Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#8449
liostemi έγραψε:
trident1971 έγραψε: Αντιστοιχα με τις ταμπλετες του πλυντηριου πιάτων. Μιση τιμη, ιδια δουλεια.

...λέγε γρήγορα... ποιές είναι και πού τις βρίσκεις?.. (υποθέτω δεν εννοείς τις κάποιες προσφορές κάπου-κάπου από συγκεκριμένα ΣΜ...).



Αλλος τσιγκουνης απο εδω :s_biggrin

Carrefour, τη δικη του μαρκα, την εχω βρει σε 2 διαφορετικες συσκευασιες, η μια ταμπλετα εχει "μπιλια" κοκκινη, και περιεχεται σε υδατοδιαλυτη μεμβρανη καπως σαν τις επωνυμες, η αλλη ειναι σε κλασικο ναυλον σακουλακι που το σκιζεις.
Ειναι σε συσκευασιες 30 και 50 τμχ, αν θυμαμαι καλα 0,14-0,15€ η ταμπλετα. (αυτο κοιταω παντα).
Καμμια φορα εχουν και προσφορες ακομα χαμηλοτερα με την καρτα Carrefour. Και να μη σου αρεσουν, που δε νομιζω, δεν χανεις και τιποτα.
Caveat emptor: Το πλυντηριο πιατων παντα το δουλευω στις υψηλες θερμοκρασιες, γιατι εχω λοξα με την καθαριοτητα στα πιατικα, δεν ξερω τη συμπεριφορα τους στα "οικωλογικα" προγραμματα... αν τα χρησιμοποιείς, μπορει να χρειαζεται να κανεις 2 τεστ αν δε σου παιζει καλα στο κρυο νερο.


@Επιστάτες
Μηπως το νημα και ολα τα τελευταια μποστς να πανε σε καινουριο τοπικς γιατι σε λιγο θα φτασουμε στα χαρτια υγειας και τα μωρομαντηλα?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#8517 Αυτές τις κάρτες που δίνουν στα ταμεία και σου τις ζητάνε τι μέρους του λόγου είναι; Σου δίνουν έκπτωση; Πως τις αποκτάς;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#8520 Δεν ξέρω για όλα τα sm, αλλά στον βασιλόπουλο που έχω, την αποκτάς ζητώντας την και συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου σε μια αίτηση.
Κάθε ευρώ που πληρώνεις είναι κάποιοι πόντοι και κάθε κάποιοι πόντοι είναι 5 ευρώ έκπτωση στο λογαριασμό. Τα νούμερα θα τα δεις επιτόπου, δεν τα θυμάμαι απέξω.
Αν γράψεις άλλους 10 αυξάνονται οι πόντοι ανα ευρώ, με έναν τύπο που πρεπει να έρθεις εδώ για να σου εξηγήσω, είναι πολύ περίπλοκος

edit πάρτα αναλυτικά

1 πόντο για κάθε 3€ αγορών σας
1 πόντο με κάθε χρήση επαναχρησιμοποιούμενης σακούλας ΑΒ
Μέσω των προσφορών του 15ημερου εντύπου μας
Μέσω των ειδικών ενεργειών που πραγματοποιούμε στα καταστήματά μας είτε με αποκλειστικές ταχυδρομήσεις στο σπίτι


Κάθε φορά που συμπληρώνετε 200 πόντους Plus παίρνετε Επιταγή Έκπτωσης 6 Eυρώ για τις επόμενες αγορές σας. Τις επιταγές έκπτωσης τις παίρνετε αυτόματα σε οποιοδήποτε κατάστημα ΑΒ κάνετε τις αγορές σας.


άρα στα 600 ευρώ έκπτωση 6 ===>1% έκπτωση

1% έχεις και στον σκλαβενίτη αγοράζοντας με πιστωτική eurobank. Αυτά ξέρω
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#8585 Χμμμ!.. πώς διάλο μού 'χει ξεφύγει!?.. θα το κοιτάξω αύριο κιόλας... :s_yes
...και δεν είμαι τσιγκούνης κύριος!.. απλά δεν παριστάνω το... παγώνι!.. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By markvag
#8625
trident1971 έγραψε:+1
Η πρωην ΜΑΚΒΕΛ?


Σπάω το κεφάλι μου από το πρωί να θυμηθώ το όνομα... :s_mad :s_biggrin Νόμιζα ότι ήμουν μικρός ακόμα για Αλτσχάιμερ... :s_mad

Πάντως ξέρω ότι έχουν χεστεί στο τάληρο... Και έχει πολύ πλάκα να σου εξηγούν "γνώστες" πως τα τάδε επώνυμα μακαρόνια είναι καλύτερα από τα ιδιωτικής ετικέτας όταν είναι ακριβώς τα ίδια... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dstou
#8636 Είναι στο Κιλκίς, έχει ένα όνομα μασούρι, Ευρωπαική βιομηχανίου ρυζιού και ζυμαρικών κ.τ.λ. Βγάζει τα Κομπίνο για τα Λιντλ, τα 365 για τον ΑΒ,τα ΜΑΚΒΕΛ για Σκαλαβενίτη και για άλλους, παλιότερα τα Μεντιτερανέο για κάτι μικρά τύπου ΑΣΠΙΣ και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι τώρα. Όλα έχουν την ίδια σύνθεση, και βγαίνουν από τις ίδιες μηχανές με την ίδια διαδικασία, το όνομα αλλάζει. Ζυμαρικά βγάζουν κι άλλοι όμως (μεγάλοι).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#8689
dstou έγραψε:Είναι στο Κιλκίς, έχει ένα όνομα μασούρι, Ευρωπαική βιομηχανίου ρυζιού και ζυμαρικών κ.τ.λ. Βγάζει τα Κομπίνο για τα Λιντλ, τα 365 για τον ΑΒ,τα ΜΑΚΒΕΛ για Σκαλαβενίτη και για άλλους, παλιότερα τα Μεντιτερανέο για κάτι μικρά τύπου ΑΣΠΙΣ και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι τώρα. Όλα έχουν την ίδια σύνθεση, και βγαίνουν από τις ίδιες μηχανές με την ίδια διαδικασία, το όνομα αλλάζει. Ζυμαρικά βγάζουν κι άλλοι όμως (μεγάλοι).


markvag έγραψε:Σπάω το κεφάλι μου από το πρωί να θυμηθώ το όνομα... :s_mad :s_biggrin Νόμιζα ότι ήμουν μικρός ακόμα για Αλτσχάιμερ... :s_mad

Πάντως ξέρω ότι έχουν χεστεί στο τάληρο... Και έχει πολύ πλάκα να σου εξηγούν "γνώστες" πως τα τάδε επώνυμα μακαρόνια είναι καλύτερα από τα ιδιωτικής ετικέτας όταν είναι ακριβώς τα ίδια... :s_biggrin


Ξεκινησε σαν ΜΑΚΒΕΛ, τωρα ειναι EURIMAC κατι τετοιο αν μιλαμε για το ιδιο. Μακαρι να συνεχισουν να εουν δουλιτσα και να βγαζουν λεφτα.
Αυτο με τη Στελλα και τη Μελισσα το ξερω απο το ιδιο το μαγαζι. Πιο παλια λογω δουλειας ειχα και αλλη πληροφορηση για το ποιος εφτιαχνε τι, δεν εχω ομως τα στοιχεια πια. :s_sad
Άβαταρ μέλους
By markvag
#8722
trident1971 έγραψε:
Ξεκινησε σαν ΜΑΚΒΕΛ, τωρα ειναι EURIMAC κατι τετοιο αν μιλαμε για το ιδιο. Μακαρι να συνεχισουν να εουν δουλιτσα και να βγαζουν λεφτα.


A, γεια σου! :yahoo: Γ@μω το αλτσχάιμερ... :s_mad

trident1971 έγραψε:Αυτο με τη Στελλα και τη Μελισσα το ξερω απο το ιδιο το μαγαζι. Πιο παλια λογω δουλειας ειχα και αλλη πληροφορηση για το ποιος εφτιαχνε τι, δεν εχω ομως τα στοιχεια πια. :s_sad


Ναι, εκτός από τα ιδιωτικής ετικέτας, βγάζει και αρκετά "επώνυμα"... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#8790
elteo έγραψε:Αυτές τις κάρτες που δίνουν στα ταμεία και σου τις ζητάνε τι μέρους του λόγου είναι; Σου δίνουν έκπτωση; Πως τις αποκτάς;


Δινεις στοιχεια σε μια αιτηση και την παιρνεις. Εχεις καμμια φορα εκπτωσεις, εχεις ποντους (δεν τους εχω χρησιμοποιησει ποτε), βλεπουν και αυτοι καταναλωτικες συνηθειες και ειναι ολοι ευτυχισμενοι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#8808
trident1971 έγραψε:
elteo έγραψε:Αυτές τις κάρτες που δίνουν στα ταμεία και σου τις ζητάνε τι μέρους του λόγου είναι; Σου δίνουν έκπτωση; Πως τις αποκτάς;


Δινεις στοιχεια σε μια αιτηση και την παιρνεις. Εχεις καμμια φορα εκπτωσεις, εχεις ποντους (δεν τους εχω χρησιμοποιησει ποτε), βλεπουν και αυτοι καταναλωτικες συνηθειες και ειναι ολοι ευτυχισμενοι.


Στον Μασούτη που ψωνίζουμε εμείς εδώ πάνω στα βόρεια, όταν μαζεύονται 200 πόντοι σου δίνει 6 ευρώ έκπτωση και στο λέει στο ταμείο. Αν μαζεύεις τους πόντους για κάποια προσφορά δεν παίρνεις την έκπτωση (ποτέ δεν το έχω κάνει φυσικά :s_biggrin ).

Επίσης, συχνά οι εκπτώσεις και οι προσφορές ισχύουν μόνο για τους κατόχους της κάρτας... Οπότε μάλλον δεν συμφέρει να μην έχεις... Πχ, τις προάλλες αγόρασα πάνες για τον μικρό ( :inlove: :inlove: ) με 40% έκπτωση, αλλά μόνο με την κάρτα... Γλίτωσα κάπου 20+ ευρώ από 3 συσκευασίες πάνες...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#8862 Δεν ειναι όλα τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας τα ίδια. Πολλά sm έχουν 2 σειρές τα φθηνά και τα ακόμη φθηνότερα. Για τα φθηνά το πιστεύω ότι μπορεί να είναι εφάμιλα με τα άλλα επώνυμα. Για τα ακόμη φθηνότερα (φθηνιάρικα) που έχουν κατά κανόνα ετικέτες με λευκό φόντο και πιο απλή συσκευασία στην σχεδίαση της όμως πιστεύω είναι ότι ποιο κατώτερης ποιότητας προϊόν μπορεί να φτιαχτεί και να πληρεί τις προϋποθέσεις που απαιτεί ο νόμος για την σήμανση ή την κατανάλωση με μοναδικό γνώμωνα να κατέβει το κοστολόγιο. Τέτοια προϊόντα ούτε έχω αγοράσει ποτέ ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσω εν γνώση μου και τσάμπα να μου τα δίνουνε. Δεν το παίζω large ούτε σνομπάρω τα φθηνά το σχόλιο πάει αποκλειστικά στην συγκεκριμένη κατηγορία προϊόντων.

Για τις ταμπλέτες πλυντηρίου μάλλον θα διαφωνήσω. Αν είναι κάποιος από αυτούς που τα ξεπλένουν πρώτα τα πιάτα και μετά τα βάζουν στο πλυντήριο οκ. Για βρώμικα πιάτα πάντως σαν τις επώνυμες δεν έχω βρει κάτι που να κάνει παρόμοια δουλειά. Και αν το ψάξει κάποιος καλά βγαίνουν και προσφορές στις επώνυμες που είναι πιο φθηνές από τις ιδιωτικής ετικέτας. Πχ είχα αγοράσει ταμπλέτες το κανόνικό κουτί με -3€ και 1+1 δώρο δηλαδή κάθε ταμπλέτα κάπου 0,08 € αγοράζεις να έχεις κανα 6μηνο μέχρι να ξαναβρεις τέτοια προσφορά αν θέλεις. Δεν χαλάει ούτε ζητάει να φάει στο ντουλάπι κάθετε απλά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#8870
gakost έγραψε:Για τις ταμπλέτες πλυντηρίου μάλλον θα διαφωνήσω. Αν είναι κάποιος από αυτούς που τα ξεπλένουν πρώτα τα πιάτα και μετά τα βάζουν στο πλυντήριο οκ. Για βρώμικα πιάτα πάντως σαν τις επώνυμες δεν έχω βρει κάτι που να κάνει παρόμοια δουλειά. Και αν το ψάξει κάποιος καλά βγαίνουν και προσφορές στις επώνυμες που είναι πιο φθηνές από τις ιδιωτικής ετικέτας. Πχ είχα αγοράσει ταμπλέτες το κανόνικό κουτί με -3€ και 1+1 δώρο δηλαδή κάθε ταμπλέτα κάπου 0,08 € αγοράζεις να έχεις κανα 6μηνο μέχρι να ξαναβρεις τέτοια προσφορά αν θέλεις. Δεν χαλάει ούτε ζητάει να φάει στο ντουλάπι κάθετε απλά.


Στον Μασούτη βρίσκω 2 ταμπλέτες ιδιωτικής ετικέτας. Η μια από αυτές εισάγεται από Γερμανία... (και δεν "παρασκευάζεται για λογαρισμό της...) Πολύ καλές, θυμίζουν ύποπτα ταμπλέτες γνωστής (Γερμανικής) εταιρίας.

Στο ίδιο SM, αγοράζω φέτα που παρασκευάζεται από μια μικρή φάρμα της Βόρειας Ελλάδας. Πολύ καλό τυρί, σταθερή ποιότητα.

Απο την άλλη, αγόρασα απο ΑΒ ταμπλέτες αποσκλήρυνσης οι οποίες δεν διαλύονται στο πλυντήριο και βγαίνουν σχεδόν ανέπαφες. Πετάχτηκαν όλες...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#8874
elteo έγραψε:Αυτές τις κάρτες που δίνουν στα ταμεία και σου τις ζητάνε τι μέρους του λόγου είναι; Σου δίνουν έκπτωση; Πως τις αποκτάς;


Φίλος που έχει κάνει έρευνα και μεταπτυχιακό στο θέμα data mining, δηλ. Αλλίευσης δεδομένων, μου εξήγησε πόσο όμορφα και κερδοφόρα για τις εταιρείες δρουν με τις κάρτες. Γίνεται παρακολούθηση συνηθειών αγορών των πελατών, παρακοκουθείται η αντίδραση σε προσφορές με και χωρίς τη χρήση της κάρτας, παρακολούθηση εποχικών trends αγορών κτλ, ταυτόχρονοι συνδυασμοί αγοράς προϊόντων και ετσι κατευθύνονται κάποιες τιμές προς όφελος φαινομενικά των καταναλωτών αλλά κυρίως των προμηθευτών κ σ.μ.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#8876 και είναι περίεργο ή κακό να τρέχουν customer analytics?

Ακόμα και τα περίπτερα έχουν αρχίσει να έχουν.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#8882 Πολλές φορές με τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας δίνεται η ευκαιρία να μπουν δυνατά στην αγορά, μικρές εταιρείες που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν την δυνατότητα να αντιπαρατεθούν με τους μεγάλους.
Αν ο πελάτης θεωρεί για παράδειγμα ότι το ΑΒ είναι ποιοτικό, πιο εύκολα θα επιλέξει ένα φτηνό προϊόν της σειράς 365, παρά ένα με την ίδια τιμή το οποίο όμως είναι από μία μικρή, άγνωστη εταιρεία.