Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#678887
Geralt έγραψε:Κάπως έτσι πάει κι εδώ η διαβάθμιση
Waitrose είναι πιστεύω ο ΑΒ Ψυχικού η της εθνικής με το ντελικατεσσεν με αυγα στρουθοκαμήλου και χαμον σεράνοΕικόνα
M&S θα έλεγα στην κορυφή και όχι Waitrose.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#678888
italakias έγραψε:Μπαινεις στον σκλαβενιτη και υπαρχει θετικη αυρα. Ακους μουσικη,οι πελατες χαρουμενοι,το προσωπικο ευδιαθετο.
Μπαινεις στα lidl και βλεπεις κατι κακομοιρηδες εξαναγκασμενους για φθηνα προιοντα και το προσωπικο θυμωμενο.
Καταθλιψης.



Αυτα συμβαινουν οταν πριν πας στον Σκλαβενιτη κουμπωνεις 7 κιλα μεσκαλινη. :s_roses

Κατα τα αλλα, τα Lidl ειναι πεντε εξι εκατομμυρια χρονια μπροστα απο τους υπολοιπους μπακαληδες. Σε οποιον τομεα θετε.
Δεν εχει σημασια που τα Ορκ που πανε να ψωνισουν αφηνουν πισω τους ρδελομπου χειροτερο απο την ΑΕΚ, σαν προιοντα/διαφανεια/υποστηριξη/τηρηση προτυπων ποιοτητας/εργοδοσια ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΥΡΑΝΕ ΟΛΟΥΣ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#678891 Πάντως το Lidl έχει επί μέρους προϊόντα που δεν δικαιολογούν την ταμπέλα του φτηνιαρικου με την έννοια του ευτελούς

Το τζατζίκι τους είναι το κορυφαίο που έχω δοκιμάσει. Όπως και τα σαλαμακια του
Επίσης τα εργαλεία και τα είδη αυτοκινήτου του είναι πολύ καλά στην πλειοψηφία τους

Στην ποικιλία ναι εκεί πάσχουν
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#678894 Παίζουν πολλά ρόλο, το πάρκινγκ, οι ετικέτες, οι τιμές, το μαγαζί, οι υπάλληλοι, όλα.. Πχ, εδώ στην Ελευσίνα ο Σκλαβενίτης άνοιξε ένα κατάστημα που πάει σφαίρα. Είναι flat (χωρίς ορόφους), πεντακάθαρο, φωτεινό (φώτα και παράθυρα), πολλά ταμεία, πολλοί εργαζόμενοι, μεγάλο πάρκινγκ, αφθονία σε ταμπέλες. Από την άλλη, ο ΑΒ Βασιλόπουλος είναι σε έναν χώρο που παλιότερα ήταν ένα άλλο super market, το ΤΡΟ-ΦΟ, αλλά εκτός του ότι μειώθηκε ο χώρος (από 2 ορόφους που είχε παλιότερα και 2 ασανσέρ, έχει πλέον 1 όροφο και 1 ασανσέρ), είναι πολλοί στριμωχτά τα πράγματα, κλειστοφοβικός χώρος (δεν έχει παράθυρα), ετικέτες που δε με ξετρελαίνουν προσωπικά, λίγα ταμεία και φυσικά πάρκινγκ στο δρόμο. Το Lidlστην Ελευσίνα, από έναν μικρό, χαμηλοτάβανο και ψιλομίζερο χώρο, μετακόμισε σε ένα καινούριο κατάστημα, τεράστιο, με μεγάλο parking, λίγα ταμεία, φωτεινό, αλλά το ότι δεν έχει ράφια κανονικά (στυλ dexion)και είναι χύμα, εμένα με χαλάει πολύ. Προσωπικά έχω ψωνίσει μία φορά εκεί, κι αυτό λόγω του ότι έβγαλε προσφορά ένα ωραίο ντουλάπι μπάνιου. Στο παλιό μαγαζί είχα πάει για κάποια εργαλεία, αλλά μέχρι εκεί. Έχει βέβαια πολλές ετικέτες, αλλά καλύτερα να τα δίνω στον Έλληνα Σκλαβενίτη παρά σε Γερμανό. Για μισθούς κτλ του Lidl δε ξέρω, αλλά στον Σκλαβενίτη πολύ φίλος μου μου λέει τα καλύτερα.

Μαναβική, κρέατα, ψάρια, πουλερικά, δεν έχω/έχουμε ψωνίσει ποτέ από super market. Μαναβική είτε από τη λαϊκή, είτε από τα 3 μανάβικα που έχουμε στην Ελευσίνα-Μαγούλα και έχουν πολύ καλά προϊόντα, κρέας από χασάπη που γνωρίζουμε (ένας Ελευσίνα και ένας στα Βίλια, όταν επιστρέφουμε από το εξοχικό), ψάρια από ένα ιχθυοπωλείο φίλου και κοτόπουλα-αυγά από τις κότες μας :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#678902
g8777 έγραψε:
italakias έγραψε:Μπαινεις στον σκλαβενιτη και υπαρχει θετικη αυρα. Ακους μουσικη,οι πελατες χαρουμενοι,το προσωπικο ευδιαθετο.
Μπαινεις στα lidl και βλεπεις κατι κακομοιρηδες εξαναγκασμενους για φθηνα προιοντα και το προσωπικο θυμωμενο.
Καταθλιψης.



