Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#37366 Ήμουν σε διάλειμμα και μου ήρθε newsflash στο iPad από το CNN. Δεν είχα χρόνο να το διαβάσω. Δεν έπρεπε να το είχα ποστάρει καν.
Άβαταρ μέλους
By vice246
#37486 στο σάιτ της ΕΣΑ........


_____________________
Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην…..

δεν ξέρω πως τους κατεβήκαν στην κούτρα τους αυτά που έγραψαν πριν χιλιάδες χρονια......
αυτοί πάντως "έβλεπαν" πολύ μακριά. .....

Μπράβο στην ΕΣΑ για την επιτυχή αποστολή της "ροζέτας".....σίγουρα θα έχουν πολύτιμες πληροφορίες οι επιστήμονες που θα βοηθήσουν, να δώσουν απαντήσεις σε αρχέγονα ερωτήματα....
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#37494
vice246 έγραψε:στο σάιτ της ΕΣΑ........


_____________________
Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην…..

δεν ξέρω πως τους κατεβήκαν στην κούτρα τους αυτά που έγραψαν πριν χιλιάδες χρονια......
αυτοί πάντως "έβλεπαν" πολύ μακριά. .....

Μπράβο στην ΕΣΑ για την επιτυχή αποστολή της "ροζέτας".....σίγουρα θα έχουν πολύτιμες πληροφορίες οι επιστήμονες που θα βοηθήσουν, να δώσουν απαντήσεις σε αρχέγονα ερωτήματα....



δε βρισκω, βοηθειαααα
βρικω μονο αυτη που εβαλε ο ace
Άβαταρ μέλους
By IKE
#37511
trident1971 έγραψε:εχει πουθενα σειρα με φωτο ή βιντεακι απο την προγειωση (προσκομητειωση τελος παντων)?

βαλτε κανα λινκ δε βρηκα κατι


όχι, δεν υπάρχει τίποτα ακόμα, αύριο θα ξέρουμε περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#37525
IKE έγραψε:
trident1971 έγραψε:εχει πουθενα σειρα με φωτο ή βιντεακι απο την προγειωση (προσκομητειωση τελος παντων)?

βαλτε κανα λινκ δε βρηκα κατι


όχι, δεν υπάρχει τίποτα ακόμα, αύριο θα ξέρουμε περισσότερα.


ριχνουν κατι τελευταιες πινελιές στο σκηνικό, ξαναγυρνανε σκηνή και απο αυριο θα μας το δώσουν... :shifty:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#38055 Tην Τετάρτη στις 12.30 θα έχει στο Φυσικό στην Α31 μία διάλεξη επί του θέματος από τον:
Θανάσης Οικονόμου
Laboratory for Astrophysics and Space Research, the Enrico Fermi Institute, the University of Chicago

Ο Θ. Οικονόμου, σημαίνων συντελεστής της αποστολής, θα μας μεταφέρει τα πρώτα αδημοσίευτα αποτελέσματα από τη διαστημική αποστολή γενικώς και ιδιαιτέρως από το φασματόμετρο σωματιδίων άλφα και ακτίνων Χ (APXS), το οποίο θα επιχειρήσει να ανιχνεύσει τη χημική σύσταση του κομήτη.

http://www.physics.auth.gr/event_announcements/2135

Λογικά θα είναι κάπως βαριά η διάλεξη μιας και θα αναφέρεται σε φασματοσκοπίες, αλλά ας το έχετε υπόψη. Μάλλον θα πάω και αν είναι out of my league θα γυρίσω στο γραφειάκι μου :lol: