Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#571821
gianik έγραψε:Πως νομιζουμε οτι ειναι ο μουσατος...

Εικόνα




Πως πραγματικά ειναι ..

Εικόνα


:lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#571823
touring the m3 1.6 έγραψε:Ίσως...πολύ πιθανό...αν και δεν είμαι σίγουρος...νομίζω....μάλλον....μπορεί...αν και δεν είμαι βέβαιος!!!Μιλάμε για μεγάλες επενδύσεις...σου βγάζει τρελή σιγουριά!!!


ΟΚ, δεν γνωρίζει ακριβώς το καθεστώς λειτουργίας των Σ.Π. Αυτό δεν τον κάνει άσχετο γενικά.


elteo έγραψε:Μήπως ως ακριτική περιοχή αφήνουν να ψωνίζει και ο τοπικός πληθυσμός;


Είτε είναι στην ενεργή Εθνοφυλακή, ή έχει Κάρτα Εισόδου από συγγενή.


Τώρα που είπαμε για Πρατήρια, καιρό έχω να πάω. Ας κάνω μια βόλτα από βδομάδα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#571827 Εν τω μεταξύ διάβαζα ότι επιτράπηκε η είσοδος σε καθηγητές πλέον και ότι οι αναπληρωτές μπορούν να τρώνε στις λέσχες αξκων.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#571830
dimik έγραψε: οι αναπληρωτές μπορούν να τρώνε στις λέσχες αξκων


Ισχύει στα νησιά και στην παραμεθώριο. Η σύντροφός μου, ως αναπληρώτρια, έχει δικαίωμα σίτισης στην Λέσχη Αξκων Κω. Βέβαια είχε έτσι κι αλλιώς από πριν με ένα τηλέφωνο μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#571885 Αφήστε το φαγητό στις λέσχες και πάμε πάλι στα πρατήρια. Ποιοι δικαιούνται να ψωνίσουν από εκεί;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#571887 Ένστολοι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#571901
elteo έγραψε:Ένστολοι.

νομίζω πως μπορούν κ όσοι ήταν δόκιμοι στον στρατό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#571909 Οι έφεδροι αξκοι νομίζω μόνο εφόσον είναι γραμμένοι σε κάποιον σύλλογο εφεδρων νόμου (ΣΕΑΝ)

Στρατιωτικοί εν ενέργεια ή μη και μελη της οικογένειας τους

Συν κάτι άλλοι

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... HciDwO1wTP


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#571949
sknipper έγραψε:Αφήστε το φαγητό στις λέσχες και πάμε πάλι στα πρατήρια. Ποιοι δικαιούνται να ψωνίσουν από εκεί;

Η μητέρα μου ψωνίζει ποτε πότε απο το στρ. πρατήριο Θεσσαλονίκης.
Εχω την εντύπωση οτι χρησιμοποιεί άδεια ή ταυτότητα του αδερφού μου που υπηρετούσε (ως έφεδρος) στη στρατονομία πριν 18 χρόνια :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#571970 Απο Αθηνα πολυ καλο ειναι το πρατηριο του Π.Ν στην Ιερα Οδο , το ΕΚΕΜΣ στον Βυρωνα ,της Π.Α στο Ελληνικο (εβαζα και βενζινη στο φουσκωτο εκει λογω καθαροτητας). Της ΕΛ.ΑΣ στην Συγγρου ειναι ψιλομαπα..
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#571976 Τα Πρατήρια, ΔΕΝ είναι φτηνότερα απο τα ΣΜ.
Σπάνια εχουν σε κάποια είδη καλύτερες τιμές. Αν παρακολουθεί κάποιος τις προσφορές στα ΣΜ και ψωνίζει τα αντίστοιχα έιδη, δεν έχει νόημα η επίσκεψη σε αυτά, αφού .... δεν βρίσκονται και σε κάθε συνοικία. :lol:
Επίσης , το κάθε Πρατήριο έχει δικές του τιμές., πχ : άλλες το ΕΚΕΜΣ που κάνει τεράστιες αγορές και άλλες το ΣΠ Διδυμοτείχου, καθ'οσον το 50% των ειδών του το προμηθεύεται απο τοπκούς μεταπωλητές και μεγαλεμπόρους.
Η ύπαρξη και διατήρησή τους , έχει πολλούς λόγους που αφορούν την ίδια την υπηρεσία και όχι τους λοιπούς πολίτες-αγοραστές.
Τώρα, μιάς και ήμουν προϊστάμενοςτου τελευταίου, λόγω επιτελικής θέσεως στην αντίστοιχη Μεραρχία πρίν 8 χρόνια, μπορείτε να γράψτε και κάτι άλλο , να με "διορθώσετε" ή "να μάθω" ! :oops:

YΓ : και μία υπενθύμιση (πριν 1μιση+ χρόνο):
dimitrisB έγραψε:Πρίν "κλείσει" το θέμα, ..... λίγο συμβουλευτικό :innocent: ΟFF TOPIC :
Η εμμονή ορισμένων στην εξαγωγή συμπερασμάτων με σιγουριά, για κάτι που δεν έχουν δεί ή βιώσει ποτέ απο κοντά, δεν με εκπλήσσει. Εστω και σε μεγάλη ηλικία, κατάλαβα πλέον τι εστί φόρουμζ. Τόσα χρόνια εδώ μέσα (με το παλιό), δε διανοήθηκα να υποστηρίξω οτιδήποτε, παρά μόνο εκείνα που το ξέρω καλά, και κυρίως, όπως έχω συχνά τονίσει ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ (δεν είναι τυχαία η ανάρτηση απο μέρους μου φωτό :iconcool: ), έχω "πιάσει με τα χέρια μου", έχω πληρώσει, έχω "δουλέψει" κλπ, κλπ. ................................
Εκτός απο εμπειρίες λοιπόν σε κάποιο θέμα το οποίο συζητάμε, κάθε "ειδημοσύνη " σε αυτό μας εκθέτει, όταν δεν ξέρουμε και πόσο καλά γνωρίζει κάποιος απ τους συνομιλητές μας για αυτό.
.......................................

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#571977 Μαλλον τα ΣΠ εχουν μεινει απο παλια. Τα αρχαια χρονια που εκανα εγω φανταρος (τοτε που πολεμουσαμε ακομα με τοξα μιλαμε για 90's) τα ΣΠ ειδικα στην επαρχια ηταν φθηνοτερα απι τα ΣΜ. Ποια ΣΜ δηλαδης, τα μπακαλικα και τα μαναβικα.
Τωρα με τα μεγαλα ΣΜ που υπαρχουν παντου, τις αλυσιδες που οι προσφορες ειναι κοινες για ολα τα καταστηματα ειναι λογικο να μην ειναι φθηνοτερα.
Διοτι αν βαλεις για τα ΣΜ ενα 10% running cost (μισθοι, ενοικια, logistics κλπ) και αλλο ενα 10% (risk and profit) παμε στο 20% over σε κάθε προιόν που γλυτωνει το πρατηριο. Το οποιο ανετα το πετυχαινει σαν έκπτωση ενα μεγαλο ΣΜ απο τους προμηθευτες του σε σχεση με τα ΣΠ.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#571989
junior gt έγραψε: Τα αρχαια χρονια ........ τα ΣΠ ειδικα στην επαρχια ηταν φθηνοτερα απι τα ΣΜ. Ποια ΣΜ δηλαδης, τα μπακαλικα και τα μαναβικα. [/b]
Σωστή παρατήρηση-επισήμανση. Ήταν συχνά και 30% μ.ο. φθηνότερα απο τα λοιπά "μαγαζάκια" ειδικά στις επαρχιακές-παραμεθόριες πόλεις-κωμοπόλεις των 80΄ς - αρχές 90΄ς, ενώ έβρισκες και είδη που "στα βουνά και στα λαγκάδια" :lol: .... δεν κυκλοφορούσαν.
dimitrisB έγραψε:Η ύπαρξη και διατήρησή τους , έχει πολλούς λόγους που αφορούν την ίδια την υπηρεσία και όχι τους λοιπούς πολίτες-αγοραστές.

Μιάς και έχω χρόνο, ας συμπληρώσω σε αυτό, για την ενημέρωση των φίλων και την επίλυση αποριών, των... "καχύποπτων" . :iconcool:
Σκοπός των Στρ. Πρατηρίων είναι πέρα απ τον "ελεγχόμενο" (με πολλές έννοιες) εφοδιασμό των στρ. μονάδων, .... το κέρδος! :s_yes
Προφανώς, όλες οι μονάδες υποχρεούνται να προμηθεύονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσω ΣΠ, και όποιο τυχόν είδος χρειάζονται και δεν ειναι διαθέσιμο στο ΣΠ, απο οπουδήποτε αλλού, αφού εξασφαλίσουν "υπηρεσιακή βεβαίωση" για την έλλειψη.
Το προσωπικό που ανήκει στο ΥΕΘΑ και κάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων που επιτρέπεται να ψωνίζουν "λιανική" , αποφασίζουν τι θα επιλέξουν και ΑΝ συμφέρει να αγοράζουν απ΄αυτά.
Το κέρδος, που ανέρχεται στο 10% του τζίρου, κατανέμεται -κατά προσέγγιση- το 70% στις μονάδες για έργα συντήρησης εγκαταστάσεων-υλικού, ένα 5% γίνεται ανακεφαλαιοποίηση και τα λοιπά πάνε υπέρ Ταμείων του κάθε Κλάδου, ώστε να "επιστρέφουν" ως ανταποδοτικό όφελος στους ένστολους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571990
dimitrisB έγραψε:Τώρα, μιάς και ήμουν προϊστάμενοςτου τελευταίου, λόγω επιτελικής θέσεως στην αντίστοιχη Μεραρχία πρίν 8 χρόνια, μπορείτε να γράψτε και κάτι άλλο , να με "διορθώσετε" ή "να μάθω" ! :oops:


:inlove:

Ευχαριστώ για (όλες) τις διορθώσεις! :inlove: Noted! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#571993 Δε σε πιάνουν εσένα (εν μέρει :lol: ) αυτά που έγραψα.
Σαν "μπαρμπαδέλι" :roll: αλλά και λόγω πρότερης "ιδιότητας", .... βάζω κάποια πράγματα στη θέση τους , για την αποφυγή "παραπληροφόρησης" !

Πάω τώρα να πάρω λίπασμα για τα λέυλαντ στο φράχτη, γιατί πρέπει να κάνουμε και .... καμιά δουλειά ! :lol:
:s_bye