Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#543568 Στη Λάρισα στις αγορές "χωρις μεσάζοντες", ειναι τρείς τοπικοί παραγωγοί μελιού οι οποίοι διαθέτουν τα προϊόντα τους προς 15€ το τρίκιλο.
http://energw.gr/product-category/agora ... mber-2018/
Για να μπουν στην αγορα, κάνουν κάποιες αναλύσεις, ενω και οι "ενεργοί πολίτες" κανουν δικές τους αναλύσεις απο τυχαία δείγματα τη μέρα της αγοράς.

Τα δυο προηγούμενα χρόνια πηρα απο ενα μπετονάκι, το δασόμελο μας άρεσε.

Μέχρι πρότινος παραχωρούσα ενα χωρο σε μελισσοκόμους και μου εδιναν καθε χρονο λιγο μελι οποτε δεν ετυχε να χρειαστει να αγορασω (και να ψαξω) το μελι,
Επίσης ενας Αλβανος που δούλευε παλαιότερα σε μενα, έφυγε εδω και μερικά χρόνια στην Αλβανια και φτιάχνει μελι σε ενα βουνό βόρεια απο Ιωαννινα.
Στελνει κι αυτος καθε χρονο ενα βαζο.
Φετος ήταν κάπως άσπρο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#544026
bebes έγραψε:Επίσης ενας Αλβανος που δούλευε παλαιότερα σε μενα, έφυγε εδω και μερικά χρόνια στην Αλβανια και φτιάχνει μελι σε ενα βουνό βόρεια απο Ιωαννινα.
Στελνει κι αυτος καθε χρονο ενα βαζο.
Φετος ήταν κάπως άσπρο.


Ελπίζω να ήσουν καλός εργοδότης :innocent:
Δεν θέλω να ξέρω τι θα μπορούσε να είναι αυτό το άσπρο :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#544029
Dimitris_P έγραψε:
bebes έγραψε:Επίσης ενας Αλβανος που δούλευε παλαιότερα σε μενα, έφυγε εδω και μερικά χρόνια στην Αλβανια και φτιάχνει μελι σε ενα βουνό βόρεια απο Ιωαννινα.
Στελνει κι αυτος καθε χρονο ενα βαζο.
Φετος ήταν κάπως άσπρο.


Ελπίζω να ήσουν καλός εργοδότης :innocent:
Δεν θέλω να ξέρω τι θα μπορούσε να είναι αυτό το άσπρο :lipsealed:

:lol: :lol: :lol: μπα σε καλό σου...ο καλύτερος ήμουν :rtfm:
Ο αδερφος του ακομα δουλευει με μενα και εχουμε τις καλυτερες σχεσεις.

Εφυγε το παιδι και σωθηκε.
Φτιαχνει το μελι του σε ενα βουνο απομονωμένο και απ'οσο μαθαίνω πάει πολύ καλά, δεν μπορει να εξυπηρετησει τις παραγγελιες του.
Ενα βαζο μου το στελνει ομως καθε χρόνο, ποτε με κηρήθρα, πότε "άσπρο", ότι του περισσεύει κι αυτουνού :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544295 Μερικές σαβουρο-ουσιες που επιτρέπονται στις ΗΠΑ και όχι σε άλλα μέρη του κόσμου

Αυτό βέβαια με το χρωματιστό σολωμό το έχουμε κι εμείς αν δε κάνω λάθος

Άβαταρ μέλους
By Scotch
#544524 Είχαμε παραλαβή σήμερα :shifty:
Δοκιμή προσεχώς Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#544567 Bανίλια δεν πήρες τελικά;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#544571 Για βανίλια τα πήρα αυτά. Υπάρχει κι άλλη; :oops:

< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#544573
Scotch έγραψε:Είχαμε παραλαβή σήμερα :shifty:
Δοκιμή προσεχώς Εικόνα

< >


Πηγες αυτοπροσωπος?
Γιατι προσπαθησα να επικοινωνησω μεσω της φορμας στο site αλλα ουκ ελαβα απαντηση ακομη.
Edit βρε μηπως δουλευει καποιος σε δαυτους :hmmm: μολις εγραψα εδω μετα απο λιγο μου ηρθε απαντηση στο mail μου.
Τελευταία επεξεργασία από nEK και 23 Οκτ 2018, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#544576
Scotch έγραψε:Για βανίλια τα πήρα αυτά. Υπάρχει κι άλλη; :oops:

< >

Μάλλον με ξεγελάει το χρώμα στην φωτό,τα δύο αριστερά πρέπει να είναι.Τιμή;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#544646 Φοβάμαι πως το χρώμα (και τη γεύση) της βανίλιας που θυμόμαστε θα κάνουμε ακόμη καιρό να το δούμε. Τώρα πια βγαίνει πιο σκούρο (στη φωτογραφία φαίνεται κι ακόμη πιο σκούρο απ' ό,τι είναι). Του Ταϋγέτου (δεξιά) είναι λίγο πιο ανοιχτόχρωμο (στα 18 €, έναντι 17 € του Μαινάλου) και το πήρα για τη σύγκριση.

@nEK: Κατέβηκε Αθήνα και συναντηθήκαμε. Για μεταφορικά δεν χρεώνει κάτι επιπλέον.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#544680 Εγώ να δω τι θα κάνω τις βλακείες που πήρα από τα lidl. Δεν τα έχω ανοίξει βέβαια, περιμένω πρώτα να παραλάβω το καλό :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#544681 Μελομακάρονα και μπακλαβα να τα κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#544682 Μελι εχω να φαω από μωρο.
Απλα δεν...
Μονο στο τσαι όταν εχω τον λαιμο μου!
Άβαταρ μέλους
By corsair
#544683
Dimitris_P έγραψε:Εγώ να δω τι θα κάνω τις βλακείες που πήρα από τα lidl. Δεν τα έχω ανοίξει βέβαια, περιμένω πρώτα να παραλάβω το καλό :iconcool:


στο τσάι κάθε πρωι, αντι για ζάχαρη. :iconcool: