Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606019 Γιατί να πάρεις κομμένη σαλάτα;;; :dizzy:

Αφενός είναι πανάκριβη (με 0,5 παίρνεις μαρούλι για 2-3 σαλάτες, με άλλο μισό ευρώ ότι χόρτο θέλεις) και αφετέρου προφανέστατα δεν έχει την ίδια θρεπτική αξία με τη σαλάτα που κόβεις με τα χέρια σου πριν τη φας...

Ειλικρινά η έτοιμη κομμένη σαλάτα είναι κάτι που το θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#606021 Ε η ευκολία τι άλλο. Πόσες φορές θα ήθελες να φας και σαλάτα αλλά βαριέσαι μετά τη δουλειά να πλύνεις να κόψεις κτλ κτλ και καταλήγεις να μην τρως ποτέ;; Ε με αυτήν είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Όσο για την θρεπτική αξία ναι μεν έχεις δίκιο αλλά από τι ολότελα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606024
NiTse έγραψε:Πόσες φορές θα ήθελες να φας και σαλάτα αλλά βαριέσαι μετά τη δουλειά να πλύνεις να κόψεις κτλ κτλ και καταλήγεις να μην τρως ποτέ;;


Προσωπικά ποτέ! :lol:

Μπορεί να μην τρώω πολύ ή συχνά, αλλά όταν κάτσω να φάω, θέλω να είναι το φαγητό σωστό (όπως το θέλω εγώ δηλαδή). Μπορεί να κάτσω το μισό Σάββατο πχ για να ετοιμάσω φαγητό όπως το θέλω, τις καθημερινές πάντα θα βρω το 5-10λεπτο για να καθαρίσω - κόψω σαλάτα αν τη θέλω. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#606027
NiTse έγραψε:Ε η ευκολία τι άλλο. Πόσες φορές θα ήθελες να φας και σαλάτα αλλά βαριέσαι μετά τη δουλειά να πλύνεις να κόψεις κτλ κτλ και καταλήγεις να μην τρως ποτέ;; Ε με αυτήν είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Όσο για την θρεπτική αξία ναι μεν έχεις δίκιο αλλά από τι ολότελα

Εξαρταται. Αν σου αρεσει να τρως σαλατα, αν την θεωρεις ακρως απαραιτητη στο τραπεζι ειναι πανευκολο! Οση ωρα ζεσταινεις το φαι, βραζεις μακαρονια, κλπ μπορεις μια χαρα να πλυνεις 3-4 φυλλα μαρουλι, λιγη ροκα η ο,τι αλλο και να την φτιαξεις.
Αν δε εισαι με την οικογενεια ειναι ακομα πιο ευκολο, ο ενας ετοιμαζει την σαλατα, ο αλλος στρωνει τραπεζι, κοβει ψωμι, σερβιρει φαγητο κλπ.

Προσωπικα δεν εχω αγορασει ποτε. Ασε που 160 γραμμαρια σαλατας δεν φτανουν για 3 ατομα που ειμαστε και θα ηθελα 2 συσκευασιες. Πολλα λεφτα οταν για να την φτιαξω μονος μου θελω 0,60€ και 10 λεπτα χρονο
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#606029 Κοίτα και εμείς σπάνια παίρνουμε, ειδικά το καλοκαίρι με τόσα ζαρζαβατικά από το χωριό καθόλου. Αλλά το χειμώνα καμία φορά που δεν έχουμε προλάβει να.παμε λαϊκή αγορά έχουμε καιρό να φάμε σαλάτα και είμαστε σκοτωμένοι από την κούραση τσιμπάμε καμία από το σουπερμάρκετ στο γυρισμό για το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#606032 Νομιζω οτι ΑΝ δουλευουν και οι δυο συζυγοι τοτε γινοντια και πολλες εκπτωσεις λογω κουρασης αλλα και ευκολιας....
Οταν ομως ο ενας μονο εχει απασχοληση τοτε μπορρουν να ικανοποιηθουν οι προτιμησεις και των δυο,φυσικα μιλαμε για απλες προτιμησεις,ουτε πολυδαπανες ουτε και μακρας προετοιμασιας....

Προσωπικα τωρα που ειμαστε και οι δυο απομαχοι,εγω μπαινω στη κουζινα μονο για να φαω...Αγορα φρεσκων,μαγειρεμα και λαντζα τα εχω παραχωρησει :whistlink: στην κυρα Ποπη αναλαβανοντας ολες τις εξωτερικες υποχρεωσεις......Το παλιο καιρο ΟΛΑ μοιρασμενα και απο κοινου......
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#606041
DAP έγραψε:Νομιζω οτι ΑΝ δουλευουν και οι δυο συζυγοι τοτε γινοντια και πολλες εκπτωσεις λογω κουρασης αλλα και ευκολιας....
Οταν ομως ο ενας μονο εχει απασχοληση τοτε μπορρουν να ικανοποιηθουν οι προτιμησεις και των δυο,φυσικα μιλαμε για απλες προτιμησεις,ουτε πολυδαπανες ουτε και μακρας προετοιμασιας....


Έτσι. Αν δουλεύουν κι οι δύο κι έχουν κι άλλες υποχρεώσεις (παιδιά κλπ) τότε αυτά τα 10-15 λεπτά είναι εξαιρετικά πιθανό να μην υπάρχουν.
ΕΕΠ οι έτοιμες σαλάτες συσκευάζονται με το που πλένονται και κόβονται. Γιατί έχουν πολύ χαμηλότερη διατροφική αξία από τη σαλάτα που κόβουμε μόνοι μας;
Αναμφίβολα είναι ακριβές (όχι τόσο πολύ, αν υπολογίσεις και τη φύρα που έχει, για διάφορους λόγους, η σαλάτα που θα κόψεις), αλλά πολύ συχνά ο χρόνος είναι ακριβότερος.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#606046 Συμφωνώ κι εγω - αν δεν υπάρχει σοβαρο οικονομικό ζήτημα και ο χρόνος ειναι περιορισμένος, ακόμα και το 15λεπτο που γλυτώνεις ειναι μεγάλη υπόθεση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#606052 Θεωρώ τρομερά εξευτελιστικό να πλένω και να κόβω μαρούλια και ρόκες, 10 λεπτά * 7 μέρες = 70 λεπτά την βδομάδα για να κάνουμε άλλα πράματα. :shifty:

Σοβαρά τώρα, κι εμείς (2 εργαζόμενοι) παίρνουμε κι έτοιμες σαλάτες. Λάχανο/καρότο κάνω μόνος μου, αλλά για mixed μαρούλια, ρόκα, σπανάκι κλπ βολεύει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606055
drdino έγραψε:Θεωρώ τρομερά εξευτελιστικό να πλένω και να κόβω μαρούλια και ρόκες


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606060 Κι εμείς το καλοκαίρι, λόγω τεμπελιάς κυρίως, μόνο έτοιμες :ninja:αγαπημένη μου)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#606064 Θέλουν και οι έτοιμες πλύσιμο πάντως.... just saying

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την ευκολία τους, κυρίως ως προς την αποθήκευση.



< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#606070 Δεν θέλουν.
Τον βάτραχο μόνο βγάζεις και είσαι οκ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#606072
g8777 έγραψε:Δεν θέλουν.
Τον βάτραχο μόνο βγάζεις και είσαι οκ


Όταν στις τηγανητές πατάτες σκάσει μύτη ξέμπαρκη αθερίνα ή κολοκυθάκι όμως κάνετε ΠΑΡΤΙ, στην έξτρα πρωτεΐνη της σαλάτας κολλάτε, ΚΑΡΧΙΕΣ.