Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488018
markvag έγραψε:Φυστικοβούτυρο + μαρμελάδα;;; Πρέπει να έχει κάπου 35εκ. θερμίδες το γραμμάριο... :lol: :lol:



To έχω κάνει με + αγελαδινό βούτυρο :lol:
Έxω δοκιμάσει αρκετές μαρμελάδες έτσι γιατί σκέτη σπάνια τρώω.

Τύφλα να έχουν οι τούρτες :eat:

+1 για τα φρούτα και τα λαχανικά των Lidl
Άβαταρ μέλους
By markvag
#488019
dimik έγραψε:
markvag έγραψε:Φυστικοβούτυρο + μαρμελάδα;;; Πρέπει να έχει κάπου 35εκ. θερμίδες το γραμμάριο... :lol: :lol:



To έχω κάνει με + αγελαδινό βούτυρο :lol:


Εσύ το τερμάτισες! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488021 Με πρόλαβαν οι από πάνω...
Το φυστικοβούτυρο μου θυμίζει τα φοφίκο που τρώγαμε μικροί.

Και με μαρμελάδα γαμ@ει, και με χαβιάρι γαμ@ει(μου στέλνουν κούτρα από Ρωσία), ακόμα και με κανονικό βούτυρο και από πάνω αυτό.

Τα Χριστούγεννα μου έφερε η πεθερά μου ένα βάζο από τον Χαρίλαο(το κορυφαίο ξηροκαρπάδικο και όχι μόνο, στη Θεσσαλονίκη). Χωρίς καθόλου επεξεργασία. 100% αλεσμένο peanut. Έφαγα 400γρ(όλο το βάζο) συνοδεία του LOTR no 3. Πούστη Άραγκορν.... Δεν κοιμήθηκα το βράδυ :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488023 Και κάνω χωριστό ποστ, αν και μάλλον έπρεπε να μπει στο θέμα Θεσσαλονίκης...
Πρέπει να κάνουμε ειδική αναφορά στο Παντοπωλείον στην Κομνηνών(κάποιος έγραψε πριν μερικές σελίδες το μαγαζί). Πραγματικά έχει ότι μπορείς να φανταστείς. Μου τρέχουν τα σάλια κάθε φορά που μπαίνω μέσα.
Όπως και στον Χαρίλαο που ανέφερα πριν κοντά στην Άθωνος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#488024 Άντε πάλι. 2η φορά που ακούω τη λέξη κούτρα για "τζάμπα". Και τις 2 φορές είναι από Σαλονικιούς. Είναι δικιά σας έκφραση;

Κούτρα=κεφάλι. Λήξις.

Τα λαχανικά και φρούτα του lidl μόνο εμένα μου φαίνονται άγευστα και πλαστικά; Μόνο οι συσκευασμένες έτοιμες σαλάτες αξίζουν
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488026
Dimitris_P έγραψε:Άντε πάλι. 2η φορά που ακούω τη λέξη κούτρα για "τζάμπα". Και τις 2 φορές είναι από Σαλονικιούς. Είναι δικιά σας έκφραση;

Κούτρα=κεφάλι. Λήξις.

Τα λαχανικά και φρούτα του lidl μόνο εμένα μου φαίνονται άγευστα και πλαστικά; Μόνο οι συσκευασμένες έτοιμες σαλάτες αξίζουν


Τελευταία φορά που πήγα είχα πάρει ένα διχτάκι πράσινα μήλα τα οποία τελικά μετά ανακάλυψα ότι ήταν Αγιάς και ήταν πεντανόστιμα.
Όντως φαίνονται σαν ψεύτικα αλλά δεν έχω φάει κάτι άσχημο από εκεί τις 3-4 φορές που έχω ψωνίσει.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488029
Dimitris_P έγραψε:Άντε πάλι. 2η φορά που ακούω τη λέξη κούτρα για "τζάμπα". Και τις 2 φορές είναι από Σαλονικιούς. Είναι δικιά σας έκφραση;

Κούτρα=κεφάλι. Λήξις.

Dimitris_P έγραψε:Για brunch πού πάμε;(στο Post προς Θεσσαλονικείς)
....

Τσίμπα ένα @@δι, που μας κοροϊδεύεις κιόλας :rtfm: :rtfm:

Φάε μια μπουγάτσα με τυρί, και πολύ σου είναι... :rtfm: :rtfm:

:lol: :lol:

Brunch???? Φύγε καρφί για ένα πρωινό πιτόγυρο να σε κρατήσει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#488038 Aν και πελάτης του Lidl, λαχανικά (εκτός απο μπανάνες) δεν αγοράζω.
Είναι "ψυγείου".
Παράδειγμα: Τα καρότα της λαϊκής , κρατάνε άνετα 2 βδομάδες. Του Lidl αρχίζουν να σαπίζουν στο 5ήμερο.
Συμφωνώ για τις συσκευασμένες σαλάτες, καλές, αν και σπάνια παίρνω.
Ίδιου τύπου συσκευασμένες στον ΑΒ, είναι ισάξια σε γεύση, αλλά με 30%+ τιμή.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488048
Dimitris_P έγραψε:Άντε πάλι. 2η φορά που ακούω τη λέξη κούτρα για "τζάμπα". Και τις 2 φορές είναι από Σαλονικιούς. Είναι δικιά σας έκφραση;

Κούτρα=κεφάλι. Λήξις.


Δεν διαφωνεί κανείς ότι κουτρα = κεφάλι. Εμείς όμως που έχουμε "πρόσωπο" ( = κεφάλι = κουτρα) μας τα δίνουν τζάμπα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#488128
kyr80 έγραψε:[quote=
Τι μέλι "Σίθων" ρε μλκα;;;;;;;;



Δοκιμασα κ εγω πολλες φορες απο παραγωγους κτλ. Την 1 η 2η φορα σου φερνουν καλο πραμα να σε φερουν πελατη κ μετα πλασαρουν τα περσινα. Ασε που δεν πηγαινοερχομαι τοσο συχνα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488133 Όποτε περάσεις, πάρε τηλέφωνο. Στο 5λεπτο σε έχω μέλι κορυφή.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488137 Xαλάει το μέλι? 'Η αλλοιώνεται? Το περσινό είναι διαφορετικό από το φετινό σε σύγκριση επί ίσοις όροις?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488139 Δεν παθαίνει τίποτα για χρόνια, αν έχει αποθηκευτεί σωστά

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488298 Φυστικοβούτυρο το άκουγα στις ταινίες τις αμερικάνικες.
Πριν από λίγα χρόνια αγόρασα για να βάλω σε κάτι φάκες για ποντίκια, μου είπαν ότι είναι το αγαπημένο τους και όχι το τυράκι...
Ε λοιπόν από τις μεγάλες απογοητεύσεις της ζωής μου! :lol:

Από μέλι μου αρέσει το θυμαρίσιο. Κάτι πεύκα και δάση κλπ μου μοιάζουν σαν σκάρτα.