Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#7912 Εγώ πάντως στην BMW φορτώνω χαρτικά ΑΒ, όπως και αλουμινόχαρτα και γενικώς ό,τι ΔΕΝ τρώγεται.
Αλλά μακαρόνια ή πόσο μάλλον αλλαντικά αγνώστου πατρός, ούτε στον εχθρό μου.
Και επίσης, διαφωνώ και με αυτό που λες για λαϊκή γειτονιά: επειδή ο άλλος ζει σε λαϊκή γειτονιά, δεν σημαίνει απαραίτητα πως πεινάει ή θα έπρεπε να τρώει τα χειρότερα. Οι γονείς μου ζουν σε ένα παλιό σπίτι 72 τετραγωνικών, αλλά θα αγοράσουν μόνον τα καλύτερα για το φαγητό τους.

Συγνώμη που θα το πω λίγο ωμά, ακριβώς επειδή εσύ ζεις σε λαϊκή γειτονιά, θα έπρεπε να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω από τον Γιακουμάτο και να μην τσουβαλιάζεις έτσι τον κόσμο...
Δεν πεινάνε όλοι στον Πειραιά και στα Καμίνια, αλλά είναι πολλοί που πεινάνε. Κάποιοι, δεν θα έχουν και λεφτά ΟΥΤΕ για τα φτηνότερα. Ε, αυτούς δεν θα τους δεις στα ΣΜ, θα τους δεις στις λαϊκές όταν κλείσουν να ψάχνουν τα πεταμένα...
:s_omg

Τέσπα, και μόνον που συζητάμε τόση ώρα μια |λογοκρισία| του Γιακουμάτου, δεν μας περιποιεί τιμή νομίζω... :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By leonp
#7923 Εγώ αγοράζω πολλά προϊόντα 365 και δεν μου φαίνεται να έχουν διαφορά στην ποιότητα με τα επώνυμα,
μάλιστα το κατσικίσιο τυρί ΑΒ νομίζω είναι το καλύτερο απ' όλα.


Όμως με τους σημερινούς μισθούς πείνας δεν έχει σημασία η μικρή διαφορά στην τιμή γιατί ούτε το ένα μπορείς να αγοράσεις ούτε το άλλο.
Δηλαδή αν δεν έχεις 3 ευρώ να πάρεις μπισκότα, αν βρεις μπισκότα με 2 ευρώ θα μπορείς να τα αγοράσεις; :s_no

Απλά οι άχρηστοι κυβερνώντες που μας κατακλέβουν από 1000 μεριές, εφευρίσκουν ανόητες δικαιολογίες για να καλύψουν κάποια θέματα όπως ότι αφήνουν τα καρτέλ στα τρόφιμα/σουπερμάρκετ να δρουν ανενόχλητα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7931 Τα ζυμαρικα Carrefour (μπλε συςκευαςια) ειναι καλυτερα απο μερικες μαρκες που ειναι σε υψηλοτερες τιμες (νομιζω στελλα που ειχα δοκιμασει) και γενικα πολυ καλα σε συγκριση με ζυμαρικα που πωλουνται στα καλυτερα σμ της Αγγλιας.

Το γαλα στο ιδιο σουπερ πολλες φορες ειναι 0,99 το λιτρο (προσφορα που τρεχει συχνα).

Προσφορες τρεχουν σε καθημερινη βαση, πχ το Καρρεφουρ εχει 30% εκπτωση σε χαρτικα συχνα.

Λιγο προσοχη θελει και ψαξιμο οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με πριν την κριση.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7947 Πρεπει να είναι ιδια με καποια μαρκα αλλα δεν το εχω ψαξει.

Γενικα στο Καρεφουρ τρεχουν συνεχεις 20-30% εκπτωσεις σε ζυμαρικα, οσπρια, κατεψυγμένα, χαρτικά, καθαριστικα κλπ Πραγματικα χαμηλες τιμες που γινονται ακομα χαμηλότερες με τις εκπτωσεις.
Παρομοιες εκπτωσεις εχουν και τα αλλα ΣΜ.
Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ψωνιζει ακριβα επωνυμα προιοντα ΣΜ πια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#7949 Tο θέμα επώνυμα-ιδιωτική ετικέτα έχει εξαντληθεί μέχρι τελικής πτώσεως στο πάλαι ποτέ ακατανόμαστο φόρουμ, και συμπέρασμα ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ. Και δεν πρόκειτα να βγει ποτές. Είτε γιατί η ποιότητα στα ιδιωτικά δεν είναι σταθερή, κυμαίνεται από επίπεδο ροχάλας μέχρι εφάμιλλη των πρώτων, είτε γιατί μερικοί έχουν συνηθίσει ή αρέσκονται στα πρώτα και δεν παίρνουν άλλα (π.χ. κόκα κόλα ιδιωτική έχετε ποτέ ευχαριστηθεί?, εγώ ΌΧΙ), είτε γιατί μερικά πρώτα είναι αναντικατάστατα αφού είναι μοναδικά και ο επιχειρηματίας τα διαφυλάσσει ως κόρη οφθαλμού.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν επαρκή ή και αξιόλογα ιδιωτικά, ή ότι πολλοί κάνουν στο σούπερ (στην αγορά γενικώς) σαν τους ζουλού με τα καθρεπτάκια τσέπης.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7962 Άλλο τα ζυμαρικα άλλο η κοκα κολα. Απλα τα ζυμαρικα είναι τα ιδια με επωνυμες μαρκες αλλα άλλη συσκευασια. Η Κοκα Κολα είναι γνωστο ότι κραταει μυστικη την συνταγή οποτε δεν θα είναι καθολου ιδια η ιδιωτικη ετικετα. Παντως παιζει 3 λιτρα στο 1.86 ευρω στο καρεφουρ σε Κοκα Κολα, σχεδόν δωρεαν.

Επισης τα Carrefour Discount φαινεται να είναι μια ποιοτητα που δεν είναι τοσο καλη για τα δικα μου γουστα (σπανια εχω αγορασει κατι από αυτή την σειρα). Είναι η φθηνοτερη σειρα τους αλλα εχουν άλλες που είναι καλης ποιοτητας. Δοκιμάζεις και αν δεν σου αρεσει δεν ξαναγοράζεις.

Γενικα παιζουν καλες εκπτωσεις και στα φρουτα/λαχανικα, στο κρεας και στα τυρια. Ελαχιστα προιοντα εχουν μεινει σε υψηλες τιμες πια.

Κατι που ηταν ακριβο παλαιοτερα πχ Dove αφρολουτρο ή Palmolive κρεμοσαπουνο τωρα εχουν πακετα 1+1 δωρο και επιπλέον 30% εκπτωση, βγαινει φθηνοτερα από οποιοδηποτα άλλη χωρα τα εχω αγορασει στο παρελθον!
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#8412