Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Akis
#196904
Geo f1 έγραψε:
Akis έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ατςςςςς. Σε σπιτι φιλου.

Πώς σου φάνηκε το pvc cocpit;

Για όσους δεν ξέρουν ο φίλος που τα εμπνεύστηκε και τα μοιράστηκε μαζί μας είναι ο Άρης:
https://www.youtube.com/channel/UCTVc1q ... xLmt5xJ2SQ
https://sites.google.com/site/pvccockpitsimracing/home



Aki εγω νομιζα οτι με την g27 ημουν τοπ αλλα ξαφνικα ειδα πραγματα και θαυματα!!!
Φυσικα δεν ειναι μονο ο εξοπλισμος αλλα και τα χερια. Εσυ δλδ και με τιμονιερα των 50€ περνας για πλακα τον geo στο pvc :s_tongue

Ο Αρης παντως εχει κανει ΦΟΒΕΡΗ δουλεια.Με αναλογο κοστος βεβαια αλλα πραγματικα χαιρεσαι να οδηγεις εκει μεσα και να μην θες να βγεις..
Εσυ Ακη με τι εξοπλισμο εισαι ? (Αν και μαθαινω οτι λογω δουλειας δεν εχεις και πολυ χρονο πια για να γραφεις γυρους)!


royal_airness έγραψε:Για πες, τι διαφορές είχε ο εξοπλισμός και ποιές οι διαφορές στην αίσθηση ;


Θα συμφωνήσω σε όλα. Μια DFGT είναι ικανή να δώσει world records, απλά όσο καλύτερο εξοπλισμό έχεις τόσο πιο πολύ χαίρεσαι το παιχνίδι και τόσο πιο πολύ ξεγελιέσαι ότι οδηγείς the real thing! :D

Εγώ έχω φτιάξει ένα direct drive servo (ψάξτε για DIY Open Sim Wheel) που είναι πολύ γρήγορο και μπορεί να μεταδόσει χωρίς lag και με μεγάλη λεπτομέρεια (σε αντίθεση με τα wheels που έχουν ιμάντα) όλες τις πληροφορίες που περνάει η physics engine του παιχνιδιού στο force feedback. Οπότε ενώ πχ μια g25 δε μπορεί να γυρίσει όσο γρήγορα πρέπει σε drift, με το servo αυτό είναι παιχνιδάκι.
Επίσης το εύρος δυνάμεων που μπορεί να εξομοιώσει είναι πολύ μεγάλο. Αυτό αλλάζει δραματικά την αίσθηση ιδίως όταν οδηγείς αυτοκίνητα με μεγάλο downforce. Στις υψηλές ταχύτητες το τιμόνι γίνεται πέτρα! Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται προσαρμογή στις νέες συνθήκες, αφού η οδήγηση σε κάποιες περιπτώσεις θέλει πολύ καλή φυσική κατάσταση!
Ένα ακόμη καλό είναι ότι είναι εντελώς αθόρυβη στη λειτουργία της.

Το κακό είναι το κόστος. Μέχρι πρότινος το μόνο DD wheel ήταν το Leo Bodnar που κάνει πάνω από 3k pounds, αλλά τώρα οι εφάμιλλες DIY λύσεις ξεκινάνε κάτω από 1k.

panos2171 έγραψε:Λογικά σερβομηχανισμός είναι. Άκη τέτοιο δεν έχεις κι εσύ;

O Άρης έχει τιμόνι Fanatec αν και τον βλέπω σύντομα για servo!!

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε shifter+pedals. Μετά από δοκιμή επέλεξα τα fanatec. Τρομερή αίσθηση!! Χρειάζεται λίγη συνήθεια για τα πεντάλ βέβαια, γιατί το φρένο θέλει κλοτσιά για να τερματίσει (90kg loadcell).

Πάντως σαν τελευταίο σχόλιο θα επιστρέψω σε αυτό που είπα στην αρχή. Ο καλύτερος εξοπλισμός αυξάνει το immersion αλλά δεν είναι εγγυημένο ότι θα σε κάνει πιο γρήγορο. Μπορεί να σε κάνει πολύ πιο αργό μέχρι να το συνηθίσεις! Εγώ ακόμα δεν έχω πιάσει τις επιδόσεις που έκανα άκοπα όταν είχα την G25 :D


Και ένα βίντεο από το νέο DreamPack του Assetto Corsa με τον νέο εξοπλισμό :
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#196995 Ωραίος, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες ! Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω να παίξω σε ένα τέτοιο set-up, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να κάνω ο ίδιος την επένδυση, μιας και λόγω περιορισμένου χρόνου παίζω ελάχιστα. Οπότε δεν νομίζω να αξίζει να μπώ στην διαδικασία ...

Υπάρχει κάποια φθηνή λύση αντάπτορα και τιμονιού (ιδανικά στα 330mm) για να αντικαταστήσω αυτή της G27 ?

Άκη, αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το Merc E190 DTM και έχεις κανένα καλό set-up στείλε μου. Έχω παίξει 4-5 φορές στο Mugello αλλά έχω προλάβει να πέσω μέχρι το 2:01,779 με medium slicks. Είμαι σίγουρος οτι με διαφορετικό set-up θα το σπάει το 2λεπτο.
Άβαταρ μέλους
By Akis
#197028
royal_airness έγραψε:Ωραίος, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες ! Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω να παίξω σε ένα τέτοιο set-up, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να κάνω ο ίδιος την επένδυση, μιας και λόγω περιορισμένου χρόνου παίζω ελάχιστα. Οπότε δεν νομίζω να αξίζει να μπώ στην διαδικασία ...

Άσε και εγώ 3 μήνες είχα να τα ακουμπήσω.. Μακάρι να υπήρχε περισσότερος χρόνος :S

royal_airness έγραψε:Υπάρχει κάποια φθηνή λύση αντάπτορα και τιμονιού (ιδανικά στα 330mm) για να αντικαταστήσω αυτή της G27 ?

Υπάρχουν διάφορες λύσεις (πχ αυτή: http://chilicoke.com/logitechwheel/g27adapter.htm) αλλά δε θα στο συνιστούσα. Λόγω αυξημένου βάρους δε θα ανταπεξέλθουν τα κινητηράκια της Logitech και θα γίνει ακόμα πιο αργό το τιμόνι και θα χάσεις λίγη από τη ζωηράδα στα χαμηλά forces.

royal_airness έγραψε:Άκη, αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το Merc E190 DTM και έχεις κανένα καλό set-up στείλε μου. Έχω παίξει 4-5 φορές στο Mugello αλλά έχω προλάβει να πέσω μέχρι το 2:01,779 με medium slicks. Είμαι σίγουρος οτι με διαφορετικό set-up θα το σπάει το 2λεπτο.

Θα ασχοληθώ λίγο και θα σου πω αν και γενικά όσες φορές έδωσα setup, με βρίζανε μετά :D
Άβαταρ μέλους
By Akis
#319240 VR.. η virtual οδήγηση έγινε ακόμα πιο εύκολη-απολαυστική-φυσική

no sound γιατί τα έκανα μαντάρα στην εγγραφή
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#341994 Αγόρασα πρίν μια εβδομάδα το Spintires και κόλλησα! :s_crazy

Το Spintires είναι εξομοιωτής off-road με φορτηγά, ίσως ο μοναδικός του είδους.

Είναι εμπνευσμένος απο τα φορτηγά που μεταφέρουν εμπορεύματα στις αντίξοες συνθήκες της Σιβηρίας





Τα οχήματα του παιχνιδιού είναι όλα σοβιετικά (Zil, Ural, Kamaz, KrAZ, MAZ)

Σκοπός του παιχνιδιού είναι να αποκαλύψεις όλο το χάρτη (μέρη του είναι κρυμμένα) και να μεταφέρεις συγκεκριμένες ποσότητες ξύλων σε συγκεκριμένα σημεία.

Ξεκινάς με 2 ή 3 φορτηγά και σε συγκεκριμένα σημεια του χάρτη βρίσκεις και άλλα.

Έχει δοθεί πολύ μεγάλη προσοχή στο πώς λειτουργούν οι αναρτήσεις, πώς συμπιέζονται τα ελαστικά, αλλά και στη λάσπη!

Υπάρχουν πολλά είδη λάσπης, μαλακή, σκληρή, αλλά και σαν βάλτος οπου το οχημα μπορεί να κολλήσει εντελώς.

Η λάσπη παραμορφώνεται καθώς το όχημα περνά απο μέσα της, ενώ απο το σπινιαρισμα το όχημα σιγά σιγά βυθίζεται μέσα σε αυτή.

Όλα τα οχήματα έχουν εργάτη, μπρός και πίσω, και αν κολλήσεις μπορείς να το συνδέσεις σε κάποιο κοντινό δέντρο για να τραβηχτείς. Εναλλακτικά, μπορείς να φέρεις άλλο όχημα για να τραβήξει το κολλημένο.

Στο παρακάτω βίντεο ένα δείγμα του gameplay.

Τα λάστιχα φαίνονται λίγο ξεφούσκωτα γιατι όντως είναι! Το συγκεκριμένο φορτηγό στην πραγματικότητα έχει σύστημα ξεφουσκώματος των ελαστικών ωστε να έχει καλύτερη πρόσφυση σε λάσπη και άμμο. Δυστυχώς στο παιχνίδι δέν υπάρχει η επιλογή μεταβολής της πίεσης.

Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι πολύ καλύτερα απο αυτό που φαίνεται στο βίντεο, και μάλιστα παίζει πολύ καλά σε παλιότερες κάρτες γραφικών.

Άβαταρ μέλους
By krom
#342003 Spintires μαμαει, κόλλημα τρελό, λίγο περίεργη κάμερα αλλα οκ, έχουν βγεί και ένα σωρό mods και addons οχήματα από σκουτεράκια και περονοφόρα μέχρι μπουλδόζες.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#652978 George οταν με το καλο παρεις pc και παρεις το ασσεττο κορσα τοτε θα μπεις εδω
https://www.asrformula.com/
και απλα θα παθεις πλακα.

Μετα θα μπεις και εδω
https://www.vrc-modding-team.net/#
και θα πεις αντιο ζωη.

Ε να μην μπεις και δω?
https://racesimstudio.com/shop
θα μπεις...

Η συνεχεια δικια σου...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#653027 Καλως σας βρηκα στο "σωστο" τοπικο!

Εγω παντως απο οσο εχω παιξει στη ζωη μου, καταλαβα οτι σαν το online με γνωστους δεν εχει. Αλλη φαση να ξερεις οτι θα βρεις γνωστα ατομα, θα πεις 2 κουβεντες, θα αλλαξεις κανενα σεταπ, θα πειραξεις και θα σε πειραξουν κτλ κτλ κτλ.

Κατα τα αλλα, γαμω την κοσμοτε. Απο εκει ξεκινησαν ολα!
Ηρθε η πολυποθητη οπτικη και ειπα να παρω καμια TV να χαρω τα 4k που μπορω πλεον να κατεβαζω...
Μετα την TV ζητησαν τα παιδια PS4 και μου φανηκε καλη ιδεα ωστε να χαρουμε λιγο περισσοτερο την TV.
Τη συνεχεια τη γνωριζετε. Οικονομικη καταστροφη που δειχνει να ειναι μονο η αρχη :s_tongue

Και μεσα σε ολα τα προβληματα, διαβασα ενα τυπο εχθες να λεει οτι ειναι κοντος και για τους ταδε και ταδε λογους οτι και να κανει δε μπορει να φερει το μπακετ της playseat στα μετρα του... Με λιγα λογια αρχιζω να σκεφτομαι οτι οσο και να κοντυνουμε το μπακετ, μπορει να παιδια να μη φτανουν να παιξουν. Ενα το κρατουμενο.

Ενας αλλος μαλακας ειπε οτι αν φρεναρει καποιος με το αριστερο (σαν εμενα) μπορει να ενοχλειται απο την καθετη μπαρα που εχει αναμεσα στα ποδια το μπακετ (εκει που στηριζεται η τιμονιερα). Δυο τα κρατουμενα.

Τελος μολις σκεφτηκα οτι αν αναβαθμιστω με τα πεταλια που λεγαμε εχθες, πιθανοτατα βγαζω τα παιδια εκτος κολπου. Πολυ χλωμο να μπορουνε να πατησουνε το κουτσουρο το φρενο. Εδω την τιμονιερα χαμηλομενη σε force feedback τους τη βαζω και τους κοβονται τα χερια. Τρια τα κρατουμενα.

1 + 2 + 3 = Μπελαδες δεν ειχαμε, μπελαδες βρηκαμε :lol:
Ενας αλλος
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#653029
Geo f1 έγραψε:George οταν με το καλο παρεις pc και παρεις το ασσεττο κορσα τοτε θα μπεις εδω
https://www.asrformula.com/
και απλα θα παθεις πλακα.

Μετα θα μπεις και εδω
https://www.vrc-modding-team.net/#
και θα πεις αντιο ζωη.

Ε να μην μπεις και δω?
https://racesimstudio.com/shop
θα μπεις...

Η συνεχεια δικια σου...



Θα τον καταστρεψεις....
Τελευταία επεξεργασία από timkoul και 24 Ιουν 2020, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#653030 George νομιζω κακως <εμπλεξες> τα παιδια σε ολο αυτο. Αυτο ειναι καθαρα για <μεγαλους> Αλλο το να κατσουν μια φορα να κανουν ενα γυρο με την βοηθεια σου (πχ να τους πατας το γκαζι και εκεινα να στριβουν) και αλλο να περιμενεις να ευχαριστηθουν κατι που ειναι για πιο μεγαλες ηλικες.

Αν δεις λιγες σελιδες πισω πριν καποια χρονια ειχα βρεθει σε σπιτι φιλου με κοκπιτ και πολυ καλο εξοπλισμο. Ε το φρενο και μενα με παιδευε :P