Αυτα συμβαινουν οταν πριν πας στον Σκλαβενιτη κουμπωνεις 7 κιλα μεσκαλινη. :s_roses

Κατα τα αλλα, τα Lidl ειναι πεντε εξι εκατομμυρια χρονια μπροστα απο τους υπολοιπους μπακαληδες. Σε οποιον τομεα θετε.
Δεν εχει σημασια που τα Ορκ που πανε να ψωνισουν αφηνουν πισω τους ρδελομπου χειροτερο απο την ΑΕΚ, σαν προιοντα/διαφανεια/υποστηριξη/τηρηση προτυπων ποιοτητας/εργοδοσια ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΥΡΑΝΕ ΟΛΟΥΣ. :iconcool:

Αυτα που λες τα γεννησε η φαντασια σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#678904 Χτες εδωσα 330 ευρώ στα Λιντλ για τα ψώνια της εβδομάδας. Οπότε όχι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#678910
panos2171 έγραψε:
NickTG έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:
Τα Lidl μου θυμίζουν supermarket πρώην ανατολικού μπλοκ.


Αυτό ακριβώς - ακτινοβολούν μιζέρια και δεν τα θέλω ούτε ζωγραφιστά.


Πάντως οι εταιρικές BMW που τους έχουν δώσει τώρα πρόσφατα μόνο μιζερες δεν είναι.


Πήραν οι ταμίες και οι υπάλληλοι που δουλεύουν εντός καταστημάτων εταιρικές BMW? Αν όχι τι σχέση έχει αυτό ? :hmmm:


Οι ταμιες όχι. Υπάλληλοι που δουλεύουν εντός του καταστήματος ναι.
Πάντως οι ταμιες του που είναι 8ωροι παίρνουν περισσότερα από εμένα που είμαι προϊστάμενος και δουλεύω απροσδιοριστες ώρες κάθε μέρα.

Επειδή βέβαια βλέπω μπερδεύτηκε κόσμος η σχέση είναι οι πιθανές συνθήκες εργασίες που μπορεί να έχει και φυσικά και μια απλή αναφορά στο ότι άλλαξαν στόλο στα εταιρικά τους λόγω γενικότερου προσανατολισμού του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#678914
g8777 έγραψε:Χτες εδωσα 330 ευρώ στα Λιντλ για τα ψώνια της εβδομάδας. Οπότε όχι.

Οτι και να λες,δεν παυει να προκειται για γαλερα επιπεδου τζαμπο,πλαισιο.
Εγω τα λεφτα μου δεν ταφηνω σαυτους.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#678915 Κρίνοντας σαν πελάτης πάντως νομίζω ότι λειτουργούν με το μισό προσωπικό απ ότι θα έπρεπε.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#678918
italakias έγραψε:
g8777 έγραψε:Χτες εδωσα 330 ευρώ στα Λιντλ για τα ψώνια της εβδομάδας. Οπότε όχι.

Οτι και να λες,δεν παυει να προκειται για γαλερα επιπεδου τζαμπο,πλαισιο.
Εγω τα λεφτα μου δεν ταφηνω σαυτους.


Καλά κάνεις. Μην τα δίνεις στους αχαμογελαστους λιντλαιους, δωστα στους Έλληνες.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678981
Geralt έγραψε:Κάπως έτσι πάει κι εδώ η διαβάθμιση
Waitrose είναι πιστεύω ο ΑΒ Ψυχικού η της εθνικής με το ντελικατεσσεν με αυγα στρουθοκαμήλου και χαμον σεράνοΕικόνα


ΑΒ Ψυχικού ειναι πολυ καλυτερο απο το καλυτερο Waitrose που εχω παει στο Λονδινο (που βασικα τα περισσοτερα ιδια ειναι). Αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα καλο πια γενικα. Κρεατα στο Waitrose και γενικα σε αγγλικο σουπερ με χειροτερο το Τεσκο με διαφορα ειναι αθλιας ποιοτητας. Μονο κατι γλυκα και ισως μερικα πραγματα οπως σε γρηγορο φαγητο να εχουν ενα ενδιαφερον. Ενα πραγμα που ποτε δεν καταλαβα ειναι πως καποια προιοντα Αγγλικων εταιρειων ακριβως τα ιδια ειναι στα Αγγλικα σουπερ και στσ Ελληνικα και ειναι σημαντικα φθηνοτερα στην Ελλαδα. Φυσικα υπαρχουν και προιοντα που ειναι φθηνοτερα στα Αγγλικα σουπερ.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#678992 οταν ημουν αγγλια, γυρω στο 2000, θυμαμαι ψωνιζα παντα Sainsburys γιατι ηταν κοντα στην εστια
μου εχει μεινει κατι donuts με σοκολατα πανω-κατω-μεσα-εξω νομιζω τα ελεγαν chocolate bombs που κολλουσε το στομα σου μπουκωνες απιστευτα
και φυσικα (ως φοιτητες) coca cola sainsburys ενα αστειο ποσο κατι 20p νομιζω που ηταν απλα χρωματισμενο νερο και μακαρονια sainsburys που αμα τα αφηνες 10 λεπτα να κρυωσουν, μετα στηριζες βιβλια - αισχος
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#679024 Εμένα Αγγλία μου άρεσαν απίστευτα οι μαρέγκες του M&S.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#679034 Στην Αγγλία ψώνιζα ΜΟΝΟ από Asda. Μαναβική στη λαϊκή στο Leicester και κρέας συνήθως από ένα χωριό έξω από τη πόλη, που μου το είχαν συστήσει.