Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#439055
21 quadra έγραψε:Αν η Φάντα και λοιποί τυποποιημένοι χυμοί ήταν καλύτερα από τους φρέσκοστημένους η φύση θα είχε προβλέψει να φυτρώνουν έτοιμοι στα κουτάκια :lol:


+1 :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#439058
elteo έγραψε:Μου αρέσει που κοιτάτε εδώ μέσα ζαχαρες κτλ και σε άλλα τοπικζ τσακιζετε κοκορέτσια, γουρνοπουλες, ουίσκια και μπυρονια. Όλα γνωστό για το πόσο υγιεινά είναι και θρεπτικά.
Είναι θέμα στρατηγικής, τα τσακίζεις όλα αυτά πίνεις αναψυκτικό light και κερδίζεις και τις θερμίδες ενός γαλακτομπουρεκου για μετά.
Αν έπινες χυμό οι θερμίδες από την ζάχαρη θα εκτοξευονταν.

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#439310 από το τόπικ των αγροτών:
gianik έγραψε:Μου ελεγε συναδελφος που ο πατερας του (Αρτα) εχει καλλιεργεια ακτινιδιου. Το τι φαρμακο ριχνουν στο φρουτο δεν λεγεται...εννοειται οτι αφηνουν 2~3 δεντρα στην ακρη του χωραφιου για την οικογενεια...



Πιείτε φυσικούς χυμούς ....Πιείτε πιείτε. :lol: Η Coca Cola Zero είναι πτου κακά. Ετσι? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#439313
21 quadra έγραψε:
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:Αν η Φάντα και λοιποί τυποποιημένοι χυμοί ήταν καλύτερα από τους φρέσκοστημένους η φύση θα είχε προβλέψει να φυτρώνουν έτοιμοι στα κουτάκια
Τι σχεση εχει η Fanta με παστεριωμενους φυσικους χυμους ψυγείου ;

< >


Όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο, άλλο τόσο όμως έχουν και οι παστεριωμένοι με τους φρέσκους της στιγμής.
Ωραία. Περιμενω κατι παραπανω βεβαια απο επιχειρηματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#439545 Ναι αλλα εγω αλλο πραγμα ρώτησα.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#439546
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:Αν η Φάντα και λοιποί τυποποιημένοι χυμοί ήταν καλύτερα από τους φρέσκοστημένους η φύση θα είχε προβλέψει να φυτρώνουν έτοιμοι στα κουτάκια
Τι σχεση εχει η Fanta με παστεριωμενους φυσικους χυμους ψυγείου ;

< >


Όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο, άλλο τόσο όμως έχουν και οι παστεριωμένοι με τους φρέσκους της στιγμής.
Ωραία. Περιμενω κατι παραπανω βεβαια απο επιχειρηματα.

< >


Εγώ συμφωνώ με αυτό εδώ, αν εσύ όλα αυτά τα πλεονεκτήματα τα βρίσκεις στους παστεριωμένους, καλόπιωτα να είναι, καλημέρα και να έχεις μια καλή εβδομάδα.

https://www.organiclife.gr/el/health/2139-ximoi.html
Άβαταρ μέλους
By drdino
#439551 Mirage, ορίστε αυτό που έψαχνες, αμάν, μας έπρηξες.
Συμπερασματικά, όλοι οι χυμοί είτε είναι φρέσκοι, είτε συμπυκνωμένοι μπορούν να αποτελέσουν μια υγιεινή επιλογή ως μέρος μιας ισορροπημένης διατροφής.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#439557
21 quadra έγραψε:
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:Αν η Φάντα και λοιποί τυποποιημένοι χυμοί ήταν καλύτερα από τους φρέσκοστημένους η φύση θα είχε προβλέψει να φυτρώνουν έτοιμοι στα κουτάκια
Τι σχεση εχει η Fanta με παστεριωμενους φυσικους χυμους ψυγείου ;

< >


Όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο, άλλο τόσο όμως έχουν και οι παστεριωμένοι με τους φρέσκους της στιγμής.
Ωραία. Περιμενω κατι παραπανω βεβαια απο επιχειρηματα.

< >


Εγώ συμφωνώ με αυτό εδώ, αν εσύ όλα αυτά τα πλεονεκτήματα τα βρίσκεις στους παστεριωμένους, καλόπιωτα να είναι, καλημέρα και να έχεις μια καλή εβδομάδα.

https://www.organiclife.gr/el/health/2139-ximoi.html
Βασικά το αρθρο, εκτος απο τα αντικρουομενα που γραφει σε διαφορα σημεια, δεν λεει τπτ παραπανω απο τα προφανή. Πχ για τους παστεριωμενους vs φρεσκοστυμενους κατι παει να ψελλίσει και μετα το παίρνει πισω. Οποτε τελικα και παλι με την απορία μενουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#439617 Δεν είμαι διατροφολόγος, χημικός, κλπ, έτσι παραπάνω δεν μπορώ, μέχρι εκεί και ότι προστάζει η δική μου λογική σε όσα με αφορούν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#439624 Για να πω και τα δικά μου 2 cents:
-Η Fanta με κάποιους χυμούς έχει παραπάνω σχέση απ' όση νομίζουμε. Τα διάφορα φρουτοποτά με 20% φυσικούς χυμούς και μπόλικη ζάχαρη, είναι πιο κοντά στην Fanta, παρά σε φυσικό χυμό.
-Όλοι οι συμπυκνωμένοι χυμοί, έχουν ζάχαρη για να διατηρηθούν. Αλλιώς θα χαλούσαν.
-Όλοι οι χυμοί που προέρχονται από συμπυκνωμένο χυμό, μπορεί να μην έχουν πρόσθετη ζάχαρη, αλλά υπάρχει πάντα η... αρχική ζάχαρη του συμπυκνωμένου.
-Οι χυμοί από συμπυκνωμένο χυμό, δεν είναι για κανένα λόγο "φρέσκοι". Ένας χυμός από συμπυκνωμένο χυμό που βρίσκεται στο ψυγείο, είναι για να πείθει για την "φρεσκότητά" του, και όχι για κάποιον άλλο λόγο.
-Είναι εντελώς λάθος να πίνουμε χυμούς από συμπυκνωμένο χυμό σαν υγιεινούς. Δεν έχουν θρεπτικά συστατικά και όσοι διαφημίζονται ως βιταμινούχοι, δεν πρόκειται για τις φυσικές τους βιταμίνες, αλλά για προσθήκη κατόπιν.
-Οι μόνοι χυμοί που αξίζουν και σε μικρές δόσεις είναι αυτοί που φτιάχνουμε μόνοι μας από φυσικά φρούτα. Φυσικά, και τα smoothies, που είναι ακόμη καλύτερα αφού έχουν και τις φυτικές ίνες. Απλά αυτό έχει φασαρία και δεν γίνεται να είμαστε σαν τον mjacob με το μπλέντερ στο χέρι.
-Η μόνη εναλλακτική, αν θέλουμε να αποφύγουμε το μπλέντερ, είναι οι στυμμένοι χυμοί. Τέτοιους πουλάνε και τα ΣΜ, και πολύ λίγες εταιρείες. Μόνον αυτά θα σύστηνα αν μιλάμε για βιομηχανοποιημένο-συσκευασμένο.

Αυτά. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By g47
#439752 Ειχα δει αυτο το σχετικο βιντεο πριν κανα χρονο μιας και πινω καθε μερα χυμο πορτοκαλιου. Ειναι αμερικανια εντελως αλλα με φωτισε σε καποια πραγματα.

Άβαταρ μέλους
By pgs
#439775 καλησπέρα εγώ ακολουθώ τον κανόνα ότι είναι νόστιμο είναι ανθυγιεινό κι ότι έχει μέτρια ως χάλια γεύση ίσως είναι υγιεινό πιστεύω είναι σωστό. πχ ο χυμός πορτοκαλιού που στίβουμε μόνοι μας μέτριος ως ξινός άρα καλός ενώ οι χυμοί οι έτοιμοι είναι πεντανόστιμοι άρα χάλια
Άβαταρ μέλους
By drdino
#439778 Πολύ ενοχικό αυτό, με την ροκ μουσική τι σχέση έχεις;
Άβαταρ μέλους
By pgs
#439780 :lol: ακούω και ροκ και όλες τις μουσικές