Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#484884

γλυκια αμαζόνα :s_roses :s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#484899
red_monster έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Και στους φόρους όμως, δεν πληρώνουν ΄"κατ΄αναλογία" όλοι, αφού πέραν μισθωτών ΔΥ-ΙΥ, οι λοιποί ΕΕ κλπ, φοροδιαφεύγουν , αποφεύγοντας έτσι τον καταμερισμό ισόποσα των δαπανών και τη συμμετοχή τους σε αυτές! :oops:

Γιατί το έγραψα όλο αυτό και ... πως το έπαθα και ανακατεύομαι στο τοπικό?
Γιατί ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, εντυπωσιάζομαι που όλοι , όσοι ασχολείστε με την πολιτική και μάλιστα είστε έντονα κομματικοποιημένοι, βρίσκετε για το κάθε τι, ένα επιχείρημα κι ένα αντιπαράδειγμα, ως αντίλογο.

Ε , πάρτε και ένα δικό μου, που μιάς και σήμερα σηκώθηκα πρωί-πρωί, δεν είχα τι να κάνω και πίνοντας καφέ, το ........"πέταξα" έτσι , για διασκέδαση ! :oops:
Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή(ς) ! :lol:



Οι μεν έχουν «την δυνατότητα» να φοροδιαφεύγουν, οι δε ΔΥ έχουν την ικανότητα να βγαίνουν νωρίς σε σύνταξη, να λαμβάνουν(-αναν) παχυλό εφάπαξ, εν γενεί να ξύνουν τα καραμπαλικια τους, οι ΙΥ να λαμβάνουν αναρρωτικές (μάντεψε τι λαμβάνει ο ΕΕ όταν για διάφορους λόγους ΦΕΝ μπορεί να εργαστεί :shifty: ) 14 μισθούς κλπ κλπ

Όλοι έχουν τα συν και τα πλην. Αν βολεύεται με τους μικρούς μισθούς του δημοσίου, γιατί να χαλάς τη ζαχαρένια σου ;

Καλό θα ήταν να μην αναφέρω τι πληρωνω εφκα και εφορία ( πριν κλείσω τα 30, ενίσχυση της νεανικης επιχειρηματικοτητας :metalo: ) γιατί θα πέσεις από το σύννεφο του φόρο δραπέτη ΕΕ


Το 10% πληρώνουμε το 80% των φόρων. Θα την κάνουμε και θα μείνετε με το μύδι στο χέρι :s_whiteflag

όλοι έχουν τη δυνατότητα να φοροδιαφεύγουν, υπάρχουν υπάλληλοι που μπορούν να φοροδιαφεύγουν πολύ πιο εύκολα από εε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#484901
Anonymous Founder έγραψε:Η συμμετοχή στα φάρμακα, πλήττει τον πιο αδύνατο (τον άρρωστο) και είναι βάρβαρη πολιτική, ειδικά όταν κάποιος έχει ανάγκη τα φάρμακα για να ζήσει.
Το ότι μειώθηκε η δαπάνη γενικώς είναι σωστό (αφού είχε αυξηθεί υπέρμετρα), αλλά όχι δεν είναι το ίδιο η συμμετοχή στο φάρμακο με την πληρωμή φόρων.
Η τελευταία έχει κλίμακα, η πρώτη γίνεται οριζόντια.
Δεν είναι προφανές;


Συμφωνώ απολύτως με όλα! Ιδίως με το bold.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#484919
belgarion έγραψε:Για τους συμβεβλημενους , αν είσαι στις πρώτες 200 επισκέψεις του μήνα και σε χρεώσουν, είναι απαράδεκτο. Εδώ Γιάννενα πάντως δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει


To "200 επισκέψεις" παρά τις κατά καιρούς εγκυκλίους και απειλές από τον ΕΟΠΥΥ, ουσιαστικά δεν εφαρμόζεται (στην Αθήνα τουλάχιστον, για επαρχία δε γνωρίζω).
Οι περισσότεροι γιατροί τις "εξαντλούν" τις πρώτες 2-3 εργάσιμες το μήνα (αν και νομίζω ότι τους έχουν βάλει πλαφόν 20 τη μέρα, που ούτε τηρείται ούτε ελέγχεται) και όταν πας εκεί σε χρεώνουν.
Πολλοί μάλιστα κάνουν την εξής "πονηριά": παραμένουν στις λίστες του ΕΟΠΥΥ για να ψαρεύουν πελάτες. Το πλαφόν τον "εξαντλούν" από την πρώτη-δεύτερη μέρα και σε χρεώνουν κανονικά για την επίσκεψη. Πολύ συχνά δε σε ενημερώνουν καν από το τηλέφωνο (είναι υποχρεωμένοι υποτίθεται). Προφανώς δεν κόβουν αποδείξεις και τέτοια. Ποντάρουν στο ότι δύσκολα θα σηκωθεί ο άλλος να φύγει αν φτάσει μέχρι το ιατρείο.
Εκτός των άλλων ανταγωνίζονται αθέμιτα τους υπόλοιπους ιδιώτες γιατρούς που δεν έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ ώστε να εμφανίζονται στις λίστες του.
Πρόσφατα ενδοκρινολόγος με αυτήν την τακτική ζήτησε και πήρε 50 ευρώ από πολύ κοντινό μου πρόσωπο, που πήγε για να πάρει παραπεμπτικό για εξετάσεις (γι' αυτο και δεν το έψαξε με γιατρό της επιλογής της). Εννοείται χωρίς απόδειξη κλπ. Φταίει κι αυτή που του τα έδωσε, αλλά κανονικά η υπόθεση σηκώνει καταγγελία (btw άμα καταφέρετε να βρείτε τηλ καταγγελιών στον ΕΟΠΥΥ σφυρίξτε μου κλέφτικα).

Εννοείται πως θα προτιμούσα 1000 φορές να δώσω το πενηντάρικο σε γιατρό που έχω επιλέξει εγώ, αλλά η πονηριά περισσεύει όπως φαίνεται και δεν ήμουν παρών δυστυχώς για να κάνω φασαρία.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#484952
kostis20 έγραψε:Πήγα να γράψω κατι καλό για τη κυβέρνηση και με φάγατε....

Πάντως ο πατέρας μου πληρώνει λιγότερα ,ενω έχει και άλλα προνόμια όπως μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ και λιγότερες κρατήσεις στη σύνταξη πχ.
Όχι ρε εσύ, προσωπικά εγώ θα λέω και τα καλά και τα κακά της όποιας κυβέρνησης όταν ξέρω κάτι. Οι μόνοι που σίγουρα έχουν μειωμένη συμμετοχή είναι όσοι είχαν ΕΚΑΣ και τους κόπηκε και πήγαν από το 10% στο 0% αλλά ουσιαστικά οι περισσότεροι μάλλον έχασαν περισσότερα. Την κατάσταση με την συμμετοχή την βρίσκω συνεχώς μπροστά μου, αφού όποτε πληρώνουν περισσότερο στο φαρμακείο, κάτι λάθος έκανε ο γιατρός (που συμβαίνει καμιά φορά αλλά όχι συνήθως) . Σημερινό παράδειγμα: ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Προσέξτε ότι το πληρωτέο ποσό του crestor πήγε από 6.70€ σε 12.30€ το κουτί. Δεν άλλαξε ούτε η τιμή της συσκευασίας ούτε η συμμετοχή. Αυτό που άλλαξε είναι ότι κυκλοφόρησε γεννοσημο με αποτέλεσμα ο ασφαλισμένος να πρέπει να πληρώσει όλη την διαφορά τιμής ανάμεσα σε τιμή λιανικής και ασφαλιστική τιμή αντί για το 50% . Προσέξτε επίσης ότι για 106€ φάρμακα ο ασφαλισμένος πληρώνει 52€ με θεωρητική συμμετοχή 25%...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#484958
Asimov έγραψε:
belgarion έγραψε:Για τους συμβεβλημενους , αν είσαι στις πρώτες 200 επισκέψεις του μήνα και σε χρεώσουν, είναι απαράδεκτο. Εδώ Γιάννενα πάντως δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει


To "200 επισκέψεις" παρά τις κατά καιρούς εγκυκλίους και απειλές από τον ΕΟΠΥΥ, ουσιαστικά δεν εφαρμόζεται (στην Αθήνα τουλάχιστον, για επαρχία δε γνωρίζω).
Οι περισσότεροι γιατροί τις "εξαντλούν" τις πρώτες 2-3 εργάσιμες το μήνα (αν και νομίζω ότι τους έχουν βάλει πλαφόν 20 τη μέρα, που ούτε τηρείται ούτε ελέγχεται) και όταν πας εκεί σε χρεώνουν.
Πολλοί μάλιστα κάνουν την εξής "πονηριά": παραμένουν στις λίστες του ΕΟΠΥΥ για να ψαρεύουν πελάτες. Το πλαφόν τον "εξαντλούν" από την πρώτη-δεύτερη μέρα και σε χρεώνουν κανονικά για την επίσκεψη. Πολύ συχνά δε σε ενημερώνουν καν από το τηλέφωνο (είναι υποχρεωμένοι υποτίθεται). Προφανώς δεν κόβουν αποδείξεις και τέτοια. Ποντάρουν στο ότι δύσκολα θα σηκωθεί ο άλλος να φύγει αν φτάσει μέχρι το ιατρείο.
Εκτός των άλλων ανταγωνίζονται αθέμιτα τους υπόλοιπους ιδιώτες γιατρούς που δεν έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ ώστε να εμφανίζονται στις λίστες του.
Πρόσφατα ενδοκρινολόγος με αυτήν την τακτική ζήτησε και πήρε 50 ευρώ από πολύ κοντινό μου πρόσωπο, που πήγε για να πάρει παραπεμπτικό για εξετάσεις (γι' αυτο και δεν το έψαξε με γιατρό της επιλογής της). Εννοείται χωρίς απόδειξη κλπ. Φταίει κι αυτή που του τα έδωσε, αλλά κανονικά η υπόθεση σηκώνει καταγγελία (btw άμα καταφέρετε να βρείτε τηλ καταγγελιών στον ΕΟΠΥΥ σφυρίξτε μου κλέφτικα).

Εννοείται πως θα προτιμούσα 1000 φορές να δώσω το πενηντάρικο σε γιατρό που έχω επιλέξει εγώ, αλλά η πονηριά περισσεύει όπως φαίνεται και δεν ήμουν παρών δυστυχώς για να κάνω φασαρία.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Για αυτό το λόγο ο ΕΟΠΥΥ αύξησε τον χρόνο που πρέπει να μένει ανοικτή μια επίσκεψη για να μην εξαντληθούν οι επισκέψεις σε 2-3 μέρες. Πάντως έχω δει σε παθολόγο εδώ στην πόλη η ουρά 1η του μήνα να φτάνει στο πεζοδρόμιο για να προλάβουν να γράψουν δωρεάν. Αυτό με την Ενδοκρινολογο πάντως είναι απαράδεκτο

< >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#484967 +1000000000 για τον belgarion

Τι να μου κανουν οτι μειωσαν τις δημοσιες δαπανες αφου αυξηθηκαν οι ιδιωτικες για το φαρμακο....

Με προλαβες μιας και για το κρεστορ ηθελα και γω να γραψω.Φαρμακο που το παιρνουμε καθημερινα,365 μερες το χρονο και γω και η κυρα,ασε τα υπολοιπα ......Γυρω στο 50αρι πηγαινε ο λογαριασμος μηνιαιως,τωρα ανεβηκε στα 75...Αντε και να τα κατοστησω..... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#484972 Επ, κι εγώ το έγραψα αυτό πρώτος! Και δεν νομίζω πως ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε κάτι να διορθώσει τα πράγματα, οι γονείς μου τουλάχιστον δεν μου έχουν πει κάτι σχετικό, που έχουν αρκετή φαρμακευτική δαπάνη.
Η "μεταρρύθμιση" Άδωνι, μοίρασε μέρος του κόστους στους ασθενείς. Τόσο απλό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#484976 Ναι ενταξει... αληθεια ομως γιατι η ΠΦΑ δεν φροντιζει να παρακολουθει τη διαδικασια με τις 200 πρωτες επσκεψεις??? Ηλεκτρονικα δεν γινονται ολα αυτα?? Αυτο ειναι το πιο βασικο κατ'αρχην.
εαν υπαρχει γενοσημο πιο φτηνο τοτε και η μεγαλυτερη σε ποσοστο συμμετοχη θα ειναι μικροτερη... αφου η συμμετοχη του κρατους ειναι μεγαλυτερη σε αυτο
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#484990
DAP έγραψε:+1000000000 για τον belgarion

Τι να μου κανουν οτι μειωσαν τις δημοσιες δαπανες αφου αυξηθηκαν οι ιδιωτικες για το φαρμακο....

Με προλαβες μιας και για το κρεστορ ηθελα και γω να γραψω.Φαρμακο που το παιρνουμε καθημερινα,365 μερες το χρονο και γω και η κυρα,ασε τα υπολοιπα ......Γυρω στο 50αρι πηγαινε ο λογαριασμος μηνιαιως,τωρα ανεβηκε στα 75...Αντε και να τα κατοστησω..... :lol:

υποτίθεται ξαλαφρώνει το κράτος :s_dunno

προφανώς πολλές από τις περικοπές με σκοπό να νοικοκυρευτούμε θα πάνε στους πολίτες, δεν άλλαξε το κόστος ζωής στη χώρα μας, μόνο τα χρήματα που μας μένουν τσέπη
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#484993
DAP έγραψε:+1000000000 για τον belgarion

Τι να μου κανουν οτι μειωσαν τις δημοσιες δαπανες αφου αυξηθηκαν οι ιδιωτικες για το φαρμακο....

