Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#558169
KiloMeater έγραψε:Άλλο σπιτικό φαγητό γενικά, και άλλο της μαμάς. Καθώς η γεύση είναι εν πολλοίς επίκτητη, τα φαγητά της μαμάς με τα οποία μεγαλώσαμε έχουν ιδιαίτερη θέση.


Συμφωνώ εν μέρει, αλλά έχω και τις επιφυλάξεις μου.
Εσύ δεν έχεις κάποια φαγητά που δεν μπορείς ούτε να τα μυρίσεις, ανεξάρτητα από το ποιος τα μαγείρεψε;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#558171 Ναι φυσικά, και δεν τα τρωω οποίος και να τα μαγειρέψει.
Τυχαίο (;) : είναι φαγητά που δεν υπήρχαν στο οικογενειακό τραπέζι.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#558175
KiloMeater έγραψε:Τυχαίο (;) : είναι φαγητά που δεν υπήρχαν στο οικογενειακό τραπέζι.


Μάλλον τυχαίο, γιατί πολλά που υπήρχαν στο τραπέζι, προσπαθώ να τα ξεχάσω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#558185
REALZEUS έγραψε:Είμαι μειονότητα που βρίσκω πολλά φαγητά έξω, σε ταβέρνες κλπ, καλύτερα από τα σπιτικά; Για μένα πολύ overrated το "σπιτικό φαγητό". Στις πίτες είναι αλήθεια ότι αυτό δεν πολυ-ισχύει γιατί λίγα είναι τα μαγαζιά που κάνουν πίτες. Φάτε όμως πίτα από τα παραδοσιακά μαγαζιά του Πηλίου και πείτε μου μετά για "πίτα της γιαγιάς" (η οποία συνήθως κολυμπάει στο λάδι... :thumbsdown: ). :iconcool:


Το 90% των φαγητών έξω είναι πολύ νοστιμότερο από τα σπιτικά. Αν εξαιρέσουμε το μουσακά, παστίτσιο, γιουβέτσι, κοκκινιστό και λίγα ακόμα που δε μου ρχονται δε βρίσκω σε τι μπορεί να είναι καλύτερα τα μακαρόνια με κιμά από τα σουβλάκια, τα κεφτεδάκια από την πανσέτα και πάει λέγοντας.
Εννοείται βέβαια ότι δε συγκρίνουμε την ποιότητα μιας και είναι η μέρα με τη νύχτα. Αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθώ να τα ζυγίζω ανάμεσα σε σπιτικό φαγητό και μη, αλλιώς όλο με πιτόγυρα και γεμιστά μπιφτέκια θα ήμουν :lol:

Στα θαλασσινά από την άλλη ψηφίζω σπιτικά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#558187 Πάνο εγώ συγκρίνω ανάμεσα σε ίδια φαγητά. Το καλύτερο παστίτσιο της ζωής μου το έχω φάει σε μια ταβέρνα-μαγειρείο στον Μαρμαρά Χαλκιδικής. Καμιά μαμά-γιαγιά δεν το πλησίασε καν!!! Ο μάγειρας-ιδιοκτήτης (ο κυρ Κώστας, θα τον ξέρει σίγουρα ο φίλος μας ο kyr80) ήταν μεγάλη μορφή κάπελα!!! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558198
gianik έγραψε:Ότι κ να είναι, το σπιτικό ειναι πιο αγνο σε υλικά κ συνήθως σε τρόπο μαγειρέματος...


Σχετικό είναι αυτό, αλλά στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων ναι.


gianik έγραψε:Αλέξανδρε μάλλον δεν έχεις βρει την κατάλληλη... :)

.


... ακόμα... :shifty: :shifty:


panos2171 έγραψε:
Το 90% των φαγητών έξω είναι πολύ νοστιμότερο από τα σπιτικά. Αν εξαιρέσουμε το μουσακά, παστίτσιο, γιουβέτσι, κοκκινιστό και λίγα ακόμα που δε μου ρχονται δε βρίσκω σε τι μπορεί να είναι καλύτερα τα μακαρόνια με κιμά από τα σουβλάκια, τα κεφτεδάκια από την πανσέτα και πάει λέγοντας.


Φυσικά και είναι καλύτερα (και γευστικά) τα μακαρόνια με κιμά και τα κεφτεδάκια στο σπίτι. :eat: :eat: Ιδίως ο κιμάς είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Επίσης, δεν έχω φάει μπριζόλα καλύτερη από αυτή που κάνω εγώ στη γάστρα, ούτε κατσικάκι από της γυναίκας πουθενά. ΟΚ, τα "στακάρβουνα" δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά, όλα τα υπόλοιπα, μπορεί να βρεις καλό μαγαζί, αλλά καμία σχέση με όσα σπιτικά έχω φάει.

Έχω γυναίκα και μάνα μαγείρισσες! :eat: :inlove: Και κάτι κάνω κι εγώ σε μερικά φαγητά... :eat:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#558204 Τα σπιτικά φτιαγμενα απο μανα - συζηγο τα έχουμε συνηθίσει και τα θεωρουμε ως σωστη γευση. Η δικιά μου μαγειρεύει δεκαετίες τώρα παντα επιτυχημένα και έτσι δεν κάνω συγκρίσεις με εξω, φέτος όμως μαγειρέψει και η κόρη μου γαλοπούλα για την παρέα της και μας έφερε, ηταν μια έκπληξη!!!! για μας και για φιλους που την δοκίμασαν.... Πολύ το χαρηκα ομολογώ

.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#558551
Chris έγραψε:Ακριβως. Της μαμας/γιαγιας δεν εχουν καμια σχεση με οποιασδηποτε αλλης μαμας φιλου/γκομενας κλπ. Και κατι ενδιαφερον που διαβασα καπου, ποσοι απο τους περιεργους που δεν τρωνε τπτ περα απο 2-3 φαγητα, στην πραγματικοτητα ειχαν γονεις που μαγειρευαν χαλια...


Χωρίς να είναι στατιστικά σημαντικό, σε αυτή την κατηγορία είναι η γυναίκα και η κουνιάδα μου :lipsealed: :lol: :ninja:

Από κει και πέρα, το μόνο φαγητό που βρίσκω "σωστό" μόνο όπως το κάνει η μάνα μου είναι τα ντολμαδάκια. Κατά τα άλλα, είναι η μόνιμη μου μουρμούρα ότι βγάζει τις σάλτσες νερουλές, παραβάζει μελιτζάνα στο μουσακά και παραβράζει τα μακαρόνια (δεν υπάρχει το "αλ ντεντε" στο σπιτικό λεξιλόγιο :s_whiteflag )

Γενικά έχω καταλάβει πως το σπιτικό φαγητό φαίνεται αν είναι μεράκι για αυτόν που το φτιάχνει, ή η καθημερινή του "αγγαρεία" και είναι και το αποτέλεσμα ανάλογο. Και πρέπει να "το έχεις" κιόλας. Η προσωπική μου νέμεσις ας πούμε είναι το αλάτι :tomato:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#565042 https://www.rodoula.gr/products/patsavo ... elassonas/

Πολύ καλή, εξαιρετικό φύλλο, μπόλικη γέμιση .
Επειδή έχει και γιαούρτι, η γέμιση είναι σχετικά "κρεμώδης", όχι δηλ. με "κομματάκια τυριού", αλλά για τα γούστα μου(μας/ :inlove: ) είναι -> :eat:

Τσιμπημένη τμή σε όλα τα προιόντα ΡΟΔΟΥΛΑ, σπάνιες οι προσφορές, που όταν βρείς έχουν (όλα τα τυροπιτο-ειδη) περί τα 5€. Κανονική τιμή, στα 6-6,5€.

Μόνο ο Σαρόγλου έχει τέτοιας ποιότητας σε "ταψί" τυρόπιτες, αλλά εκεί πάμε στα 9€+.

BTW και η "Τσαλακωτή Πηλίου" της Alfa (3,5-5€ αναλόγως προσφοράς ή μη) κάθε είδους (τυρί-κασέρι-χορτόπιτα) είναι επίσης πολύ καλή, αλλά πιό "εμπορική", σε σχέση με Ροδούλα-Σαρόγλου, που έχουν σαφέστερα "χωριάτικη" υφή-γεύση.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#565053 Σε ποια supermarket τα βρίσκουμε αυτά; Βλέπω ότι είναι κυρίως χονδρική και πως στο κομμάτι της λιανικής έχει λίγα προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#565069 Ροδούλα έχουν ξεκινήσει να έχουν πολλά ΣΜ πλέον (αλλά περιορισμένη ποικιλία), πλήν LIDL.
Σαρόγλου έχουν ΑΒ και ο ειδικά ο Σκλαβενίτης , ο οποίος έφερε πλέον αρκετά είδη του, όπως διαπίστωσα στις πρόσφατες γιορτές.

Για Alfa κλπ δε συζητάμε , έχει παντού και μάλιστα συχνά και "εναλλάξ'", όλα τα ΣΜ σε προσφορές μέχρι και 40%.
Ψυγείο με μεγάλη κατάψυξη μόνο νά΄χεις ..... :lol:

ΥΓ: Μη ξεχνάμε και τα '"ΖΑΓΟΡΙΣΙΑ" τρίγωνα τυροπιτάκια-σπανακοπιτάκια, τα οποία είναι άπαιχτα και , όσο διπλάσια τιμή έχουν /κιλό , έναντι παρόμοιων της Alfa- Χρυσή Ζύμη (Αρχοντικά κλπ), άλλο τόσο είναι και 2πλάσια η διαφορά σε ποιότητα-γεύση -> :eat: :eat: .

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By bebes
#565071 Aν έχετε κάποιο κατάστημα ΘΕΣΓΑΛΑ στην περιοχή σας δοκιμάστε τι πίτες ταψιου που έχουν.
Κορυφαίο φύλο, γέμιση ανάλογα με τα γούστα του καθενός
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#565108 Συμφωνώ για τις πίτες του ΘΕΣΓΑΛΑ, πολύ καλές.

Και όσοι μένουν κοντά σε Καλλιθέα, Παλαιό Φάληρο, Άλιμο, Παγκράτι ας δοκιμάσουν του Γαϊτανίδη.
Είναι κυριολεκτικά home-made φύλλο (που λέμε και στην Καρδίτσα).
Δεν ξέρω αν έχει αλλού Καταστήματα, σε σουπερμάρκετ δεν έχω βρει προϊόντα του.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#565150 Η ΘΕΣΓΑΛΑ πάντως έχει τα ζητηματάκια της ως εταιρεία... Αυτοί λένε πως όλα είναι υπό έλεγχο, αλλά δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά πως θα είναι ζωντανοί σε ένα χρόνο... :hmmm:


ΘΕΣγάλα: Γιατί προσφύγαμε στο άρθρο 106α του πτωχευτικού κώδικα

"Ο ΘΕΣγάλα προχωρά σε πλήρη εξυγίανση και ανάπτυξη. ...............

Μας δίνει τη δυνατότητα να αναδιαρθρώσουμε τα δάνεια και να ρυθμίσουμε τις οφειλές μας. Μας εξασφαλίζει τον απαραίτητο χρόνο –χωρίς ασφυκτικές πιέσεις– να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε την ανάπτυξή μας.

Η αίτηση για υπαγωγή σε αυτό το νόμο, είναι μία προνοητική κίνηση και όχι μία αναγκαστική συνθήκη. Είναι κοινή και συνειδητή επιλογή όλων των μελών του Συνεταιρισμού, η οποία συνυπογράφηκε και από τις Τράπεζες, όταν και εκείνες διαπίστωσαν ότι η ανάκαμψή μας συντελείται ήδη το τελευταίο οκτάμηνο με σταθερό βηματισμό και θα ολοκληρωθεί σε σύντομο διάστημα με την υλοποίηση του σχεδίου εξυγίανσης.



Μακάρι να πω εγώ...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#565188 Η είσοδος της ΘΕΣΓΑΛΑ στο 106 είναι ολίγον κομπίνα...
Για να την πάρει ο Καντωνιας και να απαλλαχθεί από το δανεισμό.
Για να δούμε τι θα συμφωνηθεί με τις Τράπεζες...