Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#411670 ops :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#412320 Βρίσκομαι στην αμήχανη θέση να πληκτρολογήσω ότι μόλις έφαγα μια ωραιότατη φέτα Ηπείρου βαρελίσα από τα Λιντλ με το όνομα ΓΑΛΠΟ. Παραγωγή από τυροκομείο Κάραλη. :(
Αντίθετα μάπα ήτο τα ντοματίνια σε τσαμπί από το Τυμπάκι, και τα ακριβοπλήρωσα. Γεύση χορταριού και καθόλου άρωμα, ούτε όταν τα έβαλα μπροστά στη μύτη μου. Παίρνω μαναβική από εκεί μόνο σε έκτακτο περιστατικό, δεν πρέπει να έχω πάρει πάνω από 10 φορές. Το σκορ μέχρι τώρα πρέπει να είναι 10-0, με 10 το μάπα. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#412406 Εγω τσακιζω και τη λεσβιγαλ που φέρνει το λιντλ.
Ειδικα με καρπούζι απλα ποίημα...... Το καρπούζι τους ηταν πολύ καλό BTW αλλά και η μαναβικη όταν πας στοχευμενα, πχ μπανάνες, ακτινίδια, μήλα, κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#412409 Λεσβιγάλ και Καραλη φέτες αγοράζω συχνά. Επίσης πολύ καλός είναι και ο τόνος σε γυάλινο βαζάκι nixe νομίζω η μάρκα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#412413
Kon5 έγραψε: Επίσης πολύ καλός είναι και ο τόνος σε γυάλινο βαζάκι nixe νομίζω η μάρκα.


και στη κονσερβα με ηλιελαιο είναι πολύ καλος.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#412415 Και ο καπνιστος.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#412422
dstou έγραψε:...Αντίθετα μάπα ήτο τα ντοματίνια σε τσαμπί από το Τυμπάκι, και τα ακριβοπλήρωσα. Γεύση χορταριού και καθόλου άρωμα, ούτε όταν τα έβαλα μπροστά στη μύτη μου. ...


Γιατί τα αγόρασες, αφού τα έβαλες στην μύτη σου και δεν είχαν άρωμα ντομάτας; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#412465 Μαναβική ποτέ απο τα Lidl, εκτός απο μπανάνες, ενώ δεν είναι και φτηνό στα συγκεκριμένα είδη.
Τόνος, ειδικά καπνιστός απλός αλλά και με ρίγανη/λεμόνι -> :eat: :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#412484 Η φέτα ΓΑΛΠΟ είναι ακριβή υπό ΚΣ, όταν δεν είναι σε προσφορά δηλαδή. Περίπου 8€ έχει αν θυμάμαι καλά το κιλό. Τόσο έχει και η φέτα Καλαβρύτων που για τα γούστα μου είναι φετάρα. Το μόνο συν της ΓΑΛΠΟ είναι ότι έχεις και έξτρα κουτί/τάπερ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#412486 ΓΑΛΠΟ=γυψοσανιδα
Αμα θελετε φετα που γαμαει, στο σταθμο Ειρηνη στο Μαρουσι γινεται καθε τοσο παζαρι παραγωγων. Ειχα να φαω τετοια φετα απο τα παιδικα μου χρονια σε διακοπες περιξ Καλαβρυτων. Στην κυριολεξια επαθα πλακα.


Dimitris_P έγραψε:Το μόνο συν της ΓΑΛΠΟ είναι ότι έχεις και έξτρα κουτί/τάπερ


Το οποιο εμενα δεν μου εκλεινε καλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#412487
dimitrisB έγραψε:Μαναβική ποτέ απο τα Lidl, εκτός απο μπανάνες, ενώ δεν είναι και φτηνό στα συγκεκριμένα είδη.


Γιατί αυτό Δημήτρη;

Έχω δύο γνωστούς παραγωγούς (άριστοι και σωστοί επαγγελματίες αγρότες) που τροφοδοτούν με προϊόντα τους το Lidl (πράσα και σπαράγγια ο ένας και μελιτζάνες και κολοκυθάκια ο άλλος) και μου λένε ότι έχουν αυστηρή διαδικασία ποιοτικού ελέγχου. Σίγουρα δεν μπαίνει όποιος να 'ναι στο μαγαζί τους.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#412494
Dimitris_P έγραψε:Η φέτα ΓΑΛΠΟ είναι ακριβή υπό ΚΣ, όταν δεν είναι σε προσφορά δηλαδή. Περίπου 8€ έχει αν θυμάμαι καλά το κιλό. Τόσο έχει και η φέτα Καλαβρύτων που για τα γούστα μου είναι φετάρα. Το μόνο συν της ΓΑΛΠΟ είναι ότι έχεις και έξτρα κουτί/τάπερ


συγκρινεις συσκευασμενη με χυμα από βαρελι?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#412497
Pitt έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Μαναβική ποτέ απο τα Lidl, εκτός απο μπανάνες, ενώ δεν είναι και φτηνό στα συγκεκριμένα είδη.


Γιατί αυτό Δημήτρη;

Έχω δύο γνωστούς παραγωγούς (άριστοι και σωστοί επαγγελματίες αγρότες) που τροφοδοτούν με προϊόντα τους το Lidl (πράσα και σπαράγγια ο ένας και μελιτζάνες και κολοκυθάκια ο άλλος) και μου λένε ότι έχουν αυστηρή διαδικασία ποιοτικού ελέγχου. Σίγουρα δεν μπαίνει όποιος να 'ναι στο μαγαζί τους.


μαναβική ψωνιζω από μαναβη συνηθως,αλλα οσες φορες πηρα γιατι βαριομουν να τρεχω πχ για καροτα μονο σε μαναβη,δεν ειχα καποιο θεμα.Απο του Σκλαβενιτη είναι καλυτερη παντως.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#412507
kovathe έγραψε:Εγω τσακιζω και τη λεσβιγαλ που φέρνει το λιντλ.
Ειδικα με καρπούζι απλα ποίημα...... Το καρπούζι τους ηταν πολύ καλό BTW αλλά και η μαναβικη όταν πας στοχευμενα, πχ μπανάνες, ακτινίδια, μήλα, κλπ.

< >

Μπανανες ,ακτινιδια,μηλα.
Μαλιστα.
Μηπως εχει σκεφτει ποτε να κανεις αλλαγη φυλου; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#412511
Pitt έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Μαναβική ποτέ απο τα Lidl, εκτός απο μπανάνες, ενώ δεν είναι και φτηνό στα συγκεκριμένα είδη.

Γιατί αυτό Δημήτρη;
.....
Εν μέρει, το απάντησα. Οχι φτηνό, όπως σε άλλα προιόντα . Βρίσκεις και καλύτερη ποιότητα μαναβικής σε άλλα ΣΜ, σε τέτοιες τιμές.
Αλλά, πχ: ¨Οποτε αγόρασα καρότα, σε 5-6 μέρες άρχισαν να σαπίζουν, ενώ ποτέ και απο κανέναν άλλο, ακόμα και 15 ημέρες μετά. Συνέβη 3 φορές και... παραιτήθηκα. :oops:
Γενικά : Είμαι υπέρ της "λαϊκής" αγοράς στα μαναβικά, όπου τιμές - ποιότητα είναι εκτός σύγκρισης με οποιοδήποτε ΣΜ.