Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#530011
Scotch έγραψε:Barcode scanner, και πας έτοιμος στο ταμείο. Καλή φάση, αν και δύσκολα θα το δούμε Ελλάδα.Εικόνα

< >


Μόνο εγώ σκέφτηκα δηλαδή ότι οι περισσότεροι θα χτυπάνε μόνο τα μισά ψώνια; :whistlink:
Εκτός αν τα χτυπάς μια μόνος σου για να ξέρεις τι θα πληρώσεις και μετά στα ξαναχτυπάνε στο ταμείο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530012 Γινονται δειγματοληπτικοι έλεγχοι στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#530013
REALZEUS έγραψε:Μόνο εγώ σκέφτηκα δηλαδή ότι οι περισσότεροι θα χτυπάνε μόνο τα μισά ψώνια; :whistlink:

Όχι μόνο εσύ. Εκεί ακριβώς πήγαινε το σχόλιο "Καλή φάση, αν και δύσκολα θα το δούμε Ελλάδα."
Αν ήταν να στα τσεκάρουν και στο ταμείο, δεν θα είχε νόημα. Εξάλλου μέσα στο SM υπάρχουν κάμερες και θεωρητικά δεν τολμάς να κάνεις κάτι.


< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#530014 Καλά όχι τα μισά. Αλλά πχ μπορεί να ξεχάσεις να χτυπήσεις 2-3 πιο ακριβά πράγματα. :shifty:
Βέβαια η φάση είναι σαν το λεωφορείο. Μπορείς να μη χτυπήσεις εισιτήριο για να γλιτώσεις το 1-1,5 ευρώ αλλά αν σε τσακώσει ο ελεγκτής γίνεσαι ρόμπα. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#530015
sknipper έγραψε:Αλλά τις περισσότερες μεγάλες αγορές τις κάνουμε online με παράδοση στο σπίτι οπότε όποτε πάω Σ/Μ είναι για 2-3 πραματάκια και δεν αξίζει.

Όλο το λέω αλλά ποτέ δεν έχω δοκιμάσει online παραγγελία και παράδοση στο σπίτι. Κυρίως επειδή συνήθως πάω ΣΜ αργά το βράδυ που έχω ησυχία (ενώ η online παραγγελία θα με δεσμεύει να πρέπει να είμαι σπίτι να την παραλάβω). Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#530018
Bayern7 έγραψε:Καλά όχι τα μισά. Αλλά πχ μπορεί να ξεχάσεις να χτυπήσεις 2-3 πιο ακριβά πράγματα. :shifty:
Βέβαια η φάση είναι σαν το λεωφορείο. Μπορείς να μη χτυπήσεις εισιτήριο για να γλιτώσεις το 1-1,5 ευρώ αλλά αν σε τσακώσει ο ελεγκτής γίνεσαι ρόμπα. :tomato:

Βέβαια εδώ παίζει κάτι παραπάνω από ρόμπα. Αν σε πιάσουν να κλέβεις σε μαζεύει η αστυνομία.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530019 Μπορεις να βαλεις timeslot της αρεσκείας σου, και αργα το βράδυ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#530021
mirage έγραψε:Μπορεις να βαλεις timeslot της αρεσκείας σου, και αργα το βράδυ.
Καλή φάση τότε.

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#530022
mirage έγραψε:Γινονται δειγματοληπτικοι έλεγχοι στο τέλος.
Θυμήθηκα βέβαια τώρα την κουβέντα με έναν φίλο παλιότερα, που κυκλοφορούσε αποκλειστικά με τα ΜΜΜ και είχε υπολογίσει ότι τον συνέφερε να μην χτυπάει ποτέ εισιτήριο, ρισκαροντας τον έλεγχο, γιατί και όταν αυτός τον τσακωνε, είχε ήδη εξοικονομησει πολύ περισσότερα χρήματα (νομίζω μάλιστα ότι ο υπολογισμός αυτός του έβγαινε, ακόμα και όταν κάποια στιγμή διπλασιασαν τα πρόστιμα)

(επιστήμονας ο τύπος στο μεταξύ : είχε υπολογίσει κόστος εισιτηρίων, κόστος προστίμων, ετήσιες διαδρομές, συχνότητα ελέγχων, συχνότητα συλλήψεων και ένα σωρό άλλα που μου διαφεύγουν τώρα - εννοείται όταν τον έπιαναν, έδινε κανονικά στοιχεία κλπ, ήταν κομμάτι της δουλειάς )
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#530024
mirage έγραψε:Γινονται δειγματοληπτικοι έλεγχοι στο τέλος.


Μπλόκα... :shifty:


Scotch έγραψε:μέσα στο SM υπάρχουν κάμερες και θεωρητικά δεν τολμάς να κάνεις κάτι.


Την έχω ήδη έτοιμη την λύση. Κάνεις ότι το χτυπάς για να σε δει η κάμερα και απλά έχεις το δάχτυλο σου να μπλοκάρει το μισό bar-code... :innocent:


Bayern7 έγραψε:αν σε τσακώσει ο ελεγκτής γίνεσαι ρόμπα.


Εκεί το παίζεις άσχετος. "Πως δουλεύουν αυτά τα μαραφέτια πουλάκι μου; Βοήθησέ με λίγο...". Έχεις μαζί σου και ένα κινητό 20ετίας και το βγάζεις, με αφέλεια-αθωότητα, για να δείξεις ότι δεν έχεις επαφή με την τεχνολογία... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530061
stavrosg έγραψε:https://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/household-bills/10603984/Shoppers-steal-billions-through-self-service-tills.html


Καπιταλισμός, αυτορρύθμιση της αγοράς, ο ικανότερος επιβιώνει, κτλ... :twisted: :innocent: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#530433 Η εναλλακτική εδώ είναι μια κρατική υπηρεσία στο check-out με μόνιμη πρόσληψη και επίδομα σακούλας; :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530456
funkyreverend έγραψε:Η εναλλακτική εδώ είναι μια κρατική υπηρεσία στο check-out με μόνιμη πρόσληψη και επίδομα σακούλας; :lol:


:lol: :lol: :lol:

Βασικά αυτό έκαναν οι μαγαζάτορες στο νησί απ' ότι βλέπω. Μείωσαν το προσωπικό που εξασφάλιζε πως δεν θα γίνονται τέτοια και δεν θα έχαναν τόσα λεφτά και μετά ζητάνε προσωπικό από το κράτος (αστυνομία) για να τα βρούνε... :s_wink :s_cool

Μαθαίνεις κι εσύ όμως! :s_wink :s_tongue :lol: