Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#479473
g8777 έγραψε:Το εχουμε ξαναγραψει, τα Λιντλ ειναι αιωνες μπροστα σε τετοια θεματα. :s_thumbsup


Στα αλλάζουν χωρίς πολλά-πολλά. Είχα πάρει μία κουρευτική μηχανή. Ακόμα την έχω εδώ και 5 χρόνια. Γενικά έχει αξιόπιστα ηλεκτρομπιμπλίκια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#479489
dimitrisB έγραψε:Επειδή τα παιδιά μας είναι μεγάλα, σας επαναφέρω :rtfm: στα τρόφιμα:

Εικόνα
Ηταν σε προσφορά (40% -> τελική 2,99€) και είπα να δοκιμάσω.
Πολύ καλά, αλλά ....... :
Τα Σπιτικά τρίγωνα (Χρυσή Ζύμη) και τα Αρχοντικά τριγωνάρια (Alfa) έχουν τη μισή τιμή (σύγκριση/τιμή κιλού και πάντα σε προσφορές) και δεν υστερούν γευστικ.
Ίιιιιισως το φύλλο στα "Ζαγορίσια" είναι λίγο καλύτερο, αλλά η γέμιση ... ίιιιισως να είναι και χειρότερη.
Εχω γράψει κριτική για τα "τρίγωνα-τριγωνάρια" Xρυσής Ζύμης -Alfa , καθόσον είναι εξαιρετικά και δεν διαπιστώθηκε κάποια αξιόλογη διαφορά μεταξύ τους, ώστε να προτείνω το ένα απ΄τα δύο.

Αυτό που ως "ΖΑΓΟΡΙΣΙΟ" δε συγκρίνεται , είναι το φύλλο για πίτες. Απέχει παρασάγγας απ΄το οποιοδήποτε "επόμενο".


Ο Θανάσης Ο Χαβέλας που τα φτιάχνει είναι φίλος και πελάτης και έχει 2 δικές μου συσκευαστικές μηχανές, του έχω πεί να βάλει στη γέμιση και πιπεριά που πάει καταπληκτικά στις τυρόπιτες, είχε πεί ότι θα το δοκιμάσει αλλά ακόμα τίποτα.

Eδώ είναι στο εργοστάσιο, στο Άνω Κουτσελιό Ιωαννίνων από την εγκατάσταση και τις δοκιμές ρύθμισης της συσκευαστικής του Ζαγορίσιου που του είχα φτιάξει πρίν 7 χρόνια .
https://www.youtube.com/watch?v=HsDnaMoos00
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484563 Mε την ευκαιρία της Κ. Δευτέρας-Σαρακοστής, .... θέμα για συζήτηση :
ΧΑΛΒΑΔΕΣ! :eat:
Παραθέτω τις απόψεις μου:
Ο καλύτερος χαλβάς (πάντα συσκευασμένοι η χύμα των ΣΜ) και όχι όπως πχ "Δραπετσώνας" του Κοσμίδη, παραμένει ο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ/ΧΑΙΤΟΓΛΟΥ, με διαφορά. ΄
Αξίζει επίσης να δοκιμάσετε τον ΑΤΤΙΚΗ, ειδικά τον "Χαλβά κακάο μόνο με ελληνικό μέλι". Πολύ καλός, ισάξιος Μακεδονικού.
ΟΛΥΜΠΟΣ κλπ μάρκες .... δεν, μάπα, :thumbsdown: ειδικά έχοντας την ίδια τιμή Μακεδονικού, ήτοι στα 8-9€/κιλό.
Ασυζητητί ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ .

Δεν έχω δοκιμάσει δικούς τους ΑΒ-Σκλαβενίτη (απο κάπου θα προμηθεύονται προφανώς σε χαμηλή τιμή), οπότε .... :s_dunno

Απο εκεί κι πέρα, ακολουθεί η Γλυκάνθη του Lidl, αλλά κι εκεί όχι όλοι. Μόνο αυτός με αμύγδαλα είναι αρκετά καλός και μετά ο " με κακάο". Μάλιστα, δεν κατάλαβα ποτέ γιατί η μικρή συσκευασία μου φαινόταν καλύτερη απο αυτήν σε "τάπερ" των 800γρ.
:hmmm: Μπορεί να με λίγωνε, επειδή σχεδόν τους τρώω μονοκοπανιά (σίγουρα 300-400γρ/μέρα) και ο μεγάλος μου ξέφευγε στο ... "μέτρο". :lol:

ΥΓ: Και κάτι "πρωτότυπο" που θα δοκιμάσω, αν και η τιμή κιλού ξεπερνάει και τον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ. :
Χαλβάς με μέλι και espresso / με φιστικοβούτυρο και σοκολάτα
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... cleId=8121

