Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#638141 Το στρατιωτικό πρατήριο Αλεξ/πολης είναι το μόνο μέρος στην πόλη μαζί με το πανεπιστημιακό νοσοκομείο που για να μπείς σου μετράνε θερμοκρασία με το "πιστόλι" στο κεφάλι, και νούμερο-σειρά προτεραιότητας .
Από εφοδιασμό δε λείπει τίποτα . :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By DAP
#639941 Ακου να δεις τι δε βρηκα σημερα στο Σ/Μ.
Μαγια,ναι μου ειπε η κυρα να παρω 4 φακελακια μαγια να φτιαξει ζυμη για καμια πιτσα σαρακοστιανη ( :lol: !!) και μου ειπαν οτι εχει ελλειψη.....Αντε και τα κωλοχαρτα παει και ερχεται αλλα μαγια.......
Άβαταρ μέλους
By elteo
#639944 Το έχω ακούσει και από άλλους. Πέφτει πολύ ζύμωμα με τη κλεισούρα μάλλον.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#639945 Ναι όντως δεν έχει μαγιά.
Εγω βρήκα μια μέρα μετα απο καιρό και πήρα καμια 10αρια φακελακια που ήθελα να φτιαξω διάφορα.

Αλεύρι που μπορούμε να παρουμε σε μεγαλουτσικες ποσοτητες, πχ 5κιλα σακιά, αλλά να είναι καλό?
Για ψωμί κυρίως και αν είναι online καλυτερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#639946 Μαγιά έψαχνα όλη την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έβρισκα

Το ψωμί ψωμάκι έχει πει ο κόσμος

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#639947 Ψωμί, τσουρέκια κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#639951
kovathe έγραψε:Ναι όντως δεν έχει μαγιά.
Εγω βρήκα μια μέρα μετα απο καιρό και πήρα καμια 10αρια φακελακια που ήθελα να φτιαξω διάφορα.

Αλεύρι που μπορούμε να παρουμε σε μεγαλουτσικες ποσοτητες, πχ 5κιλα σακιά, αλλά να είναι καλό?
Για ψωμί κυρίως και αν είναι online καλυτερα.

< >


Πήγαινε μεχρι το φουρνο της γειτονιας... ζητα το "κιτρινο" το χωριατικο αν ειναι να κανεις ψωμι. Ειναι λιιιγο πιο χοντροαλεσμενο νομιζω.
Τωρα βεβαια τι σου λεω τετοιες μερες....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#639955 Kαι μαγιά απο τον φούρνο.
Χελιδόνι συνήθως αλλιώς απο καμια γιαγιά προζύμι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#639957 Η σύντροφος μου πάντως πήρε προζύμι από την μάνα της τις πρώτες μέρες της απομόνωσης και έκτοτε τρώμε ζυμωτό ψωμί με τα όλα του

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639961 Κι εμείς φτιάχνουμε ψωμί σε αρτοπαρασκευαστή (εδώ και χρόνια) και όντως μαγιά γιοκ, τη Δευτέρα τουλάχιστον που είχε sm το πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#639962
DAP έγραψε:Ακου να δεις τι δε βρηκα σημερα στο Σ/Μ.
Μαγια,ναι μου ειπε η κυρα να παρω 4 φακελακια μαγια να φτιαξει ζυμη για καμια πιτσα σαρακοστιανη ( !!) και μου ειπαν οτι εχει ελλειψη.....Αντε και τα κωλοχαρτα παει και ερχεται αλλα μαγια.......

Ισχύει.
Για βάση πίτσας όμως υπάρχουν εναλλακτικές. Αλεύρι που φουσκώνει μόνο του ή 1 κουταλάκι "μπεικιν" ή και τα δύο μαζί. Μια χαρά κάνουν την δουλειά της μαγιάς.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#639969 Τι μου λέτε τώρα;...
Εδώ έχω γίνει ειδικός.
Δικο μου προζύμι που έφτιαξα απ το μηδέν με αλεύρι και νερό και προζυμενια ψωμαρα!
Ηταν ευκαιρία τώρα που έχουμε τόσο χρονο και ήθελα καιρό να μάθω να φτιαχνω.
Το θεμα είναι οτι δε βολευουν τα μονοκιλα του σουπερμάρκετ στο αλεύρι και είναι και ακριβό και τυποποιημένα.
Θέλω περισσότερη πιουριλα!
@trident ναι κίτρινο και ολικής χρησιμοποιώ αλλά σε φούρνο θα μου δώσουν?ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#639970 Εμείς απλά κόψαμε το ψωμί
Βασικά εδώ και μηνες το έχουμε κόψει, απλά τώρα βόλεψε που γλιτώνουμε και τον φούρνο
Άβαταρ μέλους
By elteo
#639974
vasilis έγραψε:Εμείς απλά κόψαμε το ψωμί
Βασικά εδώ και μηνες το έχουμε κόψει, απλά τώρα βόλεψε που γλιτώνουμε και τον φούρνο


+1 έχω να φάω ψωμί καμιά 5ετία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#639975
vasilis έγραψε:Εμείς απλά κόψαμε το ψωμί
Βασικά εδώ και μηνες το έχουμε κόψει, απλά τώρα βόλεψε που γλιτώνουμε και τον φούρνο

Λαδερά δεν τρώς ; αυτά δεν κατεβαίνουν εύκολα δίχως ψωμί.
Μπάμιες , φασολάκια κετεψυγμένα, αρακά με πατάτες .