Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#746238 Καμιά φορά βγάζει και πακετάκια φαρμακεία αυτοκινήτου. Αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#746260
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:
panos2171 έγραψε:Είχαμε μια συζήτηση για κομπρεσέρ αέρα ελαστικών σε κάποιο τοπικό αλλά δε θυμάμαι σε ποιο οπότε το γράφω εδώ για το Ντίμη που ρωτούσε. Το Lidl έχει το πολύ καλό Ultimate Speed από 13/1

https://www.lidl-hellas.gr/p/idi-autoki ... 149?ar=310


Να σαι καλα ρε Πανο. :s_thumbsup

Πανω στην ωρα που εψαχνα για πυροσβεστηρες για τα κλιο,βγαζει και πυροσβεστηρα ξηρας κονεως 1 κιλου ,με μανομετρο στα 10 ευρω.
στο σκρουτζ ο φθηνοτερος εχει 13-14 ευρω συν μεταφορικα.
https://www.lidl-hellas.gr/p/idi-autoki ... os/p136151
Έχω την εντύπωση ότι στο αυτοκίνητο ένας 2 κιλών είναι ιδανικός...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#746262 Θα απέφευγα κόνεως πάντως. Καλύτερα ένας CΟ2, από πολλές απόψεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#746266 στο αυτοκινητο παντως κονεως λεει ο νομος αν θυμαμαι καλα,οπως και η μινιμουμ ποσοτητα να ειναι 1 κιλο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#746270
REALZEUS έγραψε:Θα απέφευγα κόνεως πάντως. Καλύτερα ένας CΟ2, από πολλές απόψεις.


Γιατί;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#746272 https://astoriasafetystores.gr/blog/pyr ... tokinitoy/
<<Πυροσβεστήρας Αυτοκινήτου Νομοθεσία
Η νομοθεσία για τα Ι.Χ. προβλέπει:
Κατασβεστική ικανότητα πυροσβεστήρων: Ο πυροσβεστήρας για το Ι.Χ. αυτοκίνητο να έχει κατασβεστική ικανότητα, τουλάχιστον 8 A-34B-C, δηλαδή να είναι κατάλληλος για κατάσβεση φωτιάς στερεών καυσίμων (γράμμα A),υγρών καυσίμων (γράμμα B), αερίων καυσίμων (γράμμα C).Η κατασβεστική Ικανότητα αυτή επιτυγχάνεται από τον πυροσβεστήρα ξηράς σκόνης των 2 kg. Για τους επαγγελματίες οδηγούς φορτηγών οχημάτων είναι απαραίτητοι (2) πυροσβεστήρες ξηράς σκόνης των 6 kg.
Βάσει της νομοθεσίας προβλέπεται η ετήσια συντήρηση του πυροσβεστήρα από αναγνωρισμένη εταιρία συντήρησης πυροσβεστήρων και πυροσβεστικών μέσων. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πυροσβεστήρας στο αυτοκίνητο το πρόστιμο είναι 80€. Ο πυροσβεστήρας στο αυτοκίνητο είναι, ασφαλής σύντροφος, πολύτιμος συνοδηγός, συσκευή έκτακτης ανάγκης>>.

ΒΤW: Κι εγώ, τον ίδιο του Lidl έχω σε όλα τα ΙΧ, που είναι κιλού. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By glf
#746278 Λόγω αγώνων πάντα έχω έναν μεγαλουτσικο AFFF πυροσβεστήρα.
Δηλαδή με αφρό.

Ευτυχώς ποτέ δε μου χρειάστηκε. Μια φορά όμως σε ένα trackday στις Σέρρες, ένα αυτοκίνητο έπιασε φωτιά στη μηχανή μέσα στην πίστα. Μάλλον λάδια..
Έδωσα τον πυροσβεστήρα σε ένα φίλο του και έφυγε τρέχοντας να πάει να βοηθήσει.

Πέσανε 5-6 με τους κλασικούς μικρούς πυροσβεστήρες των αυτοκινήτων και λίγο πιο εντυπωσιακός σε όγκο αφρού ήταν ο δικός μου.

Με τόσους πυροσβεστηρες οριακά το σωσανε.
Αυτός ο μικρός είναι μόνο για ζήτω. Πρέπει να προλάβεις πραγματικά την αρχή της φλόγας και να είναι σε εύκολο σημείο. Αν είναι κάτι από την πίσω μεριά της μηχανής δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι ιδιαίτερο...

Τώρα σας τα λέω που έχουμε οργανώσει και sessions πυρόσβεσης με μεγάλους πυροσβεστήρες (κτιρίων) έτσι για να έχουμε κάνει δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#746314 Κι εγω θελω να παρω εναν "μεγαλο" πυροσβεστηρα για το εβο
2 κιλα νομιζω ειναι ενταξει . Αλλά ποιον τυπο? CO2 , αφρου, σκονης? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#746338
saxon_747 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Θα απέφευγα κόνεως πάντως. Καλύτερα ένας CΟ2, από πολλές απόψεις.


Γιατί;



Γιατί ό,τι δεν καταστρέψει η φωτιά, θα το καταστρέψει η σκόνη.
Άβαταρ μέλους
By immortal_blood
#746339 Σκόνης πρέπει να αποφεύγεται σε οτιδήποτε έχει ηλεκτρονοκή πλακέτα μέσα του όπως και στο σπίτι με τηλεοράσεις ή άλλες συσκευές.
Άβαταρ μέλους
By skous
#746347 Aν δεν κάνω λαθος, για αυτοκινητα ξηρου σκόνης ειναι οι καταλληλοι, γιατι αυτοι ειναι για υγρα, στερεα και αερια καυσιμα.

ΠΙΘΑΝΩΣ και ο CO2. Να κανει δουλεια, αλλα μαλλον ο ξηρης σκονης ειναι ο καλυτερος για κατασβεση σε αυτοκινητα


Αφρου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#746351
REALZEUS έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Θα απέφευγα κόνεως πάντως. Καλύτερα ένας CΟ2, από πολλές απόψεις.


Γιατί;



Γιατί ό,τι δεν καταστρέψει η φωτιά, θα το καταστρέψει η σκόνη.


Σωστός.

Τα πλεονεκτήματα του CO2 είναι ότι δεν αφήνει κατάλοιπα (άρα ελαχιστοποίηση ζημιάς), μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όπου υπάρχει τάση έως 1000V, και είναι κατάλληλος για στερεά και υγρά καύσιμα. Άρα μας κάνει για αυτοκίνητο.
Μειονέκτημα είναι ο όγκος και το βάρος των δοχείων τους αλλά και το γεγονός ότι είναι λίγο πιο τσιμπημένοι σε τιμή (για μένα αυτό δεν θα έπρεπε να είναι θέμα αλλά πρέπει να το αναφέρω). Επίσης μπορεί να τρομάξει κάποιον ο ήχος του αερίου όταν βγαίνει αν δεν το έχει ακούσει ξανά. Mην φρικάρετε είναι φυσιολογικό :lol:
Προφανώς και οι σκόνης και οι αφρού θα κάνουν την δουλειά, αλλά οι μεν σκόνης θα κάνουν ζημιά και οι δε του αφρού αν και δεν προκαλούν ζημιές πρέπει να γίνει πολύ καλή χρήση τους για να είναι αποτελεσματικοί (κοινώς δε σε παίρνει να τον ξοδέψεις).
Εγώ στο αυτοκίνητο και στο σπίτι για την κουζίνα έχω πυροσβεστήρες 2kg CO2.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#746353 Σπίτι για κουζίνα αξίζει καμία κουβερτα;
Για ελαχιστοποιηση της ζημιάς κυρίως.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#746355 Συνήθως σε μηχανολογικές και ηλεκτρικές φωτιές χρησιμοποιούνται CO2 (όπως και στους αγώνες). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στα άρματα το Τ.Ε. προέβλεπε αυστηρά CO2. Παλιά υπήρχαν και οι εξαιρετικοί halon, αλλά απαγορεύτηκαν στην ΕΕ.

ΥΓ: Έχουμε και την επιβεβαίωση του ειδικού παραπάνω. Τα σέβη μου theo13!