Με προλαβες μιας και για το κρεστορ ηθελα και γω να γραψω.Φαρμακο που το παιρνουμε καθημερινα,365 μερες το χρονο και γω και η κυρα,ασε τα υπολοιπα ......Γυρω στο 50αρι πηγαινε ο λογαριασμος μηνιαιως,τωρα ανεβηκε στα 75...Αντε και να τα κατοστησω..... :lol:

Και το κακό είναι ότι και οι εταιρείες που έβγαλαν γεννόσημα τα έβγαλαν με τέτοιες τιμές ώστε η συμμετοχή να έρχεται περίπου η ίδια με την συμμετοχή του crestor προ διμήνου αντί να μείνει το πρωτότυπο στα ίδια και να βγει ακόμη πιο φθηνό γεννόσημο για όποιον δεν έχει. Πάντως μπορεί να υπάρχουν κάποιες πιο οικονομικές εναλλακτικές, ίσως πρέπει να κάνετε μια κουβέντα με το γιατρό σας.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#484994 Πολυ σωστα τα ανωτερω, αλλα μου την δινει οταν η ΠΦΑ δεν αστυνομευει τις αμοιβες τους και τις 200 επισκεψεις... Νομιζω οτι το αφηνει ετσι επιτηδες ωστε να βγαζουν το κατι τις τους οι γιατροι... παραπανω.... Με ξαφνικο ελεγχο σε ιατρια θα μπορουσε να δει αν καποιος εχει εξαντλησει τον αριθμο 200... Οι ειδικοι εδω μεσα της πληροφορικης τι λενε?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#485008 Έχει γίνει κατά καιρούς φασαρία για την υπόθεση με τις επισκέψεις. Λόγω του πλήθους των καταγγελιών (όχι ότι αυτές ενθαρρυνονται, αλλά λέμε τώρα...), περί τα μέσα του '17, άλλαξε υποτίθεται το πλαίσιο της συνεργασίας με τους συμβεβλημενους και τους έβαλαν πλαφόν επισκέψεων 20 / ημέρα και ελάχιστο χρόνο επίσκεψης. Επίσης τους έβαλαν ωράριο (γιατί αυτοί έμπαιναν στην πλατφόρμα και δήλωναν σερί επισκέψεις τις μεταμεσονυκτιες ώρες για να κλείσουν την υποχρέωση).
Όμως στην πράξη δεν άλλαξε κάτι. Η ενδοκρινολογος του παραδειγματος από την 5η εργάσιμη του μήνα, μπορεί και νωρίτερα, είχε κλείσει το πλαφόν των 200. Πιθανολογώ ότι δεν τους ελέγχει κανείς γι αυτό είναι ασυδοτοι. Δεν υπάρχει και κάποιο κεντρικό αυτοματοποιημενο σύστημα για τα ραντεβού, οπότε αφηνεσαι στη συνεννόηση με το γιατρό (και είναι ο λόγος σου απέναντι στο λόγο του).

Επίσης όπως ξανανεφερα είναι αδύνατο να βρεις που πρέπει να απευθυνθείς για καταγγελία / παράπονα, άσε που η πλειοψηφία είναι μεγάλοι και άρρωστοι άνθρωποι που ούτε ξέρουν ούτε μπορούν να μπλέξουν με τέτοια.

Τώρα πάλι είναι ν' αλλάξει το σύστημα, για να γίνει υποτίθεται κάπως πιο δίκαιο, αλλά διαβάζω ότι οι κατά τόπους Ι. Σ. αντιδρούν σφοδρα.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#485018 ποσο μας φεσωσαν σε λιγους μηνες;

«Ναι, υπάρχει ένα κόστος. Μια προσπάθεια μεγαλύτερη δική μου να προσδιοριστεί περισσότερο από τα στελέχη του υπουργείου Οικονομικών μου έδειχναν ένα μέγεθος των 30-35 δισ. ευρώ, όχι παραπάνω» Σάκης Παπαδόπουλος.


bonus


χαχαχαχαχα
ολοι πλουσιοι ειναι ρε τι γινεται...αυτο το ....εχει σπιτια άλλος εχεις 55 σπιτια άλλος εχει εκΕυρω στην τραπεζα αλλος ειναι επενδυτης...
:yahoo: