Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#542401
saxon_747 έγραψε:
otso έγραψε: το θυμαρισιο που δεν μπορεις να το βρεις πια.


[url]http://www.honeysithon.gr/product/θυμαρίσιο-μέλι[/url]
Και το παρακάτω που το βρίσκεις παντού. Δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί αλλά μια χαρά μου φαίνεται. Εμένα μόνο τα θυμαρίσια μου αρέσουν.
https://www.attiki-pittas.gr/product/%c ... %89%ce%bd/
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#542406 Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:

Απο την Αρκαδια.
Δεν ειναι διαφανες! Ειναι θολο σαν καραμελα βουτυρου!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#542407
Y.V έγραψε:Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:
+1000

Άντε βρες το όμως... :-(

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#542416 Δεν υπάρχει εδώ και 4 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#542429 Πήρα κι εγώ κάτι μέλια, ένα κρήτης, ένα κυκλάδων και ένα generic ανθέων-κωνοφόρων που έλεγε. Είχε και κάτι άλλα με generic ονομασία αλλά δεν έλεγαν προέλευση. Μάλλον θα τέλειωσαν τα καλά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#542433
Y.V έγραψε:Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:

Απο την Αρκαδια.
Δεν ειναι διαφανες! Ειναι θολο σαν καραμελα βουτυρου!


Έφτιαχνε ο πεθερός μου πριν 2-3 χρόνια όταν ασχολούνταν με τα μελίσσια.
Πολύ καλό μέλι.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#542457
otso έγραψε:Σημερα στο λιντλ ειχε μελια απ ολη την ελλαδα . Πήραμε απ ολα και πριν λιγο ειχε γευσιγνωσία για μενα ξεχωρισε το μελι Μανης και μετα το κυκλαδων , οχι οτι τα αλλα ηταν ασχημα , αλλά ηταν απο ενα ειδους ανθος , ενω το μανης ενοιωθες το αρωμα και την γευση απο ολα τα βοτανα του βουνου , βασιλιας μετα το θυμαρισιο που δεν μπορεις να το βρεις πια.


Μα καλά, εκεί που είσαι δεν έχεις βρει έναν καλό ντόπιο παραγωγό και παίρνεις από το super market; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#542484
stavrosg έγραψε:
otso έγραψε:Σημερα στο λιντλ ειχε μελια απ ολη την ελλαδα . Πήραμε απ ολα και πριν λιγο ειχε γευσιγνωσία για μενα ξεχωρισε το μελι Μανης και μετα το κυκλαδων , οχι οτι τα αλλα ηταν ασχημα , αλλά ηταν απο ενα ειδους ανθος , ενω το μανης ενοιωθες το αρωμα και την γευση απο ολα τα βοτανα του βουνου , βασιλιας μετα το θυμαρισιο που δεν μπορεις να το βρεις πια.


Μα καλά, εκεί που είσαι δεν έχεις βρει έναν καλό ντόπιο παραγωγό και παίρνεις από το super market; :hmmm:


οταν ανθιζουν τα βαμβακια πλημμυριζουμε στα μελισσια απ ολη την ελλαδα για να παρουν το βαμβακομελο
δεν κακο , το διαφημιζουν οχι ,δεν ειναι γκλαμουρους και ζαχαρωνει , το αναμιγνύουν λοιπον με αλλα .
Βεβαια επειδη εδω ραντιζουμε με ραουνταπ παντου , τρως εν γνωση σου μελι με ραουνταπ;
Επισης το γελιο που ριχνω οταν λενε παιρνω απο γνωστο συγγενη καλο λαδι μελι ελιες ντοματες καρπουζια οτιδηποτε.
Ο καλοκαγαθος παπους θα στην φερει δεν υπαρχει περιπτωση .Ακομα και ο δικος μου ο (λιαρος) που εχει ανεβει
ολα τα βουνα της ελλαδας και του κοσμου και αγαπαει την φυση στο μελι θα στην εφερνε η αυτος η ακομα χειροτερα η γυναικα του. Δεν ξερω τωρα που μετα το εβερεστ γυρισε αλλοπαρμενος.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#542487 Το είχα βάλει και παλαιότερα για τα μέλια αλλά μάλλον πέρασε στο ντούκου, σκευάσματα μελιού που μόνο μέλι δεν είναι από Βουλγαρία και Κίνα προστίθενται και ανακατεύονται με μικρή ποσότητα μελιού και νομίζουμε ότι είναι το γαμάτο ουάου μέλι, διαβάστε λίγο και τις εττικέττες που στα περισσότερα - φτηνά μέλια - αυτά των 8-9€ το κιλό σε εποχές προσφορών για τα γλυκά Πάσχα / Χριστούγεννα να δείτε τι γράφουν, τα γνήσια μέλια έχουν 17€+ το κιλό, τα θυμαρίσια περνάνε εύκολα τα 20ε, σύμφωνα με την νομοθεσία αν ένα μέλι περιέχει ακόμα και 10% θυμαρίσιο μέλι μπορεί νόμιμα να ονομάζεται θυμαρίσιο, το μέλι είναι ένα προϊόν που νοθεύεται πολύ, νοθεύεται εύκολα και δεν ανιχνεύεται εύκολα η νοθεία από τον καταναλωτή.

Κάθε εποχή έχει και διαφορετικό μέλι ανάλογα την ανθοφορία της περιοχής.

https://www.youtube.com/watch?v=AuuGe28CbF0
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 16 Οκτ 2018, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542488 εμένα μου αρέσουν τα σκούρα μέλια, όχι τα τόσο γλυκά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#542491
otso έγραψε:Βεβαια επειδη εδω ραντιζουμε με ραουνταπ παντου , τρως εν γνωση σου μελι με ραουνταπ;


Πάνε οι μέλισσες στα ραντισμένα;;

Edit: Διάβασα αυτό: http://www.melissocosmos.com/2011/03/blog-post_6465.html :( :(
Άβαταρ μέλους
By otso
#542533 Μιλαει ρομαντικα και λεει μαλακιες για πραγματα που δεν υπαρχουν πια . Δεν υπαρχει γεωργια χωρις φυτοφαρμακα δεν υπαρχει προστασια δεν υπαρχει τιποτα , το ραουνταπ ξεκινησε με 12% γλιφοζειτ και φετος το φθινοπωρο μας πουλαγανε μς 56% . Μιλαμε για τρελα και θανατο . Μιλαμε για απιστευτες καταστασεις .
ΑΠΟ το ραουνταπ δεν πεθαινει τιποτα αμεσως , παλια βαζαμε πινακιδες να μην βοσκισουν τα προβατα , μολις οι τσοπανιδες καταλαβαν οτι τα προβατα δεν πεθαινουν επειδη ο κυκλος ζωης τους ειναι πολυ μικρος για να προλαβουν να νοσησουν βοσκουσαν αβερτα . Αλλά ο τελικος καταναλωτης ειναι ο ανθρωπος και σε αυτομ συσωρευονται ολα .
Να μην μιλησω για βιολογικα καλυτερα , η εποχη της αθωοτητας ειναι μονο στα παραμυθια πια
επειδη βαριεμαι ρωτηστε τον g που ειναι υπευθυνος για ολα αυτα .
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#542556
QsisVTS έγραψε:εμένα μου αρέσουν τα σκούρα μέλια, όχι τα τόσο γλυκά


σχετικα προσφατα εφτασε στο τραπεζι μου πεσκεσι ενα κατασκουρο μελι βελανιδιας (μεσές οπως λεγεται, απο ορεινη Δραμα), δοκιμαζω και μενω αυθορμητα με ανοιχτο στομα για λιγα δευτερολεπτα.. μ' εστειλε για τσάι!
δυστυχως, ψαχνοντας και δοκιμαζοντας άλλα μελια βελανιδιας δεν βρηκα κατι που να πλησιαζε το επος του.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542579 Και το έλατο είναι προστυχια

Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα μέλια από δέντρα δεν ζαχαρωνουν (εξίσου εύκολα το καθόλου δε νομίζω ότι παίζει), όχι ότι τρέχει κάτι απλά είναι πιο ευχάριστη η υφή όταν δεν είναι έτσι
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#542589
Andreasdik έγραψε:
Y.V έγραψε:Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:

Απο την Αρκαδια.
Δεν ειναι διαφανες! Ειναι θολο σαν καραμελα βουτυρου!


Έφτιαχνε ο πεθερός μου πριν 2-3 χρόνια όταν ασχολούνταν με τα μελίσσια.
Πολύ καλό μέλι.



Μιλάμε για first class μέλι παγκοσμίως...παρόμοιό του δεν υπάρχει...
υγ.κατά πρώτον:δεν "φτιάχνεται"....και κατά δεύτερον:το Μαίναλο έχει πέντε χρόνια να δώσει βανίλια..... :whistlink: