυσιολογική τη βία σε κάποιες περιπτώσεις ;;;

Κάποιος έγραψε ότι και μερικά τζάμια σπασμένα , δεν είναι βία... ή κρίνεται πιο χαμηλά , πιο ανεκτά...

Αν τα σπασμένα τζάμια είναι το μαγαζί μας ;;; Είναι βία ;
Αν πέσει μέσα μολότοφ ; Γίνεται βία ;
Έχετε δει κόσμο να κλαίει στο δρόμο , γιατί κάποιοι που έκαναν διαδήλωση ... τους έσπασαν το μαγαζί ;

Αν είναι το αυτοκίνητο μας ; Αν είναι το σχολείο μας ;

Αν είναι το σπίτι μας και μέσα η οικογένειά μας ;;;

Έπρεπε νομίζω να κατακρίνουμε ακόμα και τη λεκτική βία.
Μας αρέσει το bulling ? Σε εμάς ; Στη γυναίκα μας ; Στο παιδί μας ;
Τι να εξηγήσουμε στην επόμενη γενιά δλδ ; Τι λέτε στα παιδιά σας ;

Πραγματικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτά τα θεωρούμε φυσιολογικά.
Δεν θεωρώ ότι δικαιολογείτε οποιαδήποτε μορφή βίας , όντως από όποιον και όπου αν προέρχεται .
Αν η δικαιοσύνη δεν είναι τέλεια, και μάλλον πουθενά δεν είναι ... δεν μπορεί αυτό να αποτελεί δικαιολογία για τέτοιες συμπεριφορές.

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά.... μάλλον έχουμε πολύ διαφορετικές απόψεις και πολύ διαφορετικά θέλω για την κοινωνία που ζούμε .

Αν όντως ισχύουν τα παραπάνω που γράφονται , τότε δικαιολογείται η κατάσταση της χώρας. Αν δικαιολογήσουμε τη βία, το μπάχαλο κλπ ... αυτά θα επικρατούν . Ελπίζω απλά να κατάλαβα λάθος τα μηνύματα σας. :s_roses






+Απειρο.......
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#511340 edit mod
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#511362
QsisVTS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: Υπάρχουν πολλά είδη βίας και άλλα που δεν φαίνονται ως τέτοια εκτός αν είσαι στην μεριά αυτού που τα βιώνει.
Η φτωχοποιηση μιας τεράστιας ομάδας του πληθυσμού, ο τριπλασιασμος της ανεργίας σε λίγα χρόνια, οι μειώσεις συντάξεων σε ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, είναι μορφή βίας.

Το να σε απολύουν, να πηγαίνεις δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου και 6 χρόνια μετά ακόμα δεν έχει τελεσιδικησει, είναι μια άλλη.


νιώθω πολλές από αυτές τις μορφές βίας που περιγράφεις, να αρχίσω τις μάπες (έχω πλεονέκτημα στο 90% του πληθυσμού) ; ή θα πρέπει να οργανωθώ πρώτα για να έχω ασυλία; :hmmm:

Ναι αλλά τι σχέση έχει αυτό που λες Κιούση με την με-το-συμπάθειο ανιστόρητη φράση του "καταδικάζω οποιαδήποτε βία από όπου κι αν προέρχεται" στην οποία και απάντησε συγκεκριμένα ο Νίκος;
Η οποία δεν είναι μεταπολιτευτική γιατί και στη μεταπολίτευση ο Βορίδης που τώρα καταδικάζει όλες τις βίες του κόσμου :s_sarcastic κράδαινε τσεκούρι και το θεωρούσε και φυσιολογικό. Είναι ένα φρεσκότατο ιδεολογικό κατασκεύασμα της ΝΔ και δη του Λαζαρίδη το οποίο μόνο για γέλια προορίζεται.
Υπάρχει τόση μεγάλη ανάγκη να το εξηγήσει κανείς στη σήμερον ημέρα;

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ξάφνου γέμισε η Ελλάδα παιδιά των λουλουδιών ή μετεμψυχώσεις του Γκάντι που πέρα από Ρουβίκωνα και ΧΑ είναι επίσης κατά: των ΜΑΤ, του πολέμου, των αμερικάνικων βάσεων, των εξοπλισμών,τους Παρμενίωνες, του κρατικού κατασταλτικού μηχανισμού, της υπεράσπισης της πατρίδας από δυνάμεις που την επιβουλεύονται (aka το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του), την εναντίωση σε αιμοδιψείς δικτάτορες/κατακτητές/ληστές, τη λεκτική και όχι μόνο βία στο γήπεδο, στο αμάξι, στο λουτρό και στο φόρουμ. Μάλλον δουλευόμαστε.

Προφανώς κάτι άλλο εννοούν όσοι αναμασούν καρμπόν ή υποστηρίζουν τη συγκεκριμένη αυτή φράση.
Βέβαια χρειάζεται ένα α' επίπεδο ηρεμίας ακόμα και για αυτά τα νοήματα γιατί η πλειονότητα σε αυτό το τοπικό έχει γίνει triggered.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#511370 Συγκεντρωση υποστηριξης στον Γιαννη Μπουταρη, στον Λευκο Πυργο, με το συνθημα «Θεσσαλονικη ειμαστε κι εμεις»

https://www.youtube.com/watch?time_continue=193&v=hUTOXr_27wI

Λαοθαλασσα! :s_thumbsup :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#511383
Corto Maltese έγραψε:+ Άπειρο από κάποιον που πληρώνεται για να εφαρμόζει βία. :slap: :lol: :yahoo: :dizzy:


Sorry κι ολας Maltese αλλα νομιζω οτι εδω δεν εισαι δικαιος.
Δε νομιζω οτι ειναι σωστο να κρινεται καποιος απο το επαγγελμα του και να τσουβαλιαζεται.
Κρινεται απο τα γραφομενα του αν ειναι υπερ της βιας ξερω γω ή υπερ κατι αλλο.
Ουτε βεβαια ντε φακτο ο καθε αστυνομικος ειναι υπερ της βιας. Οπως και ο καθε στρατιωτικος πολεμοχαρης κλπ. :s_roses
Υγ: στην ουσια της (προηγουμενης) κουβεντας συμφωνω μαζι σου.