Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#555201 Το ΄χω ξαναγράψει, αλλά με αφορμή πρόσφατη επανάληψη της γευστικής εμπειρίας:
Χειροποίητα τυροπιτάκια Ζαγορίσια
Με τεράστια διαφορά ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ΄όλες τι άλλες μάρκες κατεψυγμένων του είδους ! :eat: :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#555206
KiloMeater έγραψε:Η μοναδική περίπτωση να βρεις χύμα, και πάλι λίγα πράγματα σε σχέση με τα ελληνικά ΣΜ, είναι κάτι τουρκικα μικρομάγαζα. Δεν έχω κανένα στην περιοχή μου και δεν θα πήγαινα έτσι και αλλιώς. Στις μεγάλες αλυσίδες ΣΜ το χύμα είναι άγνωστη λέξη. Μόνο συσκευασμένα.

4 πιπεριές για γέμισμα , διαφορετικά χρώματα μάλιστα κάθε μια, 3€ είναι καλά;
Δλδ 12 πιπεριές 9 ευρώ. 6 μερίδες φαγητο. Not bad.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#555215
KiloMeater έγραψε:Ααααχχ.... Τι διαβάζω... Θέλαμε να φτιάξουμε σπανακοριζο το Σάββατο, το πεθύμησα... Πάμε σούπερ μάρκετ, Εχει συσκευασία 130γρμ 2€...πήρα 4....
Δεν παίζονται τα ελληνικά ΣΜ τύπου Σκλαβενίτη...


Υπαρχει κοσμος που ακομα τρωει σπανακορυζο?

Eφτασα 27 χρονων και εφαγα στο στρατο σπανακορυζο και μπορω να πω οτι μου αρεσε. Κατα τα αλλα kill it with fire!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#555219 Πάρα πολύς. Και σπανάκι με κινόα στο τζάκι κέφι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#555221 Τα ετοιμα προμαγειρεμενα φαγητα του Σκλαβενιτη ( ειδικα σπανακορυζο, βραστα λαχανικα) ειναι τα πιο νοστιμα και καλομαγειρεμενα της αγορας.

G8777 SEAL OF APPROVAL :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#555222 Συν κοτομπεικον με ρυζι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#555234
Focusman91 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Ααααχχ.... Τι διαβάζω... Θέλαμε να φτιάξουμε σπανακοριζο το Σάββατο, το πεθύμησα... Πάμε σούπερ μάρκετ, Εχει συσκευασία 130γρμ 2€...πήρα 4....
Δεν παίζονται τα ελληνικά ΣΜ τύπου Σκλαβενίτη...


Υπαρχει κοσμος που ακομα τρωει σπανακορυζο?

Eφτασα 27 χρονων και εφαγα στο στρατο σπανακορυζο και μπορω να πω οτι μου αρεσε. Κατα τα αλλα kill it with fire!
Άνετα, και είναι πολύ ωραίο κιόλας. Ή κόκκινη γραμμή μου βέβαια είναι η κινόα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555237 Αλήθεια, πόσα φαγητά δεν τρώγαμε μικροί και μας αρέσουν τώρα.....
Σπανακόριζο, φασόλια, ντολμαδάκια, γίγαντες στο φούρνο, πατατοσαλάτα, μπρόκολο-κουνουπίδι-παντζάρι και πολλά ακόμα...
Νταξ, ρεβίθια και φακές συνεχίζω να μην τρώω.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#555242
kyr80 έγραψε:Νταξ, ρεβίθια και φακές συνεχίζω να μην τρώω.


Μεγάλο λάθος. Τα όσπρια είναι από τα γευστικότερα φαγητά. :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555243 Αύριο ρεβυθαδα κοκκινιστη με κάνα σκουμπρι καπνιστό δίπλ και τύφλα να χουν οι μπριζόλες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#555245 Πρώτη φορά που έφαγα αρακά ήταν στην Ελβετία, όταν είχαν έρθει οι γονείς φίλους για επίσκεψη 2 εβδομάδων. Δεν καταδεχόμουν ούτε να δοκιμάσω μπουκιά (δεν ξέρω γιατί), από ντροπή έκατσα έβαλα μια μπουκιά στο στόμα και από τότε (2013) μαγειρεύω μια φορά την εβδομάδα :lol: , με μπόλικη φέτα και πατατες μεσα.
Φασολάδα, φακές, γίγαντες όρθια τα πάω, αλλά δεν είναι φαγητά που να σε κρατάνε :( και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πιτόγυρα κοντά για να καλύπτω το κενό, πρέπει να οδηγώ μίνιμουν 19χλμ και δεν μου αρεσει
Άβαταρ μέλους
By elteo
#555249 Τρως φασόλια γίγαντες και δεν σε πιάνουν?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#555253
elteo έγραψε:Τρως φασόλια γίγαντες και δεν σε πιάνουν?

Εικόνα

Ένα πράγμα με πιάνει, γεμίζω δεξαμενές ΦΑ :lol: :lol: κατά τα άλλα μετά από 2 ώρες πεινάω
Άβαταρ μέλους
By GTS
#555257
Thomas_C200K έγραψε:Πρώτη φορά που έφαγα αρακά ήταν στην Ελβετία, όταν είχαν έρθει οι γονείς φίλους για επίσκεψη 2 εβδομάδων. Δεν καταδεχόμουν ούτε να δοκιμάσω μπουκιά (δεν ξέρω γιατί), από ντροπή έκατσα έβαλα μια μπουκιά στο στόμα και από τότε (2013) μαγειρεύω μια φορά την εβδομάδα :lol: , με μπόλικη φέτα και πατατες μεσα.
Φασολάδα, φακές, γίγαντες όρθια τα πάω, αλλά δεν είναι φαγητά που να σε κρατάνε :( και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πιτόγυρα κοντά για να καλύπτω το κενό, πρέπει να οδηγώ μίνιμουν 19χλμ και δεν μου αρεσει


hot dog με γερμανικο λουκανικο??

με το ζορι κρατηθηκα να μην παρω στο Τοροντο για να θυμηθώ τα φοιτητικα χρονια.

δεν εχει τετοιο street food παντου στην Γερμανια? Φρανκφουρτη ειχα φαει αρκετα αλλα ισως να ειχε καποιο φεστιβαλ ή κατι τετοιο στο κεντρο.