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#484566 Απο τοτε που προτοδοκιμασα σε σπιτι φιλου στο Κορυδαλο και ανακαλυψα οτι κυκλοφορει στα μαγαζια, δεν ξαναεφαγα κανεναν αλλο.... :shifty:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484570
dimitrisB έγραψε: πχ "Δραπετσώνας" του Κοσμίδη

Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τοτε που προτοδοκιμασα σε σπιτι φιλου στο Κορυδαλο και ανακαλυψα οτι κυκλοφορει στα μαγαζια, δεν ξαναεφαγα κανεναν αλλο.... :shifty:
(φωτό)

Αυτός είναι, για αυτό και τον ανέφερα! :rtfm:
Είναι όντως εξαιρετικός, πιό "μαστιχωτός-ελαστικός" τρομερό άρωμα, όμως τον βρίσκεις σε επιλεγμένα ΣΜ (αν και σπάνια στις μεγ. αλυσίδες), αλλά και στην Κεντρική αγορά (Αθηνάς).
Πλήν τριημέρων ΣΚΔ Αποκριάς και Μ. Εβδομάδας (Μ. Πέμπτη-Μ. Παρασκευή συνήθως), όπου η ουρά είναι μέχρι και 50 μ. έξω απ΄το μαγαζί, τον αγοράζεις και στην πηγή του (Αγίου Δημητρίου 7, Πειραιάς, ΤΚ 186 48)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#484574 Οι πληροφορίες γι' ακόμη μια φορά είναι εντυπωσιακές, σε κάθε περίπτωση δεν μ' αρέσει καθόλου, οπότε δεν θα μπω στον κόπο!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484575 Τι να κάνουμε ρε γμτ . :s_dunno .
Η γνώση είναι για να διαχέεται, μιάς κι ο καθένας κάπου "ειδικεύεται" ! ( :eat: )
:lol:

Οι "μυστικοπαθείς" :iconcool: ας την κρατήσουν για την πάρτη τους, σε όποιο θέμα κι αν αναφέρεται! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#484579
dimitrisB έγραψε:
dimitrisB έγραψε: πχ "Δραπετσώνας" του Κοσμίδη

Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τοτε που προτοδοκιμασα σε σπιτι φιλου στο Κορυδαλο και ανακαλυψα οτι κυκλοφορει στα μαγαζια, δεν ξαναεφαγα κανεναν αλλο.... :shifty:
(φωτό)

Αυτός είναι, για αυτό και τον ανέφερα! :rtfm:
Είναι όντως εξαιρετικός, πιό "μαστιχωτός-ελαστικός" τρομερό άρωμα, όμως τον βρίσκεις σε επιλεγμένα ΣΜ (αν και σπάνια στις μεγ. αλυσίδες), αλλά και στην Κεντρική αγορά (Αθηνάς).
Πλήν τριημέρων ΣΚΔ Αποκριάς και Μ. Εβδομάδας (Μ. Πέμπτη-Μ. Παρασκευή συνήθως), όπου η ουρά είναι μέχρι και 50 μ. έξω απ΄το μαγαζί, τον αγοράζεις και στην πηγή του (Αγίου Δημητρίου 7, Πειραιάς, ΤΚ 186 48)

Οταν τον δοκιμασα στο σπιτι φιλου ηταν ζεστος και μαλακος ακομα :eat:

Επειδη μενω μακρια μονο συσκευασμενο απο συγκεκριμενα μαγαζια ( εχω δυο κοντα στο μαγαζι και αλλα τρια κοντα στο σπιτι ).
Αν μπορεις να βρεις το καλυτερο και πιο γευστικο γιατι να αγορασεις το υποδεεστερο; :s_wink


Γενικα εχω τετοια κολληματακια, πχ Εμενταλ ΜΟΝΟ Ελβετιας, Ροκφορ ΜΟΝΟ Γαλλιας, Κασερι :shifty: ΜΟΝΟ Μυτιληνης , Γραβιερα ΜΟΝΟ Κρητης η Μοναστηρι κλπ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484582
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τοτε που προτοδοκιμασα σε σπιτι φιλου στο Κορυδαλο και ανακαλυψα οτι κυκλοφορει στα μαγαζια, δεν ξαναεφαγα κανεναν αλλο.... :shifty:

Εικόνα


Μέσα ή έξω; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#484583
Νίκος Παππάς έγραψε:Γενικα εχω τετοια κολληματακια, πχ Εμενταλ ΜΟΝΟ Ελβετιας, Ροκφορ ΜΟΝΟ Γαλλιας, Κασερι :shifty: ΜΟΝΟ Μυτιληνης , Γραβιερα ΜΟΝΟ Κρητης η Μοναστηρι κλπ

Φέτα μόνον Ηπείρου (ή καλύτερα Ιωαννίνων); :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484585 Νικόλα, τον Κοσμίδη τον ξέρω απο το 1995 , επειδή φίλος μένει κοντά και τον επαινούσε απο ... αρχαιοτάτων χρόνων! :lol:
Μου είχε φέρει τότε 3-4 φορές και άλλες τόσες έχω πάει τα τελευταία χρόνια στην πηγή, παρά την απόσταση, για τους λόγους που ανέφερες.
Παρασκευάζει καθημερινά, ρυθμίζοντας ελάχιστα και την παραγωγή αναλόγως περιόδου, ώστε να διαθέτει πάντα ζεστό, καθημερινά απο τις 08:00 μέχρι και το βράδυ. ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΟΣ! :eat:
Πραγματικά, αν περάσουν 2 ημέρες, παραμένει εξαιρετικός αλλά έχει χάσει 20% της "αξίας¨του.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#484586 Η Ελλαδα εχει 700 τρισεκατομμυρια τυροκομεια Νικοπαππα, εχεις χασει μερικα απο τα καλυτερα τυρια λογω εμμονης στην εντοπιοτητα.
Καλα, το

Οταν τον δοκιμασα στο σπιτι φιλου ηταν ζεστος και μαλακος ακομα :eat:


δεν θα το σχολιασω.










































Το σχολιασε ο Ασιμωφ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#484587
Dimitris_P έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο τοτε που προτοδοκιμασα σε σπιτι φιλου στο Κορυδαλο και ανακαλυψα οτι κυκλοφορει στα μαγαζια, δεν ξαναεφαγα κανεναν αλλο.... :shifty:



Μέσα ή έξω; :shifty:

Εξω. Στο rivendell του Κορυδαλλου μαλιστα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#484595
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Γενικα εχω τετοια κολληματακια, πχ Εμενταλ ΜΟΝΟ Ελβετιας, Ροκφορ ΜΟΝΟ Γαλλιας, Κασερι :shifty: ΜΟΝΟ Μυτιληνης , Γραβιερα ΜΟΝΟ Κρητης η Μοναστηρι κλπ

Φέτα μόνον Ηπείρου (ή καλύτερα Ιωαννίνων); :innocent:

Φετα ειναι ενα θεμα.

Συνηθως αγοραζω Καλαβρυτων ή Κεφαλλονιας αφου φετα Ηπειρου που να μην ειναι τοσο light σε γευση δεν εχω πετυχει. Την θελω πιπερατη και μετρια σε σκληροτητα την φετα.
Θελω να δοκιμασω Τρικκη μιας και ο Ασιμωφ ορκιζετε στο ονομα της, αν και συσκευασμενη μαλλον δεν θα ειναι οσο καλη οσο η βαρελισια.

g8777 έγραψε:Η Ελλαδα εχει 700 τρισεκατομμυρια τυροκομεια Νικοπαππα, εχεις χασει μερικα απο τα καλυτερα τυρια λογω εμμονης στην εντοπιοτητα.

Στα τυρια που αναφερα, τα ελληνικα τουλαχιστον τα εχω δοκιμασει ολα οσα ερχονται στα μεγαλα ΣΜ και επιλεγω τα συγκεκριμενα λογω γευσης.

Τωρα για μικρους τυροκομους ειναι ευκολο αν εισαι κοντα η περνας απο τετοιους, πολυ δυσκολο αν ζεις στην Αθηνα.
Εσυ που γυριζεις και μυριζεις, στειλε τιποτα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#484597
Νίκος Παππάς έγραψε: Γραβιερα ΜΟΝΟ Κρητης η Μοναστηρι κλπ


Γραβιέρα συνεταιρισμού Νάξου (με την πορτοκαλί ετικέτα), δοκίμασέ την και δεν θα χάσεις!!

Anonymous Founder έγραψε:Φέτα μόνον Ηπείρου (ή καλύτερα Ιωαννίνων); :innocent:


Και με αυτό θα διαφωνήσω...
Είμαι με τον Ασίμωφ :) :)

Υπάρχουν βέβαια μικρά τυροκομεία που κάνουν υπέροχα τυριά αλλά δεν τα βρίσκεις εύκολα.
Π.χ. στην Καρδίτσα έχουμε τον Γαϊτανίδη που όποτε ανεβαίνω τον προτιμώ και στο χωριό της γυναίκας μου στην Γκούρα Κορινθίας ένα τοπικό δεν θυμάμαι όνομα...