Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#439781 Λίγο περίεργος ο κανόνας, αλλά whatever floats your boat:
Εγώ προτείνω την παρακάτω εταιρεία, και μόνον τους στυμμένους χυμούς της (οι άλλοι που έχει βγάλει κατόπιν, είναι μούφα κατ' εμέ...)
http://christodouloufamily.gr/juices/ca ... sed-juices

Οι λεγόμενοι βιολογικοί, είναι απλώς... συμπυκνωμένοι, οπότε προσωπικά θα προσπεράσω.
Επίσης, όπως ξαναείπα, οι χυμοί δεν είναι για χόρταση, ένα ποτήρι την ημέρα το πολύ. Εγώ πίνω ακόμη πιο σπάνια πλέον.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#439783
pgs έγραψε:καλησπέρα εγώ ακολουθώ τον κανόνα ότι είναι νόστιμο είναι ανθυγιεινό κι ότι έχει μέτρια ως χάλια γεύση ίσως είναι υγιεινό πιστεύω είναι σωστό. πχ ο χυμός πορτοκαλιού που στίβουμε μόνοι μας μέτριος ως ξινός άρα καλός ενώ οι χυμοί οι έτοιμοι είναι πεντανόστιμοι άρα χάλια

Χαχα, καλή σκέψη. "Τα πάντα εν σοφία"... Θα προσθέσω ότι γι'αυτό χαλάνε και τα δόντια (για να μη καταναλώνεις αυτές τις τροφές όσο γερνάς). Επίσης, αποκτάς πρεσβυωπια για να μη βλέπεις τις ρυτίδες του συντρόφου σου.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#439784 μια χαρά γλυκός και νόστιμος είναι ο χυμός πορτοκαλιού αρκεί να επιλέγεις πορτοκάλια και όχι γκρέιπ-φρουτ. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#439786 Η Δωδώνη έχει βγάλει το τελευταίο 6μηνο ένα καινούργιο τυρί με χαμηλά λιπαρά.
Ονομάζεται Δωδώνη ελαφρύ και έχει μόνο 12% λιπαρά. Είναι σε πλαστικά κουπάκια και μου αρέσει πολύ . Δε διαφέρει αισθητά από τις κανονικές φέτες και στα μέρη μου το φέρνει μόνο ο Μασούτης.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#439799
pgs έγραψε:καλησπέρα εγώ ακολουθώ τον κανόνα ότι είναι νόστιμο είναι ανθυγιεινό κι ότι έχει μέτρια ως χάλια γεύση ίσως είναι υγιεινό πιστεύω είναι σωστό. πχ ο χυμός πορτοκαλιού που στίβουμε μόνοι μας μέτριος ως ξινός άρα καλός ενώ οι χυμοί οι έτοιμοι είναι πεντανόστιμοι άρα χάλια


Αυτο βέβαια είναι σχετικό, γιατί εμένα μου αρέσουν τα ξινά πορτοκάλια. Τα γλυκά δεν μπορώ να τα πιω :oops: :oops:
Ενίοτε στίβω και ένα λεμόνι μαζί με τα πορτοκάλια :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#439802 Η γεύση στα πορτοκάλια διαφέρει από, ποικιλίες, εποχή, περιοχή. Εμείς στην εποχή τους στίβουμε καθημερινά Βαλέντσια και τρώμε Μέρλιν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#439866
mousatos έγραψε:Η Δωδώνη έχει βγάλει το τελευταίο 6μηνο ένα καινούργιο τυρί με χαμηλά λιπαρά.
Ονομάζεται Δωδώνη ελαφρύ και έχει μόνο 12% λιπαρά. Είναι σε πλαστικά κουπάκια και μου αρέσει πολύ . Δε διαφέρει αισθητά από τις κανονικές φέτες και στα μέρη μου το φέρνει μόνο ο Μασούτης.

Ωραίο είναι, αν κι εγώ προτιμώ το αντίστοιχο Χωριό που έχει και λιγότερο αλάτι.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#439868
Anonymous Founder έγραψε:Λίγο περίεργος ο κανόνας, αλλά whatever floats your boat:
...............................................


Περίεργος αλλά Νο. 1 κανόνας στις πετυχημένες δίαιτες:
Τρώμε τα πάντα και ότι είναι νόστιμο το φτύνουμε... :metalo:

Τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#439871 Ακόμα και ο φρεσκοστυμμενος είναι μια βόμβα ζάχαρης

Ενημερωθείτε καλύτερα πλιζ πριν δίνετε οποιαδηποτε συμβουλή ή νουθεσία
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#439873 Ο Μασουτης γιατί δεν κατεβαίνει Αθήνα?
:sorry:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#439874
Geo f1 έγραψε:Ο Μασουτης γιατί δεν κατεβαίνει Αθήνα?
:sorry:

Καλά δεν χάνετε και τίποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#439875
JBT έγραψε:Ακόμα και ο φρεσκοστυμμενος είναι μια βόμβα ζάχαρης


Βόμβα ζάχαρης???? Μακελειό γλύκας θα ήταν πιο click bait!



< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#439876 Oι οδοντίατροι τον μισούν!!!!!!!!!!!!1111111
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#439878
JBT έγραψε:Ακόμα και ο φρεσκοστυμμενος είναι μια βόμβα ζάχαρης

Ενημερωθείτε καλύτερα πλιζ πριν δίνετε οποιαδηποτε συμβουλή ή νουθεσία

Αναλυτικά παρακαλώ! :adminpower:
Πώς γίνεται να έχει ζάχαρη, όταν δεν αναφέρει τίποτε;
Θέλεις να πεις πως έχει ζάχαρη ακόμη και το πορτοκάλι που στύβουμε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#439880
21 quadra έγραψε:Η γεύση στα πορτοκάλια διαφέρει από, ποικιλίες, εποχή, περιοχή. Εμείς στην εποχή τους στίβουμε καθημερινά Βαλέντσια και τρώμε Μέρλιν.


Τα Μέρλιν είιναι για χυμό ρε παιδιά :rtfm: