Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517543 απλά είναι αστείο να μιλάμε για επαναστάσεις που κανείς δεν πρόκειται να κάνει

το ίδιο ισχύει βεβαίως και για τις χούντες, όποιος πέρασε από στρατό πρόσφατα θα καταλάβει ότι αυτά δεν υπάρχουν πλέον όσο εθνίκια κι αν το παίζουν μερικοί εκεί μέσα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#517547 Σε άλλα νέα, χαίρομαι που η ΝΔ δεν παίζει με τα ονόματα ΓΕΝΙΚΩΣ:
«Πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε στην Ελλάδα την ιδεολογία της Ψωροκώσταινας», σημείωσε ο κ. Κούλογλου, με τον κ. Κικίλια να τον καλεί επανειλημμένως να το πάρει πίσω, διαφορετικά -όπως προειδοποίησε- θα αποχωρούσε από τη συζήτηση.

«Είπατε την Ελλάδα Ψωροκώσταινα;», ρώτησε ο βουλευτής της ΝΔ τον ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ. «Θα το πάρετε πίσω, αλλιώς θα αποχωρήσω».

Εκείνος ωστόσο επέμεινε επαναλαμβάνοντας τη φράση του, με αποτέλεσμα ο Βασίλης Κικίλιας να πετάξει το ακουστικό του και να αποχωρήσει εκνευρισμένος από το στούντιο.


Μπράβο ρε Κικίλια! :metalo:
Ούτε μύγα στο σπαθί σου, έτσι σε θέλουμε! :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#517548
Red Garland έγραψε:Επομένως και η ερώτηση του 1 εκατομμυρίου για την οποία έγινε και το θέμα:
Είναι το ίδιο μια λαϊκή επανάσταση με μια στρατιωτική δικτατορία α λα Γκρέκα;


Όλοι οι δικτάτορες επικαλούνται λαϊκό έρεισμα.
Edit, mod. Flame
Το θέμα είναι ποιος θα την κρατήσει τη λαϊκή επανάσταση;
Το ΠΑΜΕ;
Ο Ρουβίκωνας;
Edit, mod. Flame
Αυτό που προσπαθώ να σου πω και κλωτσάς το τόπι πιο άμπαλα και από τον Φρυδάρχη είναι ότι όπως και αν το βαφτίσεις το κίνημα, ότι ψαρόσουπα και αν του βάλεις για γαρνιτούρα, ότι ταληράκια και αν ρίξεις δίπλα για τη γεύση, θα πρέπει να βασιστείς σε στρατό για να έχει νόημα.

Οπότε όποιος αναφέρεται σε επανάσταση/κίνημα/εξέγερση/γουατέβα αναφέρεται σε στρατιωτική επέμβαση.
Γιατί ανεξαρτήτως του πως θα ξεκινήσει κάτι, αν δεν πάρει θέση ο στρατός υπέρ του απλά θα μιλάμε για εκατοντάδες ή χιλιάδες νεκρούς.

QsisVTS έγραψε:απλά είναι αστείο να μιλάμε για επαναστάσεις που κανείς δεν πρόκειται να κάνει


Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά όπως βλέπεις πουλάει και μάλιστα καλά.
Αν ο Καμμένος μεθαύριο δεν έχει να πει τίποτα προεκλογικά, μπορεί να αμολήσει καμιά κουράδα ότι τάχαμου τον εκβίαζαν πραχτόροι και γι αυτό είπε ναι στη συμφωνία.

Edi, mod. Flame + warn
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517551 καλά εδώ πουλάει ακόμα το παραμύθι ότι εκβίαζαν τον καραμανλή, το οποίο ακόμα και και κάποια δόση αλήθειας να έχει (μιας και πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι οι πρωθυπουργοί μας δέχονται πιέσεις , πιο πολύ από ότι θα άρμοζε σε μια "δημοκρατία" ) , δεν παύει να είναι μια προσπάθεια να ξεπλυθεί η ανικανότητά του

στα περί επανάστασης το μόνο που έχω πει και θα ξαναπώ είναι ότι όποιος είναι ψημένος για τέτοια πράγματα ας την κάνει, μην υπόσχεται πιλάφια παρθένες και παραδείσους για να κρατάει ανοικτό το μαγαζάκι του. ας πάρει την όποια μάζα έχει και ας επαναστατήσει

ούτε θέματα με τη βία έχω, ούτε με τη νομιμότητα, ψιλοαδιαφορώ για όλα αυτά, αυτά είναι λόγια στην τελική οι πράξεις μετράνε (και οι πράξεις όπως είναι γνωστό έχουν αποτέλεσμα και αντίδραση, αλλιώς μην κάνεις τίποτα και άραξε στα κυβικά σου)

απλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, είναι το γενικότερο θέμα μου, αν πετάς μπογιές και σπας γραφεία είσαι χούλιγκαν και όχι επαναστάτης, αν δολοφονείς άτομα χωρίς ιδιαίτερο νόημα είσαι δολοφόνος, αν ληστεύεις τράπεζες ληστής και αν καλείς το 2018 το στρατό να πάρει την εξούσια, ή σπας τον πάγκο ενός μελαμψού πωλητή είσαι καραγκιοζάκος και κοινός εγκληματίας :s_dunno

το να λένε οι μεν ότι αυτό είναι επανάσταση και το άλλο έγκλημα και οι δεν ότι αυτό είναι πατριωτική κίνηση και το άλλο έγκλημα δε μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά. το κάθε πράγμα είναι αυτό που είναι και δεν έχει να κάνει με το πώς το βλέπει ο καθένας υποκειμενικά

το να μας σοκάρει επειδή είπε ο μπαρμπαρούσης μια κοτσάνα και να αναρωτιόμαστε μας πώς είναι δυνατόν να προσβάλλεται έτσι το φοβερό μας πολίτευμα και οι φοβεροί μας θεσμοί και από την άλλη να μην μας ενοχλεί το "μπουρδέλο όλα" και ότι έχουμε πιάσει πάτο είναι υποκρισία

το ότι υπάρχουν άτομα σαν το μπαρμπαρούση στη βουλή και λένε αυτά τα πράγματα είναι απλά ένα από τα πολλά συμπτώματα της παρακμής μας, δεν είναι η αιτία της παρακμής μας.. πιο πολύ θα έπρεπε να μας νοιάζει η αιτία παρά να μας σοκάρει η συνέπεια, γιατί το να ειπωθεί κάτι τέτοιο στη βουλή ήταν απλά θέμα χρόνου όταν η ΧΑ απλά και μόνο υπάρχει στη βουλή (το ότι είναι 3ο κόμμα και το πώς έφτασε μέχρι εκεί δεν φαίνεται να ανησυχεί πολλούς, μας ενόχλησε ότι απλά εξέφρασε τις αναμενόμενες φασιστικές της θέσεις :dizzy: )
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#517557 Δεν τους έφτανε που ξεπούλησαν τη Μακεδονία μας στους γυφτοσκοπιανούς, τώρα πουλάνε τη φέτα και τις ελιές Καλαμών στους Ιταλούς! :rant:

Εικόνα

Πατρειόταις, δυαδώσται! Πρέπει να σταματήσουμε τους προδότες! :protest:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517558 τι να πουν και οι ιταλοί που όλος ο κόζμος έχει διασύρει τη μοτσαρέλα τους; :lol:

μια θεια μου αμερικάνα πάντως μου έλεγε ότι εκεί αγοράζει φέτα βουλγαρίας και της λέω μα είναι δυνατόν; φέτα από βουλγαρία; :omg: πού είναι οι προστατευτικοί μας νόμοι που έχουμε στην ΕΕ? :rant:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#517560
EDDIE_147 έγραψε:Όλοι οι δικτάτορες επικαλούνται λαϊκό έρεισμα.
Ξέρω ότι βγάζεις καντήλες με το άκουσμα της φράσης αλλά και ο #Geia_sou_Giwrh_Papadopoule λαϊκή επανάσταση δήλωνε ότι έκανε.
Και μια χαρά λαός τον προσκύναγε όπως και τον Φιντελίνιο.
:s_laughat

Ευτυχώς που απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, ΝΟΤ. :lol:
Δε σε ρώτησα τι γνώμη έχει ένας δικτάτορας για τη χούντα του, ούτε σε έχω για τόσο αφελή ώστε να δέχεσαι αμάσητα ό,τι φούμαρα αράδιαζαν οι Απριλιανοί.
Καλό είναι βέβαια να μη χρησιμοποιείς επιχειρήματα χουντικών, μπορεί κάποιος να σε παρεξηγήσει.

EDDIE_147 έγραψε:Οπότε όποιος αναφέρεται σε επανάσταση/κίνημα/εξέγερση/γουατέβα αναφέρεται σε στρατιωτική επέμβαση.

Άλλο επανάσταση, άλλο κίνημα, άλλο ΚΙΝΑΛ και άλλο εξέγερση. Είναι ολίγον ανιστόρητο να τα παντρεύεις όλα με επέμβαση στρατού.
Γράφω ήδη από το 2ο ποστ, το οποίο προφανώς και δε διάβασες, στο ξαναέγραψα(αλλά στα @@ σου), ότι και στα δύο έχεις βίαιη ανατροπή του καθεστώτος, δε μας λες κάτι καινούργιο 10 και πλέον ποστ μετά.

Όταν και έχεις όρεξη να κόψεις τις σάλτσες απαντάς αν μια λαϊκή επανάσταση είναι το ίδιο με αυτό που ζήτησε ο Μπαρμπαρούσης.
Ναι ή όχι είναι η απάντηση. Αν θέλεις. Διαφορετικά παίρνω και ένα βιβλίο του Πλεύρη να μου πει τι πίστευε για την χούντα του, δεν χρειάζεται να τα ακούω από 2ο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#517561



HEMΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Π
Ρ
Ι
Α
Π
Ι
Σ
Μ
Ο
Σ



:metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#517569 http://www.euro2day.gr/news/politics/ar ... -h-nd.html
:(

Αχ, τελικά φαίνεται να μην μπορεί η ΝΔ να κάνει κάτι για την συμφωνία, θα πρέπει να την υλοποιήσει. Μέχρι τότε βέβαια, θα την καταγγέλλει!
:rtfm:


:s_laughat
Πόσο, μα πόσο αστείοι; :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517581 το παραλάβαμε καμμένη γη είναι κλασική καραμελίτσα πλέον

εδώ μέχρι και το πασόκ (ή όπως λέγονται τώρα) καταγγέλουν τη συμφωνία, ποιοι; το πασόκ; :dizzy:

μπας και τους ακούσουμε λιγάκι ότι υπάρχουν και αυτοί
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#517582 Το παραδοσιακό ΠΑΣΟΚ είχε τον εθνικισμό στο DNA του. Δεν μου κάνει εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#517583
Asimov έγραψε:Το παραδοσιακό ΠΑΣΟΚ είχε τον εθνικισμό στο DNA του. Δεν μου κάνει εντύπωση.

Ολοι οι γαλλοι και γερμανοι πολιτες εχουν τον εθνικισμο στο dna τους, το πασοκ σε πειραξε;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#517584 Η ΠΑΣΟΚάρα επί ΑΓΠ τους είχε κάνει και εμπάργκο, αμ' πώς! Αυτό έλειπε να μην συνεχίσουν σε "σκληρή" γραμμή και σήμερα.
Φυσικά, έχει παράδοση το συγκεκριμένο κόμμα στον λαϊκισμό, έστω κι αν κάποιες φορές έχει μερικά φωτεινά ξεσπάσματα (βλέπε Διάγεια, ΑΣΕΠ, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517585
Asimov έγραψε:Το παραδοσιακό ΠΑΣΟΚ είχε τον εθνικισμό στο DNA του. Δεν μου κάνει εντύπωση.


ναι η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των ελλήνων είναι εθνικοπασόκοι εξαπανεκαθεν, αυτό είναι γνωστή σταθερά