Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#450984 Δοϊράνη λες ενα ημίσκληρο που είχε το λιντλ φθηνά σχετικά?
Το πήρα αλλα δεν τρελάθηκα.
Ψιλοανοστο αναλατο μου φάνηκε, καλουτσικο σε τοστ, αλλά έπρεπε να βάλεις ποσότητα για να το καταλάβεις.
Το δικο τους ημίσκληρο πχ μου φαίνεται πιο.ωραίο.

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#450985
dimitrisB έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ, ΠΑΙΔΕΣ :
Γράφω και προτείνω κατά καιρούς διάφορα και .... απάντηση δεν παίρνω :
<<Ήταν καλό, ήταν μάπα, μας έπρηξες τα ούμπαλα για κάτι που μόνο σε σένα άρεσε.... κλπ, κλπ ! >> :innocent:
Οχι τίποτε άλλο, δεν αποζητώ "βραβείο", αλλά για να ξέρω αν εκπέμπουμε με κάποιους στο ίδιο μήκος κύματος γευστικής απόλαυσης και προτιμήσεων, ώστε να συνεχίσω να ασχολούμαι και να ενημερώνω.
Αλλιώς, να μη σας ταλαιπωρώ ποστάροντας προϊόντα-γεύσεις που μόνο σε εμένα προκαλούν ... ευχαρίστηση!
Πχ: ΔΟΙΡΑΝΗ κλπ τυριά "ντελικατέσσεν" που είχα προτείνει προ ημερών, δοκιμάστηκαν ή ού? :s_dunno

Δώστε infoz , αλλιώς, θα εφαρμόσω τη λαϊκή ρήση: <<Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει>> και θα σας αφήσω να ..... ψάχνεστε! :s_tongue

ΥΓ: Μην τυχόν και μου πουλήσετε "φούμαρα" ότι δοκιμάσατε ....... :shifty: , μόνο και μόνο για να με (καθ)ησυχάσετε ! :rtfm:
Βασικά εγώ τουλάχιστον δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, προς το παρόν τελειώνω ένα κεφαλοτύρι 3 βοσκοί, παραγωγής Καραλη που είχα πάρει από τα Λιντλ και μας άρεσε αρκετά.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450987 Είπα να εμπιστευτώ τον gianik και δοκίμασα και εγώ Ερίκι από τον Σκλαβενίτη.
Αν και τα τυριά τύπου αλοιφή δεν μου πολυ αρέσουν, το συγκεκριμένο ομολογουμένως ήταν πολύ καλό και θα το ξανατιμήσω! Thanks gianik :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#450989 :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#450994
red_monster έγραψε:Καλό ψωμί του τοστ ?
Μόνο του Στεργίου είναι αξιόλογο αλλά βαριέμαι να φτάνω μέχρι τα σημεία διανομής


Τους τελευταίους μήνες παίρνω του Κατσέλη ολικής

Εικόνα

Πολύ μαλακό και κρατάει για μέρες (εκτός ψυγείου πάντα)

Αλλιώς καραμολέγκος ολικής (το οποίο αντικατέστησα με Κατσέλη)

Εικόνα

ή αν έχω ξεμείνει και βρεθώ σε lidl τότε αυτό του lidl

(καραμολέγκος + κατσέλης είναι ίδια εταιρεία; :hmmm: )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#450996
dimitrisB έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ, ΠΑΙΔΕΣ :
Γράφω και προτείνω κατά καιρούς διάφορα και .... απάντηση δεν παίρνω :
<<Ήταν καλό, ήταν μάπα, μας έπρηξες τα ούμπαλα για κάτι που μόνο σε σένα άρεσε.... κλπ, κλπ ! >> :innocent:
Οχι τίποτε άλλο, δεν αποζητώ "βραβείο", αλλά για να ξέρω αν εκπέμπουμε με κάποιους στο ίδιο μήκος κύματος γευστικής απόλαυσης και προτιμήσεων, ώστε να συνεχίσω να ασχολούμαι και να ενημερώνω.
Αλλιώς, να μη σας ταλαιπωρώ ποστάροντας προϊόντα-γεύσεις που μόνο σε εμένα προκαλούν ... ευχαρίστηση!
Πχ: ΔΟΙΡΑΝΗ κλπ τυριά "ντελικατέσσεν" που είχα προτείνει προ ημερών, δοκιμάστηκαν ή ού? :s_dunno

Δώστε infoz , αλλιώς, θα εφαρμόσω τη λαϊκή ρήση: <<Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει>> και θα σας αφήσω να ..... ψάχνεστε! :s_tongue

ΥΓ: Μην τυχόν και μου πουλήσετε "φούμαρα" ότι δοκιμάσατε ....... :shifty: , μόνο και μόνο για να με (καθ)ησυχάσετε ! :rtfm:
:lol:

Ε μα κι εσύ, πρότεινε και τίποτε εκτός Lidl, εγώ πχ ψωνίζω μόνον στον Σκλαβενίτη, πού να τα δοκιμάσω τα δικά σου;
:lol:
Τυριά παίρνω συχνά διάφορα πάντως και ορισμένα είναι εξαιρετικά. Αυτό που σχεδόν ποτέ δεν λείπει από το σπίτι, είναι το Μετσοβόνε. Μπορεί να είναι φουλ λιπαρό, αλλά βάζω λίγο στην αραβική που τρώω κάποιες φορές, και την μεταμορφώνει!
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#450998 Το Δοιράνη είναι για τους φαν των αγελαδινών, άνοστων και ψιλογλυκών τυριών τύπου ημίσκληρο, Τρικαλινό, νουνού, άρλα, ρουπ, έμενταλ, και τα τοιαύτα, δηλαδή όχι για μένα. :lol:
Παίρνω όμως για το τοστ και για τις πίτσες, άλλωστε τέτοια τυριά αρέσουν στη γυναίκα μου και έχει συνηθίσει και τα παιδιά.
Υπό το πρίσμα ότι κάνει 5,5 ευρώ το κιλό, είναι ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ.
Το λιντλ εδώ με το 'Δοιράνη' κάνει κοινωνικό λειτούργημα αν σκεφτεί κανείς ότι τα υπόλοιπα προαναφερθέντα τυριά έχουν 7-14 ευρώ το κιλό :s_hang κάτι που προσωπικά βρίσκω εντελώς απαράδεκτο δοθέντος ότι παίρνω πεκορίνα, ΠΟΠ γραβιέρες Κρήτης, και κεφαλογραβιέρες κάτσε καλά level με 12-13-14 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#451001
dimitrisB έγραψε:Πχ: ΔΟΙΡΑΝΗ κλπ τυριά "ντελικατέσσεν" που είχα προτείνει προ ημερών, δοκιμάστηκαν ή ού? :s_dunno

Δώστε infoz , αλλιώς, θα εφαρμόσω τη λαϊκή ρήση: <<Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει>> και θα σας αφήσω να ..... ψάχνεστε! :s_tongue


Δοϊράνη δεν πήρα τελικά... ξεχάστηκα...

Η μοτσαρέλα η βουβαλίσια είναι εξαιρετική (και το λέει κάποιος που δεν του αρέσουν γενικά τα μαλακά τυριά). :metalo:


Μην μας αφήσεις να ψαχνόμαστε! :rtfm: :s_wink Καλά κάνεις και τα βάζεις, σίγουρα θα ενδιαφέρεται κάποιος. :s_wink και αυτό ισχύει για όλους μας... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dstou
#451002 Εννοείται ότι άμα βρούμε κάτι που αξίζει, πρέπει να το βάζουμε για να το δει και κάποιος άλλος που μπορεί να το θέλει.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#451015 Από ότι είδα πήρε η μάνα μου Δοϊράνη.
Ακόμα παραμένει κλειστό αλλά θα δοκιμαστεί σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#451019 @ kovathe : Δεν σε αδικώ, κάπως έτσι είναι όπως τα έγραψες, εφ΄όσον σου αρέσουν τα πιο σκληρά-αλμυρότερα κίτρινα τυριά.
Για το ΔΟΙΡΑΝΗ και την "αντιπαραβολή" του με τα άλλα συναφή τυριά, με κάλυψε απόλυτα ο dstou και ότι έγραψε, αυτό ακριβώς και ισχύει.

@HF και περί Lidl: Μην ξεγελιέσαι απο "'αλλες καταστάσεις" :iconcool: , είμαστε .... φτωχόπαιδα! :lol:
Ομολογώ ότι Σκλαβενίτη σπάνια πάω, παρά μόνο αν θέλω κάτι το οποίο επειδή θα είναι "ακριβό", δεν έχω άλλη επιλογή. Οπότε ... επιφυλάσσομαι και δίνω το "βήμα" σε άλλα παλληκαρόπουλα του φόρουμ. AB πάω πολύ συχνά , και Mymarket , Market-in ενίοτε.
Πχ : Τα τυροπιτάκια ΖΥΜΗ ΨΑΧΝΩΝ που είχε την προηγούμενη βδομάδα το Mymarket , στην εξεφτελιστική μάλιστα τιμή των 2 €/κιλό, ήταν εξαιρετικά. Πολύ καλύτερα των επωνύμων Κανάκη-Χρυσή Ζύμη-Alfa κλπ. , ενώ σφολιατοειδή απο Lidl, αν και παλαιότερος φάν, -> ΤΕΛΟΣ.
Μόνο στριφτές μπουγάτσες και τίποτε άλλο.

Και τελευταίο: Επειδή έχω αντιληφθεί ότι το Lidl δεν το επισκέπτονται πολλοί ή τουλάχιστον συχνά, για αυτό παραθέτω τα "ιδιαίτερα" είδη που φέρνει και βέβαια, όσα και γώ θέλω να αγοράσω και να δοκιμάσω, αφού φέρνει πολλά "ιδιαίτερα", αλλά ούτε τα λεφτά, ούτε τα ψυγεία μου φτάνουν για "εναποθήκευση" ! :lol:

Αυτά πρός το παρόν! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By g8777
#451030 Δοιρανη αγορασα και εγω, συμφωνω με αυτα που λεει ο Κοβαθε, αλλα στην τιμη της προσφορας μπορεις να παρακαμψεις την γευστικη ουδετεροτητα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#451032 Μιας και το θυμήθηκα, στριφτή τυρόπιτα έχει ο Μασούτης εδώ για τους βόρειους, με το δικό του σήμα (Mr. Grand). Δοκιμασμένο πολλές φορές και εξαιρετικό. :s_yes Και σε καλή τιμούλα. Είναι από τα ελάχιστα πράγματα που αρέσουν στα παιδιά μου και αυτό λέει πολλά... :lol: :lol:

Εγώ συνήθως δεν τρώω τυρόπιτες όχι γιατί δεν μ' αρέσουν, το αντίθετο, αλλά συνήθως αντί για τυρί (φέτα για όσους ζουν από τη λάθος μεριά του Ολύμπου :shifty: :shifty: :s_biggrin ) έχουν κάτι άσπρες βλακείες που μόνο θεωρητική σχέση έχουν με γαλακτοκομικά προϊόντα και βρίσκω παντελώς άγευστες... Αυτή η πίτα όμως έχει πολύ ωραία γέμιση! :s_yes Την πρώτη φορά που ζήτησαν τα παιδιά δεν ήθελα να πάρουμε, θεωρώντας πως θα είναι μία απ' τα ίδια, αλλά εν τέλει είχα άδικο...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#451043
g8777 έγραψε:Δοιρανη αγορασα και εγω, συμφωνω με αυτα που λεει ο Κοβαθε, αλλα στην τιμη της προσφορας μπορεις να παρακαμψεις την γευστικη ουδετεροτητα.
Από την άλλη γιατί να φας ένα γευστικά ουδέτερο τυρί.


Εδωθει παραγγελία για Ερικι.
Τυρί από την Αμφιλοχία λέει.

Χμμμ. Αν δεν είναι καλό, ξέρω ποιος θα την πληρώσει.


Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#451055 ΕΕΠ επειδή αναφέρθηκε το my market, έχει αυτή τη βδομάδα προσφορά το φρέσκο γάλα Τρίκκη στο 1€ / λίτρο. Εγώ το παίρνω έτσι κι αλλιώς όταν το βρίσκω, και στην κανονική του τιμή that is.
Δυστυχώς δε φέρνει τη φέτα της εταιρείας. Πολύ δυστυχώς.